Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 02.12.2013, 13:50:09
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca Occidentul n-ar avea interese in tarile ocupate de arabi, putin probabil sa existe astfel de probleme.
Desigur, mai sunt diverse detalii dar per total asta este.
Americanii au destul petrol si la ei acasa.
Alaska e plina de petrol si gaze naturale.
Nu cred eu ca stau ei la mila arabilor.
Ma rog, o fi si asta, dar pentru mine e clar ca terorismul arab e o realitate care NU trebuie exagerata ( astfel incat sa se ajunga la cipuri implantate in oameni ), dar nici minimalizata.
  #742  
Vechi 02.12.2013, 13:56:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Americanii au destul petrol si la ei acasa.
Alaska e plina de petrol si gaze naturale.
Nu cred eu ca stau ei la mila arabilor.
E clar ca nu poti fi politician. Probabil nici economist :)
De ce sa consumi resursele de acasa cand poti sa consumi pe ale altora si in timp ce altii nu mai au, tu consumi ce ai acasa si alti au consumat deja in urma cu 20 ani?
De ce sa platesti pe resursele de acasa cu 10centi mai mult la unitate, cand asta la tranzactiile dintr-un an inseamna sute de milioane si pe termen lung miliarde de $, bani care acopera si costuri pentru razboie, schimbat guverne in tari straine, cumparat politicieni locali sau intregi partide, doar din decenta si moralitate? Nu exista asa ceva in politica.

Citat:
Ma rog, o fi si asta, dar pentru mine e clar ca terorismul arab e o realitate care NU trebuie exagerata ( astfel incat sa se ajunga la cipuri implantate in oameni ), dar nici minimalizata.
Poate fi exagerat oricat, oamenii cumpara.
Daca nu cumpara, li se aduce o mostra acasa si atunci se vor imbulzi la cumparat.

Mai ales cand sunt tinuti permanent in priza la stirile de la ora 5 cu babutze violate, cadavre gasite prin paduri si altele asemenea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2013 at 14:00:08.
  #743  
Vechi 02.12.2013, 14:13:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu zic sa va impacati.
Eu cred ca fiecare din voi doi are dreptatea lui.
Anume, Iuliu are dreptate cand spune ca statul poate deveni din ce in ce mai abuziv, si faptul ca in continuare ni se cam asculta telefoanele si suntem din ce in ce mai supravegheati nu poate fi ceva imbucurator. Trebuie sa fim atenti ca nu cumva chestia asta sa nu degenereze si sa nu se transforme intr-un atac pe fata la drepturile fiecaruia.
Pe de alta parte, si aici Alin are si el dreptatea lui, aceasta nu este in momentul de fata o problema religioasa, iar pericolul terorismului (ca de aici a plecat totul ), este un pericol real.
Dupa atentatele din SUA din 2001 si cele din Marea Britanie, Spania si alte locuri, lumea s-a schimbat. Pericolul terorismului musulman este unul real si asta se vede si in tarile arabe unde se intampla ce se intampla.
Cum sa nu fie mai o problema religioasa majora ? Daca lasi statul sa zburde liber pe campii uite ce se intampla :

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-25119158

Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi lucrurile astea. In occident deja exista o prigoana asupra crestinilor si va veni si aici, stai fara grija. Si asta pentru ca nimeni nu i-a spus statului sa se opreasca. Si asa dreptul tau de a gandi intr-un anumit fel si de a crede in anumite lucruri a devenit o chestie de care statul te poate deposeda. Nu mai vorbesc ca in anumite tari iti pierzi si copiii daca ii "indoctrinezi". Si ca CEDO ii va da dreptate statului, nu tie, credinta ta trebuie sa se supuna oricarei alte idei pe care statul o considera importanta.

http://www.lifesitenews.com/news/eur...t-to-home-scho

"“Parents may not refuse the right to education of a child on the basis of their convictions” . Adica nu poti refuza ca proprii copii sa invete despre homosexuali si alte chestii.

Nu intelegeti ca nu exista teroristi arabi ? Ca daca i-am lasa naibii in pace pe oamenii aia sa traiasca asa cum vor ei, ne-ar lasa si ei sa traim asa cum vrem noi ? Ca atacurile din Siria si Egipt impotriva crestinilor sunt sustinute de occident si in special de SUA ? Ca unii s-au hotarat sa mearga in sfarsit pe repede inainte si sa termine cu "prostiile astea " pe care ti le impune crestinismul ?

Sigur ca se vor gasi si atunci destui destepti ca sa-ti spuna ca nici aia nu-i o problema, ca daca nu te insemneaza pe mana sau pe cap nici un compromis nu-i destul de mare. Poti sa-ti inrobesti sufletul, doar mainile si capul sa le pastrezi neinsemnate ca asa scrie in carte.
  #744  
Vechi 02.12.2013, 15:01:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cum sa nu fie mai o problema religioasa majora ? Daca lasi statul sa zburde liber pe campii uite ce se intampla :

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-25119158
Haha, ai tu cumva impresia ca lesa Statului e in mana ta?

Mi se pare cam ciudata treaba.
Adica nu putea sa-i refuze pe alte baze?
Sau au tinut musai sa genereze conflictul in cauza, fiind o componenta majora a convingerilor lor?

Citat:
Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi lucrurile astea. In occident deja exista o prigoana asupra crestinilor si va veni si aici, stai fara grija.
"In 2011 a judge at Bristol County Court concluded that the Bulls had acted unlawfully and ordered them to pay a total of Ł3,600 damages."

Chiria pe vreo 3 luni, adica. Asta da prigoana.
Desi din cate stiu au niste legi anti-discriminare mult mai dure.

Citat:
Si asta pentru ca nimeni nu i-a spus statului sa se opreasca.
Dar tu i-ai spus? Cand/cum?

Citat:
Si asa dreptul tau de a gandi intr-un anumit fel si de a crede in anumite lucruri a devenit o chestie de care statul te poate deposeda. Nu mai vorbesc ca in anumite tari iti pierzi si copiii daca ii "indoctrinezi"
Trimiteri exacte sau povesti?
Citat:
Si ca CEDO ii va da dreptate statului, nu tie, credinta ta trebuie sa se supuna oricarei alte idei pe care statul o considera importanta.
http://www.lifesitenews.com/news/eur...t-to-home-scho
"“Parents may not refuse the right to education of a child on the basis of their convictions” .
Adica nu poti refuza ca proprii copii sa invete despre homosexuali si alte chestii.
Germania nu are o traditie vizavi de scoala acasa, ca in SUA.
Cum se face ca tocmai in Big Brother are asa ceva ba mai mult, o educatie sexuala bazata pe abstinenta?

"According to the Home School Legal Defense Association, nearly 40 homeschooling families are embroiled in legal battles with the assertive German state. HSLA reports in its September 22 E-lert that these families are facing persecution for trying to educate their children in a Christian (parallel) society without exposing them to the State’s harmful secular values, especially sex education. "

Deci 40 familii.
Intr-o tara cu 80 milioane de locuitori, vrei sa ne spui ca sunt doar 40 familii de crestini.
Pana si ortodocsi practicanti cred ca sunt mai multi.

As fi curios ce confesiune sunt cei 40.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #745  
Vechi 02.12.2013, 16:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti raspund si tie si lui AlinB.
Aveti cumva fabrici de produs cipuri? Vad ca le faceti reclama. Numai ca romanul a invatat sa nu aiba incredere in reclame.
Ca de obicei, minciuna - arma de baza a cipofobului.

Citat:
Atunci cand cineva va contrazice, faceti din psihiatrie o arma cu care sperati sa intimidati.
Poti deschide un topic sondaj in care sa intrebi daca o afirmatie de genul ca ai un cip in masea de care toti doctorii stiu si colaboreaza cu cine stie ce agenturi secrete este:
1. Ceva perfect normal, se poate intampla
2. Un indiciu pentru probleme la etajul superior

Citat:
Totusi, aveti la dispozitie atatea mijloace de informare. De ce sa faceti asta chiar pe un forum ortodox. Chiar daca n-ar fi spus niciun parinte nimic despre ele, voua vi se pare ca un control total al omului este in acord cu poruncile evanghelice?
Aha, deci sa intelegem ca de fapt actiunile celor ca tine sunt indreptate impotriva Statului, sub pretextul "controlului total" aspect de altfel cam indoielnic, altfel nu te-ai afla aici de atata vreme, indrugand aceleasi prostii.

Citat:
Cum sa-l iubesti pe aproapele tau daca te intereseaza sa-l controlezi pentru a-l santaja sau in alte scopuri obscure?
Dar unde scrie ca Statul este "aproapele tau" sau ca i se adreseaza chemarile Evanghelice?

Citat:
Ideea unui numar de om (CNP) este un prim pas spre sistemul antihristic....
Scurt pe doi, ai renuntat la CNP sau nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #746  
Vechi 02.12.2013, 19:20:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, ai tu cumva impresia ca lesa Statului e in mana ta?

Mi se pare cam ciudata treaba.
Adica nu putea sa-i refuze pe alte baze?
Sau au tinut musai sa genereze conflictul in cauza, fiind o componenta majora a convingerilor lor?

"In 2011 a judge at Bristol County Court concluded that the Bulls had acted unlawfully and ordered them to pay a total of Ł3,600 damages."

Chiria pe vreo 3 luni, adica. Asta da prigoana.
Desi din cate stiu au niste legi anti-discriminare mult mai dure.

Dar tu i-ai spus? Cand/cum?
Un crestin nu a vrut sa-si transforme propria pensiune in Sodoma, nici macar pentru o singura noapte. Tu poate ca ai face-o, e problema ta. El nu a vrut, e problema lui. Care e problema ta sau a statului ? Primeste-i tu acasa pe toti daca ti se pare ca ala a gresit, ca e inapoiat sau mai stiu eu ce.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Trimiteri exacte sau povesti?
Germania nu are o traditie vizavi de scoala acasa, ca in SUA.
Cum se face ca tocmai in Big Brother are asa ceva ba mai mult, o educatie sexuala bazata pe abstinenta?

"According to the Home School Legal Defense Association, nearly 40 homeschooling families are embroiled in legal battles with the assertive German state. HSLA reports in its September 22 E-lert that these families are facing persecution for trying to educate their children in a Christian (parallel) society without exposing them to the State’s harmful secular values, especially sex education. "

Deci 40 familii.
Intr-o tara cu 80 milioane de locuitori, vrei sa ne spui ca sunt doar 40 familii de crestini.
Pana si ortodocsi practicanti cred ca sunt mai multi.

As fi curios ce confesiune sunt cei 40.
Adica vezi Doamne, astia 40 sunt sariti de pe fix, ca normal ar fi sa accepte orice, ca statul ne vrea binele. Ce conteaza ca sunt 40 sau e unu singur ? Important e ca statul asta care ti-a devenit dumnezeu si la care ai vrea sa ne rugam cu totii ii impune aluia cum sa-si educe copilul.
  #747  
Vechi 02.12.2013, 20:30:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca de obicei, minciuna - arma de baza a cipofobului.



Poti deschide un topic sondaj in care sa intrebi daca o afirmatie de genul ca ai un cip in masea de care toti doctorii stiu si colaboreaza cu cine stie ce agenturi secrete este:
1. Ceva perfect normal, se poate intampla
2. Un indiciu pentru probleme la etajul superior



Aha, deci sa intelegem ca de fapt actiunile celor ca tine sunt indreptate impotriva Statului, sub pretextul "controlului total" aspect de altfel cam indoielnic, altfel nu te-ai afla aici de atata vreme, indrugand aceleasi prostii.



Dar unde scrie ca Statul este "aproapele tau" sau ca i se adreseaza chemarile Evanghelice?



Scurt pe doi, ai renuntat la CNP sau nu?
Nu-mi displace ca ai adus in discutie povestea relatata de mine pe un alt topic.

Uite, in lumea ,,civilizata", in cazul infractorilor dovediti, cipul este considerat o solutie de succes. Asadar, nu conteaza unde este implantat, important este sa nu-l poti scoate de acolo. Sinusul este un loc ideal pentru asa ceva. Iar infractorilor nu li se cere permisiunea sa li se puna cip.
http://saccsiv.wordpress.com/2010/04...n-cip-in-corp/
E normal, deci, sa-l puna acolo un medic, nu un cizmar. De unde stie medicul stomatolog sau implantolog cui sa-i puna asa ceva, raspunde singur. Exista servicii integrate, in caz ca nu stiai.

Zece intrebari fara raspuns:

1. Cine a initiat proiectul de lege privind Sistemul Informatic Integrat (SII)? De ce n-a fost trecut prin parlament si s-a preferat o hotarire de guvern?
2. Ce institutii ale statului vor participa la SII, in dubla calitate de furnizor si beneficiar al informatiilor, si ce fel de informatii vor fi in troduse in baza centrala de date?
3. In sistem vor fi replicate si bazele de date ale serviciilor secrete, MApN si MI?
4. Cine face parte din Centrul de Management al Sistemului Informatic Integrat?
5. Ce fel de date si informatii vor fi stocate in legatura cu persoanele fizice? Dar in legatura cu persoanele juridice?
6. Informatiile din sistem pot fi vindute contra cost?
7. Dupa ce criterii va fi ales personalul (administratori de sistem, administratori de securitate, ultimii numiti chiar in textul de lege "ofiteri de securitate ai sistemului")?
8. Cine sint beneficiarii informatiilor secrete? Exista persoane care au acces la toate nivelurile de secretizare (presedinte, premier, ministri etc.)?
9. Cui se subordoneaza SII?
10. Cine controleaza SII?
http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=132594

http://www.apologeticum.ro/2012/05/a...noi-toti-apoi/

Ti se pare ca in aceasta radiografie nu exista niciun corp strain?
http://s23.postimg.org/59pe4eujf/scan0001.jpg
Desigur, deocamdata aceasta este o solutie doar pentru infractori, nu pentru toata lumea... Insa calitatea de infractor poate fi discutabila...

Implanturi cu cipuri exista, altminteri nu ar fi semnalate efectele ,,benefice " ale acestora:

http://ceasulmintii.wordpress.com/20...ri-partea-iii/

Last edited by antoniap; 02.12.2013 at 20:39:26.
  #748  
Vechi 02.12.2013, 20:52:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Faceti ce vreti asa cumsecade cum sunteti, filmati-va cat de mult vreti numai terminati cu prostia asta ca e normal, ca e spre binele nostru, etc.
Cine spune că e normal, e spre bine? Tocmai spuneam că globalizarea și faptul că vor să ne controleze sistematic nu miroase a bine. Cât despre prigoană, nici nu încape îndoială că va veni. Știi ce e curios: dacă noi prin opoziție, proteste etc vom reuși să oprim tăvălugul? Sau soluția e cu totul alta? Ne raportăm corect la ”semnele vremurilor” sau adoptăm soluții greșite?
  #749  
Vechi 02.12.2013, 21:49:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine spune că e normal, e spre bine? Tocmai spuneam că globalizarea și faptul că vor să ne controleze sistematic nu miroase a bine. Cât despre prigoană, nici nu încape îndoială că va veni. Știi ce e curios: dacă noi prin opoziție, proteste etc vom reuși să oprim tăvălugul? Sau soluția e cu totul alta? Ne raportăm corect la ”semnele vremurilor” sau adoptăm soluții greșite?
Nu e problema daca vom reusi, nici nu cred asta, in definitiv daca trebuie sa se intample se va intampla chiar daca ne-am pune si in cap.
Problema mea e ca dintr-o intelegere gresita ( parerea mea ) unii se declara mult mai deschisi fata de aceste schimbari decat ar trebui sa fie un crestin (iarasi parerea mea ) . Adica una e sa observi ca lucrurile merg intr-o anumita directie si sa le atragi atentia oamenilor, si alta e sa te transformi tu insuti in propagandistul acelei directii, sa te apuci tu sa le explici celorlalti de ce avem nevoie de ingradirea libertatilor si alte chestii. Dumnezeu are deja instalate camere peste tot, asa ca stie cat de cumsecade e fiecare dintre noi. Iar El este singurul caruia fiecare dintre noi ii datoram ceva. Eliberarea din "sclavia" in care ne tine Dumnezeu atrage dupa sine intarirea rolului statului si restrangerea libertatilor. Cu cat mai putini oameni se duc la biserica, cu atat vom avea nevoie de mai multe camere pe strada si mai multe cipuri in buletin.
  #750  
Vechi 02.12.2013, 22:15:26
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cum sa nu fie mai o problema religioasa majora ? Daca lasi statul sa zburde liber pe campii uite ce se intampla :

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-25119158

Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi lucrurile astea. In occident deja exista o prigoana asupra crestinilor si va veni si aici, stai fara grija. Si asta pentru ca nimeni nu i-a spus statului sa se opreasca. Si asa dreptul tau de a gandi intr-un anumit fel si de a crede in anumite lucruri a devenit o chestie de care statul te poate deposeda. Nu mai vorbesc ca in anumite tari iti pierzi si copiii daca ii "indoctrinezi". Si ca CEDO ii va da dreptate statului, nu tie, credinta ta trebuie sa se supuna oricarei alte idei pe care statul o considera importanta.

http://www.lifesitenews.com/news/eur...t-to-home-scho

"“Parents may not refuse the right to education of a child on the basis of their convictions” . Adica nu poti refuza ca proprii copii sa invete despre homosexuali si alte chestii.

Nu intelegeti ca nu exista teroristi arabi ? Ca daca i-am lasa naibii in pace pe oamenii aia sa traiasca asa cum vor ei, ne-ar lasa si ei sa traim asa cum vrem noi ? Ca atacurile din Siria si Egipt impotriva crestinilor sunt sustinute de occident si in special de SUA ? Ca unii s-au hotarat sa mearga in sfarsit pe repede inainte si sa termine cu "prostiile astea " pe care ti le impune crestinismul ?

Sigur ca se vor gasi si atunci destui destepti ca sa-ti spuna ca nici aia nu-i o problema, ca daca nu te insemneaza pe mana sau pe cap nici un compromis nu-i destul de mare. Poti sa-ti inrobesti sufletul, doar mainile si capul sa le pastrezi neinsemnate ca asa scrie in carte.
Nu exista teroristi arabi?
Serios? Inseamna ca in avioanele alea care au intrat in turnurile gemene era mama.
Tu spui numai prostii ma baiete.
Pai daca americanii nu cumparau petrol de la arabi, arabii mureau de foame.
Ca ce mancau, petrol ? Mananca tu petrol.
Ca americanii au luat petrolul pe bani, nu gratis.
Mai lase-ne cu prostiile tale.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30