Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 20.04.2015, 16:41:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Omule, identitatea mea pe forum e privată. Am spus deja. Nu am fost prins cu nimic. Îți imaginezi lucruri.

Nu are legătură ce spune eu, cu identitatea mea. Ideile, expuse și susținute, nu au legătura cu pseudonimul.
Emiliane, hai să-ți explic așa, ușurel, pas cu pas.

Identitatea ta pe forum este o chestiune privată, este adevărat.

Ai dreptul să-ți alegi un pseudonim, este adevărat.

Nu ai obligația să-ți dezvălui adevărata identitate, dacă nu dorești, și asta e adevărat.

Numai că toate cele de mai sus nu au nici o legătură cu problema.

Problema, vezi tu, Emiliane, a intervenit nu în momentul în care ai refuzat să-ți declini identitatea, ci în momentul în care ai mințit în legătură cu ea.

Dacă la întrebarea "ești sau nu Botoș Remus Emilian" ai fi răspuns simplu, "nu te privește și nu sunt obligat să-ți spun cine sunt", n-ar fi fost nicio problemă de ordin moral. Bine, ar fi fost la fel de evident cine ești în realitate, adică același user cu Daniel_ortodox, dar n-ar fi fost o problemă de ordin moral.

Însă în momentul în care ai afirmat negru pe alb "nu sunt Botoș Remus Emilian", atunci ai început să ai o problemă. În primul rând pentru că ai mințit (și nu o dată) și în al doilea rând pentru că lași impresia că îți bați joc de noi, că ne iei drept tâmpiți, imaginându-ți că o să ne duci atât de ușor cu minciuna, ca un copil de clasa a doua care îi spune învățătoarei că i-a mâncat câinele tema de casă.

În concluzie, faptul că te-ai dovedit fără putință de tăgadă a fi mincinos anulează orice credibilitate pe care ai fi putut să o ai ca "propovăduitor" al celor sfinte. Cum să te cred când îmi vorbești de mântuire, de Hristos, de Adevăr, în același mesaj în care mă minți în față ?!!!!!
  #742  
Vechi 20.04.2015, 17:08:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Îmi pica cumva practic, poate ajung preot la o parohie de sat,
Emiliane, ținând cont că ai Teologia absolvită și că, cel puțin teoretic, s-ar putea să ajungi preot, îți pun următoarea întrebare:

Ești preot în sat și vine la tine o femeie din sat, care e baptistă. I-au murit copilul nou-născut, nebotezat și neîmpărtășit, copilul de 12 ani și soțul, toți baptiști, într-un accident de mașină. N-a găsit alinare la pastorul baptist și vine la tine, și te întrabă, "Părinte, ce s-a ales de omul și de copii mei ?" Ce-i răspunzi ?
  #743  
Vechi 20.04.2015, 17:47:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, tu chiar vrei sa primesti raspunsul ala? Nu ai o senzatie de deja-vu de la solicitudinea cu care ti-a raspuns colegul nostru Catalin la toate intrebarile tale?
  #744  
Vechi 20.04.2015, 19:16:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai ce sa faca, o sa-l parafrazeze pe parintele Cleopa, dar in varianta personala., dupa mintea de om cultivat cu facultate de teologie si google pe telefon: "Manca-v-ar Iadul pe toti!".

Si incheie cu smerenie desavarsita: "Sa ma iertati pe mine pacatosul, ticalosul, viermele, etc"..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #745  
Vechi 20.04.2015, 20:39:45
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Smile Să nu ne afirmăm Ortodoxia călcând în picioare pe alții

Crescând în creștinismul ortodox până când credința devenise însăși substanța întregii sale ființe, Părintele Serafim îi sfătuia pe oameni să nu caute să-și afirme Ortodoxia „călcând în picioare” pe alții. Iată ce îi scria unui catehumen ortodox: Întrucât te pregătești pentru Botez, îngăduie-mi să-ți țin câteva sfaturi:

1. Să nu-ți îngădui să rămâi cantonat în aspectul exterior al Ortodoxiei – fie că e vorba de splendidele slujbe bisericești (acea „high church”) de care ai fost atras în copilărie, de rânduiala din afară (post, metanii, etc), de „corectitudinea” după canoane, etc. Toate acestea sunt bune și de folos, dar dacă le acorzi o importanță exagerată, o sa ai parte de necazuri și încercări. Tu vii la ortodoxie ca să-L primești pe Hristos, și nu ai voie să uiți niciodată acest lucru.

2. Să te ferești de atitudinea exagerat de critică. Nu spun să-ți anulezi intelectul și discernământul, ci mai curând să le subordonezi unei inimi pline de credință („inimă” însemnând nu doar „sentiment”, ci ceva mult mai profund – organul care Îl cunoaște pe Dumnezeu). Din păcate, sunt unii convertiți care se cred foarte „isteți” și folosesc Ortodoxia ca pe un mijloc de a se simți superiori față de ortodocșii din alte jurisdicții. Desigur, teologia ortodoxă este mult mai profundă și mai de bun simț decât teologiile greșite ale Apusului modern, însă atitudinea noastră de temei față de ea trebuie să fie una de smerenie, și nu de mândrie. Convertiții care se mândresc că „știu mai bine” decât catolicii și protestanții, ajung deseori să „știe mai bine” și decât preotul lor din parohie, și decât episcopul, si până la urmă și decât Părinții și întreaga Biserică!

3. Adu-ți aminte de faptul că supraviețuirea ta de creștin ortodox depinde în mare măsură de legătura nemijlocită cu tradiția vie a Ortodoxiei. Este ceva cu neputință de aflat din cărți, cu neputință de definit. Dacă atitudinea ta este smerită și fără criticism exagerat, dacă Îl așezi pe Hristos pe primul loc în inima ta și cauți să trăiești o viață normală, după rânduiala și practica ortodoxă, atunci vei avea parte de o astfel de legătură.

Din Ieromonah Damaschin, Viața și lucrările părintelui Serafim Rose, Editura Sophia, București, 2005

Acest mesaj e valabil si pentru cei care s-au nascut ortodocsi si au fost botezati in pruncie.
  #746  
Vechi 20.04.2015, 22:50:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca discutia a luat-o pe un fagas gresit, erezia are importanta in Biserica.
Erezia este importanta pentru ca duce la pierderea harului si a legaturii cu Hristos, fiind un pacat impotriva Duhului Sfant, impotriva adevarului revelat.
Cei din afara Bisericii oricum nu au har, deci nu are importanta daca sunt in erezie. Tot in afara Biserici sunt si schismaticii, care nu au har, iar sf. Vasile spune ca si acestia isi pierd harul dupa ce se rup de Biserica. Biserica nu a dezbatut doar ereziile din interiorul ei, niciodata ale cultelor din afara, decat daca unii credinciosi si le insuseau.
Mantuirea vine prin har. Harul din Sfintele Taine. De aceea exista invatatura cu mantuirea doar in Biserica.
Erezia din Biserica poate sa fie din nestiinta, adica acea persoana sa nu stie ca spuen ceva gresit, dar daca ar afla sa nu se opuna adevarului.
Subscriu total ca nimeni nu se va putea mantui fara Hristos
si ca tainele sunt mijlocul de a fi cu Hristos .
Fara taine si fara Hrisots nimeni nu se poate mantui.
Erezie e tot ce e impotriva lui Hristos a dogmelor credintei si a acestor taine.
Invatatura straina , fermentul care strica aluatul, ideile personale care se opun adevarului ,acestea tind sa aduca ratacirea ,dar niciodata nu vor reusi atata timp cat Biserica e aparata de har .
Cu toate ca formularea adevarului este atat de taioasa,si ar exclude o gramada de conceptii si de aderenti ai acestor conceptii , conteaza foarte mult ce zice personal fiecare din noi dupa ce acceptam aceste adevaruri . De cand inchidem cartea de dogmatica prin care Dumnezeu ne vorbeste ,avem la dispozitie ATITUDINEA noastra , ca El sa se vada ce facem . Dumnezeu sta si ne priveste . Rezolvarea mea este una a paradoxului a ilogicii ,la altii este una a luptei transante .
Pradoxul meu spune ca desi cred ca nu este mantuire decat prin tainele Bisericii marturisiste de ortodoxie , totusi nu duc pana la capat sentintele de excludere a altora ,pentru ca stiu ca Dumnezeu a poruncit sa ne iubim unii pe altii ,in aceiasi seara in care a instituit Taina euharistiei "Porunca noua va dau voua,sa va iubiti unii pe altii ,asa cum v-am iubit Eu"
Fiecare interpreteaza iubirea cum crede ,unii scutura pe aproapele , altii cauta sa il inteleaga,fiecare e potrivit in rolul sau
Important este sa ne supraveghem ce zicem ,caci din orice ne iese pe gura si lasa sa se vada cum ne e inima , aceea suntem de fapt noi
Mai bine sa zici prostii decat rautati.
  #747  
Vechi 21.04.2015, 13:53:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Crescând în creștinismul ortodox până când credința devenise însăși substanța întregii sale ființe, Părintele Serafim îi sfătuia pe oameni să nu caute să-și afirme Ortodoxia „călcând în picioare” pe alții. Iată ce îi scria unui catehumen ortodox: Întrucât te pregătești pentru Botez, îngăduie-mi să-ți țin câteva sfaturi:
E corect, sunt ortodocsi care ajung sa cada in extrema cealalta, in zelotism si stilism. Cum am mai scris si in alt mesaj, ecumenismul extrem indeamna sa iubim pe cei din alte culte, dar sa iubim si credintele lor. Zelotismul spune ca fim impotriva credintelor gresite, dar sa fim si aroganti si uratori ai celor din alte credinte. Iar ortodoixia invata sa fim impotriva invataturilor gresite, dar sa-i iubim si pe aceia, ca pe toti oamenii. In cazul de fata, al acestui topic (dar si al forumului, dintotdeauna), e invers, cei cu alte credinte incearca sa-si impuna, cu agresivitate si aliindu-se, credintele gresite.
  #748  
Vechi 21.04.2015, 14:20:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pradoxul meu spune ca desi cred ca nu este mantuire decat prin tainele Bisericii marturisiste de ortodoxie , totusi nu duc pana la capat sentintele de excludere a altora ,pentru ca stiu ca Dumnezeu a poruncit sa ne iubim unii pe altii ,in aceiasi seara in care a instituit Taina euharistiei "Porunca noua va dau voua,sa va iubiti unii pe altii ,asa cum v-am iubit Eu"
Asa este, la fel si Mantuitorul a venit sa duca mantuirea oamenilor, pentru ca ne iubeste. Iar Sfintii Apostoli au dus vestea mantuirii in intreaga lume, ca toti sa se poata mantui. Iar cineva care are dragoste ii ajuta si pe altii sa vina in Biserica, sa se mantuiasca.
  #749  
Vechi 21.04.2015, 14:32:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E corect, sunt ortodocsi care ajung sa cada in extrema cealalta, in zelotism si stilism. Cum am mai scris si in alt mesaj, ecumenismul extrem indeamna sa iubim pe cei din alte culte, dar sa iubim si credintele lor. Zelotismul spune ca fim impotriva credintelor gresite, dar sa fim si aroganti si uratori ai celor din alte credinte. Iar ortodoixia invata sa fim impotriva invataturilor gresite, dar sa-i iubim si pe aceia, ca pe toti oamenii. In cazul de fata, al acestui topic (dar si al forumului, dintotdeauna), e invers, cei cu alte credinte incearca sa-si impuna, cu agresivitate si aliindu-se, credintele gresite.
Ecumneist extrem nu este nici unul pe aici, dar zelotist categoric esti.

Nu inteleg totusi de ce ai prententia ca pe langa zelot sa mai fii considerat si ortodox.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #750  
Vechi 21.04.2015, 14:33:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, la fel si Mantuitorul a venit sa duca mantuirea oamenilor, pentru ca ne iubeste. Iar Sfintii Apostoli au dus vestea mantuirii in intreaga lume, ca toti sa se poata mantui. Iar cineva care are dragoste ii ajuta si pe altii sa vina in Biserica, sa se mantuiasca.
Dupa doctrina ta personala, nu in intreaga lume, doar la cei care au meritat, restul au fost condamnati la Iad aprioric, fara a avea macar sansa la o alegere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis