Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 24.10.2010, 22:23:14
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Imi puteti spune carei confesiuni subscrieti?Si ce va adus la dialog cu ortodocsi?
e adventist...si tocmai a revenit dupa o banare pe acest forum. :)
Reply With Quote
  #762  
Vechi 24.10.2010, 22:24:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Aha, deci deci adevarul este in Sfanta Scriptura ,dialogul poate solutiona problematica aflarii lui,iar cei ca mine nu fac decat sa dezimformeze Adevarul.La acesta ultima idee lamuriti-ma mai bine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #763  
Vechi 25.10.2010, 09:46:14
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
[...] botezul trebuie facut la maturitate,si in primele secole crestine asa se facea.Insa dupa aceea Sfintii Parinti au hotarat ca botezul poate fi administrat, SI TREBUIE sa fie administrat inca de la nasterea prunculuiU [...] JUDECATI!!!
Păi mai bine judecați dvs. Cum îi numiți pe cei care încalcă învățătura lui Hristos și practica apostolilor?
Reply With Quote
  #764  
Vechi 25.10.2010, 16:12:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Sa judec eu,dar mai intai sa va spun cum ii numesc pe cei care incalca invatatura lui Hristos si a sfintilor apostoli,Biserica ii numeste eretici,eu ii numesc doar suflete care il cauta pe Dumnezeu altfel si spirite razvratite care inca sunt oarbe si surde la adevarul cel mai bine revelat,dar totusi cautarea trebuie facuta de oricine ,si eu ii consider frati pe toti indiferent de aparteneta lor .
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #765  
Vechi 25.10.2010, 18:09:58
strainul777 strainul777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Aha, deci deci adevarul este in Sfanta Scriptura ,dialogul poate solutiona problematica aflarii lui,iar cei ca mine nu fac decat sa dezimformeze Adevarul.La acesta ultima idee lamuriti-ma mai bine.
Ce lamuriri doriti? Se vede din avion ca nu respectati invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli. Ma refer, in special, la invataturile despre botezul crestin (ca sa ramanem pe subiectul topicului). Sa inteleg ca sunteti un "razvratit"?

Ca sa fiu mai concret, ma voi lega de un singur aspect: conditiile botezului crestin, despre care ne-au invatat Mantuitorul si Sfintii Apostoli. De ce propovaduiti nerespectarea acestor conditii?
Reply With Quote
  #766  
Vechi 25.10.2010, 18:31:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa judec eu,dar mai intai sa va spun cum ii numesc pe cei care incalca invatatura lui Hristos si a sfintilor apostoli,Biserica ii numeste eretici,eu ii numesc doar suflete care il cauta pe Dumnezeu altfel si spirite razvratite care inca sunt oarbe si surde la adevarul cel mai bine revelat,dar totusi cautarea trebuie facuta de oricine ,si eu ii consider frati pe toti indiferent de aparteneta lor .
Bine faceți că îi considerați frați și-i ajutați sa ajungă la adevăr. Totuși coreligionarii dvs. nu vor fi de acord că-i numiți "suflete răzvrărite" "oarbe și surde la adevărul revelat" pe Părinții ce "au hotarat ca botezul poate fi administrat, SI TREBUIE sa fie administrat inca de la nasterea pruncului".
Bine măcar că n-am spus-o eu...
Reply With Quote
  #767  
Vechi 25.10.2010, 19:51:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Domnule tricesimusquintus, in postarea pe care tocmai mi-ati comentat-o eu nu ma refeream la botez.Dvs. m-ati intrebat cum ii numes eu pe cei care incalca invatatura lui Hristos si a sf.apostoli,si eu v-am raspuns.Ce ati facut dvs mi-ati luat un citat din postarera anterioara si l-ati asociat cu unele din postarea ultima a mea si ce a iesit numai dvs puteti sa stiti ca eu nu inteleg ce vreti sa sustineti.Am intele totusi ca afirmati ca eu ii numesc ,,razvratiti'' si ,,suflete oarbe si surde ''pe parintii care sustin,,ca botezul trebie facut la nasterea pruncului''.Dar eu nu am afirmat asta,nu va suparati ,dar cum ati ajuns la concluzia asta?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #768  
Vechi 25.10.2010, 19:53:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Draga ,strainul777,nu sunt un razvratit si sunt de acord cu botezul ortodox, botezul crestin la orice varsta este valabil daca este facut ,,In numele Tatalui,al Fiului si al Sfantului Duh .AMIN
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #769  
Vechi 25.10.2010, 19:58:35
strainul777 strainul777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Draga ,strainul777,nu sunt un razvratit si sunt de acord cu botezul ortodox, botezul crestin la orice varsta este valabil daca este facut ,,In numele Tatalui,al Fiului si al Sfantului Duh .AMIN
Sa inteleg ca sunteti de acord si cu botezul celor care nu au credinta (ex: bebelusii)? Daca da, inseamna ca nesocotiti conditiile botezului crestin, lasate de Matuitorul si Sfintii Sai Apostoli.
Reply With Quote
  #770  
Vechi 25.10.2010, 20:06:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Daca tu crezi ca a boteza un prunc inseamna a nesocoti pe Iisus Hristos,atunci ce sa mai vorbim de urmatoarele chestiuni:a neglija preotia lasata de Hristos prin apostolli, a parasi Biserica intemeiata de EL,a nu cinsti pe Maica SA,a nu cinsti Sfanta Cruce,a nesocotii sfintele taine si a le reduce la simboluri,a elimina arhieria<episcopii>,si mulkte altele pe care cei de dupa reforma le-au exclus.Si acum voi tot atacati faptul ca Biserica Ortodoxa boteaza pruncii,asa nu se poate ajunge la ,,o turma si nu pastor'' nici la unitate si intelegere.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34