Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.11.2014, 22:00:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.12.2014, 18:35:00
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Ce sarbatorim de Craciun?

Formal, nasterea Lui Iisus istoric, pe care nu L-am vazut, dar in care credem.

Profund, nasterea Lui Iisus-Dumnezeu Atotputernic in ieslea inimii noastre.

Mare bucurie, mare veselie, mare cantare - la unison cu tot Cerul!

Laude peste laude pentru cel Omnipotent, cel Omniprezent care alege sa se nasca din nou si din nou, sa repete neobosit miracolul venirii in aceasta lume prin ieslea saracioasa din inima oamenilor.
__________________

Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.12.2014, 18:55:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Satul de prea mult bine ?

,,Pentru tine, plânsul copilului reprezintă o bătaie de cap; pentru cei ce nu pot avea copii, e o binecuvântare.
Pentru tine, 300 de lei nu reprezintă nimic; pentru altcineva, e un salariu pe o lună. Sau pensia.
Pentru tine, mersul pe jos e un chin; pentru alții, e o binecuvântare.
Pentru tine, o haină purtată mai mult de o lună se numește demodată; pentru alții, reprezintă costumația pentru toate anotimpurile și ocaziile.
Pentru tine, baraca de afară înseamnă un bordei; pentru altcineva, reprezintă casa unde locuiește.
Pentru tine, căldura soarelui e dogoritoare; pentru alții, e o bucurie.
Pentru tine, pâinea reprezintă o masă ieftină și sărăcăcioasă; pentru alții, e mâncarea de toate zilele.
Pentru tine, soneria telefonului e stresantă; pentru altul, e o bucurie.
Pentru tine, învățatul reprezintă un lucru inutil; pentru alții reprezintă o șansă.
Pentru tine, activitățile zilnice au devenit banale și plictisitoare; pentru alții, reprezintă bucurii de fiecare zi.
Pentru tine, viața e un stres; pentru alții, zilele sunt numărate…"


Sursa: https://luminapentrucandeladinsuflet...rea-mult-bine/
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.02.2015, 00:13:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Sufletul curat, daca va privi în el însusi, Îl va vedea, ca într-o oglinda, pe Dumnezeu."
Sfântul Atanasie cel Mare

"Marimea iubirii ce o afla la noi moartea va fi masura dragostei de care vom si cuprinsi pe intreaga vesnicie fata de Dumnezeu."
Pr. Arsenie Papacioc

"Drumul imparatesc al sufletului sensibil, poetic si nobil, este drumul iubirii, al dragostei divine catre Dumnezeu, Iisus Hristos, si dezinteresul, adica indiferenta fata de faptul ca iubirea ta in Hristos are drept urmari bucurii sau suferinte. Este un drum plin de noblete si superioritate, fara meschinarii, calcule si frica, plin de curaj si vrednic de maretia dumnezeiasca a increderii desavar
Parintele Porfirie



Numai niste suflete curate mai pot schimba ceva in tara asta... De nu vei birui mai intai vrajmasiile din tine, nu le vei putea infrange nici pe cele din jurul tau Trebuie sa devii tu intai lumina, ca sa-i poti lumina si pe ceilalti€... Iustin Parvu

"Cu adevarat Hristos este pururi cu noi, precum lumina este pururi cu ochii care vad. Dar mare este intristarea cand ochii sufletului nostru sunt inchisi, pentru ca in zadar se osteneste Lumina sa intampine vederea ochilor nostri. O, ce intristare si durere simtim cand nu suntem cu Hristos!"
Sf. Nicolae Velimirovici
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.03.2015, 21:00:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pr. Arsenie Papacioc: “Singurul Adevar este Ortodoxia !” (1)

Sfinția voastrã, prin ce se definește Biserica Ortodoxã? Arhim. Arsenie: Chiar cuvîntul ortodox înseamnã dreaptã credințã, dreaptã slãvire pentru Adevãrul pe care l-a propovãduit Hristos, cum ne-a învãțat Hristos, de aceea a și rãmas, cu mila lui Dumnezeu, aceastã titulaturã: Ortodoxie; adicã credința dreaptã: “orthos” înseamnã drept, “doxa” înseamnã credințã – pe grecește.
Deci Adevãrul: “Eu sunt Calea, Adevãrul și Viața” ; și noi respectãm Adevãrul care este Hristos, n-am schimbat nimic în practicã, s-au stabilit și pozițiile dogmatice prin Sinoadele Ecumenice, și am respectat lucrul acesta. Acestea s-au fãcut și împreunã cu catolicii de astãzi; ei s-au despãrțit, dar la 787 (Sinodul VII Ecumenic, pentru apãrarea Icoanelor) noi am fost împreunã; mai departe nu ne putem da dupã fiecare bãtaie de vînt.
Ce înseamnã dogma creștinã?
Arhim. Arsenie: Adevãr de credințã revelat, cuprins în Scripturã și în Tradiție, aprobat și practicat de Bisericã.
Sfinții Pãrinți spun cã în afara Bisericii Ortodoxe existã erezii, schisme și adunãri ilegale – așa le caracterizeazã. Ce pãrere aveți?
Arhim. Arsenie: Nu spun nici o noutate; existã, știm cã existã.
Vã întreb acest lucru pentru cã acum nu prea se mai folosesc acești termeni, ci confesiuni creștine, culte creștine, biserici nedepline, biserici surori. Este o greșealã acest lucru?
Arhim. Arsenie: Din momentul în care este schismatic sau eretic, este o greșealã, sigur cã da.
Faptul cã se folosesc acești termeni? Pentru cã, de exemplu, știți cã se practicã cãsãtoriile mixte; una este sã spui cã te-ai cãsãtorit cu un schismatic sau un eretic și alta este sã spui cã te-ai cãsãtorit cu cineva dintr-o bisericã mai mult sau mai puțin nedeplinã.
Arhim. Arsenie: Ei bine, sigur cã …e alta aia, e alta aia. În sfîrșit, vorbim de Ortodoxie; de ce facem discuție în plus? Nu îmi place cuvîntul acela bisericã nedeplinã.
Nu este bine? Puteți sã ne explicați.
Arhim. Arsenie: Cum adicã, bisericã nedeplinã; adicã este în continuare sã se împlineascã?
Teologii ecumeniști, dintre ortodocși, spun cã dacã s-au depãrtat de Ortodoxie mai mult sau mai puțin, este mai mult sau mai puțin nedeplinã.
Arhim. Arsenie: Este o rãtãcire termenul acesta; lasã sã înțelegi cã se vor împlini cu timpul, dar poziția lor este determinatã: așa vor rãmîne.
Care poziție?
Arhim. Arsenie: Poziția lor ereticã sau schismaticã.
Ce înseamnã erezie?
Arhim. Arsenie: Despãrțire de dogmele creștine, chiar și de o singurã dogmã.
Și schismã?
Arhim. Arsenie: Indisciplinã fațã de ordinea consacratã a Bisericii; neascultarea este început de pãgînãtate.
Unii teologi ecumeniști, dar ortodocși, spun cã erezie se referã doar la arianism. Este adevãrat?
Arhim. Arsenie: Asta era erezia de atunci, dar erezie ar însemna și la Nestorieni, la cei care nu recunoșteau pe Teotokos, pe Maica Domnului care este Nãscãtoare de Dumnezeu; erezie era și aceea sã nu recunoști 2 firi ale Mîntuitorului, neîmpãrțite și nedespãrțite, neschimbate și neamestecate. Tot erezii sunt toate.
Care sunt consecințele ruperii de Bisericã și formãrii schismelor și a ereziilor?
Arhim. Arsenie: Scopul principal, grozav cînd a creat Dumnezeu omul, l-a creat singur numai pentru El ca sã fie în Împãrãție împreunã și, sigur, pentru pervertirea pe care a adus-o Adam, a venit Hristos și a restaurat neamul omenesc; Hristos nu a venit sã anihileze, ci sã transfigureze, și ne-a adus mai mult decît a pierdut Adam, adicã putința de a fi dumnezei dupã Har, de a ști sã iubim vrãjmașii, și o serie întreagã de alte lucruri.
Consecințele sunt cã se abat de la ce a zis Mîntuitorul, nu se vor mîntui; nu-i ușor. Este în primejdie mîntuirea lor, aceasta ar fi consecința cea mai mare; afarã de aceasta, încurajeazã filozofia ateistã, pentru cã, socotesc ei, avem libertatea de a interpreta și de a face cum credem; va sã zicã, sunt consecințe foarte grave privind respectivii la Judecata de Apoi, adicã mîntuirea omului.
S-au interpretat la infinit și se vor interpreta: drumurile, cãrãrile care duc spre mîntuire și este numai una: aceasta pe care o ținem mai departe fãrã nici un fel de schimbare și chiar cu rîvnã și cu trãire Biserica Ortodoxã. Biserica este cea care patroneazã drumul spre mîntuirea noastrã cu orice chip, în stilul ortodox, așa cum s-a fixat la Sinoade privind dogmele respective.
Sfinția voastrã, care sunt cauzele aparițiilor schismelor și ereziilor? Pentru cã se invocã motive sociale, politice, geografice, istorice, cã n-au fost la Sinoade etc.
Arhim. Arsenie: Diavolul îndeamnã tainic inimile celor ce au concepții amestecate privind adevãrul mîntuitor; acesta este motivul principal. Motivele sociale, politice sunt puse ca sã momeascã, sã spunã cã tu nu ești cu istoria. E vorba de Adevãr ! Nu-i vorba de timp, de istorie. S-au rupt dupã sute de de ani! Și nu s-au rupt oricum, va sã zicã cu interes; aceastã stare de mãreție, de mîndrie a Romei sã fie mai deasupra decît Constantinopolul. Suprema valoare e Adevãrul!
Sfinția voastrã, Enciclica Patriarhilor Ortodocși de la 1848 – care este un rãspuns la o chemare a Papei sã vinã ortodocșii la Biserica Catolicã – condamnã papistãșia ca erezie în special datoritã învãțãturii Filioque; la fel și Pãrintele Iustin Popovici spune despre romano-catolicism cã este o erezie, ca și despre protestantism. Ce pãrere aveți?Arhim. Arsenie: Nu ne pronunțãm pentru cã repetãm lucrurile.
Pentru cã au ieșit din rãspunderea canonicã, respectiv dogmaticã, au modificat cu filioque Crezul: spun cã Sfîntul Duh purcede și de la Fiul cînd, e limpede, spune Mîntuitorul: “de la Tatãl purcede”; nu spune: și de la Mine. Mai întîi de toate, este o problemã de dogmã, deci cum pot sã spun eu altfel, cînd s-a stabilit cu jertfe mari Adevãrul.
Apoi au început sã adauge primatul papal, sã adauge infaibilitatea papalã, sã adauge indulgențele, sã adauge purgatoriul; fac Liturghia cu azime, nu cu pîine dospitã, care este legea Mîntuitorului, El a fãcut artos, nu a fãcut azimã; Imaculata Fecioarã iarãși este o mare greșealã: cã s-a nãscut Maica Domnului fãrã pãcat.
Și pe urmã, au bãgat un lucru foarte grav, care se strecoarã, dar este foarte grav din punct de vedere strategic și din punct de vedere al luptei: “Scopul scuzã mijloacele” – te omor cã așa spune religia mea; exact cum spune în Talmud: “Dacã vezi un creștin pe margine de prãpastie, dã-i vînt înãuntru.”; este o obligație religioasã la ei.
Ei nici n-au Proscomidie. S-a pus problema cã noi, ortodocșii, avem cultul morților.
Acuma, ce facem cu morții?
Noi avem cultul morților, avem Proscomidie, unde îi pomenim cu mare evlavie, mult timp, îi punem în Potir, în sîngele lui Hristos: “și iartã, Doamne, pãcatele celor ce s-au pomenit aici”; va sã zicã tot Hristos îi iartã prin Liturghiile pe care le facem, asta poate salva morții.
Pãcatele nu le poate ierta decît Hristos; El este singurul care poate sã ierte pãcatele. Ei au creat purgatoriul sã dea un rãspuns la întrebarea ce facem cu morții și, într-o formã raționalã, ard acolo cît ard pentru pãcatele pe care le-au fãcut și automat se mîntuie; ei, nu-i așa!
Apoi mi-a schimbat Sfînta Cruce, forma Sfintei Cruci, care este motivatã, Sfînta Treime: Tatãl, Fiul și Sfîntul Duh; își fac crucea altfel: cu toatã mîna și de la stînga la dreapta numai ca sã fie altfel decît a fost, ceea ce înseamnã o ambiție și, din punct de vedere strategic considerat, aducînd o noutate, mai repede îți faci prozeliți.
Crucea este un lucru care are o semnificatie la noi, Sfînta Treime: toatã înãlțimea, toatã lãțimea și toatã adîncimea; ei nu se gîndeau la o semnificație, pentru cã nu-i nimic fãrã o semnificație în Biserica noastrã. Trist este cã ei au început de-o bucatã de vreme sã fie cu totul conștienți cã au dreptate și își motiveazã dreptatea; mistificã adevãrurile istorice.
Au avut și Papi: Papa Martin la Sinodul VI Ecumenic, Ipolit, de asemenea, Patriarh la Roma – au fost mucenici, deci au motive sã rãmînã în Ortodoxie, în Adevãrul inițial. Ortodoxia nu este un titlu, este un Adevãr! Acest Iustin Popovici nu cruța nimic și nu fãcea diferențe prea mari de termeni de exprimare cînd este vorba de Adevãr pentru cã Mîntuitorul a spus: “o iotã, o cirtã dacã schimbați”, nu vã veți putea mîntui, “mic se va chema în Împãrãție”; adicã nu se va putea mîntui. Ceea ce înseamnã cã acest mic, care este de fapt mare, este ceea ce fac ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 30.03.2015, 22:26:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pr. Arsenie Papacioc: “Singurul Adevar este Ortodoxia !” (2)


Sfinția voastrã, care credeți cã sunt consecințele participãrii unor ortodocși în cadrul acestor mișcãri numite ecumenice?
Arhim. Arsenie: Consecințele sunt: nu mai suntem credincioși întrutotul lui Dumnezeu Cuvîntul – mare risc!
E același subiect. Se constatã un interes în toatã treaba asta; încearcã pe fel și fel de lucruri ca sã fim împreunã și vor asta cu orice chip pentru cã nu au o identitate pur și simplu duhovniceascã, religioasã; trebuie sã simțim care este intenția lor intimã.
La ora asta sunt despãrțiți de Bisericã pentru cã Adevãrul este Hristos; și ne-a învãțat și cum sã facem, ne-au învãțat Apostolii – s-a fãcut un Sinod Apostolic la anul 50 la Adormirea Maicii Domnului la Ierusalim -, sunt Sinoade Ecumenice și Locale la care s-a stabilit Adevãrul și practica religioasã.
Ei, pînã la urma urmei, au rãmas într-o lume de interpretare continuã; ca sã poatã pãtrunde, spun cã noi suntem excesivi, suntem habotnici. Suntem habotnici cã ne închinãm și nu zicem nimic, ne vedem de treaba noastrã?; cum interpreteazã ei bãtaia clopotelor, cum interpreteazã ei slujbele?; slujbele astea le-a fãcut Biserica dintru-început, nu?; liturghia, ne jucãm cu astea?; ei nu au nici Proscomidie, o serie întreagã de lucruri practice; sunt geloși pe noi cã suntem liniștiți, dar ne apãrãm contra adaosurilor antidogmatice.
O împãcare propriu-zisã nu se poate face dacã nu cedezi și tu și celãlalt; ce sã cedãm noi? O împãcare se poate face numai sã vinã înapoi fãrã condiții.
Și trebuie sã renunțe la toate invențiile lor?
Arhim. Arsenie: Sã vinã la Ortodoxie! Ce-ați cãutat acolo? De ce ridicãm problema asta cînd eu sunt stabil, n-am schimbat nimic?
Suntem împreunã cu Apostolii, îi cinstim, citim Apostolul la Liturghie; va sã zicã, suntem cu ei.
Ce sã fac ca sã ne împãcãm? Împãcarea în sine e utilã, dar numai în Adevãr; dacã nu-i în Adevãr, nu-i utilã. “Eu sunt Adevãrul” – spune Hristos; dacã nu-i Adevãr, nu-i cunoaștere. Adevãrul este Hristos și ne-a arãtat cu toate amãnuntele calea spre mîntuire.
Sfinția voastrã, ce înseamnã cã Sfintele Taine ale celor care s-au despãrțit de Biserica Ortodoxã sunt simbolice?
Arhim. Arsenie: Adicã nu sunt îndeplinite cum trebuie, întru totul cum trebuie și au numai ca simbol Taina propriu-zisã; nu o împlinește în esențialitatea ei, dar recunosc ca moment cã e necesar.
Bunãoarã, taina nunții: “vã declar soț și soție – sãrutați-vã”; fãrã o rugãciune, fãrã nimic; recunosc ca simbol cã este necesarã, dar nu împlinesc practic cum trebuie.
Toatã slujba aceasta este fãcutã de Sfinții Pãrinți cu angajament, cu verighete, cu cununiile pe cap – este împãrãteasã și împãrat; sunt atîtea rugãciuni de angajament, sã participe, sã trãiascã taina așa cum s-a fãcut în Bisericã, pentru cã s-a fãcut cu multã semnificație, de ce s-a fãcut așa, de cãtre Bisericã. Ei considerã cã sunt cãsãtoriți în limba lor – ca și turcii; adicã faptul cã s-a fãcut taina; sunt soț și soție în felul lor.
Eu, care dau foarte multã importanțã amãnuntului slujbelor, la taine, vorbesc de momentul major al tainelor, sunt foarte încrezãtor cã se împlinesc; dacã nu se împlinesc acestea, este un fel de mascaradã, fac cum vreau eu, reduc cum vreau eu, motivînd în fel și chip: dom’le, n-am avut timp; dar ei o iau așa și numai așa.
Sfînta Împãrtãșanie care trece prin procesul de sfințire, epicleza, lucrul acesta nu-l aratã cã îl fac; și cum o preparã nu știu, încît sã mã ierte bunul Dumnezeu, dar cred cã nici nu-i Sfînta Împãrtãșanie – cu acea bulã a lor.
Sfinții Pãrinți, și mai recent pãrintele Iustin Popovici spun cã, în afara Bisericii, tainele nu mai au un rol sfințitor și mîntuitor – în afarã de Biserica Ortodoxã; adicã nu mai sunt taine propriu-zise.
Arhim. Arsenie: Nu pot fi în afara învãțãturii Bisericii Ortodoxe; dogmã se numește Adevãr de credințã revelat, cuprins în Scripturã și în Tradiție, aprobat și practicat de Bisericã.
Ne pun în situația sã spunem: nu mai sunt taine, pentru cã noi ținem foarte mult sã se împlineascã întru totul slujba tainei, care a fãcut-o Biserica prin Duhul Sfințiilor Pãrinți, consacratã, așa cum se face ca bunã.
În afara Bisericii, a trupului lui Hristos, mai sunt taine?
Arhim. Arsenie: Nu; în afarã de Bisericã, adicã de harul preoției, nu se poate face.
În taine lucreazã Hristos?
Arhim. Arsenie: Fãrã discuție cã lucreazã Duhul Sfînt.
Și Duhul Sfînt în afara Bisericii mai lucreazã? Pentru cã, dacã mai lucreazã, înseamnã, sau ar însemna, cã sunt mîntuitoare, sfințitoare.
Unii pãrinți sunt mai categorici, ca Iustin Popovici și alții mai vechi; ei spun cã în afara Bisericii nu mai lucreazã mîntuitor.
Arhim. Arsenie: Nu, în afarã de Bisericã nu. Nici nu se pune problema; și eu sunt de pãrerea asta. Întrebarea are aceastã codițã, pentru cã se considerã Bisericã și ei, și asta e problema.
E problema lor, sfinția voastrã; asta trebuie sã ne lãmuriți.
Arhim. Arsenie: S-a lãmurit în discuțiile ante-rioare cã sunt greșeli foarte mari și nu suntem de pãrere cu toate aceste lucruri, cã valabilitatea tainelor sunt puse sub semnul întrebãrii.
E vorba de taina propriu-zisã, asta e întrebarea: e valabilã sau nu? Deși nu e, se considerã și ei Bisericã, dar noi nu-i recunoaștem cã sunt Bisericã.
Deci nu mai lucreazã harul?
Arhim. Arsenie: Nu lucreazã, dar e foarte riscant sã vorbești de chestiile astea; aici este vorba și de mila lui Dumnezeu. Rãspunsul meu e mai complet: adicã nu pot sã vãd, în afarã de ortodoxie, pe placul lui Dumnezeu ce fac alții; și atunci rãspunde Dumnezeu.
Pentru cã, dacã ei știu cã existã mîntuire la ei cît de cît, rãmîn așa.
Arhim. Arsenie: Nici nu se pune problema, cã ei așa zic, nu?
Și rãmîn acolo.
Arhim. Arsenie: Nu asta se discutã. Se discutã: au dreptate sau nu, se mîntuiesc, sau nu se mîntuiesc. Las în voia lui Dumnezeu; eu spun cã e o mare greșealã sã nu se împlineascã slujba, mai ales a tainelor, așa cum face Ortodoxia; e o mare greșealã. Discutãm de greșelile lor. Problema care se pune direct și este o întrebare durã: se mîntuiesc sau nu? Dacã se mîntuiesc, ce mai discutãm despre greșeli, nu? Dar eu una știu, și asta trebuie sã rãspund în ce mã privește; despre aceste greșeli spune Mîntuitorul: “cine va schimba o iotã din aceste lucruri” – deci sunt foarte suspecți; remarc greșelile lor, iar despre mîntuirea lor, numai Dumnezeu sã dispunã; eu mã îndoiesc.
Pentru cã, dacã se mîntuiesc, la ce mai discutãm greșelile lor și rãmîn așa cum sunt ei; și atunci ce ne mai certãm?
Dar greșelile lor trebuie sã mã punã în situația de a gîndi, pentru cã spune Mîntuitorul: “cine va schimba unele dintre acestea prea mici mic se va chema”, nu se va mîntui. Și ei au schimbat aceste lucruri, deci mã îndoiesc de mîntuirea lor.
Ca sã respectați ce a spus Mîntuitorul.
Arhim. Arsenie: Sigur. Acum am rãspundere cã sunt creștin, sunt cãlugãr, sunt preot; am rãspundere de ce vorbesc. Ce mai discutãm greșelile dacã sunt siguri și ei de mîntuire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.03.2015, 22:27:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ( ultima parte )

Și de ce sã mai vinã la Ortodoxie?
Arhim. Arsenie: Ce cautã? Sigur cã da.
Îi roade pentru cã, pe linie psihologicã, nu le convine sã fie altul la nivel mai înalt; ei vor sã fie liniștiți în greșelile lor.
Ortodoxia, prin poziția ei, mustrã puternic. Și, dacã ne permitem sã facem aceste ștergeri, așa, din taine, din felul de a împlini taina, înseamnã cã suntem pe o scenã de artiști – nu suntem pe un altar autentic al Bisericii.
Popovici Iustin zice cã numai în Bisericã este mîntuire; numai în Bisericã, fãrã discuție, dar ei considerã cã și ei sunt Bisericã, ca sã se încadreze în ce spune Iustin, nu? Dar nu asta discutãm noi. Zice cã-i Bisericã și adventistul, și toți.
Cînd s-a fãcut aceastã Liturghie cu epicleza ei, s-a fãcut de sfinți. În afarã de Vasile cel Mare, a fost un Apostol care a fãcut Sfînta Liturghie; Sfîntul Vasile n-a fãcut altceva, decît pe același schelet a fãcut rugãciuni pe ici pe colea; scheletul s-a respectat întru totul și de Ioan Gurã de Aur, numai cã sunt niște rugãciuni mai lungi. Nu s-a fãcut fãrã rost; erau niște titani, sunt consacrați ca niște titani de cãtre Cer, semne mari au fãcut.
Învãțãtura creștinã a luptat cu toate fiarele dușmãnoase ale Ortodoxiei, ale Adevãrului; au luptat acești oameni cînd s-au confirmat persoanele Sfintei Treimi și nu putem trece peste ce-au hotãrât ei; au putere canonicã.
Așa cã, la întrebarea aceasta care este durã: se mîntuiesc?, dacã s-ar rãspunde cã se mîntuiesc atuncea ce mai discutãm greșelile? Întrebarea este durã în sensul cã nu depinde de noi mîntuirea numaidecît, însã noi avem obligația, cum spune Mîntuitorul, sã respectãm pentru cã cei care nu respectã “aceste mici de tot, mic se va chema”, adicã nu se va mîntui – zice Ioan Gurã de Aur; și eu interpretez tot așa. Iar cei care vor face lucrurile bine, aceia se vor mîntui încã cu slavã mare.
Și, dacã a spus Mîntuitorul lucrul acesta, eu sunt sluga cinstitã a acestor spuse; ce se adaugã mai departe mã îndoiesc de mîntuire. Deci asta e, cã atunci nu-i mai discuți slãbiciunea dacã am oarecare încredere în mîntuirea lor.
Adevãrul trebuie trãit așa cum e și împlinit așa cum începe și așa cum se terminã; nu sã adaug eu de la mine.
Sfinția voastrã, dacã nu este mîntuire în afara Bisericii.
Arhim. Arsenie: Nu existã.
Totuși, poate unii eterodocși care nu au luat parte la separarea de Bisericã, nu se ocupã de problemele strict de dogmã, dar sunt oameni buni, sunt oameni morali, pentru aceștia nu existã mîntuire?
Arhim. Arsenie: Asta știe și poate numai Dumnezeu. Fãrã discuție, noi știm cum ne-a învãțat Hristos: singura cale de mîntuire este aceasta; și El spune: “cine va schimba una dintre aceste mici, foarte mici mic se va chema”, adicã nu se va mîntui.
Acum se face discuție pe istorie, pe momente, pe habotnicie; acestea sunt pãreri și acuze. Nu poate sã-și apere poziția decît sã spunã cã sunt eu habotnic, nu?
Nu este cunoscut în Ortodoxie discuție pe Adevãr.
Poate or fi și la necreștini (necredincioși) oameni morali, au o moralitate, nu furã etc; pentru aceștia nu existã mîntuire?
Arhim. Arsenie: Eu trãiesc aici înconjurat de turci, foarte mulți turci; duc o viațã moralã, dar sunt, fãrã discuție, afarã de mîntuire pentru cã ei nu cred în Adevãrul Creștin.
Hristos o sã-i judece și pe ei?
Arhim. Arsenie: Îi va judeca; nu mã bag aici.
Eu știu una și bunã: mã țin de Hristos așa cum ne-a învãțat El, cã a iubi pe Dumnezeu înseamnã a împlini ceea ce a spus El sã împlinești.
Sfinția voastrã, se vorbește despre succesiune apostolicã la anglicani, la catolici, la monofiziți etc. Aceștia dacã nu sunt în Biserica Ortodoxã se poate spune cã mai au succesiune?
Arhim. Arsenie: Lucrul acesta este deja discutat din momentul în care s-a precizat care este poziția mîntuitoare, Ortodoxia; orice abatere de aici este discutatã.
Prin Botez vine aceastã succesiune apostolicã, și ei s-au abãtut de la Botez, de la trãire. Dacã s-au abãtut de la Botez nu mai au succesiune apostolicã normalã; adicã facem de capul nostru ?
Din momentul în care îți pierzi mîntuirea, ai pierdut succesiunea apostolicã; vorbim de mîntuire, aceasta este tema.
Ei susțin cã sunt Bisericã, dar acest lucru este numai în funcție de Adevãr; dacã nu te mîntuiești, degeaba ți-a propovãduit apostolul Pavel și apostolul Petru.
Deci succesiunea apostolicã nu mai existã pentru cã este atacat chiar Hristos.
Preoților anglicani, catolici, monofiziți etc. dacã vin la Ortodoxie li se mai face hirotonia?
Arhim. Arsenie: La anglicani se hirotonesc pînã și femeile !
Aceasta nu este o problemã care ne privește; trebuie sã se facã o întrunire sinodalã, sã se vadã ce formã au ei preoția.
Acuma și Taina Cununiei: “vã declar soț și soție” adicã foarte simplã; și sunt rugãciuni de o mare importanțã, cu cununiile pe cap, cu fãgãduințã în fața Bisericii, pun mîinile pe Biblie, jurãminte în fața altarului – lucruri care la ei nu sunt.
Vreți sã spuneți cã, dacã vin la Ortodoxie, trebuie sã se li se mai facã Taina Cununiei?
Arhim. Arsenie: Numai o hotãrîre sinodalã ar putea sã reglementeze aceasta, la o revenire a lor, nu o împãcare. Cînd zici împãcare, înțelegi: las și eu lași și tu; noi nu avem ce sã lãsãm.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.04.2015, 15:15:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Paradoxul dintâi al creștinismului este că, în timp ce toți ceilalți se închină la ceva plin, noi ne închinăm la un mormânt gol. Din golul acesta, din vidul acesta de viață normală se naște toată puterea creștinismului de a naște tot timpul viața suprafirească.
De pildă, părintele Steinhardt știa bine câtă căutare este în toate celelalte religii și în toate celelalte confesiuni. Îndrăznesc să spun că Ortodoxia, din acest punct de vedere, este răspunsul la acel „Cred, ajută necredinței mele”! E parte integrantă a răspunsului cu libertate, dăruit de Dumnezeu, fiecărui om care se vrea rob câte unui sistem.
Când ești ortodox, de exemplu, nu poți să fii rob decât al lui Dumnezeu. E un mod de a fi care incumbă în el toată puterea aceasta de a rosti liber și de a gândi liber, de a-I îngădui lui Dumnezeu să-I deschizi ușa cu vrednicie și cu bucurie.


Preot Constantin Necula
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.04.2015, 21:11:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Tradiția adevărată e credința vie a celor morți, tradiționalismul imobil și rigid e credința moartă a celor vii (Jaroslav Pelikan)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.07.2015, 21:03:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pr. Efrem Filotheitul

Ortodoxia este adevărul despre Dumnezeu, despre om și despre lume, așa cum ni l-a dat Însuși Dumnezeu cel Întrupat prin învățătura Sa desăvârșită. Așa cum l-a exprimat mai târziu cugetul și inima dumnezeiescului Pavel. Așa cum l-a descris ucenicul iubirii și alți apostoli și evangheliști cu lumina cerească a Sfântului Duh. Ortodoxia este acea sinteză minunată dintre dogmă și obiceiuri, dintre teorie și practică. Așa cum ne-a fost predanisită de către părinții duhovnicești ai Alexandriei, Constantinopolului, Capadociei, Siriei și, mai târziu, ai Sfântului Munte.
Toți aceștia, de la Sfântul ierarh Policarp, care a fost, după cum știți, ucenicul apostolilor, și până la Sfântul Nicodim Aghioritul, care a adormit la începutul secolului al XIX-lea, cu înțelepciunea și sfințenia lor, cu jertfele și nevoințele pe care le-au îndurat, ne-au înmânat prețioasa moștenire a credinței și vieții drepte, comoara tradiției ortodoxe. Ortodoxia este ceea ce au exprimat oficial Sfintele Sinoade, acele adunări binecuvântate formate din membri ai Bisericii lui Hristos veniți din toată lumea. Atunci purtătorii de Dumnezeu părinți, “înzestrați cu toții cu știința sufletului și Duhul dumnezeiesc“, au discutat despre marile probleme care îl preocupă pe omul duhovnicesc, și au așezat postamentul, temelia civilizației duhovnicești.
Ortodoxia a fost pecetluită cu sânge de mucenicii tuturor vremurilor. De toată oastea sfântă formată din milioane de eroi și mărturisitori, bărbați, femei și copii. De la arenele Romei până în lagărele de concentrare din Rusia, toți au dovedit că învățătura creștină nu este o simplă teorie, ci adevăr și viață. Cel mai frumos eroism, izbânda împotriva violenței crude și a puterii materiale, domnia și împărăția Duhului.
A venit apoi să laude Ortodoxia cultul bisericesc, cu minunata sa poezie și imnografia sa insuflată de Dumnezeu, care îmbibă firescul cu suprafirescul, lumescul cu cerescul, individualul cu obștescul, familiarismul cu respectul profund, ceea ce este vădit cu ceea ce este tainic. Într-o atmosferă de înălțare și sfințenie este înfățișată în cult jertfa Dumnezeului-om, drama dumnezeiască a Liturghiei, la fiecare Liturghie la care participă credincioșii. De asemenea, acolo sunt lăudate și slăvite izbânzile mai-marilor credinței și ale Stăpânei așezământului bisericesc, Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, Fecioara Maria. Acolo este preamărită dogma, nu numai ca adevăr, ci și ca răspuns la chemarea oamenilor.
Dar nici idealul pentru care s-a luptat monahismul nu este diferit de rostul Ortodoxiei. După cercetătorii de specialitate, monahismul ortodox a constituit oastea duhovnicească ce s-a luptat pentru dobândirea libertății duhovnicești, pentru desăvârșirea omului. Scopul lui a fost să dea chip sufletului pentru înnoirea minții. Exact în acest punct este inima duhului monahal, este scopul și izbânda monahismului. Nevoințele duhovnicești ale asceților sunt noile lupte duhovnicești ale duhului. Îl conduc pe om întru totul spre viața iubitoare de înțelepciune, spre îndumnezeire. Drumul monahismului este drumul curățirii și întoarcerii la Dumnezeu. Ortodoxia a dat semnificația sfințeniei nu numai asceților, ci întregii lumi creștine.
Prin această semnificație a înălțat obiceiurile societății. Vedem acest lucru îndeosebi în percepția socială. Elementul de bază al Ortodoxiei este iubirea de oameni, luată în cel mai profund sens al ei. Nu numai ca milostenie, ci în general, ca afecțiune. Ocrotirea socială este descoperită în ultimele decenii. Dar a luat naștere la Ierusalim, după Învierea Mântuitorului. Acolo s-au făcut primele cantine, în care au slujit primii șapte diaconi, după cum apare în Faptele Apostolilor. Apostolul neamurilor, Pavel, a fost totodată și primul lucrător social. Odată cu propovăduirea Evangheliei, a înfăptuit și cheta dragostei, numită în multe feluri. Lucrători sociali au fost și urmașii apostolilor, episcopii. Nu există o sugrumare mai cruntă a adevărului decât să susțină cineva că Părinții Bisericii s-au ocupat doar cu dogma și nimic altceva. În timpul sinoadelor, în Cezareea a apărut, după cum se știe, Vasiliada, sub călăuzirea Sfântului Vasile cel Mare. În Constantinopol funcționau cantine pentru șapte mii de săraci, iar în Alexandria s-au întemeiat primele maternități. Nu numai episcopii, ci și împărații și chiar monahii participau la astfel de lucrări ale dragostei. Pentru toți aceștia Ortodoxia a fost în același timp și dreaptă lucrare.
Un alt element important al Ortodoxiei a fost întotdeauna eroismul pe care îl vedem în mucenicie. Dar nu s-a oprit numai la jertfa sângelui. Fiii Ortodoxiei au arătat mereu curaj și vitejie în fața oricărui fel de samavolnicie, fie că provenea de la Iulian, împăratul cel nelegiuit, fie de la arieni și monofiziți ori de la iconoclaști și de la monahii atrași de rătăcirile latinilor. Această mulțime de eroi ai Bisericii Ortodoxe nu-i cuprinde doar pe Sfântul Atanasie, Sfântul Vasile și Sfântul Ioan Gură de Aur, ci și pe Sfântul Teodor Studitul, egumenul mănăstirii Studion, împreună cu toți monahii ei, pe Maxim Mărturisitorul și pe marele erou – Sfântul Marcu Eugenicu, Mitropolitul Efesului.
O caracteristică a Ortodoxiei a fost dintotdeauna și misiunea către barbari, combinată cu civilizarea. Biserica noastră, fără să facă vreodată prozelitism, a răspândit lumina Evangheliei și a scrierilor, a iubirii și blândeții. Această cale spre învățătură și civilizare ne este arătată îndeosebi de Sfinții trei ierarhi prăznuiți astăzi, care au iluminat toată făptura cu razele vii ale dreptei învățături despre Dumnezeu și om. Sfinții trei ierarhi sunt marii aștri ai tărâmului duhovnicesc al Bisericii.
Ortodoxia a fost întotdeauna calea împărătească a Evangheliei. A păstrat curat și autentic duhul creștinismului în fața misticismului întunecat al ereziilor din Răsărit, a centralizării papalo-cezareene a latinilor și a subiectivismului raționalist al protestantismului. A păstrat mereu măsura și armonia, n-a făcut nimic greșit. Pentru că Părinții au fost mișcați de duh, au fost călăuziți de Dumnezeu în chip sfânt și duhovnicesc.
Ortodoxia nu a nesocotit omul, nici înțelepciunea, nici natura, nici arta, nu a fost neomenoasă. Le-a explicat pe toate și a creat cultura. După cum spune troparul Sfinților trei ierarhi, a întărit firea celor ce sunt și obiceiurile oamenilor le-a îndreptat. Ortodoxia este marșul omului către Făcătorul lui, către îndumnezeire. Îl conduce pe om la dezvoltarea lui deplină întru Hristos și pentru Hristos. Ortodoxia nu este numai teologie, este totodată și adevărată psihologie, și umanism autentic, și sociologie. Este un diamant care reflectă prin toate laturile adevărul.
Să cunoaștem deci Ortodoxia noastră. Nu teoretic, ci să o simțim și să o trăim în toată profunzimea și lărgimea ei. Doar așa vom putea să o provocăm și să-i arătăm valoarea. Ortodoxia noastră nu este muzeu, nu este trecut, ci viață, creație și strălucire. Este marele nostru ideal, este nădejdea prețioasă a mântuirii noastre. Este mândria noastră întru Hristos să o propovăduim cu eroism și slavă, ca niște fii adevărați ai marilor eroi ai Ortodoxiei. Ortodoxie preafrumoasă, mireasă împodobită a lui Hristos, să nu te tăgăduim noi, nevrednicii, ci dacă vremurile și împrejurările o vor cere, învrednicește-ne să vărsăm pentru tine și ultima picătură de sânge din noi!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10
Cugetari Folositoare pentru Suflet NECTARIE Generalitati 87 12.02.2011 08:39:36