Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.02.2011, 19:18:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Eu zic că politica de exterminare a handicapaților nu e un lucru normal. Și pe vremuri dacă un copil era schilod, era aruncat, la fel și acuma, numai că invocăm ca pretext mila.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.02.2011, 19:28:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Sunteti credincios?
De ce ar fi asta o crima? Persoanele cu sindrom Down au o speranta de viata de 40 ani si nu este pusa in pericol viata mamei pe parcursul sarcinii, prin aceasta boala insasi.
Tu ai renunta la pensie pentru a intretine aceste persoane handicapate care nu dau societatii nimic ci numai iau pentru ca cineva sa fie platit 40 de ani ca sa-i duca de minuta?
De ce sa nu prevenim acest proces de irosire a bugetului?

Inca o data:
Renunti la pensie? ...:)...nu prea...dar sa vorbim suntem maestri! :)))
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.02.2011, 19:35:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai renunta la pensie pentru a intretine aceste persoane handicapate care nu dau societatii nimic ci numai iau pentru ca cineva sa fie platit 40 de ani ca sa-i duca de minuta?
De ce sa nu prevenim acest proces de irosire a bugetului?
Măcar e sincer, nu vine cu discursuri gen milă.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.02.2011, 19:38:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Măcar e sincer, nu vine cu discursuri gen milă.
Camy draga, e chiar enervant de sincer... De asta mi-e drag de el..
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.02.2011, 19:41:08
davidgabriel davidgabriel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2007
Mesaje: 2
Implicit uimit pana in panzele albe ...

sunt atat de uimit de parerea unora , incat stau si ma intreb daca noi mai suntem crestini!? a fi crestin inseamna a fi purtator de hristos...iar pe de alta parte mai stim ca trupurile noastre sunt templu al duhului sfant ! ....asta e teoria , deoarece practica e departe , chiar nu mai stiu ce duhuri stapanesc oamenii si inimile lor ! cartea apocalipsei ne spune atat de frusmos despre vremurile de pe urma in care toate se vor cumpara ....cred ca unii isi pot imagina ca si sufletul il pot cumpara sau rascumpara !
- eu nu as accepta un avort pentru nici un motiv pe care cineva si l poate imagina ! iar biserica de asemenea nu accepta sub nici o forma, prin nici un pogoramant ! oricine explica ca un avort este oarecum inteles de biserica vorbeste in numele altui dumnezeu decat hristos! hristos s a facut model pentru noi alegand cele nebune ale acestei lumi, pentru a face de rusine cele intelepte ale lumii....la fel hristos a ales sa se lase omorat pe cruce ca noi cei care zicem ca l purtam in inima sa invatam ca singurul drum care ne duce la tatal ceresc este jerta ! nimic altceva !
-daca cineva compara cu unul din canoanele lui vasile cel mare referitoare la razboinicii care ucideau in razoi ....bate campii! de ce ? pentru ca un razboi poate fi de aparare al unui neam si al unei credinte si al unei identitati...ca de ex. stefan cel mare , constantin brancoveanu , constantin ce mare ..etc. deci viata unei persoane si crucea ce o are de purtat nu se poate pune in balanta cu existenta unui neam si chiar a identitatii credintei si bisericii aparate de unii regi sau domnitori prin razboaie !
- stiati ca in romania zilnic au loc in medie 360 de avorturi ???iar maximul istoric inregistrat in romania a fost in anul 1990 cand au fost avortati doar oficial 900.000 de copii?(adica mai erau si cei neraportati statistic)....se pare ca noi romanii stim sa ne omoram pruncii! ...existau in religiile pagane unele traditii de jertfire a lor dupa ce erau nascuti .....sa fim oare un soi de neopaganism ascuns in spatele modernitatii?probabil ne am gasit un nou dumenezeu alaturi de ban si micul dumnezeu din noi !

- stiti cate cupluri din ziua de azi nu pot avea copii? nici nu va imaginati ....dati le lor toti acei copii nedoriti care au fost conceputi in urma unui viol , al unei erori de viata sau in urma unei petreceri destrabalate in care parintii erau ametiti de aburii placerii ...dar nu atentati la dreptul de a avea viata ! de a vedea lumina soarelui ! si mai ales de a se bucura de sfanta taina a botezului si impartasirii cu hristos!
- dreptul la viata este un drept oferit de adevaratul nostru dumnezeu , domnul noastu iisus hristos ! cine este mai mare decat cel care ofera viata si isi poate argumenta in micimea lui, in orice mod , si chiar sa creada in ce argumenteaza ca poate lua viata de la cineva?
....sincer imi este mila in ce stadiu a ajuns asa zisa credinta in hristos....defapt multi crestini sunt fariseii vechiului testament....
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.02.2011, 19:42:09
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai renunta la pensie pentru a intretine aceste persoane handicapate care nu dau societatii nimic ci numai iau pentru ca cineva sa fie platit 40 de ani ca sa-i duca de minuta?
De ce sa nu prevenim acest proces de irosire a bugetului?

Inca o data:
Renunti la pensie? ...:)...nu prea...dar sa vorbim suntem maestri! :)))
Eu nu sunt de acord cu punctul tau de vedere. Handicapul acestor persoane este consecinta pacatului nostru, al fiecaruia, deci si al meu. Si hai sa fim sinceri, platim oricum costurile asistentei medicale pentru persoane care si-au facut-o cu mana lor, ca sa zic asa- cancere de plamani, bronsite, boli de inima, etc etc... poate in cazul astora as sta sa ma gandesc un pic :))) dar nici pe astia nu-i pot condamna chiar asa tare- tot pacatul nostru e, al omului intreg, deci si al lor, si al meu...dar cei cu sdr down nu au absolut nici o vina.
Problema nu se pune chiar asa-daca as renunta la pensie :)
Dar da, as renunta la pensie.
De acord ca suntem maestri la vorbe :)))
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.02.2011, 19:42:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Camy draga, e chiar enervant de sincer... De asta mi-e drag de el..
Ție îți plac oamenii enervant de sinceri. Mie îmi place că măcar își declară intenția distructivă, n-o cosmetizează cu vai, mila, că să nu se chinuie sărăcuții. Sunt sătulă de discursul cu mila.

Toți care sunteți pentru eutanasie și avort, sunteți ca Andrei, n-o mai dați cotită.

Last edited by camy_d; 28.02.2011 at 19:46:09.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.02.2011, 22:22:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ție îți plac oamenii enervant de sinceri. Mie îmi place că măcar își declară intenția distructivă, .
Am mai repetat, copiii sa-si expuna parerile pe un topic dedicat "tinerilor vulturi ortodocsi" si sa ne lase pe cei trecuti de 35 de ani cu "intentiile lor distructive"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.03.2011, 15:38:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai renunta la pensie pentru a intretine aceste persoane handicapate care nu dau societatii nimic ci numai iau pentru ca cineva sa fie platit 40 de ani ca sa-i duca de minuta?
De ce sa nu prevenim acest proces de irosire a bugetului?

Inca o data:
Renunti la pensie? ...:)...nu prea...dar sa vorbim suntem maestri! :)))
Asa un argument materialist..

Dar tu renunti la pensie ca sa ajuti la intretinerea unui paralizat din accidente. Nu? Pai atunci, sa fie eutanaziat, domne.

Acum, serios: nu as renunta la toata pensia, pt ca trebuie sa traiesc si eu, dar as face o donatie lunara pentru un camin de handicapati sau o organizatie benevola care ajuta familiile care tin copii handicapati.
Este in esenta credintei crestine de a ne ocupa de cei mai slabi si neputinciosi dintre noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.03.2011 at 15:42:28.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.03.2011, 15:44:41
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce simplu e cand vorbim "din carti".
E simplu. E voia lui Dumnezeu daca traieste, e voia lui Dumnezeu daca moare.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04