Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.01.2011, 21:17:35
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Ellen White nu a prezis nici o data calendaristica referitoare la revenirea Domnului Iisus. Unde ai citit despre ea ca ar fi facut astfel de preziceri? Da-mi, te rog, niste referinte exacte.




Este prima data cand aud de asa ceva: "ei zic ca doar 100.000 de mii de oameni se vor mantui". Pe asta de unde ai scos-o?
Stai sa o intreb pe colega.Ea mi.a zis ca asa a interpretat ea din Biblie.Concluzia ar fi ca nu prea e bine sa interpretam asa de capul nostru.Tre sa ne vedem nimicnicia,sa ne smerim.
Trebuie oricum intrebat pastorul
  #72  
Vechi 11.01.2011, 21:19:17
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Despre tine, ce parerea ai, Geony? Cum stai cu ura, cleveteala, barfa, cuvintele jignitoare?
Despre mine am o parere buna, chiar foarte buna (asta ca sa ma laud si eu, ca mi-au murit laudatorii)...dar nu despre mine se vb aici, si nici despre tine...m-ai intreb daca sunt rai cu mine NP, si ti-am spus da..


Ai spus mai sus ca Pavel a fost probat cu Scriptura si ca lauda pe acei ce faceau acest lucru...
Ai dat un exemplu care se practica atunci, ca doar Pavel nu a activat la 5 sau 10 secole de la aparitia crestinismului...
Daca pastorul nu te-a indoctrinat bine, iti spun ca la acea vreme era nevoie de a proba cu Scriptura un adevar sau altul pt ca ereziile pandeau pe la tot coltul si multi proaspeti-crestini cadeau prada eresurilor.
Ori te intreb, cu ce editie a Scripturii il probau pe Pavel? erau tipografii ca Biblia sa se tipareasca si sa o aiba fiecare crestin in casa?
De atunci si pana azi, crestinii cand intampinau o problema din cauza eresurilor se adunau in Sinoade pt a discuta problema. Nu o discuta fiecare de capul lui (vezi ce au facut Apostolii in cap. 15 din Fapte), ...dezbaterea problemelor fara Duhul lui D-zeu se vede: Ce a facut EGWhite - un cult, adventist; Carol Parham - penticostali; etc...fiecare secta are ca punct de plecare interpretarea de unul singur a Bibliei...

Dragul meu, nu poti desparti Biblia de Biserica si Biserica de istorie...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #73  
Vechi 11.01.2011, 21:19:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Habar n-aveți ce vorbiți! Informați-vă mai întâi, altfel o să fiți confundată cu o mincinoasă. Și e păcat...
Stiu ca pe vremea ministrului Nicolaescu s-a initiat un program de evaluare a starii de sanatate a populatiei si s-a facut chiar tam-tam pe seama acestui lucru, iar in fabrica noastra atunci au venit. Acum,ca m-ati facut atenta, chiar spuneti-mi: cum de cei care au venit in fabrica in care lucrez eu, erau adventisti, masurau tensiunea si imparteau carti, iar cei care au ajuns la locul de munca a lui georgel23c erau adventisti, luau tensiunea si imparteau carti?
  #74  
Vechi 11.01.2011, 21:19:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Stai sa o intreb pe colega.Ea mi.a zis ca asa a interpretat ea din Biblie.Concluzia ar fi ca nu prea e bine sa interpretam asa de capul nostru.Tre sa ne vedem nimicnicia,sa ne smerim.
Trebuie oricum intrebat pastorul
OK, așteptăm cu nerăbdare rezultatul chestionării
  #75  
Vechi 11.01.2011, 21:23:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Stiu ca pe vremea ministrului Nicolaescu s-a initiat un program de evaluare a starii de sanatate a populatiei si s-a facut chiar tam-tam pe seama acestui lucru, iar in fabrica noastra atunci au venit. Acum,ca m-ati facut atenta, chiar spuneti-mi: cum de cei care au venit in fabrica in care lucrez eu, erau adventisti, masurau tensiunea si imparteau carti, iar cei care au ajuns la locul de munca a lui georgel23c erau adventisti, luau tensiunea si imparteau carti?
Programul acela național s-a derulat exclusiv prin cabinetele medicilor de familie, nu la locul de muncă ori la domiciliu. Programul acela s-a încheiat, voluntariatul adventiștilor continuă și la ora aceasta. Ca să restabilim întrucâtva adevărul.
  #76  
Vechi 11.01.2011, 21:29:03
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Despre mine am o parere buna, chiar foarte buna (asta ca sa ma laud si eu, ca mi-au murit laudatorii)...dar nu despre mine se vb aici, si nici despre tine...m-ai intreb daca sunt rai cu mine NP, si ti-am spus da..


Ai spus mai sus ca Pavel a fost probat cu Scriptura si ca lauda pe acei ce faceau acest lucru...
Ai dat un exemplu care se practica atunci, ca doar Pavel nu a activat la 5 sau 10 secole de la aparitia crestinismului...
Daca pastorul nu te-a indoctrinat bine, iti spun ca la acea vreme era nevoie de a proba cu Scriptura un adevar sau altul pt ca ereziile pandeau pe la tot coltul si multi proaspeti-crestini cadeau prada eresurilor.
Ori te intreb, cu ce editie a Scripturii il probau pe Pavel? erau tipografii ca Biblia sa se tipareasca si sa o aiba fiecare crestin in casa?
De atunci si pana azi, crestinii cand intampinau o problema din cauza eresurilor se adunau in Sinoade pt a discuta problema. Nu o discuta fiecare de capul lui (vezi ce au facut Apostolii in cap. 15 din Fapte), ...dezbaterea problemelor fara Duhul lui D-zeu se vede: Ce a facut EGWhite - un cult, adventist; Carol Parham - penticostali; etc...fiecare secta are ca punct de plecare interpretarea de unul singur a Bibliei...

Dragul meu, nu poti desparti Biblia de Biserica si Biserica de istorie...
Daca a-i fi spus "nu poti desparti biblia de biserica si biserica de Dumnezeu" te-as fi luat in serios ...
  #77  
Vechi 11.01.2011, 21:31:46
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Miliardari (ortodocși) sunt suficienți între granițele noastre, să vedem ce dau ei gratis...!
Gigi Becali a facut un sat intreg dupa viitura, si nu le-a dat carti sau Biblii sa citeasca sub bolta cereasca...
...si, la noi in Biserica SMERENIA este virtute, nu ca la NP unde MANDRIA este virtutea de baza si cea care mantuieste....
PS ai aflat de parintele care are acasa un orfelinat de copii luati de pe strada?
sau....nu mai conteaza astea, ci doar cartile pe care le dati pe vreme de saracie? daca le-ati da si o cafea, ca cititul merge bine cu ea?//hahaha...eu n-am emoticon ca sa iti arat cum rad....

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă tot m-ai provocat, află că "adventista" aceea de fapt nu era adventistă (la vremea cuvenită ziarele au dat și dezmințirea, însă tu ai citit selectiv). Ceea ce tu nu știi, este faptul că prietenul ei era student la teologie ortodoxă... Ooops... informația asta chiar nu aveai de gând să apară aici!
Vii cu povesti, fata se tragea dintr-o familie adventista, ca nu a fost botezata e alta treaba...se mantuieste ea dupa ce iese de la zdup, ca o boteaza pastorii...
Si ce daca baiatul a fost teolog ortodox? ce Iuda Iscarioteanul nu a fost Apostol al lui Iisus Hristos? Baiatul mai are sanse de mantuire, Iuda NU....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #78  
Vechi 11.01.2011, 21:38:22
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pana la urma cine a fost Hellen White ca sa am incredere ca ce scrie ea acolo e bine?
Ellen White este intemeietoarea adventismului de ziua a saptea.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ellen_White
  #79  
Vechi 11.01.2011, 21:39:43
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Gigi Becali a facut un sat intreg dupa viitura, si nu le-a dat carti sau Biblii sa citeasca sub bolta cereasca...
...si, la noi in Biserica SMERENIA este virtute, nu ca la NP unde MANDRIA este virtutea de baza si cea care mantuieste....
PS ai aflat de parintele care are acasa un orfelinat de copii luati de pe strada?
sau....nu mai conteaza astea, ci doar cartile pe care le dati pe vreme de saracie? daca le-ati da si o cafea, ca cititul merge bine cu ea?//hahaha...eu n-am emoticon ca sa iti arat cum rad....



Vii cu povesti, fata se tragea dintr-o familie adventista, ca nu a fost botezata e alta treaba...se mantuieste ea dupa ce iese de la zdup, ca o boteaza pastorii...
Si ce daca baiatul a fost teolog ortodox? ce Iuda Iscarioteanul nu a fost Apostol al lui Iisus Hristos? Baiatul mai are sanse de mantuire, Iuda NU....
Mai la urma urmei si ei sunt oameni si au si ei ispitele lor.
Intr.o zi facusem supa de pui cu galuste.Si am vrut sa o servesc pe colega mea adventista.Iar raspunsul ei a fost asa pe un ton smerit si mieros:Eu de mai bine de un an nu mai mananc carne,dar multumesc.Ce sa va zic?Pt ca nu a tinut asta intim pt ea a izbit.o vrajmasul ca la cateva zile am vazut.o cum manca din salam din piept de pui.
Altadata mirosea a mancare si m.a intrebat ce am gatit.Si i.am spus:Ciorba, dar e cu carne de pui.La care ea......pot sa imi pun si eu?

Asa si cu tinerii aceia....orice padure are uscaciuni.Cadem, dar important este sa nu deznadajduim
  #80  
Vechi 11.01.2011, 21:40:11
blajinul blajinul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Despre mine am o parere buna, chiar foarte buna (asta ca sa ma laud si eu, ca mi-au murit laudatorii)...dar nu despre mine se vb aici, si nici despre tine...m-ai intreb daca sunt rai cu mine NP, si ti-am spus da..
Ajuta-ne si pe noi sa avem aceeasi parere, despre tine.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ai spus mai sus ca Pavel a fost probat cu Scriptura si ca lauda pe acei ce faceau acest lucru...
Ai dat un exemplu care se practica atunci, ca doar Pavel nu a activat la 5 sau 10 secole de la aparitia crestinismului...
Acel exemplu (verificarea cu Scriptura) reprezinta un principiu valabil si astazi. Problema este ca unora nu le convine.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca pastorul nu te-a indoctrinat bine,
Pastorul nu are cum sa ma indoctrineze. Aplic principiul cu verificatul. Nu il cred pe cuvant.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
iti spun ca la acea vreme era nevoie de a proba cu Scriptura un adevar sau altul pt ca ereziile pandeau pe la tot coltul
Si astazi este nevoie de proba cu Scriptura. Ereziile pandesc pe la tot coltul. Ba, mai mult, pandesc din altare si de la amvoane.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
si multi proaspeti-crestini cadeau prada eresurilor.
Azi, multi crestini cu statute vechi, au eresurile inradacinate in mintea lor.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ori te intreb, cu ce editie a Scripturii il probau pe Pavel? erau tipografii ca Biblia sa se tipareasca si sa o aiba fiecare crestin in casa?
Exista Vechiul Testament, plin de profetii referitoare la lucrarea Mantuitorului. Iar Sfintii Apostoli propovaduiau Evanghelia lui Hristos folosind, din plin, argumennte din Vechiul Testament (pe care crestinii le verificau).


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dragul meu, nu poti desparti Biblia de Biserica si Biserica de istorie...
Nu pot desparti Biblia de Autorul Ei (de Dumnezeu). "Biserica" (cea la care va referiti dvs.) si istoria sunt lucruri relative. Depinde cum le vede fiecare.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38