Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.10.2015, 16:49:59
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

In cartea Alte marturii despre parintele A. Boca, pag. 88: ,,Dar cand voi muri, de acolo de sus o sa am ragaz si o sa va vad pe toti si o sa va ajut". (Maria andru). Gasim in Pateric cuviosi care dupa o viata de nevointa cereau pe patul de moarte timp de pocainta, iar A. Boca era sigur de mantuirea lui. Pag. 8s: ,,Ma, mie mi-a dat Dumnezeu un dar pe care voi nu-l aveti, eu sunt vazator sufleteste; voi sunteti vazatori numai cu ochii, dar sufletul vostru e incarcat de toate relele" (Maria Sandru)

pag. 116. Zicea: ,,Tu, daca sunteti doi sau trei insi undeva, sa povestiti despre mine, ca eu sunt langa voi si eu va ascult si va ajut". Mantuitorul spune in Sfanta Evanghelie:
,,Unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu sunt si Eu de fata".

La pag. 121, spunea pr. Arsenie: ,,Cand vorbiti de mine eu sunt prntre voi." (Chis Aurelia).

Cumplita smerenie mai avea.
  #72  
Vechi 11.10.2015, 16:55:07
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Pag.125: Inainte de a incepe o predica s-a urcat pe o masa si a zis:,,Cand va judeca Dumnezeu lumea eu am sa fiu la dreapta Lui (siguranta sectara, sau poate credea ca a luat locul lui Hristos ca ereticul Francisc de Assisi) si atunci ori va sunt de folos, ori va sunt acuzator".

In cartea Marturii din Tara Fagaraului, pag. 12: ,,Ne spunea parintele ca ne stie toate pacatele noastre si ale neamului nostru, ca a vorbit cu sfintii pe care ii picteaza" (pr. Todor Nichifor - Sibiu). Pag. 50... ,,Zicea parintele: Ma, io vad prin voi pana la al treilea neam" (Ierod. Ieronim).

-cica vorbea cu sfintii pe care ii picta dar de multe ori se picta pe el in loc sa picteze chipul sfintilor + ca ia pictat si 2 eretici -Francisc din Asisi si Ulfila, si cu acesti "sfinti" a stat de vorba inainte sa-i picteze, sau statea de vorba cu demonii ?

Last edited by crisstiann; 11.10.2015 at 16:57:58.
  #73  
Vechi 11.10.2015, 17:02:19
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

In cartea Noi marturii ,despre pr. Arsenie Boca, pag. 65: ,,Daca plec, va ajut mai mult." Pag. 118: ,,M i-a spus ca de sus ne va ajuta mai mult decat de jos si sa -l chemam asa: «Preot monah Arsenie, trimite* mi duhul tau paznic si da-mi sanatate si liniste. Departeaza de la casa mea necazurile si suferintele, ca ai Duh Sfant. »" (Chis Aurelia - Boiu, Murq).

Urmeaza sa auzim ca si-a facut singur acatistul cand era in viata.

Atentie: cand ne rugam unui Sfant autentic, intram in contact cu Cerul; cand ne rugam unui inselat - intram in contact cu iadul.
  #74  
Vechi 11.10.2015, 17:09:58
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
In cartea Noi marturii ,despre pr. Arsenie Boca, pag. 65: ,,Daca plec, va ajut mai mult." Pag. 118: ,,M i-a spus ca de sus ne va ajuta mai mult decat de jos si sa -l chemam asa: «Preot monah Arsenie, trimite* mi duhul tau paznic si da-mi sanatate si liniste. Departeaza de la casa mea necazurile si suferintele, ca ai Duh Sfant. »" (Chis Aurelia - Boiu, Murq).

Urmeaza sa auzim ca si-a facut singur acatistul cand era in viata.

Atentie: cand ne rugam unui Sfant autentic, intram in contact cu Cerul; cand ne rugam unui inselat - intram in contact cu iadul.
Daca sfintii ii mustrau pe pacatosi si pe necredinciosi, o faceau din porunca lui Dumnezeu, fiind datori sa faca aceasta, potrivit insuflarii Sfantului Duh, nu insuflarii propriilor patimi si a demonilor. Iar cel ce se hotaraste, de capul lui, sa-l acuze pe fratele sau sa ii faca observatie, acela arata limpede ca se socoate mai intelept si mai virtuos decat cel acuzat de el, ca lucreaza sub inraurirea patimii si a amagirii cugetelor demonice.(Sf. Ignatie)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 11.10.2015 at 17:12:00.
  #75  
Vechi 11.10.2015, 17:10:18
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

In cartea Lasati-va in grija lui Dumnezeu, pag. 68: ,,...Ma Rudi, azi trebuie sa fac o slujba speciala, ca il scot pe mitropolitul Nicolae Balan din iad, ca ii ajung 25 de ani, cat o stat acolo, ca l-o dezbracat de hainele preotesti pe pr. Iosif Trifa" (Marioara Steluta Hlibitchi). Cand am citit asta, am spus ca a avut si Ardealul un papa care scoate din iad cand vrea el.

In filmul de pe internet intitulat Conferinta Preotului Profesor Simian Todoran despre parintele Arsenie Boca, 02.05.2014, la minutul 41, acesta spune ca, de Rusalii, a slujit
in Catedrala din Alba Iulia. Printre crestini era si A. Boca, care dintr-odata a disparut. A treia zi a plecat la Sinaia,unde Boca i-a confirmat ca a fost la Alba si zicea Boca despre sine: ,,Am avut o stare de levitatie si m-am inaltat atat de la pamant ..." In continuare, pr. Todoran spune ca Boca zbura, iar, la minutul 1.01.40, ,,A. Boca mi-a zis: «Acolo unde ma duc va ajut mai mult.»"lntreb: Oare acest preot aude ce vorbeste? Cand vorbeste oare si gandeste?
  #76  
Vechi 11.10.2015, 17:10:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă, eu glumisem când am zis "altceva?".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #77  
Vechi 11.10.2015, 17:15:29
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Smile

Recent, Ierom. Ghelasie Tepes de la Sighisoara, intrebat de
o reportera TV cand va fi canonizat A. Boca, a raspuns: ,,M i-a spus pr. Arsenie: «Atunci cand voi porunci eu (Arsenie ) din Cer, voi fi canonizat»."

Daca. ar analiza spusele pr. Boca, ar vedea ca nu-s in duh ortodox. Biserica invata ca doar Dumnezeu porunceste din Cer, iar sfintii transmit poruncile lui Dumnezeu si se roaga pentru noi. Nu am gasit in vietile sfintilor nici un sfant care sa se fi laudat atat cat a facut-o acest fost preot. Cine este smerit nu se socoteste nici intelept, nici ales, nici initiat, nici mantuit. Smeritul primeste si asculta intreg cuvantul dreptei credinte, fara a se situa in afara sobornicitatii. El nu rastalmaceste Scriptura si hotararile Sinoadelor ecumenice intr-o alta intelegere decat cea pe care a hotarat-o Biserica."

-de asta nu a fost canonizat inca pt ca nu a poruncit din cer
  #78  
Vechi 11.10.2015, 17:17:03
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă, eu glumisem când am zis "altceva?".
-nu e topic despre p Boca? nu pot sa postez la subiect pt ca voi fi banat ?
  #79  
Vechi 11.10.2015, 17:26:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La subiect? Ceva frumos și folositor sufletului nostru despre Sfântul Ardealului nu găsești?
  #80  
Vechi 11.10.2015, 17:29:17
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
Biserica invata ca doar Dumnezeu porunceste din Cer, iar sfintii transmit poruncile lui Dumnezeu si se roaga pentru noi.
Mai mai, si de unde stii tu cum porunceste Dumnezeu ? Dumnezeu este
o taina, de unde stii tu cum lucreaza o taina ?
Apoi de ce un sfant n-ar putea cere de la Dumnezeu ingaduinta de a vorbi
cu cineva ?
Citat:
-de asta nu a fost canonizat inca pt ca nu a poruncit din cer
Mai, mai, mai de unde stii tu ce se intampla in Rai din moment ce tu esti aici
si Raiul departe rau de tot ?
Subiect închis