Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.01.2013, 18:23:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și totuși cum îți explici că din ”neascultarea” unor mari duhovnici de atunci (Sf Ioan gură de Aur, Sf Maxim), noi astăzi credem în ”neascultarea” lor?
Mai concret, care a fost neascultarea?

Citat:
De asemenea, te întreb, cum au propovăduit Sf Aposoli Evanghelia, ascultând de arhiereii de atunci? Nu sub interdicție au propovăduit ei Evanghelia?
Nu ma asteptat la asa o doza de ignoranta majora din partea ta.
Cu alte cuvinte, dupa cunostintele tale actuale, Sf.Apostoli erau subordonati arhiereilor Vechii Legi?

Penibil, penibil..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.01.2013, 18:24:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
lezeaza in vreun fel demnitatea, cum, spre exemplu o face amprentarea de pe pasaportul biometric.
Cum o lezeaza mai exact?
Te-am mai intrebat dar..tacere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.01.2013, 18:28:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De fapt, ce ne trebuie noua episcopii astia? Facem sinod cu marii duhovnici, ca uite, episcopii astia ba sunt masoni, ba sunt eretici, ba sunt ecumenisti.... numai belele ne provoaca.
Unii oameni, pretuind viata unor duhovnici, ii considera infailibili, prin urmare nu vad necesitatea Sinodului, care e in opinia lor infestat de masonerie si ecumenism. Biserica insa a respins dintotdeauna autoritatea persoanei doar pe criteriul sfinteniei vietii sale. Daca un parinte spune ca cip-ul e (pre)pecetlurire si din cauza aceasta trebuie respins, ca daca accepti cardul de sanatate mai mult ca sigur te vei lepada pe viitor si de Hristos, aceasta nu e o invatatura de credinta daca nu coincide cu parerea intregului corp eclezial, e doar opinia sa personala si trebuie tratata ca atare.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum o lezeaza mai exact?
Te-am mai intrebat dar..tacere.
Ce m-ai intrebat ca n-am vazut? :) Nu vad cardul de sanatate ca fiind nociv, il privesc ca pe o modalitate de efiencitizare a sistemului sanitar, nici nu consider ca ar leza pe cineva, in schimb, amprentarea de pe pasaport poate leza demnitatea umana fiind considerat un posibil infractor.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 18:33:14.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.01.2013, 18:30:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am inteles; atunci sa ne dam in cap unii altuia cu "marii duhovnici" pe principiul "al meu e cu mai mult har decat al tau, ca asa mi se pare mie, deci eu il ascult pe el care a spus ca cip-ul e satana, nu ascult de cel care a spus ca cip-ul nu e satanic ci vointa omului conteaza. Al meu spune adevarul, al tau e inselat, ratacit, sigur nu spune tot adevarul ..."
Asta de fapt este si scopul ascuns a celor care au promovat istericalele cipofobe - crearea unei dezbinari in Biserica.

Cei care au citit blogurile cipofobe au remarcat probabil faptul ca o data cu isteria cipofoba au inceput sa atace si ierarhia BOR + o puternica ofensiva stilista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.01.2013, 19:07:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cipofobii sunt absurzi.

Dupa pseudo-teo-logica lor cu "numar in locul numelui" si CNP -ul se incadreaza aici.

Deci ar trebui sa renunte si la buletin sau sa ceara alternativa "buletin fara CNP" cum au cerut cipofobii moldoveni de peste Prut, de unde de altfel s-a importat si la noi cipofobia (+filiera neoprotestanta).
Teoria ta este absurda, din punctul meu de vedere.
In ce fel se incadreaza CNP-ul aici?!?
Ce ai tu, daca noi nu acceptam cipurile?!? Respecta-ne liberul arbitru.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.01.2013, 19:45:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai concret, care a fost neascultarea?
S-a scris.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ma asteptat la asa o doza de ignoranta majora din partea ta.
Cu alte cuvinte, dupa cunostintele tale actuale, Sf.Apostoli erau subordonati arhiereilor Vechii Legi?
Ce concluzie penibilă ai tras. Dar nu mă mir, nu e prima dată când te arunci în discuții fără să urmărești firul dicuției și ideea pe care aș fi vrut să o transmit. Nu-i bai, noi să fim sănătoși.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.01.2013, 20:02:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce ai tu, daca noi nu acceptam cipurile?!? Respecta-ne liberul arbitru.
Cum îndrăznești să vorbești? Cine ești tu să vorbești? Ai binecuvântare? Numai cei cu ”discernământ duhovnicesc” au dreptul la cuvânt, restul ”mucles”.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.01.2013, 20:14:57
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

...........

Last edited by bluester; 07.01.2013 at 20:25:07.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.01.2013, 20:54:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine ești tu să vorbești?
Eu sunt nimeni.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.01.2013, 21:31:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pozitia oficiala este una, iar pozitia duhovnicilor ravnitori este alta. Fiecare alege doar pentru el.
Batii campii fara absolut nici o gratie.
Care "duhovnici ravnitori"?

Adica aia care s-au pronuntat intr-un fel sau altul, dintr-un motiv sau altul (si dezinformarea si manipularea e printre motive), sunt ravnitori, cei care nu...sunt pleava.

Cu fiecare afirmatie care o faceti defaimati majoritatea preotilor si episcopilor Bisericii Ortodoxe Romane, si aveti pretentia ca nu sunteti sectari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53