Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.08.2009, 09:23:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu cred ca un copil care nu merge la cursurile de religie 'este condamnat ireversibil la iad'.. Aici cam exagerezi, teatru-copii. Orice om are in vuiata posibilitatea de a afla de Dumnezeu, pana la urma. Sa nu exageram folosul acestor cursuri. Uneori chiar blocheaza, sau impiedica interesul. Daca ai un profesor slab sau mieros sau nedrept sau prost, iti dai seama ce catastrofa? Mie lmi s-a intamplat la 15 ani sa-mi pierd interesul pentru o materie pe care o iubeam din cauza unei profesoare nedrepte si prostute..
Revin la ideea ca mi se pare ca ar trebui sa fie lasata alegerea libera intre morala laica si religie. Sa nu devina religia o obligatie, cum erau cursurile de indoctrinare politica (desi pen vremea mea erau mai degraba o bataie de joc si o pierdere de vreme). Dumnezeu ne-a lasat liberi si vrea sa venim la El in libertate.
Cred si ca nu este frumos si respectuos sa vorbim asa despre atei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 10.08.2009 at 09:27:20.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.08.2009, 11:13:04
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Pentru Fani71 !

Sunt de acord ca la El trebuie sa venim liberi, dar pentru asta trebuie Sa-l cunosti, iar acesta ar fi motivul pentru care eu as opta pentru religie sa fie obligatorie, tu ai dreptul sa alegi dupa aceea daca sa urmezi calea sau nu, dar in conditiile actuale in care libertatea de exprimare e mult prea mare, tinerii trebuie sa-si formeze niste principii trainice si in cunostinta, nu sa urmeze niste idoli de moment. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.08.2009, 11:19:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

georgeval, copiii trebuie invatati in primul rind cum sa se comporte in relatia cu alti oameni si cu natura. Dupa ce va fi capabil sa-si aleaga religia, e dreptul sau sa faca si sa invete ce doreste. Distinctia pe care o faci intre morala si etica nu e corecta.
Fani, la noi alternativa la ora de religie ortodoxa e doar in teorie. Nu as avea nimic impotriva unui profesor ca tine, insa tu esti o exceptie, asta o stii si tu.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.08.2009, 11:25:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Sunt de acord ca la El trebuie sa venim liberi, dar pentru asta trebuie Sa-l cunosti, iar acesta ar fi motivul pentru care eu as opta pentru religie sa fie obligatorie, tu ai dreptul sa alegi dupa aceea daca sa urmezi calea sau nu, dar in conditiile actuale in care libertatea de exprimare e mult prea mare, tinerii trebuie sa-si formeze niste principii trainice si in cunostinta, nu sa urmeze niste idoli de moment. Doamne ajuta !
E dreptul tinarului sa cunoasca TOATE alternativele, pentru a-si alege calea, nu calea aleasa de parinti, care mai gresesc si ei :). Ceea de afirmi tu este valabil numai daca toata lumea ar fi sigura ca ortodoxia ar fi calea, nu e cazul.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.08.2009, 12:07:59
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit E dreptul lor

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E dreptul tinarului sa cunoasca TOATE alternativele, pentru a-si alege calea, nu calea aleasa de parinti, care mai gresesc si ei :). Ceea de afirmi tu este valabil numai daca toata lumea ar fi sigura ca ortodoxia ar fi calea, nu e cazul.
Parintii care aduc un copil in lume au dreptul si obligatia in fata lui Dumnezeu si a oamenilor sa-l creasca sanatos la trup, la minte si la suflet. De aceea esecurile le sunt imputate, succesele rasplatite.

In privinta ateismului, pe care eu insami l-am avut drept "credinta" pana nu de mult ma straduiesc sa-l combat, nu sa-i supar pe atei. Incerc sa le deschid ochii si sufletul. Dar acest lucru nu se poate face dintr-o data. E o alta problema.

In privinta predarii religiei (eu nu sunt profesor de religie), vorbesc numai in calitate de parinte si cu misiunea care reiese din nick-ul pe care l-am ales. Deocamdata singura cale de a ne educa copiii este scoala de stat si majoritatea populatiei este de credinta ortodoxa. Este firesc ca disciplina sa fie predata de cei pregatiti pentru acest lucru.

Dar va ofer o surpriza:
In piesele de teatru religios pe care le-am facut pana acum au dorit sa participe si copii din ritul catolic si din secte. Nici parintii nu s-au opus, au asistat cu mare placere la aceste programe, au fost super-incantati. Acelasi lucru s-a intamplat si cu parintii... atei!

Regretul meu este ca nu s-a instituit pana acum o disciplina optionala de teatru religios. Aici se imbina multe discipline - istorie, literatura, etica, religie, muzica si care ofera posibilitatea copilului de a-si descoperi si dezvolta vocatia, aptitudinile, fiind si o alternativa de petrece frumos rezerva de timp liber, de a-l sustrage din fata televizorului si Internetului, de a-l socializa si a-l obisnui sa se comporte frumos. Nu este deloc usor dar este extrem de necesar. Toate expierientele de pana acum in acest domeniu au fost extraordinar de minunate.

Doamne, ajuta-ne noua!

Last edited by teatru-copii; 10.08.2009 at 12:17:05.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.08.2009, 12:29:58
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit despre profesori

La orice disciplina putem avea profesori mai mult sau mai putin buni, dar acest lucru e foarte putin important. Dumnezeu croieste o cale pentru fiecare copil. Oamenii nu sunt la fel iar profesorii si preotii sunt in fond oameni. Important este atitudinea interioara a copilului fata de un anumit lucru si aici au de ..."semanat" parintii!

Eu am experienta de a fi avut un profesor foarte bun de matematica in gimnaziu si a facut din mine un matematician. Am avut un profesor slab la o anumita disciplina pentru care aveam vocatie si am ramas in urma cu conostintele, dar viata m-a pus pe fagasul croit de sus. Am avut totusi bagajul de cunostinte minim necesar in acel domeniu.

Deci, calitatea profesorului nu este foarte importanta dupa parerea mea. In viata am avut multi profesori si buni si mai putin buni. La maturitate alegi ce doresti sa faci. Asta au de facut parintii si profesorii - sa pregateasca intrarea in viata a unui copil!
Doamne ajuta!

Last edited by teatru-copii; 10.08.2009 at 12:32:29.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.08.2009, 15:05:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
georgeval, copiii trebuie invatati in primul rind cum sa se comporte in relatia cu alti oameni si cu natura. Dupa ce va fi capabil sa-si aleaga religia, e dreptul sau sa faca si sa invete ce doreste. Distinctia pe care o faci intre morala si etica nu e corecta.
Fani, la noi alternativa la ora de religie ortodoxa e doar in teorie. Nu as avea nimic impotriva unui profesor ca tine, insa tu esti o exceptie, asta o stii si tu.
Pai daca tu crezi ca eu sunt felul acceptabil de profesor de religie (nu sunt convinsa ca sunt chiar asa o exceptie, cunosc destui care gandesc cum scriam mai sus, aici cel putin) atunci ar trebui mai bine sa militezi sa se aleaga profesorii dupa anumite criterii, nu sa se scoata religia de tot. Ar fi pacat sa se scoata de tot, chiar din punctul tau de vedere. Totusi, crestinismul este important pentru cultura si un om care iese din scoala fara sa fi auzit de el iese cu lacune de cultura generala.

Cum adica este alternativa doar in teorie? Nu e o intrebare ironica, chiar nu stiu, se propune ceva ca alternativa dar nu se respecta?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.08.2009, 15:09:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Sunt de acord ca la El trebuie sa venim liberi, dar pentru asta trebuie Sa-l cunosti, iar acesta ar fi motivul pentru care eu as opta pentru religie sa fie obligatorie, tu ai dreptul sa alegi dupa aceea daca sa urmezi calea sau nu, dar in conditiile actuale in care libertatea de exprimare e mult prea mare, tinerii trebuie sa-si formeze niste principii trainice si in cunostinta, nu sa urmeze niste idoli de moment. Doamne ajuta !
Hm. Da, este adevar in ceea ce zici, este bine sa aiba omul cunostintele necesare pt a putea accepta sau refuza ceva. Insa ideea de curs de religie obligatoriu parca nu prea suna bine, mai ales dupa perioada comunista cand erau obligatorii cursurile de 'informare politica' si ptap si mai stiu eu ce. Suna ca si cum s-ar inlocui o ideologie cu alta.
Gandeste-te nu la copii, ci la adolescentii care trec prin faze de revolta, daca le impui ceva mai abitir se opun. Atitudinea cea mai buna ar fi sa ii lasi sa le treaca criza si revin singuri, daca au avut exemple bune inainte.
Este o carte f. frumoasa, de sora Magdalena, educatia religioasa a copiilor (si adolescentilor). Acolo da multe exemple.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.08.2009, 16:18:33
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Ai vreun fel de dovezi pentru ce s-a intamplat acum doua milioane de ani? In ce priveste "Poarta raiului", cea pamanteasca era prin Mesopotamia intre Tigru si Eufrat (Daca stiai macar putina istorie...)
De fapt da, exista nenumarate dovezi. Spre diferenta de religie, care se bazeaza pe povesti inghitite pe nemestecate, stiinta se bazeaza pe fapte. Daca imi poti tu demonstra cu dovezi ca intre Tigru si Eufrat se gasea o poarta minunata, prin care ajungeai in Paradis, si ca Adam si Eva au plans 100 de ani langa clanta, acum exact 7517 ani, iti promit ca o sa devin mai credincios decat Torquemada.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.08.2009, 16:26:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cine vede in cateheza un prilej de indoctrinare sau un scop ascuns al oamenilor bisericii se inseala. Credinta ortodoxa nu are nevoie sa fie predata de la catedra pentru ca ea sa dainuie. Dovada stau cele doua milenii de crestinism.

Altfel s-a pastrat si s-a transmis credinta noastra din generatie in generatie, nu dupa un "curriculum", ci avand drept model iubirea jertfelnica a inaintasilor si modul lor de trai ortodox. Era o marturie vie.

Ce consider a fi trist, nu este faptul ca multi tineri, nu mai sunt interesati de credinta parintilor si a stramosilor lor, ci ca pierd din vedere insasi importanta mantuirii. Iar cand mantuirea nu mai are pentru noi nicio semnificatie, traim ca "robi ai patimilor". Nimic nu este mai cutremurator decat starea jalnica in care omul renunta la a mai crede in posibilitatea indumnezeirii sale.

Last edited by Marius22; 10.08.2009 at 16:32:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44