Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.07.2008, 16:19:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mie imi pare poezia asta ca o reclama la inelele de diamant date de snobi la amantele lor prin filme shi ele se bucura shi barfesc cat este de scump sau daca e de sticla sau nu... shi a pacalit-o avocatul ca mai totzi is avocatzi sau tineri haioshi...

poate ca am dat cu bata-n balta... :p
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.07.2008, 16:20:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pardon, azi e vineri shi e tristetza shi post...

sau cum e ca in calendar e sarbatoare cu negru? se tzine post shi durere?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.07.2008, 16:21:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
pardon, azi e vineri shi e tristetza shi post...

sau cum e ca in calendar e sarbatoare cu negru? se tzine post shi durere?
nu era voie sa ma distrez ... deci 6x:(:(:(
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.07.2008, 17:18:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Desi nu am experienta in acest domeniu cred ca si casatoria si calugaria au fost date Dumnezeu omului spre infrangerea egoismului sau care este asemanare cu Satana.
Adica ca doi soti sa se inteleaga bine trebuie fiecare sa lase de la el si niciunu sa nu se bata in piept ca el are dreptate.
Eu cred ca alta cale de mantuire afara de calugarie sau pentru cine nu este calugar si face taierea voii casatoria care este tot o taiere a voii nu exista.

La calugarie iti tai voia din dragoste de parintele de care faci ascultare in casatorie iti tai voia din dragoste de sot/sotie.
Daca ambii sotii tin la parerea lor ....:(
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.07.2008, 19:16:02
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

In casatorie, dupa un timp, toate se schimba. Daca la inceput totul este dragoste, iubire, toate sunt de inteles pentru ca avem aceea bunavointa si intelegere pentru celalalt data de sentimentul de iubire, mai tarziu, totul este pe dos. Pana si faptul ca isi arunca pijamaua pe pat te poate enerva. De ce dispare iubirea, sau mai bine zis dragostea? Pentru ca ne obisnuim unul cu celalalt, pentru ca nu ne mai atrage fizic, pentru ca apare concurenta, pentru ca am confundat sentimentul de dragoste cu cel de iubire? Deci care este secretul unei casnicii fericite? Mai exista- asa dupa 15, 20 de ani. Sau este un compromis?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.07.2008, 19:48:51
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de literaR
In casatorie, dupa un timp, toate se schimba. Daca la inceput totul este dragoste, iubire, toate sunt de inteles pentru ca avem aceea bunavointa si intelegere pentru celalalt data de sentimentul de iubire, mai tarziu, totul este pe dos. Pana si faptul ca isi arunca pijamaua pe pat te poate enerva. De ce dispare iubirea, sau mai bine zis dragostea? Pentru ca ne obisnuim unul cu celalalt, pentru ca nu ne mai atrage fizic, pentru ca apare concurenta, pentru ca am confundat sentimentul de dragoste cu cel de iubire? Deci care este secretul unei casnicii fericite? Mai exista- asa dupa 15, 20 de ani. Sau este un compromis?
toti avem acelasi scenariu: la inceput a fost o mare dragoste, multa iubire si respect nemarginit... dupa care, totul dispare treptat pana devine doar ingaduire si obisnuinta...
pai fratilor, unde era Dumnezeu in viata voastra in momentul in care va giugiuleati si va declarati iubire vesnica? cheia, singura cheie, este sa pui UN INCEPUT BUN. sa puneti pe Dumnezeu pe primul loc in ecuatie. si atunci totul vine de la sine. dragoste... ma intreb cati dintre voi stiu ce inseamna dragoste. pentru ca daca ar cunoaste-o, cu siguranta nu s-ar mai pune astfel de intrebari. dar, judecam. asta ne e meseria... sa-i judecam pe altii. sa fim mandri. sa ne intrebam de ce nu ne este impartasita iubirea eventual cu aceeasi intensitate sau mult mai mult decat o oferim noi. sa ne facem un scop din a urmari urmatoriul scenariu: pai eu i-am dat, i-am facut si l-am ajutat. si el... nu face nici asta si nici aia...
cand o sa invatam sa daruim fara sa asteptam ceva in schimb. cand o sa invatam sa iubim cu adevarat atunci vom afla reteta unei casnicii reusite.
va doresc tuturor asta. pentru ca eu am gustat din aceasta. am fost unul dintre fericiti. Dumnezeu m-a invatat sa iubesc. si m-a transformat dintr-un caine hamesit intr-un om. si daca va intrebati daca exista casnicii fericite pana la adanci batraneti, chiar daca am doar 33 de ani, va spun din toata inima ca da. exista. asa cum nu putem tagadui ca exista Dumnezeu.
noi suntem aia defectii si nu casniciile... noi suntem egoistii care ne iubim prea mult ca sa lasam de la noi si nu dragostea...
cascati ochii fratilor. si incercati sa priviti jumatatea cu alti ochi. si veti vedea ca Dumnezeu va iubeste si ca langa voi este tot ce aveti mai scump pe pamant. nici casa, nici masina, nici serviciul, nici hobbyurile, nici viciile, nimic nu se compara cu jumatatea voastra. ea e totul pentru voi. e ca un cerc, nimeni nu poate intra in interior (copiii ies in interior:) ) si nici nu poate rupe acest perfect. atunci cand o face comite o crima. ea este partenerul vostru in drumul spre Mantuire.

va doresc tuturor sa vedeti dragostea asa cum e ea si nu cum vrem noi sa fie.
Domnul si Maica Domnului sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.09.2008, 07:45:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<Am cununat odata pe cineva, si cand am ajuns la rugaciunea aceea unde preotul spune: "Iar femeia sa asculte de barbat", toata lumea s-a uitat la mireasa si mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment care a stapanit ceremonia, pentru ca fetita aceea a fost injosita in cel mai mare moment din viata ei. Dar am tacut pana mi-a venit vremea la cuvant, si i-am spus:

"Am constatat ca lumea n-a fost atenta la cuvintele de mai inainte, care spuneau ca barbatul este dator sa-si iubeasca nevasta. Draga mireasa, daca nu te iubeste, sa nu-l asculti!"

Sa nu ne jucam cu cuvintele! Fata nu e numai o jucarie de pat sau o jucarie de bucatarie; suntem plini de obligatii, suntem plini de datorii. Prin urmare, trebuie sa vezi intr-o iubita de la inceput, cand poti sa judeci - pentru ca daca te-ai indragostit, nu mai judeci - niste lucruri pentru viitor, pana la sfarsitul vietii.

Deci este dezavantajul celui care se indragosteste prost, care s-a indragostit pentru ca a vazut ceva superficial; el nu mai simte frumusetea aceea grozava a iubirii.

Credeti dumneavoastra ca acest mare mester, Dumnezeu, cand a creat omul, si pe femeie deci, a creat-o fara sa toarne acolo sentimente si posibilitati extraordinare?!

Femeia, tineti seama, dragii mei, care e rea, nimic nu-i mai rau, dar care e buna, nimic nu-i mai bun! Deci trebuie cu orice chip s-o faci buna, dar cel mai bine este sa nu te grabesti la inceputul inceputurilor.>>
Parintele Arsenie Papacioc - Despre Casatorie

Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.09.2008, 18:23:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.702
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

...Femeia, care e rea, nimic nu-i mai rau,... Deci trebuie cu orice chip s-o faci buna,...

Parintele Arsenie Papacioc - Despre Casatorie
Aici este concluzia finala, din ce spune parintele...

Problema este cum o faci BUNA?...cind noi de multe ori ne aruncam in casatorii fara sa gindim(din diverse motive si imprejurari) cu femei pe care DOAR NE IMAGINAM CA LE-AM PUTEA SCHIMBA sa le facem ...BUNE

cumparindu-le dimante asa cum ne spune Bon Jovi via AchimovJan mai sus?...cind se vede clar ca facind asemenea gesturi impatimirea creste si omul de linga tine nu devine mai BUN ci incet dar sigur ajunge isteric
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.09.2008, 19:11:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Secretul casniciei?Iubirea dragilor,dar nu doar cea trupeasca:D.Cu cat trece timpul in casnicie,cu atat sotii se simt mai apropiati,altfel nu e nimic???
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.09.2008, 22:32:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de mirelat

...Femeia, care e rea, nimic nu-i mai rau,... Deci trebuie cu orice chip s-o faci buna,...

Parintele Arsenie Papacioc - Despre Casatorie
Aici este concluzia finala, din ce spune parintele...
:) nu, andrei, asta era concluzia semi-finala. pe cea finala vad ca ai omis-o din citat, aceea ca "cel mai bine este sa nu te grabesti la inceputul inceputurilor". si mai zicea ca "este dezavantajul celui care se indragosteste prost, care s-a indragostit pentru ca a vazut ceva superficial".

adica, fratilor, sa avem grija de cine si cum ne indragostim, ca mai tarziu suportam consecintele. uite eu, de ex., n-am vrut sa ma marit cu una cu doua si pana la urma cand am decis sa ma marit vedeam lucrurile un pic cam roz, dar starea asta n-a durat prea mult si in urma unor intamplari nefericite, printre care si un accident al sotului meu, a trebuit sa imi asum raspunderea si sa duc greul casei ca s-o scoatem la capat. insa nu imi pare rau, stiu ca toate au un rost pe lumea asta.

acum, la intrebarea cum ar putea barbatii sa le faca pe femeile rele sa fie bune...ma gandesc ca fiecare are o parte buna, care poate fi folosita drept "pivot" pentru a indrepta tendintele rele. poate chiar si un inel cu diamant sa fie acest pivot :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13