Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.04.2009, 19:57:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit În Umbra Smereniei ( partea 1 )

Când Maria-Și dete seama că Biserica, prin lupte / Câștigase cu ardoare și strădanii ne-ntrerupte, / A crescut și se avântă prin vârtejuri fără teamă, / Spre a nu-i mai face umbră cu splendoarea ei de Mamă. / Se ascunse bucuroasă sub marama umilinței, / Și la umbra ei cea deasă, la izvoarele Credinței, / Ea-și trăiește anii ultimi de viață pe pământ / Zăvorâtă-ntr-o tăcere cu mireasmă de mormânt. / Dar Smerenia, sporită lângă focul din cămin, / Nu-i un cioclu ce-i îngroapă perla harului divin, / Ci-i un scripete ce-o-nalță în sfințenie mai sus ! / Iar tăcerea ei, pătrunsă de misterul lui Iisus, / E ca râul care curge pe sub dealuri și păduri, / Tăinuit, și-n depârtare, răzbătând prin mii de guri / Se revarsă ca o mană roditoare pe câmpie, / Și-nverzește iarba arsă de dogoare și-o învie. / Ea trăiește acum în sine, toată inimă și dor, / Într-un praznic de lumină, paradis încântător, / Și-ntr-atât o-mpodobește Duhul Sfânt cu noi splendori / Că , privind-o , Serafimii stau pe gând întrebători ! / Și văzându-ți înălțată până-aicea slava ta, / Mă cutremur că mă-ncumet să te cânt cu lira mea ! / O, Lumina mea, Marie , pentru ce mă-ndemni să-ți ferec / Neprihana ta-n cuvinte, eu , prihană de-ntuneric.
<<< Va urma >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.04.2009, 21:55:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când Maria-Și dete seama că Biserica, prin lupte / Câștigase cu ardoare și strădanii ne-ntrerupte, / A crescut și se avântă prin vârtejuri fără teamă, / Spre a nu-i mai face umbră cu splendoarea ei de Mamă. / Se ascunse bucuroasă sub marama umilinței, / Și la umbra ei cea deasă, la izvoarele Credinței, / Ea-și trăiește anii ultimi de viață pe pământ / Zăvorâtă-ntr-o tăcere cu mireasmă de mormânt. / Dar Smerenia, sporită lângă focul din cămin, / Nu-i un cioclu ce-i îngroapă perla harului divin, / Ci-i un scripete ce-o-nalță în sfințenie mai sus ! / Iar tăcerea ei, pătrunsă de misterul lui Iisus, / E ca râul care curge pe sub dealuri și păduri, / Tăinuit, și-n depârtare, răzbătând prin mii de guri / Se revarsă ca o mană roditoare pe câmpie, / Și-nverzește iarba arsă de dogoare și-o învie. / Ea trăiește acum în sine, toată inimă și dor, / Într-un praznic de lumină, paradis încântător, / Și-ntr-atât o-mpodobește Duhul Sfânt cu noi splendori / Că , privind-o , Serafimii stau pe gând întrebători ! / Și văzându-ți înălțată până-aicea slava ta, / Mă cutremur că mă-ncumet să te cânt cu lira mea ! / O, Lumina mea, Marie , pentru ce mă-ndemni să-ți ferec / Neprihana ta-n cuvinte, eu , prihană de-ntuneric.
<<< Va urma >>>
Căci zadarnic îmi închipui, în oglinda minții mele, / O fecioară mai curată ca lucirile de stele ; / Și-n zadar îmi mai adaug vraja câmpului de flori, / Și-nmulțesc aceste haruri zeci de mii de multe ori, / Tu ești totuși mai frumoasă decât tot ce cuget eu, / Căci ești Floarea omenirii ce-a rodit un Dumnezeu ! / Dar putea-vei, multă vreme, să mai stărui pe pământ, / Tu, o rază de lumină, fără Soarele tău sfânt ? / Lumea n-are nici un farmec, dacă nu-i în ea Iisus, / Și de-atunci, de când iubirea te-a rănit și-apoi s-a dus, / Tu te mistui însetată după El mai arzător / Ca un cerb rănit ce-adastă apa rece din izvor
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.04.2009, 19:21:37
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian iti apreciez sincer efortul de a scrie aceste minunate versuri inchinate Maicii Domnului. Mai ales ca folosesti telefon mobil, nu o tastatura si un monitor mare. Poate ca ar trebui sa poposim mai des aici. Ravna ta e un indemn bland sa te urmam..
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.05.2009, 20:16:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adormirea

În sfârșit, biruitoare, forța dragostei i-a frânt / Prețiosul albastru, vasul trupului ei sfânt, / Și-adormi Neprihănita într-un somn de pace lin, / Făra lacrimi de durere, fără vaiet și suspin. / Clipa morții fără moarte numai Îngerii-o știură / Coborând ca să-i culeagă, cu sfială, de pe gură , / Cea din urmă respirare, și-nchizându-i sub pleoape / Chipul lumii trecătoare, ei se strâng tot mai aproape / Lângă ea în cercuri dese, uluiți , ei stau de strajă, / Și văzându-i Adormirea , sunt cuprinși de-atâta vrajă, / C-ar dori acum să guste, de-ar putea , și ei din moarte, / Bucuroși să se cunune cu aceeași sfântă soarte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.05.2009, 21:27:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Îndemn !

Am mai spus și cu altă ocazie și doresc a o spune din nou cu o oarecare strângerere de inimă , că pomenirea Preasfintei Fecioare Născătoare de Dumnezeu Fecioara Maria, este atât de rară pe acest forum , uitând în graba noastră , ajutorul ce ni-l dă în timpul vieții și în clipa morții și în ziua Judecății. Acest Topic , deschis de un alt frate de-al nostru și pe care , l-am prelungit , ca să spun așa, se vrea a fi un îndemn spre rugăciune către Ocrotitoarea noastră, un îndemn catre aprinderea candelei seara întru rugăciune catre Maica Domnului. Continuarea acestui topic și postarea poeziilor din ciclul început cu ceva timp în urmă , îl fac ca semn de multă mulțumire pentru tot ajutorul ce mi l-a dat, mi-l dă în astă viață, Prea Sfânta Fecioară. Până la postarea viitoarei poezii, doresc să închei cu înțelepciunea dată de cuvintele Părintelui Cleopa Ilie :
"Știți voi cine este Maica Domnului și câtă putere și câtă milă are ? Este mama noastră, că are milă de săraci și de văduve și de creștini. Pururea se roagă Mântuitorului Hristos pentru noi toți. Aveți voi icoana Maicii Domnului în casă ? Dar căndeluță la icoana Maicii Domnului aveți ? Să luați ocrotitoare și ajutătoare pe Maica Domnului , Mama noastră din cer și de pe pământ ! Împărăteasa cerului și a pămământului ! Dacă o veți lua pe ea ocrotitoare, citindu-i dimineața un acatist cu căndelța aprinsă și seara un paraclis, veți avea ajutor și în timpul vieții și în clipa morții și în ziua Judecății. . . Știți voi cât poate Maica Domnului înaintea Tronului Preasfintei Treimi ? Dacă nu era ea, cred că lumea aceasta se pierdea cu mult mai devreme ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.05.2009, 14:46:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O carte pentru suflet:"Minunile Maicii Domnului. . ."

Titlul lucrării, de fapt, este următorul : "Minunile Maicii Domnului mai presus de fire ale Prea Sfintei Stăpânei noastre de Dumnezeu Născătoarei și Pururea Fecioare Maria care puține sunt din cele nemumărate minuni care s-au scris de feluri de dascăli cu bune științe de Sfintele Scripturi , de Agapie și alții".
Despre carte am aflat că "s-a tălmăcit" prima dată din limba veche grecească în limba română , "spre folos sufletesc", la anul 182 de Ieromonahul Rafail Protosinghelul. Primele tipărituri au avut loc la Mănăstirea Neamț în anii 1820, 1924 și 1990. La realizarea ediției actuale s-au folosit toate textele care au apărut de la 1820 până la cel din 1990. Din Prefața de la 1820 a starețului Neonil aflăm despre importanța și valoarea cărții : " De ar numi cineva cartea acesta rai duhovnicesc nu ar fi departe de adevăr. Căci după cum Dumnezeu l-a sădit pe acela și l-a împodobit cu tot felul de pomi și de flori spre a fi acolo locuința omului zidit ( . . . ) , așa și această carte cuprinde în sine , ca niște osebite feluri de pomi și de flori frumoase, minunile cele înfricoșate, pe care Stăpâna cea fără de prihană le-a săvârșit . Și după cum râul acela care curgea în Eden adăpa tot raiul și-l făcea să înverzească, asemenea și această carte, prin aceste povestiri adapă și răcorește sufletele cele topite de arșița păcatului și le înviază deșteptându-le spre pocăință" . Volumul cuprinde nu mai puțin de 75 de astfel de povestiri ( minuni ale Maicii Domnului ) în care vedem cu toții marea milostivire a acesteia pentru toți oamenii. Cartea are aproximativ 250 de pagini , la prețul de 16, 50 lei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.05.2009, 22:13:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Intrebare si confuzie deasa

Exista niste confuzii in ceea ce priveste viata Sgintei Fecioare si a Domnului Iisus Cristos.
1. Notiunea de frati si surori - pe vremea aceea se pare ca se numeau asa intre ei, fara a fi de fapt rude.
2. Logodna Mariei cu Iosif - de fapt n-a fost logodna in acceptiunea de azi. Maria a fost crescuta de la varsta pubertatii, cand a trebuit conform normelor de atunci sa paraseasca templul, in casa lui Iosif. El era ca un tata, tutore pentru ea si nu logodnic. Nu se punea problema casatoriei lor, ci acei din templu cautasera pur si simplu tutore pentru Ea, caci parinti nu mai avea.
De fapt nu este asa clar. Voi cum stiti, cum intelegeti?
3. Sunt atatea persoane cu acelasi nume si toti numiti frate, sora, var etc., incat este f.greu sa urmaresti si sa tii minte care Marie si care Iosif si cine era ruda cu cine. Nume de familie nu aveau. Erau Maria, Ana, sau Ion a lui...

Totusi mi-a placut sa citesc viata Mariei. E vorba de cartea cu cele trei variante, printre care si cea a lui Maxim Marturisitorul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.05.2009, 22:33:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De folos , de mult folos

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista niste confuzii in ceea ce priveste viata Sgintei Fecioare si a Domnului Iisus Cristos.
1. Notiunea de frati si surori - pe vremea aceea se pare ca se numeau asa intre ei, fara a fi de fapt rude.
2. Logodna Mariei cu Iosif - de fapt n-a fost logodna in acceptiunea de azi. Maria a fost crescuta de la varsta pubertatii, cand a trebuit conform normelor de atunci sa paraseasca templul, in casa lui Iosif. El era ca un tata, tutore pentru ea si nu logodnic. Nu se punea problema casatoriei lor, ci acei din templu cautasera pur si simplu tutore pentru Ea, caci parinti nu mai avea.
De fapt nu este asa clar. Voi cum stiti, cum intelegeti?
3. Sunt atatea persoane cu acelasi nume si toti numiti frate, sora, var etc., incat este f.greu sa urmaresti si sa tii minte care Marie si care Iosif si cine era ruda cu cine. Nume de familie nu aveau. Erau Maria, Ana, sau Ion a lui...

Totusi mi-a placut sa citesc viata Mariei. E vorba de cartea cu cele trei variante, printre care si cea a lui Maxim Marturisitorul.
Dragă Sofia, dacă nu ai citit încă, îți recomand cu multă căldură cartea : "Viața , Urmare și Psaltira Maicii Domnului - Mama noastră". Multe vei avea de aflat și multe clipe de bucurie îți va oferi , citind această minunată carte.
Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.08.2009, 13:43:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adormirea Preacuratei Fecioare Maria

Când Apostolii-ntre dânșii, împărțit având pământul / Neamurilor primitoare duc neobosit Cuvântul, / Preacurata Maică Sfântă și de-a pururea Fecioară, / Tot mai mult dorindu-și Fiul, plânge și-ar dori să moară ! / Curgând lacrimile-i grele și pe când mai greu suspină, / Înger străluicit răsare și-naintea-i stă-n lumină. / Cu adâncă-nchinăciune el zicându-i : "Slavă ție, / Mult îndurerată Maică și Fecioară-n veci Marie ! / Iată , coborând din Raiul Îngerilor albi din Cer, /Ți-am adus această verde ramură de palmier / Ce, la noapte, va deschide drum doritului sicriu, / Că te-așteaptă-n Cer iubirea Dumnezeului tău Fiu ! " <<< Va Urma >>> -
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.08.2009, 14:48:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când Apostolii-ntre dânșii, împărțit având pământul / Neamurilor primitoare duc neobosit Cuvântul, / Preacurata Maică Sfântă și de-a pururea Fecioară, / Tot mai mult dorindu-și Fiul, plânge și-ar dori să moară ! / Curgând lacrimile-i grele și pe când mai greu suspină, / Înger străluicit răsare și-naintea-i stă-n lumină. / Cu adâncă-nchinăciune el zicându-i : "Slavă ție, / Mult îndurerată Maică și Fecioară-n veci Marie ! / Iată , coborând din Raiul Îngerilor albi din Cer, /Ți-am adus această verde ramură de palmier / Ce, la noapte, va deschide drum doritului sicriu, / Că te-așteaptă-n Cer iubirea Dumnezeului tău Fiu ! " <<< Va Urma >>> -
Ea a zis : "Aud aievea, și ce văd, au nu e vis ? . . . / Prea - străluminate Înger, Slavă cui mi-te-a trimis ; / Și dacă-i aievea totul, te-aș ruga fierbinte-foarte ; / Ai mei fii și frați Apostoli să-i văd până-a a nu fi-n moarte ! / Sufletul meu să se-nalțe pe când ei toți fi-vor față, / Ca-n mormânt, ei să pogoare trupul meu lipsit de viață ! / Și mai fă ca : al meu suflet, străbătând albastrul hău, / Înainte să nu-i iasă din adânc nici un duh rău. / Să nu-i tulbure deci zborul astfel nici un duh viclean / Și să scape al meu suflet de puterea lui Satan ! . . ." / Zicând astfel Preacurata, fericită-n de-ajuns, / Cu smerenie -n cuvinte, Îngerul i-a dat răspuns : / "Tot ce vezi și-auzi , aivea-i ! Și mai află că azi poți / Să vezi adunați în juru-ți pe Apostolii Lui toți. / Vor veni din lumea-ntreagă, zile trei să-ți stea sobor, / Și-al tău suflet către Ceruri va zbura din jurul lor ! / Că cel care odinioară, stăpânin al vremii scripet, / Pe Iisus cu-ai Săi pe -asinul i-a fost dus până-n Egipt, / Poate-n câteva clipite numai, ca fiind nălucă, / Toți Apostolii Luminii lângă tine să-i aducă ! / Cât despre Satan, de ce e Preacurata temătoare, / Când ea , capul a zdrobt i-a călcat cu -a ei picioare". <<< Va Urma >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Maxim Marturisitorul Ekaterina Sfinti Parinti (Patrologie) 1 13.05.2012 06:17:22
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 02:03:48