Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.02.2013, 19:29:30
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

O intrebare/nedumerire: la voi se strang bani pentru romanii din diaspora? Mai concret pentru ce?
Nici la mine la biserica nu se merge cu tava sau cosuletul pentru bani.... banii ii dai la sfarsitul slujbei.
Si da , la biserica la care merg eu s-au strans bani pentru romanii din diaspora- in special pentru cei din Republica Moldova care erau afectati de ninsori.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.02.2013, 19:31:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In general,te cunosc aici pe forum ca pe o persoana critica ,extrem de critica,bolnavicios de critica...
Stiu,o sa-mi replici ca scriu rautati si o sa-i scrii Adminului sa ma aiba in vedere pt atacuri la persoana...
Bun,treaba ta ce vrei sa faci...
Vreau doar sa-ti spun ca acest criticism incomensurabil ti-ar aduce mai multe avantaje spirituale daca ar fi indreptat spre tine insati!
Mai multa smerenie nu strica!
Nu uita motto-ul semnaturii tale!

PS- Laura19 s-a retras o perioada de pe forum deoarece ai atacat-o constant pt tot felul de bagatele,ajungand pana la a-i reprosa ca nu are dreptul sa posteze unele idei aflandu-se la varsta de 21 de ani...
Nonsens!

PS2- Si de ce ar trebui sa schimbi tu regulile si obiceiurile in parohia ta? Cine esti tu?
Tu te duci la biserica cu ochii dupa corectitudinea regulilor sau te duci sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu?
Iarasi,si iarasi ajungem la smerenie...
Mai intai o corectie:
Nu mi-am propus sa schimb regulile in parohie, ci doar sa corectez acolo unde suntem deranjati. Dupa cum am mai spus au facut-o si altii si o mai fac.

Pe urma nu stiu la care anume criticism te referi. Chiar asa sunt? Sau par asa din cauza ca am alte pareri decat multimea?
Si de unde stii tu cat de critica sunt cu mine insami si cat sufar eu, ce probleme am? De unde stii tu ce ma determina sa par asa (ca de fapt nu sunt chiar asa cum spui). Ma lupt foarte mult cu mine inainte sa scriu/spun ceva si dupa.

Observ ca am o intreaga armata impotriva mea. Nu cred ca este cazul.

Nu cred ca Laura a plecat de pe forum (numai) din cauza mea. Daca este asa, imi pare rau. Eu credeam ca avem loc cu totii aici.

Dar sa stii ca ma doare mult ca numai pe mine ma vezi/vedeti (multi) vinovata si nu va uitati si la voi. Chiar asa eu sunt cea mai rea aici?

Si de ce ii iei apararea numai Laurei? Probabil fiind tanara ca ea, esti de partea ei si nu-i intelegi/respecti pe cei in varsta.
Chiar asa Laura este nevinovata? Asa consideri? Ca nu greseste niciodata?

De fapt am incercat sa o evit pe forum in ultima vreme si daca am scris pe vreun fir al ei am facut-o cu pace si respect. Dar tu n-ai vazut.

Nu am nimic nici cu Laura si nici cu tine. E adevarat ca suntem foarte diferite.
Doar am rugat-o si pe ea si te rog si pe tine si mai este o fatuca tanara care are un ton cam critic si taios pe forum (laurastifter), sa fie/fiti mai ponderati, sa judecati prin mai multe unghiuri si sa intelegeti toate persoanele implicate.
Atat.
Concret, ceea ce m-a deranjat cel mai mult la Laura a fost ca incerca sa ma invete pe mine care pot sa ii fiu aproape bunica, de ce nu am copii si cum sa fac sa am. Eu asa ceva nu as fi putut in ruptul capului. Nu se poate ca niste copii sa vina si sa dea in permanenta lectii altora mai in varsta.

Spuneai de criticismul meu, dar cel mai mare vine de la voi. Totul este rau si necrestin! Smerenia voastra unde este?

Uite, voi aveti astazi enorm de multe drepturi si avantaje pe care noi nu le-am avut la varsta voastra si nici mai tarziu. Noi am fost mereu pusi la punct si loviti si de parinti si la scoala si la serviciu si peste tot. "Lasa tu, ca esti (prea) tanara..." Asta auzeam.

Eu zica sa terminam cu aceste lectii si rautati pe un forum crestin-ortodox.
Nu este nici crestin si cu atat mai mult ortodox sa gasim mereu pe cineva sa ne fie ciuca batailor. Cam asa ma simt eu.
Se poate discuta in pace? Doar la subiect?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.02.2013, 19:33:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nici la mine la biserica nu se merge cu tava sau cosuletul pentru bani.... banii ii dai la sfarsitul slujbei.
Si da , la biserica la care merg eu s-au strans bani pentru romanii din diaspora- in special pentru cei din Republica Moldova care erau afectati de ninsori.
Foarte frumos! Deci ideea mea nu e chiar asa singulara si rea.
Ca altceva nici nu spuneam.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.02.2013, 19:57:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Deci și Yasmina e tânără ca Laura? Hmmmm....
Și are tupeu să scrie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.02.2013, 20:23:46
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
....si mai este o fatuca tanara care are un ton cam critic si taios pe forum (laurastifter)


Laura Stifter - ton critic si taios?
Rar asa fiinta cuminte si politicoasa ca ea, de-a lungul si de-a latul internetului, nu doar aici pe forum.
Sophia, sa-mi dai si mie macar un link de-al Laurei Stifter sa vad si eu tonul taios.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.02.2013, 22:13:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Laura Stifter - ton critic si taios?
Rar asa fiinta cuminte si politicoasa ca ea, de-a lungul si de-a latul internetului, nu doar aici pe forum.
Sophia, sa-mi dai si mie macar un link de-al Laurei Stifter sa vad si eu tonul taios.
Ma refer la modul in care pune problemele. Nu stiu, s-ar putea sa fiu eu mai sensibila. Dar comparand cu glykys de ex. care este atat de blajina, fetele astea sunt niste luptatoare. Laura Stifter lupta impotriva unor lucruri necrestine (mai ales avortul). De acord, dar nu e suficient numai sa luptam si sa iesim in strada, ci si sa venim cu solutii. De ce se duc femeile sa avorteze? Cum sa prevenim, cum sa le ajutam. Nu numai sa condamnam avortul si pe cei care il fac...

Eu abia acum sunt mai luptatoare si mai bataioasa. la varsta lor nu puteam...
Poate ca asa este tineretul de azi...? Noi eram altfel.

Dar esti sigura ca vorbim de aceeasi persoana?

P.S. Ma stradui sa nu mai intru pe forum. De fapt de multa vreme o fac. Scriu rar, putin. Si nici pe acest fir n-am sa mai intru.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.02.2013 at 22:42:22.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.02.2013, 23:22:16
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar esti sigura ca vorbim de aceeasi persoana?


Persoana e aceeasi. Modul in care o percepem e insa diferit. Mai exact, felul in care rezoneaza cuvintele cuiva la cele dinlauntru ale noastre.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.02.2013, 00:09:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Laura Stifter - ton critic si taios?
Da, da, vrea mereu sa iasa in evidenta, nu admite nicio parerea contrara ! E simplu de demonstrat asta. Ce, credeti ca degeaba are tocmai numele acesta ? "Laura" vine de la dafin, un arbust ale carui frunze sunt simbol de victorie in lupte sau in intreceri in fata rivalilor. Iar "Stifter" inseamna, fix, "gasitorul". Deci, Laura Stifter gaseste mereu o solutie sa invinga, ceea ce desigur ca nu se poate decat calcand peste cadavrele adversarelor ei !

Sau invers ? Poate ca are virtuti casnice. Daca ne gandim ca laurii, cunoscuti ca dafin, sunt atat de apreciati in mancare. In acest caz, ar fi "cea care afla mirodenia potrivita". Intr-un alt sens, "Stift" mai inseamna "casa", "camin" sau "lacas" (creionul fiind, pentru nemti, der Bleistift, adica lacasul plumbului).

Mereu am sustinut ca statistica si cu lingvistica sunt doua stiinte care se aseamana, in aceea ca le poti folosi ca sa demonstrezi orice.

Scuzati digresiunea. Acuma, parca vad ca vine Gasitoarea Victoriilor si sterge cu mine pe jos....
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.09.2013, 15:57:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Laura Stifter - ton critic si taios?
Rar asa fiinta cuminte si politicoasa ca ea, de-a lungul si de-a latul internetului, nu doar aici pe forum.
Sophia, sa-mi dai si mie macar un link de-al Laurei Stifter sa vad si eu tonul taios.
Abia astăzi am văzut mesajele... Nici nu știam că am fost subiect de discuție pe aici. :)
Delia, vă mulțumesc mult, din toată inima, pentru aceste cuvinte atât de frumoase pe care le-ați scris despre mine, mi-ați umplut sufletul de bucurie!
Dumnezeu cu dvs!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.09.2013, 16:05:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, da, vrea mereu sa iasa in evidenta, nu admite nicio parerea contrara ! E simplu de demonstrat asta. Ce, credeti ca degeaba are tocmai numele acesta ? "Laura" vine de la dafin, un arbust ale carui frunze sunt simbol de victorie in lupte sau in intreceri in fata rivalilor. Iar "Stifter" inseamna, fix, "gasitorul". Deci, Laura Stifter gaseste mereu o solutie sa invinga, ceea ce desigur ca nu se poate decat calcand peste cadavrele adversarelor ei !

Sau invers ? Poate ca are virtuti casnice. Daca ne gandim ca laurii, cunoscuti ca dafin, sunt atat de apreciati in mancare. In acest caz, ar fi "cea care afla mirodenia potrivita". Intr-un alt sens, "Stift" mai inseamna "casa", "camin" sau "lacas" (creionul fiind, pentru nemti, der Bleistift, adica lacasul plumbului).

Mereu am sustinut ca statistica si cu lingvistica sunt doua stiinte care se aseamana, in aceea ca le poti folosi ca sa demonstrezi orice.

Scuzati digresiunea. Acuma, parca vad ca vine Gasitoarea Victoriilor si sterge cu mine pe jos....
De data asta, nu prea am ce spune, fiindcă mă regăsesc destul de bine în descriere...
Și oricum, de vreme ce dvs v-ați retras pentru o perioadă, voi scrie replica anul viitor, când veți putea răspunde.
Altfel, ce mă fac dacă rămân necontrazisă?... Se poate să ratez eu ocazia unei polemici atât de atractive?!... :))
Doamne ajută!

Cu deosebită prețuire,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde