Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.04.2010, 22:20:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mie, sincer vorbind, topicul acesta mi se pare absolut deplasat. Motivele sunt usor de identificat!

Si pe forumul asta atata se cauta se senzatiile si tot ce are legaturile cu simturile astea mai ciudate....
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.04.2010, 22:30:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Mie, sincer vorbind, topicul acesta mi se pare absolut deplasat. Motivele sunt usor de identificat!

Si pe forumul asta atata se cauta se senzatiile si tot ce are legaturile cu simturile astea mai ciudate....
Audienta Iosife . . . doar suntem in "pas cu moda " ! Cele mai accesate subiecte au fost cele legate de desfranare ! Sa fie o intamplare , o necestate in dorinta vindecarii , sau . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.04.2010, 22:51:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cam gresesti oleaca , in sensul ca nu toti Preotii de la oras sunt asa indulgenti , al meu in nici un caz nu este indulgent si e foarte bine asa . Sunt cei ce impartasesc fumatori , onanisti , afemeiati sau mai stiu eu ce , dar de vrei Impartasanie adevarata , mai si cauti , mai si te rogi , iti si doresti acest lucru , altfel totul se reduce la un simplu moft si atat !

Cristi, dar orice Sf. Impartasanie este Adevarata. Ca unii se impartasesc cu nevrednicie, asta este alta treaba, si cred ca si nevrednicia este in sine inteleasa subiectiv. Important este ca fumatorul sa fie cinstit si sa se lupte cu viciul. Dar mai greu castiga daca nu este lasat sa se uneasca cu Cel care invinge totul.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 30.04.2010, 09:51:13
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

eu bifez: mandria, desfranarea, invidia, mania, lenea - 5 din 7 nu e rau :P, dintre care mania e cea mai grea de controlat...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 30.04.2010, 10:43:37
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, par a fi 7 dar sunt 8 gănduri ale răutății care se cred vrednice, dacă nu apare mereu câte una nouă, deci ar fi 9 sau chiar 10 dacă ne gândim la lege sau 11 deși totuși parcă ar fi până la urmă exact 12... 12 draci, neamuri, munți, popoare și limbi.

Dar una este mare de tot, fățărnicia, care este slava de la oameni și mândria cu care omul se crede el vrednic dându-se rotund sau un mare bolovan cu colțuri, se laudă el cu încântarea cea dulce și flatativă de sine că contrazice elegant fiindcă iată el ține minte răul și se pregătește mereu pentru ca, undeva cândva, el singur se va răzbuna, știe că se va răzbuna și nu se va lăsa, și deci se îmbuibă pentru asta, și crește pentru asta și se laudă mereu bătând pas de defilare cu întietatea lui spre acestea, că motiv de răzbunare este din belșug dacă-l cauți, nemulțumirea că nu este ascultat el, omul, deci iată că nu ascultă și se nemulțumește că altul nu ascultă de el sau de Dumnezau și atunci după ceartă și caftoi și tărăboi, se pun toți pe beție și pe slujirea tiranului mincinos, că altfel cum se împacă omul fără să fie fericit zicându-și plin de satisfacția ochilor: iată beu, dorm, huzuresc, curvesc, mă cinstesc, fac avere, ajung aristocrat și savant, mare meșter savant, am știință, știu, iau bani cu nemiluita deci iată sunt vrednic, cunoscând el toate răspunsurile și soluțiile, dar el sărmanul om, nu realizează că toate răspunsurile și soluțiile și rezolvările sunt fără nici un folos, căci fără dragoste, fără ascultare, fără smerenie, la nimic nu-i folosește toată ''sfințenia'' proprie și personală, toată munca lui, toată vremelnicia fastului fărădelegilor sale... căci dacă roada, dacă are și câteva mici roade îi este risipită din mânie și frică, din obrăznicia lăcomiei, deci atunci ce ai omule de te lauzi crezând că ai ceva? Căci ce altceva ai decât familia de risipitori în care te-ai născut sau pe care ți-ai clădit-o, casa morții clădită pe fier, pe fiere și plăcere?.

Deci iată că eu am două mari și late, care este numai una, lenea vicleană și ergonomică: mândria și slava de la oameni savantă și aristocrată căci judec pe aproape și-i văd mereu numai păcatele, ocărându-l așa ca un tătic sau o mămică ''grijulie''... și de unde să se tragă asta? Păi de la dulceața păcatelor fiindcă nu mă păzesc ci văd, aud, gust, miros, simt, socotesc, și șed în putoareoare pentru puteroareoare.

Și ce poate fi mai tragic decât să ajungi un ispispitititor? E defap proliferarea virujului, și el merje, merje, de la cei mici până la cei bătrâni fiindcă n-am grijă de mădularul ăla mic, de limbă, și de buzele viclene, că de la ele se umple tot trupul de un foc rău care nu se va mai stinge niciodată...

Dar care este ieșirea? Păi a zis Domnul cum să ascultăm:

Credință credincioasă, smerenie tainică și nefățarnică, post, rugăciune și ținerea LEGII deasupra capului ca s-o împlinești. Și ar mai fi ceva, tăcerea născocelilor ca nu cumva grijile și poftele cele rele să te întoarcă înapoi la gLume ca să practici ceea ce se practica cu ''succes' în vechime:

Câinele se îndeletnicea cu vărsătura lui
iar porcul spălat se îndeletnicea cu mocirla lui: era mare creator de idoli, și impunea moda asta în tot ''imperiul'' care contraataca mereu așa exact ca un szmeu.

Deci nemulțumirea și îndrăznirea cea rea iată că ele au ajuns să triumfe și să se creadă ele vrednice... că au frică, grijă și mânie. ''Vai ție fariseule și cărturarule fățarnic, care strecori țânțarul și înghiți camila''.

Căci iată cu ce ne ocupăm:

nu facem altceva decât se ne îmbrăcăm exact ca lupul răpitor și viclean în haina sfântă a Domnului, fără a mai merge pe urmele Lui, credem că e suficient ca să ne fălim cu ciucurii și cu tichiile de mărgăritar.

Pentru ce ne înșelăm că suntem jmecheri dacă furăm? Suferim de necredință, și ne bazăm pe frigider și pe mașina de spălat. Dar nimic din astea nu te pot face ele mai bun, ci doar te adâncesc în fățărnicie, căci nu este lene mai adâncă și mai mare decât să te învoiești ca să ai o viață amară de vierme... Viermele care trăiește și huzurește în măr, în mărul altuia, în mărul lui Dumnezeu.

Deci slugă leneșe și vicleană, de ce pe tine însuți nu te înveți de sus de la Dumnezeu? (mie îmi vorbesc ca un nebun altui nebun)

Iar dracul răspunde: Ce sens are? Nu e o mare plăcere mare ca să minți și să te crezi vrednic?

Dar va intra la dospit și se va coce și apoi iar va înflori exact așa ca lepra... toată toată putoareaoarea asta din noi oricât de în puteroareoare am fi sau ne-am crede.

Căci celor ce nu văd li s-a binevestit vederea iar celor ce văd orbirea!

Last edited by vsovivi; 30.04.2010 at 11:01:08.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.05.2010, 23:08:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca cel mai mare pacat este mandria.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
O alta lista cu pacate, din Filocalie Florin-Ionut Pocainta 219 12.08.2009 15:56:35
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49