Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.02.2010, 21:19:23
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Iertati-ma, dar mie treaba aceasta cu psaltirea interzisa, ca vin ispitele, mi se pare mai mult de domeniul vrajitoriei.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.02.2010, 21:26:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Iertati-ma, dar mie treaba aceasta cu psaltirea interzisa, ca vin ispitele, mi se pare mai mult de domeniul vrajitoriei.
Păi și vrăjitoria nu-i tot de la cel ispititor ? Cine lucră cu ea și prin ea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.02.2010, 21:33:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

De la cine altcineva sa fie? :)
Este o superstitie care nu are alt rost decat sa-l indeparteze pe om de la rugaciunea care il arde pe vrajmas cel mai mult.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.02.2010, 22:16:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
De la cine altcineva sa fie? :)
Este o superstitie care nu are alt rost decat sa-l indeparteze pe om de la rugaciunea care il arde pe vrajmas cel mai mult.
Exact ! Chiar acum mi-am terminat catisma și totul e foarte bine .Importantă este și starea noastră sufletească, atmosfera din jurul nostru, etc. Am mai spus-o, să avem candela aprinsă, să citim în preajma icoanelor, să căutăm liniștea cuvenită, să cerem înțelegere celor de lângă noi. Obținând toate astea, rugăciunea în general este TAMADUITOARE, nu ispititoare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.06.2010, 16:57:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

„In cult, randuiala citirii Psaltirii de la inceputul acestei carti ne arata precis care catisme, in ce moment al anului bisericesc si la care slujbe se citesc. Singura perioada a anului cand nu se citeste psaltirea este cea cuprinsa intre Miercurea Saptamanii Patimilor si Sambata Tomii, cu exceptia Deniei din Vinerea Patimilor.

In rugaciunea particulara a credinciosilor, Psaltirea nu se mai citeste dupa o regula de tipic, ce trebuie respectata cu strictete, ci este doar o carte care completeaza randuiala de rugaciune zilnica. Ea nu este obligatoriu de citit, dar aduce mult spor duhovnicesc atunci cand se adauga randuielii rugaciunii de dimineata si de seara. Cand se citeste de catre credinciosul de rand, se incepe cu formula "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri...", se continua cu rugaciunile incepatoare, troparele de umilinta, "Doamne miluieste" de 40 de ori, Rugaciunea catre Sfanta Treime, dupa care se incepe a citi Psaltirea "incet si cu luare aminte, fara sa te grabesti si cugetand mereu, ca sa intelegi si cu mintea cele ce citesti!" Trebuie retinut ca citirea Psaltirii nu inlocuieste rugaciunea particulara, ci o desavarseste... Binecuvantarea de la preot pentru citirea psaltirii este buna, dar nu este obligatorie”. (Constantin Popa)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.05.2012, 19:19:09
Daniel shosha Daniel shosha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2012
Mesaje: 2
Implicit am o intrebare

daca vraeu sa ma impac cu cineva drag pot citi psaltirea? sau ce alta rugaciune imi recomandati?

Last edited by Daniel shosha; 02.05.2012 at 19:21:22.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.05.2012, 19:25:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel shosha Vezi mesajul
daca vraeu sa ma impac cu cineva drag pot citi psaltirea? sau ce alta rugaciune imi recomandati?
Eu m-as duce direct la persoana cu pricina si i-as cere iertare si impacare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.05.2012, 19:49:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu m-as duce direct la persoana cu pricina si i-as cere iertare si impacare.
Intr-adevar un sfat f util :)


__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.05.2012, 20:46:16
danielaolaru danielaolaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 5
Exclamation Psaltirea si incercarile grele ce urmeaza

In timpul Postului Pastelui am citit intreaga psaltire de doua ori, am tinut tot postul, m-am rugam mai mult noaptea din cauza unor probleme de sanatate ale mele si ale fiului meu de 2 ani.
In seara Invierii, fiul meu nu se simtea prea bine si "ceva" m-a indemnat sa-l duc la spital, sa nu mai astept alte zile cu tratamentul ce-l urma. Asa am descoperit in noaptea Invierii suferinta adevarata a fiului meu, o complicatie la o viroza mai veche ce s-a lasat cu o pseudopneumonie (fara simptome specifice) si pericardita (lichid in jurul inimii) pe care nici un doctor pana atunci nu le-a diagnosticat. M-am internat cu fiul meu cand la biserica toti luau lumina.
Poate unii interpreteaza asta ca pe o incercare grea ca urmare a citirii psaltirii, dar eu STIU ca Domnul mi-a ascultat rugaciunile si m-a indrumat sa fac ceea ce trebuie cu fiul meu chiar in noaptea cu cea mai mare putere.
Am patimit 2 saptamani din noaptea Invierii in spital, dar daca nu faceam asta ar fi fost urmari grave pentru fiul meu.
Multumesc, Doamne!
Mai stiu ca Domnul nu ne da mai mult decat putem duce. Asa ca nu trebuie sa ne temem de ispite si incercari, ca tot Domnul ne ajuta sa iesim din ele mai intariti.
Fiul meu a iesit intarit din experienta asta, chiar daca are doar 2 ani si s-a vindecat de sus-numitele grave complicatii la plamani si inima. Multumesc, Doamne, ca mi-ai luminat mintea si mi-ai dat curaj sa-l salvez pe fiul meu.
Psalmii sunt minunati si voi citi in continuare psaltirea. Toate prin cate voi trece vor fi spre folosul meu si al celor dragi, caci nu ne poate pedepsi Dumnezeu pentru rugaciunea psalmilor. Or, mai degraba se bucura diavolul daca ne speriem de cele intamplate si incetam a citi psalmii care il ranesc si-l indeparteaza din viata noastra.
Nu va temeti, Dumnezeu este cu noi.
Rugati-va neincetat si iubiti mult!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.05.2012, 22:43:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielaolaru Vezi mesajul
Am patimit 2 saptamani din noaptea Invierii in spital, dar daca nu faceam asta ar fi fost urmari grave pentru fiul meu. Fiul meu a iesit intarit din experienta asta, chiar daca are doar 2 ani si s-a vindecat de sus-numitele grave complicatii la plamani si inima. Multumesc, Doamne, ca mi-ai luminat mintea si mi-ai dat curaj sa-l salvez pe fiul meu.
Multumesc, Doamne!
Slava Domnului!

Citat:
În prealabil postat de danielaolaru Vezi mesajul
Psalmii sunt minunati si voi citi in continuare psaltirea. Toate prin cate voi trece vor fi spre folosul meu si al celor dragi, caci nu ne poate pedepsi Dumnezeu pentru rugaciunea psalmilor. Or, mai degraba se bucura diavolul daca ne speriem de cele intamplate si incetam a citi psalmii care il ranesc si-l indeparteaza din viata noastra.
Nu va temeti, Dumnezeu este cu noi.
Rugati-va neincetat si iubiti mult!
Doamne ajuta!
Domnul sa va binecuvinteze, sora intru Hristos. Multumesc pentru marturia dumneavoastra. Domnul sa va dea sanatate dumnevoastra, copilului, familiei. Sa isi reverse El indurarea peste casa dumneavoastra! Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 17:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 22:15:18