Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.11.2023, 09:11:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.404
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Contează și notorietatea publică în alegerea unui Patriarh fiindcă din peste 50 de ierarhi puțini identifică cine e de pildă Teofil de Iberia, dar 90% știu cine e ÎPS Teodosie.

ÎPS Teodosie a fost și la București pe vremea când avea titulatura de Snagoveanul, deci omul știe cum funcționează cancelaria patriarhală,are și habar și figură de Patriarhabil și ar asuma o linie de biserică luptătoare care știe când să spună nu statului.
Si io care credeam ca in Dumnezeu si in Domnul nostru Iisus Hristos-Cuvantul ar trebui sa ne punem nadejdea.

Pentru scaunul de viitor patriarh mai bine se incadreaza d-l Vasile Banescu, pentru ca mesajele sale sunt actuale si crestin-ortodoxe si nicidecum trufash, terorist-mortodoxe.

Uite un exemplu de mesaj pastoral de sfarsit si inceput de an:
Citat:
D-l V. Banescu
La sfârșit nu este sfârșitul.
Orice sfârșit, inclusiv de an, ne solicită speranța și imaginația.
Prima nu e optimism juvenil, a doua nu e portal spre utopic și inutil.
Ambele pot fi convertite în virtuți morale. Așa le stă cel mai bine. Așa ne stă cel mai bine în compania lor.
Să sperăm, mobilizându-ne lăuntric spre înnoire, inclusiv a minții, să facem apel la imaginația noastră morală, orientată realist și agapic spre celălalt, că vom intra într-un nou an mai bun(i), mai bogat(i) în împlinirea celor câteva lucruri care contează cu adevărat...
Să începem prin a le identifica!
Să sfârșim prin a ne bucura!
La mulți ani!
Uite inca un mesaj foarte util mortodocsilor sovietizati cuprinsi de trufie.
Citat:
D-l V. Banescu
Siluirea îndelungată a religiosului autentic de către politicul abuziv antropocentric, conduce la o dependență în timp a victimei de agresorul ei, la poluarea gravă a mesajului religios, la instrumentalizarea și transformarea sa în vehicul ideologic, la capturarea Bisericii în iluzia unei teocrații funcționale în modernitate, la birocratizarea sa despiritualizantă, la supunerea sa față de statul Leviatan care o sedează cu variabile doze de putere și apoi o înghite lacom.
Cum perfect întemeiat observa gânditorul creștin Nicolás Gómez Dávila, funcția Bisericii nu e aceea de a adapta creștinismul la lume și nici măcar aceea de a adapta lumea la creștinism, ci aceea de a menține o „contralume” în lume.
Analizând „filosofia lui Dostoievski”, filosoful creștin existențialist rus Nikolai Berdiaev observă la rândul său lucruri neliniștitoare în întâlnirea dintre puterea seculară și Biserică:
„Ideea teocrației se află într-un inevitabil conflict cu libertatea creștină, e un refuz al libertății.
Libertatea lui Hristos e posibilă doar în cazul renunțării la pretențiile puterii pământești. Însă teocrația presupune inevitabil stăpânirea pământească.
Teocrația trebuie să accepte inevitabil coerciția, trebuie să nege libertatea spiritului, libertatea conștiinței, iar în raport cu statul ea închide în sine o înclinație spre anarhie.
Trăsătura e tipic rusească, poate că ascunde o boală rusească. În starea de spirit apocaliptică se aglindește originalitatea spiritului rus, de ea se leagă sensibilitatea față de viitor.
Dar în starea apocaliptică rusă există și ceva nesănătos, o insuficiență a vigorii spirituale. Starea apocaliptică a poporului rus nu l-a ferit de ispitirea răului antihristic.
„Intelighenția", dar și „norodul" au pășit prea ușor pe calea celor trei ispitiri, au refuzat libertatea primordială a spiritului.”
Cel mai adesea refuzul libertății și cedarea în fața ispitei ideologice sfârșesc în crimă.
Crimă în masă.
Dar nu vi se pare jignitor si hulitor sa discutam de urmatorul patriarh in timp ce cel curent, cel pe care ni l-a dat Bunul Dumnezeu e sanatos si in mare putere de lucru duhovnicesc si capacitate inflacarata de Cuvantare?
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 07.11.2023 at 12:45:10.
  #72  
Vechi 07.11.2023, 10:10:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.404
Implicit Politicaly "corect" si despre terorismul discriminarii teroriste a luminii.

Avem de a face in politica si societate cu tot felul de terorisme si de politici teroriste ce impun terorisme peste terorisme. Insa toti se fac ca uita de neascultarea prin pacat si intretinere de vicii, de sursa si cauza terorismului, care sunt defapt adevaratele puteri oculte teroriste de care nu se poate scapa decat pe Calea cea stramta, Legea care calauzeste spre Cruce si apoi Calea cu Duhul cel calauzitor in tot adevarul, spre libertate si justitie, dar nu spre aia a lumii pusa sub semnul celor doua zeitze statui desharte, ci spre Domnul nostru Iisus Hristos-Cuvantul Care este insusi Libertatea si Justitia.... Mantuitoare impreuna cu sfintii.

Citat:
D-l Banescu,
A discrimina - a face deosebire, a distinge între lucruri inegale ca valoare, între moral, imoral și amoral, între cuviință și necuviință, rafinare și abrutizare, cultură și divertisment, decență și indecență, firesc și nefiresc, haos și rânduială, adevăr și minciună - este un act profund de igienă lăuntrică prin care operează Rațiunea însăși.
Blamarea obraznică a Decalogului, sfidarea Legii morale naturale prin ridicol hybris ideologic derivă din abolirea aceleiași Rațiuni, în absența căreia ajungem să numim, deloc inspirat, răul bine și binele rău.
Cum e numită azi, din perspectiva restrânsă a omului excesiv ideologizat, această necesară distingere între lucruri diferite dictată de bunul-simț, prin care e inserată și păstrată în societate ordinea vitală pentru om?
O „jegoasă discriminare”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 07.11.2023 at 10:13:23.
  #73  
Vechi 10.11.2023, 10:25:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
numai ca Gigi Becali e "mitropolit" la FCSB
Da, dar Gigi e mache de-a binelea. Pe când IPS Teodosie a fost "mitropolit" doar la Securitate sub numele de cod Mache. IPS Teodosie Mache nu-i mitropolit BOR și nici nu va fi vreodată cât trăiește domnul Daniel Ciobotea.

Last edited by Penticostalul Traditional; 10.11.2023 at 13:13:34.
  #74  
Vechi 10.11.2023, 10:45:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Contează și notorietatea publică în alegerea unui Patriarh fiindcă din peste 50 de ierarhi puțini identifică cine e de pildă Teofil de Iberia, dar 90% știu cine e ÎPS Teodosie.
Contează puțin și notorietatea publică dar dacă vorbim despre un slujitor al Bisericii, contează și cum ți-ai câștigat-o. Iar ÎPS Teodosie și-a câștigat notorietatea exclusiv prin scandaluri.

Niciunul din cei 90% nu cunoaște vreo faptă creștină a lui Teodosie. Îl cunosc doar din scandalurile pe care le-a provocat (intrări pe șpagă la facultate, plagiate cu nemiluita, prietenie gay cu diverși pesediști, deturnarea fondurilor europene, mascarade în timpul pandemiei, haine scumpe cu trenă de doi metri, etc.).

Notorietate are și Irinel Columbeanu.
Dar asta nu-l face eligibil pentru vreo funcție bisericească.

Eu cred că nu vedetismul e calitatea necesară unei slujiri precum cea de patriarh. Ci dimpotrivă, discreția, smerenia, modestia.
  #75  
Vechi 10.11.2023, 11:58:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.404
Implicit

Citat:
D-l Banescu
„Profunde ceruri de făpturi sunt pline...”
Îngerii, ființe personale, nesfârșit de libere, fidele și bune. Modele spirituale ce ni se dăruiesc, călătoresc, ocrotesc și inspiră fulgerător.
Când, precum regele David acum 2000 de ani, privim cerurile, luna și stelele (cât se mai văd ele din marile orașe „pierdute și despletite”, cum tot Rilke spune), puzderia de astre din nesfârșite galaxii cărora Dumnezeu le-a pus temei, ne putem și azi întreba:
ce este omul, încât Dumnezeu Însuși își amintește de el, îl observă atent, îl caută, îi dă semne, îl ocrotește ?
Apoi înțelegem, citind gândul revelat marelui rege poet:
„Micșoratu-l-ai pe om cu puțin față de îngeri”.
Sfinții Arhangheli Mihail („Cine este ca Dumnezeu?”) și Gavriil („Dumnezeu este puterea mea”) să-i ocrotească și să-i inspire, pe drumul lung al fiecărei zile, pe cei ce le poartă înaltele nume, pe toți cei ce, încredințați de prezența lor, se situează onorați în dialog cu ei !
Cautand sa intelegem mai bine putem sa ne hazardam si sa facem niste afirmatii complementare: "Micșoratu-l-ai pe om cu puțin față de îngeri” si "Maritu-l-ai pe Domn cu mult fata de ingeri"

Cei 26 de Sfinți Arhangheli pro ascultare si nepacatuire
Mihail („Cine este ca Dumnezeu?” sau "Dumnezeu este scaparea-respectul-unitatea mea”)
Gavriil („Dumnezeu este puterea-credinta-harnicia mea”)
Rafail ("Dumnezeu este despatimirea-vindecarea mea")
Uriil ("Dumnezeu este scoala-luminarea-maiestria mea")
Samuil-Chamuil ("Dumnezeu este dorul-cunoasterea-tanjirea mea")
Jofiil ("Dumnezeu este frumusetea-perfectiunea mea")
Zadkiil ("Dumnezeu este dreptatea-virtutea-albirea mea")
Varahil ("Dumnezeu este mangaierea-nadejdea mea")
Salatiil ("Dumnezeu este rugaciunea-mijlocirea mea")
Evgudiil ("Dumnezeu este stiinta-intelepciunea mea")
Hananiil ("Dumnezeu este norul-acoperirea-hranirea mea")
Jeremiil ("Dumnezeu este impresionarea-milostivirea mea")
Azrail ("Dumnezeu este ajutorarea-bazarea mea")
Raguil ("Dumnezeu este increderea-fratia-prietenia mea")
Metatronil ("Dumnezeu este veghea-paza-odihna mea")
Ilioanil ("Dumnezeu este focul-ghiatza-curatenia-indreptarea-stralucirea mea")
Raziil ("Dumnezeu este secretul-tainuirea-ascunderea mea")
Ariel ("Dumnezeu este salbaticia-spontaneitatea-naturaletea mea")
Haniil ("Dumnezeu este gratia-veselia-petrecerea mea")
Nathaniil ("Dumnezeu este puritatea-sinceritatea mea")
Sandalfonil ("Dumnezeu este armonia-muzica-linistirea mea")
Mariail ("Dumnezeu este umilinta-smerenia-rabdarea-bunatatea mea")
Emanuil ("Dumnezeu este iubirea-sfintenia-lucrarea-pacea mea")
Felixixil ("Dumnezeu este asceza-frica-dainuirea-intinerirea mea")
Israil-Iscupitonil ("Dumnezeu este ispitirea-incercarea mea")
Moisil ("Dumnezeu este tacerea-blandetea-carmuirea mea")

Iar cei 26 de ingeri cazuti in ocultism lumesc, in ipocrism si fatzarnicie, in intunericul rautatii din adancul rusinii neascultarii si razvratirii pro pacatuire, demonii mamonei, stapanii vremelnici ai lumii si ai iadului prin pacat cu care omul duce lupta duhovniceasca pana trece de vami:

Luciferil ("Dumnezeu este socoteala mea") a devenit lucifer-satana tradarea, mandria, trufia, denigrarea, indoiala, necredinta,
Yekunil ("Dumnezeu este argumentatia-convingerea mea") a devenit yekun avocatul diavolului, procurorul, hotia-avaritia
Kesabeil ("Dumnezeu este fermecarea-cucernicia mea") a devenit kesabe ispitirea si inselatoria desfranarea
Gadreil ("Dumnezeu este arma-armura mea") a devenit gadree criminalitatea cruzimea
Penemuil ("Dumnezeu este sufletul-scriptura mea") a devenit penemuu rastalmacirea si minciuna
Abaddonil ("Dumnezeu este stergea greselilor mele") a devenit abaddon distrugerea si nimicirea lacomia
Azazeil ("Dumnezeu este robotizarea mea") a devenit azazeus matrix-puscarie slava desarta
Leviathanil ("Dumnezeu este ghicitoarea-labirintul meu") a devenit leviatanul monstrul, balaur, dragon, lenea, akedia
Samyazail ("Dumnezeu este calugaria-fecioria mea") a devenit samyza corupatorul-seducatorul fecioarelor frumoase, pisma-invidia
Kasyadeil ("Dumnezeu este astrologia-constelatia mea") a devenit kasiyadu comincatorul cu mortii si damnatii vrajitoria
Ananiil ("Dumnezeu este ploaia-furtuna si inseninarea mea") devine anatema, tulburarea, deznadejdea si intristarea
Ramiil-Faraonil ("Dumnezeu este rasucirea din inima mea") devine ramizer, faraon-anis, farizeu, gunoiul, incalceala, mocirleala, invarteala si parvenirea
Araqiil-Kokabiil (""Dumnezeu este indulcirea si edulcurarea mea")devine araqiuqiu-kokabir papagalul stupizeniilor, fumurilor, drogopatimasul birnic-biruitor ce-si castiga pierzania
Tamiil devine tamisis haosul, intamplarea, coincidenta, hazardul, plictiseala, ghinionorocul
Chazaqiil devine chazaqq caderea in cadere
Baragiil devine baraguster cu coditele lungi ale barfei cu ac veninos
Asail devine asatapata asa-nu, gluma, caricatura, umorul negru, denigrarea
Armarosil devine armaron kkcios, spurcarea
Batariel devine baterid descarcatu-impuscatu, scursura
Bezaliil devine bezalt cosmarul, betia, zarul
Zaqiil devine zaq putoarea, lenea, boala
Shamsiil devine shamsar devine intermediarul raului
Sathariil devine satar trufia sarcasmului, gluma prosta, necuvincioasa
Turiil devine turk curcanul militia terorii, agresivitatea, violenta
Yomiil devine yomi placintarul clatitarul, invartoseala gusturilor
Sariil devine sarsaila, gandul, ideea rea, cand te trazneste o chestie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 21.11.2023 at 13:54:28.
  #76  
Vechi 13.11.2023, 15:48:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.404
Implicit

Citat:
VB
Populism și progresism
Două chipuri slute ale conflictului cu realitatea socială, două tratamente greșite pentru un diagnostic cu grijă ignorat, două căi total înfundate: una în neputința și grotescul „regelui gol”, cealaltă în superstiția progresului și utopie.
Boli politice mascate, adevăruri trunchiate, minciuni bine camuflate.
Populismul - care mimează conservatorismul și mizează pe iubirea năprasnică de popor (deși e greu să iubești real masele, chiar dacă o declari pasional la megafon) - se ivește și crește în spațiul social sufocat de marasm și corupție, exasperat de promisiuni deșarte, măcinat de resentiment față de politicul atotdezamăgitor.
Pe aceste valuri de nemulțumire perfect justificată se lansează, oricât de ridicol și chinuit, „surferii” populiști care le „călăresc” inevitabil un scurt, dar dramatic răstimp.
De altfel, singura lor competență.
Progresismul - sfidător adversar al valorilor și instituțiilor sociale non-negociabile validate de istorie (exemplu actual - familia naturală fondată pe căsătoria cu sens), insolent cu virtutea de orice fel, aberant revoluționar în sfera ordinii morale, detestabil prin schimbări care nu rezolvă, ci dizolvă - ajunge, prin exces și amoralism, să dereglementeze firescul în spațiul public sau să instituționalizeze constructe ideologice, să contrarieze bunul-simț, să irite atașamentele naturale și să tulbure ceea ce e adânc în oameni. Jucându-se cu focul utopiei și generând astfel populismul.
Ambele resping dialogul, neposedând vreodată cultura lui, ambele induc în eroare, impasibile la adevăr, ambele promit marea cu sare cu tot, neoferind concret nimic, ambele urăsc libertatea reală, ochii deschiși și mintea trează. Transformând adevărul în orice vor oamenii să audă, să vadă, să posede.
Lipsa de scrupule, minciuna lingușitoare, promisiunea fals eliberatoare sunt chipurile de sub măștile lor.
Despre visurile smintzishorilor la marea productie de tip matrix reloaded. Mare productie. Productie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 13.11.2023 at 15:52:26.
  #77  
Vechi 13.11.2023, 16:06:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da, dar Gigi e mache de-a binelea. Pe când IPS Teodosie a fost "mitropolit" doar la Securitate sub numele de cod Mache. IPS Teodosie Mache nu-i mitropolit BOR și nici nu va fi vreodată cât trăiește domnul Daniel Ciobotea.
Teodosie e deja mitropolit - ÎPS se folosește la Mitropoliți, nu e Tomis Mitropolie că se tem securiștii ăștia de rit nou de tip bănescu și alții că scapă de sub control lucrurile și vom avea o Biserică ce va zice pas pretențiilor statului și va fi o Biserică luptătoare care canonizează Sfinții Închisorilor.

Dacă Tomis ar fi mitropolie fiind cea mai veche în scaunul patriarhal ar trebui să urce de acolo viitorul Patriarh.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #78  
Vechi 13.11.2023, 16:16:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Contează puțin și notorietatea publică dar dacă vorbim despre un slujitor al Bisericii, contează și cum ți-ai câștigat-o. Iar ÎPS Teodosie și-a câștigat notorietatea exclusiv prin scandaluri.

Niciunul din cei 90% nu cunoaște vreo faptă creștină a lui Teodosie. Îl cunosc doar din scandalurile pe care le-a provocat (intrări pe șpagă la facultate, plagiate cu nemiluita, prietenie gay cu diverși pesediști, deturnarea fondurilor europene, mascarade în timpul pandemiei, haine scumpe cu trenă de doi metri, etc.).

Notorietate are și Irinel Columbeanu.
Dar asta nu-l face eligibil pentru vreo funcție bisericească.

Eu cred că nu vedetismul e calitatea necesară unei slujiri precum cea de patriarh. Ci dimpotrivă, discreția, smerenia, modestia.
Toate le-ai tradus greșit, în primul rând nea bănescu merge pe la televiziunea digi 24 care e divizie de presă, e U.M. controlată de un om de afaceri maghiar.
Vedetism e la Bănescu, el o arde ca un firoscos mereu afectat, ca un geniu neînțeles de prostime în sferele lui înalte închipuite.

Deci cum de el nu e bănuit că e securist din moment ce are conivențe cu mediile astea și nu se poate scăpa să fie tras pe linie moartă, deși are deja impedimente și probleme de imagine cu soțiile, și viața personală tulbure care afectează și imaginea bisericii.

Plus că nu știm câți bani ia Bănescu de la trustul trinitas poate e vorba de mii de euro lunar, ca jegul să-mi insulte unul din ierarhii cei mai dinamici și să provoace stări de scandal și tensiune în Biserică în mod total nediplomatic și contrar fișei postului.

Trebuia să fii prost rău să dai șpagă să intri la facultate, sau să termini, cred că oricine e serios termină Ovidius din Constanța, a făcut bine destul Teodosie tu cum ai mărturisit în pandemie când la Tomis prefectul PNL trimitea jandarmeria și instituții de forță să fie oameni scoși din timpul slujbei că făceau păcatul de a se aduna la rugăciune ?

A fost o stare normală în Pandemie după tine să slujim învierea cu ușile ferecate și jandarmeria pe post de bâtă împotriva enoriașilor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.11.2023 at 16:20:01.
  #79  
Vechi 13.11.2023, 16:26:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Teodosie e deja mitropolit - ÎPS se folosește la Mitropoliți
Din cate stiu, se foloseste la mitropoliti si arhiepiescopi, iar IPS Teodosie e arhiepiscop.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
  #80  
Vechi 13.11.2023, 22:18:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din cate stiu, se foloseste la mitropoliti si arhiepiescopi, iar IPS Teodosie e arhiepiscop.
Ca rang e la nivelul de mitropolit, iar Tomisul va fi la un moment dat mitropolie și datorită eforturilor depuse de el.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Subiect închis

Tags
biserica romana, comunicare