Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.10.2010, 14:24:18
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citește atentă ...
si cu mult discernamant.
o zi buna!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.10.2010, 14:32:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
si cu mult discernamant.
o zi buna!
La fel îți doresc ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.10.2010, 14:35:09
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
dar sa nu devina o lupta personala caci sorti de izbanda nu se afla pana nu se trzesc unii ca acestia ei insisi la realitate iar acest lucru se face cu rugaciune multa
Mare dreptate ai, frate bun! Sa nu crezi ca m-am apucat sa-mi arunc sufletul la picioarele unor pseudonime, aici, pe internet, ca sa le dau doar prilej de galceava. Un lucru este clar insa:
Citat:
12. Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii,
13. Și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală.
14. Drept aceea, având Arhiereu mare, Care a străbătut cerurile, pe Iisus, Fiul lui Dumnezeu, să ținem cu tărie mărturisirea.
15. Că nu avem Arhiereu care să nu poată suferi cu noi în slăbiciunile noastre, ci ispitit întru toate după asemănarea noastră, afară de păcat.
16. Să ne apropiem, deci, cu încredere de tronul harului, ca să luăm milă și să aflăm har, spre ajutor, la timp potrivit.
(Cap. 4 din Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel)
Cuvantul lucreaza si nu oricum, ci ca o sabie cu doua taisuri! Pe unul il taie spre pierderea lui, iar pe altul il taie spre rasadirea lui in viata vesnica! Dupa inima fiecaruia. Preotul trebuie sa vorbeasca, dupa Harul Duhului ce lucreaza in el. Asa sa-mi ajute Dumnezeu! Cine are urechi duhovnicesti va prinde esenta cea duhovniceasca, cine are urechi trupesti doar, va prinde doar mânia spre mai multa mânie, chiar de nu am pus fost deloc mânie in cuvintele mele.

Roaga-te si pentru mine, frate, sa pot ramane in ascultarea tulpinii mele, Hristos, prin Biserica sa. Domnul sa-ti rasplateasca dragostea!

Last edited by Pr. Gheorghe; 12.10.2010 at 14:38:46.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.10.2010, 14:42:49
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit toate bune

Nici o problema parinte ne rugam pt toti si pt cei buni si pt cei rai si pt cei ce ne iubesc si pt cei ce ne urasc ca Bunul Dumnezeu la ii pomeneasca intru Imparatia Sa acolo unde straluceste lumina fetei Sale .Mare dreptate avea IPS Andrei cand ne spunea unele lucruri la cursurile de formare duhovniceasca .Toate cele bune
Reply With Quote
  #75  
Vechi 12.10.2010, 15:43:53
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa cum am anticipat, iata efectele. Iar asta nu-i decat inceputul.
Parinte, oare sa fi sosit asa curand regretul intoarcerii pe forum? Am desoperit intr-unul din mesajele trecute un mare "of". Credeti ca veti reusi sa treceti nesifonat printre balarii si ciulini, fara a calca in picioare si furnicutele ostenitoare? E greu, parinte si pentru un mirean, dar pentru dvs cu atat mai mult. Fiindca toata lumea cere de la preot, dar nu-si pune problema datoriei si a constiintei. Si-apoi, mie mi se poate rastalmaci orice cuvintel; sunt un biet pacatos al carui Duh Sfant isi poate lua zi libera oricand. Dar dvs vi se cere sa-l aveti la purtator, cu sau fara sutana.
Din partea mea, fara a face parada, aveti numai ganduri bune si un respect desavarsit. Va rog sa aveti rabdare cu noi toti si multa dibacie in vorbe, ca nu-i usor de pazit intr-un singur tarc, lupi si oi si viespi si serpi si vulpi...
Dumnezeu sa va dea multa mangaiere in vorbe, pentru placerea auzului tuturor... "dobitoacelor"!...

PS - Acu', sper sa nu-mi sariti la gat si sa spuneti: "Pe cine faci tu, ma, dobitoc, ha?"
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.10.2010, 16:25:17
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
PS - Acu', sper sa nu-mi sariti la gat si sa spuneti: "Pe cine faci tu, ma, dobitoc, ha?"
Iar mi-aduc aminte de gradinita!!! Stii, era un cantecel ce-l cantam cand ne suparam: "pace, pace, intre doua dobitoace, / dobitocul cel mai mare..." si continui eu acum: sunt chiar eu!

Aici pe forum, mediul ne obliga la niste reguli. Eu am cateva ! Iata de exemplu: daca intr-un post cineva o ia pe aratura grav (dupa parerea mea, of course), atunci, daca vreau, postez si eu un raspuns, dar in postul meu introduc la inceput pasajul la care ma refer. Persoana vizata nu este luata "en gros" la rost, ci doar pentru porumbelul ce l-a scapat. E drept ca unii se aseamana mai mult cu coliviile de porumbei cu usa deschisa si atunci s-ar putea sa se simta vizati si pentru alte "pasarici", dar, de regula, negogiez doar "en detaille", tintit pe porumbelul din mana, nu pe ala de pe gard. Si inca o regula: nu port ranchina nimanui, nici macar nu ma supar, chiar daca "tonul" unor mesaje seamana cu biciul; face parte din "lucrarea parintelui" ar spune un credincios, sau este deformatie profesionala dupa cum ar zice un ateu.

Daca voi mai sta pe aici... nu am contract, mai vedem! Oricum trebuie retinut ca in 99% din timpul petrecut pe aici ma simt foarte bine si cred ca se poate scoate si ceva folos pentru sufletelul meu!

Pe cei doi de mai sus i-am luat cam tare, e drept. Nu retractez nimic insa pana nu vad macar o umbra de pocainta la acestia, caci nu este bine ca tu, vecinul meu, sa dai cu piciorul in sticla cu lapte pe care laptarul mi-a pus-o la usa, cand stii ca eu am copii mici de hranit si mai sunt si tulburat de criza.

Doamne iarta-ma pe mine pacatosul!

P.S.
Inc-o regula: nu ma "supar" asa tare decat cand vad cum niste "flutura vant" prin Biserica (parerea mea!), au tupeu de manelist si se cred mai mari ca patriarhul si Sinodul.

Last edited by Pr. Gheorghe; 12.10.2010 at 16:28:00.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.10.2010, 16:40:11
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Fiindca toata lumea cere de la preot, dar nu-si pune problema datoriei si a constiintei. Si-apoi, mie mi se poate rastalmaci orice cuvintel; sunt un biet pacatos al carui Duh Sfant isi poate lua zi libera oricand. Dar dvs vi se cere sa-l aveti la purtator, cu sau fara sutana.
Daca am un "of" oarecum, sa stii ca asta este! Dar nu fiindca lumea cere, bine face ca cere, dar sa stie sa primeasca! Cine are urechi de auzit sa auda!

Daca primirea cuvantului preotului s-ar face in dreptatea slujirii si cuvantul ar suna bland si linistit si-ar primi chiar binecuvantare, dupa cuvantul Scripturii!

Altfel... Tot din Cartea Sfanta!

Last edited by Pr. Gheorghe; 12.10.2010 at 16:44:01.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.10.2010, 17:09:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

@Mihnea:
Mai frate BO tot timpul a dorit ca BC sa se intoarca la dreapta-credinta.
Da in BC Sfantul Ioan Damaschinul e foarte minimalizat iar Sfantul Simeon Noul Teolog si Sfantul Grigorie Palama nu sunt considerati Sfinti ca sa enumeram aci unii din mari Sfinti Teologi ai BO si modul in care sunt vazuti in BC.
Si atunci cum sa se ajunga la unire ?
Eu aud ca de pe la anul 500 se incepuse cu Filioque etc.
Apoi aud iar ca BC nu prea ia in considerare Sfantul Sinod al VII-lea ecumenic.
Sunt diferente mari intre BC si BO.
Pai vedeti cum se picteaza Sfanta icoana a Invierii la crestini ortodocsi,trupul lui Dumnezeu Iisus Hristos e o taina,e inconjurat cu negru spre a se arata ca nu stim despre Sfantul sau trup iar la catolici e ca trupul nostru,mai are si o parte dezgolita sa se vada.
Faceti comparatia iar intre Sfanta Icoana a schimbarii la fata la crestini ortodocsi si cea de la catolici.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.10.2010, 17:22:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai vedeti cum se picteaza Sfanta icoana a Invierii la crestini ortodocsi,trupul lui Dumnezeu Iisus Hristos e o taina,e inconjurat cu negru spre a se arata ca nu stim despre Sfantul sau trup iar la catolici e ca trupul nostru,mai are si o parte dezgolita sa se vada.
Faceti comparatia iar intre Sfanta Icoana a schimbarii la fata la crestini ortodocsi si cea de la catolici.
Atata problema sa fie.

Dar eu mi-aduc aminte ca Mantuitorul, dupa Inviere, S-a aratat ucenicilor, si avea trup destul de vizibil, si chiar "palpabil" ("vino si pune mana in semnul cuielor").
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.10.2010, 17:52:56
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Atata problema sa fie.

Dar eu mi-aduc aminte ca Mantuitorul, dupa Inviere, S-a aratat ucenicilor, si avea trup destul de vizibil, si chiar "palpabil" ("vino si pune mana in semnul cuielor").
,,iar Esenta Dumnezeiasca este in sine dincolo de orice atingere.,,

daca 500 ani au trecut pana la Mare Schisma ,probabil alti 500 vor trece pana la unire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40