Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.12.2009, 17:40:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Andrusca, cine crezi ca e atat de redus incat sa creada ca poate face prozelitism pe un forum ortodox? Daca voiam sa fac prozelitism va dadeam ajutoare, bomboane, ceva cat de cat, imi luam o voce blanda si mieroasa, gaseam metode mai practice. Nici macar nu am zis vreodata ca e mai bun cultul meu, desi ma conving de asta pe zi ce trece... sorry...
Pai e mai bun daca ai trecut la penticostali, nu...o deductie simpla!

Ai spus ca un cult iubit si binecuvantat de Dumnezeu primeste tot ce cere ...la foc armat ( deci asta ar fi un criteriu), ca noi nu prea suntem crestini, ca nu afli lucruri folositoare pe acest forum decat caini mancati , ca cine a gresit a si fost blestemat si i s-a luat lumina, ca pastorul fondator o fi fost atat de deosebit si de plin de credinta si iubire, incat a fost mai bun decat Biserica Adevarata ( blestemata logic in opinia ta si in intuneric )...deci reise ca pastorul ala de moment ce s-a separat a fost mai bun decat Biserica Adevarata, nu???? altfel isi vedea de treaba lui, in smerenie si nu recurgea la un asemenea act....nu am dreptate?

Deci tu ai spus ca aici nu gasesti nimic bun, nu vezi credinta, preotii nu au niciun rost, noi inaltam oameni si voi nu, noi nu primim "daruri" si de aia suntem saraci si oropsiti de soarta...pentru ca suntem in intuneric si blestemati, nu asta ti-a spus pastorul...urmasul fondatorului?

Pai faza cu bomoanele era pentru intrare, insa vocea mieroasa incerci sa o mentii ( daca se renunta si la voce mieroasa si ipocrizie ce ramane din cult????!), bunurile erau menite sa atraga atentia cumva atentia asupra sectelor...si nu sa se auda numai "Sectari ciudati!" ci sa fie insotita si de aceste afirmatii " Uite ca sectarii aia nu sunt chiar atat de rai, mi-au dat ulei, faina...haine!"

Bomboanele, acadelele si hainele au constituit doar una dintre strategiile de inceput, dar training-urile se mai updateaza...lumina furata, blestemul implacabil, urmarea celui mai deosebit si mai plin de credinta in Dumnezeu....cam asa, nu?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.12.2009, 17:41:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ana, ce pot eu face daca nu ma crezi? Nu vei crede nici daca invie cineva din morti. :)) De fapt, cand m-ai crezut tu pe mine?

Lareine, imi plac vietile sfintilor, nu chiar toate; ma voi uita la link; merci.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci tu ai spus ca aici nu gasesti nimic bun, nu vezi credinta, preotii nu au niciun rost, noi inaltam oameni si voi nu, noi nu primim "daruri" si de aia suntem saraci si oropsiti de soarta...pentru ca suntem in intuneric si blestemati, nu asta ti-a spus pastorul...urmasul fondatorului?
Huh? Unde am spus eu asta? Destul ca imi spui ca fac ce nu fac, nu mai imi spune ca spun ce nu spun. Si, crede-ma, ca asa e vocea mea, sunt obisnuita cu atacatori si trec peste. Ce sa le faci? Lasa-i sa-si faca placerea, le va trece. Sau nu poti crede ca sunt si unii carora nu le place sa vorbeasca urat? E suficient sa fii om, nu crestin.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 03.12.2009 at 17:44:53.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.12.2009, 17:41:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

[quote=anaana71;187513]
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
1. S-a mai pus această întrebare
2. Eu m-am îndreptat spre cultul adventist de ziua a șaptea, în urma studiului Bibliei.
QUOTE]

uite, am si eu o curiozitate, scrie in Sfanta Scriptura adventist de ziua a șaptea?
Cum nu scrie nici ortodox, nu scrie nici adventist de ziua a șaptea. Cele două caracteristici ce reies din titulatura AZȘ le putem întâlni și în Biserica Primară. Apostolii erau așteptători ai revenirii lui Hristos și păzitori ai zilei a șaptea.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
adica nu-mi vine sa cred ca citind Sfanta Scriptura ai ales singur sa devii adventist. parerea mea umila, este ca cititnd singur Sfanta Scriptura ai fi avut de ales intre a fi sau nu ortodox. cred ca ai fost "ajutat" sa intelegi Sfanta Scriptura de la un adventist. e doar o parere personala
Ai dreptate într-o anumită privință. Normal am auzit despre adventism de la un adventist, însă de la acel moment până la luarea deciziei de a mă boteza la adventiști au trecut câțiva ani, vreo doi chiar fără să am vreo legătură cu ei. Am avut la dispoziție timp suficient să studiez Scriptura (și nu "Biblia adventistă" cum ți-ai imagina), fără nici o presiune din partea părinților ori a unei iubite cum poate îți imaginezi de asemenea. A fost studiu, comparație, meditație, rugăciune și post, experiențe cu Dumnezeu, apoi o decizie absolut poprie și în cunoștință de cauză.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.12.2009, 17:42:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaoara Vezi mesajul
visul lenesului: lectia sa fi fost invatata in somn; visul crestinului np: sa nu faca nimic si sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu!
Desigur ca mintuirea a fost facuta posibila prin jertfa lui Hristos, insa omul trebuie sa faca ceva pentru a-si insusi aceasta mintuire. Se mai numeste si asemanarea cu Hristos, care nu se obtine vrind si visind.
Daca citesti in Matei 25:31-46, vei vedea ca la judecata finala oamenii se vor mintui potrivit cu ce vor fi facut ei insisi, nu la miscarea unei baghete fermecate.
Este adevărat că avem și noi ceva de făcut, în primul rând să dorim să-i urmăm lui Hritos, să-I cerem să ne dea putere, apoi să ascultăm de El în tot ce ne va zice. Noi (azș) avem o zicală: "roagă-te și lucrează!" Trebuie și stăduință din partea noastră - uneori până la sânge în lupta cu păcatul- dar mântuirea nu o câștigăm datorită meritelor și faptelor noastre, toate faptele noastre bune arată ca o haină murdară (Isaia 64,5) față de haina albă a dreptății lui Hristos (observi n-am folosit termenul "neprihănire", știu că faceți alergie la el).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.12.2009, 17:43:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaoara Vezi mesajul
fa ce legaminte vrei insa Scriptura vorbeste de o (1) credinta si de un (1) Botez.
Altfel, poti spune ce vrei cui vrei ca tot aia este.
Nu pot să nu remarc că acest criteriu, cam exclude Biserica Ortodoxă din ecuație. Oricâte diferențe ați găsi între penticostali și adventiști (ba chiar și restul neoprotestanților), în această privință ne încadrăm în ecuația Scripturii.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.12.2009, 17:45:23
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat.
Numai ca intruparea lui Hristos nu a avut ca obiect luarea unei pedepse ci mintuirea omului, crerea posibilitatii ca si omul sa devina, prin har, ce este Dumnezeu prin natura.
Se mai spune ca Hristos a devenit om (prin Intruparea Sa) ca si omul sa devina ca Hristos Dumnezeu.
Vindecarea omului nu se face prin decret divin ci prin imitarea lui Hristos.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.12.2009, 17:47:13
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu pot să nu remarc că acest criteriu, cam exclude Biserica Ortodoxă din ecuație. Oricâte diferențe ați găsi între penticostali și adventiști (ba chiar și restul neoprotestanților), în această privință ne încadrăm în ecuația Scripturii.
vorbesti de ecuatia np.
Asta da. Ortodosii sunt exclusi din aceasta ecuatie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.12.2009, 17:47:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ana, nu esti de acord cu fratele Isaia? Sau nu iti place formularea? Mie mi se pare superb tot Isaia 53.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.12.2009, 17:55:47
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Este adevărat că avem și noi ceva de făcut, în primul rând să dorim să-i urmăm lui Hritos, să-I cerem să ne dea putere, apoi să ascultăm de El în tot ce ne va zice. Noi (azș) avem o zicală: "roagă-te și lucrează!" Trebuie și stăduință din partea noastră - uneori până la sânge în lupta cu păcatul- dar mântuirea nu o câștigăm datorită meritelor și faptelor noastre, toate faptele noastre bune arată ca o haină murdară (Isaia 64,5) față de haina albă a dreptății lui Hristos (observi n-am folosit termenul "neprihănire", știu că faceți alergie la el).
textul din Isaia 64 se adreseaza persoanelor cu avea Isaia de-a face. Nu se generalizeaza.
Faptele bune sunt de obirsie/inspiratie divina. Satana nu inspira la fapte bune. Numai Dumnezeu.
Din nefericire faptele "bune" ale unora sunt de fapt haine murdare. Vezi si fariseii sec I.
Nu ai citit Matei 25, de la v. 32 in sus. Vei vedea acolo o mintuie prin fapte, facuta posibila de Hristos.
De fapt si prima predica a lui Hristos, Predica de pe Munte, tot la fapte se refera. Ceva ce nu exclude credinta.
Vorba aceea, "faptele vorbeste"!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.12.2009, 17:57:05
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ana, nu esti de acord cu fratele Isaia? Sau nu iti place formularea? Mie mi se pare superb tot Isaia 53.
este, ceva ce np inteleg simplist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05