Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.08.2011, 20:13:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De cite ori aud asemenea povesti si pareri , cum ca cineva isi doreste un partener induhovnicit si cu viata crestina cit mai autentica si nu unul de acesta ... plin de tot felul de pacate , tot de atitea ori recomand sa se citeasca cu luare aminte lucrarea ,,ANTONEL" a lui Vasile Marcu si sa se vada acolo ce lucrare teribila ii poate ticlui diavolul unui asemenea om (de regula femeie, ca si in povestea recomandata) care de multe ori nici nu stie ce cere de la Dumnezeu si nici nu -si cunoaste cu adevarat tipul de viata , cit de induhovnicita este .
Fara a intelege ca aceasta este un afront sau vreun raspuns in virful limbii va recomand ca inainte de orice sa va cumparati carturia, sa o lecturati cu multa luare aminte (inca se mai gaseste la orice pangar de carte religioasa) si abia apoi sa va deschideti sufletul cu o cerere sau cu o dorinta catre Dumnezeu .
Este desigur o propunere ... dar daca nu doriti puteti fi si fara !
ce este acea o carturie?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.08.2011, 20:15:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Daca se nimereste ca o fata cuminte sa gaseasca o prietena la fel e cam o minune in ziua de azi.
subscriu.

in rest, nu te necaji draga Azzuurra... cine a avut ochi buni sa citeasca a inteles cum se cuvine postarea ta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.08.2011, 20:48:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ce este acea o carturie?
carturie = cărțurie = cărticică

Aparent este o carticica despre viata mult trudnica si nefericita, ca sa zic asa, a unui om , nascut in ,,zodia" patimitorilor pt. Hristos, dar care are in ea multe si puternice, graitoare , pilde .
Desi lectura este simpla , este de o frumusete deosebita !
O recomand cu caldura tuturor celor care ajung la ispita vicleanului, asa incit isi doresc cu infocare ceva ,,deosebit" pt. ei , crezindu-se pe ei deosebiti, si nu pot birui aceasta ispita, fara ca macar ei sa stie aceasta !

Cu aceste cuvinte nu doresc sa jignesc pe nimeni , starea pe care am amintit-o mai sus fiind una prin care aproape trecem cu totii, ci doresc sa propun o lectura frunoasa si totodata un ajutor duhovnicesc pt. a depasi stari de care de multe ori nici macar nu ne dam seama .
Daca am fost inteles cum ca as epata , va rog sa ma iertati , nu acesta a fost gindul meu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.08.2011 at 20:58:43.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.08.2011, 20:48:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ce este acea o carturie?
Cred ca a dorit sa scrie cărțulie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.08.2011, 20:54:54
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
subscriu.

in rest, nu te necaji draga Azzuurra... cine a avut ochi buni sa citeasca a inteles cum se cuvine postarea ta.
Merciii. :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.08.2011, 20:56:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Aceleasi situatii erau si in urma cu 15 ani (cand eram in facultate). Fetele care se declarau virgine erau privite ca o "ciudatenie", ceva anormal.. Evident ca fie erau ridiculizate, fie li se ofereau sfaturi etc... Pe scurt, era o presiune in a reduce acea "anormalitate" care nu putea fi inteleasa nicicum pt ca nu mai exista un sistem real de valori la care societatea sa se raporteze.
Scuza-ma, dar cine le pune sa se laude ca sunt virgine? Lucrurile astea intime nu se spun in gura mare si chiar nu ar trebui sa intereseze pe nimeni.

Si da, depinde de liceu, zona, educatie etc... Eu una am avut colege si inca am prietene care au peste 23 de ani si despre care as putea crede ca sunt virgine, in orice caz, despre care stiu sigur ca nu traiesc in concubinaj si nici nu ar accepta asa ceva, si care, pe deasupra, nici nu sunt frustrate. Dar majoritatea sunt in relatii de lunga durata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.08.2011, 21:09:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
carturie = cărțurie = cărticică

Aparent este o carticica despre viata mult trudnica si nefericita, ca sa zic asa, a unui om , nascut in ,,zodia" patimitorilor pt. Hristos, dar care are in ea multe si puternice, graitoare , pilde .
Desi lectura este simpla , este de o frumusete deosebita !
Eu am citit cartulia mai demult, mi-a imprumutat-o Strajerul, dar marturisesc nu am inteles de ce a acceptat Antonel acel compromis, acea farsa, o casatorie, chiar si alba, care nu avea nici o valoare in ochii lui Dumnezeu, din moment ce el a depus votul calugariei? Nu putea sa traiasca asa, calugareste, in haine mirenesti, fara a trece prin facultatea de Teologie? A fost mult prea credul. Nu am inteles daca femeia aceea era plina de fariseism de la bun inceput sau daca a cedat ispitei, pe parcurs. Practic, ea fusese tratata ca un instrument si daca ar fi fost un om vertical si cu capul pe umeri, nu ar fi trebuit sa accepte o casatorie alba si o cruce pe care nu ar fi putut sa o duca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.08.2011, 21:46:34
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ei, se pare ca eu sunt o generatie mai veche caci am peste 34 de ani. insa tare as vrea sa stiu care este acel liceu unde se mai gasesc fete cuminti. tare tare ma intereseaza subiectul.
De ce pui la indoiala? Sunt multe fete cuminti, inteligente, educate, cu bun simt in multe licee.
Depinde in ce mediu te invarti. Sa nu generalizam , pentru ca gresim foarte.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.08.2011, 22:04:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Si probababil majoritatea se vor confrunta cu sfaturi: gen experienta, dar ce conteaza daca ajungi virgina, hormonii...... si fete "binevoitoare" le vor indemna numai la lucruri "folositoare".

In primul rand am vrut sa postez pentru Mia Mia, dar si pentru restu' fetelor, capcane de genu' se gasesc in orice loc. Numai sa faci pasul mare.
Așa este, Azzurra ! Dar aici atingeți un adevăr un pic mai general, care nu se limitează numai la faptul că cele necurate fac apologia necurăției. De câte ori oameni din jur, care nu postesc, nu v-au explicat că postul e o prostie și expune organismul la teribile carențe ? De câte ori cei care nu își fac datoria duminicală nu v-au explicat că, din moment ce Dumnezeu este pretutindeni, ce sens are să mergeți Duminica la slujbă ?

Să nu uităm că diavolul este invidios ! El a cunoscut odată din plin ceea ce noi știm numai "în ghicitură". El a cunoscut dulceața negrăită de a fi în cetele lui Dumnezeu și de a-L vedea față către față. Nu numai că el, acum, este lipsit de această vedere, dar vrea să îi atragă pe cât mai mulți în această stare. Odată cucerit de el, omul devine centru secundar de influență a lui, animat de dorința ardentă de a corupe mai departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.08.2011, 22:07:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
De ce pui la indoiala? Sunt multe fete cuminti, inteligente, educate, cu bun simt in multe licee.
Depinde in ce mediu te invarti. Sa nu generalizam , pentru ca gresim foarte.
Subscriu intru totul.
E adevarat ca depinde si de mediu, dar cine are ochi sa vada, vede.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19