Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.01.2011, 14:00:01
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un mic ,,secret"...

De foarte, foarte multe ori, atunci cand nu reusesc sa ma dezbar de ceva anume sau chiar din contra, atunci cand doresc sa fac ceva de folos sufletului meu si nu pot defel, din bunavointa Domnului, reusesc sa fac urmatorul lucru -
Ii multumesc pentru ca exista acei oameni care pot face lucrul respectiv chiar daca eu pur si simplu nu-l pot face;
Sau ma rog (in cazul in care vreau sa ma las de o patima) pentru cei care au patima respectiva sa se poata debarasa (chiar si sa le vina in minte acest lucru daca nu le-a trecut pana atunci/ iar daca sunt in lupta sa inviga).
Minuni poti face aceasta abodare!!!!

Dumnezeu sa va ajute la toti!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.01.2011, 22:51:06
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit fumatul ucigas

cand eram de varsta de 5 sau 6 ani eu am fumat de la cineva o tigara si am simtit o caldura imensa,ochii simteam uscati,gura inflacarata era ca si cum ar fi fost chili,dar o tigara foarte periculoasa,exact cum spuneau si cei de mai sus fumatul de ucide,foarte repede incat nici nu erai pregatit pentru Spovedanie sau Impartasaniei,deci iti spun nu e deloc de bine,sa stii ca tu nu esti un horn de casa,esti om facut de Dumnezeu si care El te protejeaza,intreabate e tine insuti de ce esti inca in viata?nu e o gluma.


Un alt exemplu o colega de liceu a fumat foarte multe tigari,s-a aflat ca avea lipsa de calciu ca era oricand sa moara,au venit cei de la ambulanta ia pus perfuzii,dar in a doua zi sa facut bine,intrebati-va de ce a supravetuit a acestui toxine,acestei ucigasa de oameni(asta sa intamplat la scoala).E un singur lucru Domnul Dumnezeu e singurul care scapa pe om de orice primejdie.Fumatul iti ia calciu din organism si nu mai ai viata in tine.


P.S:sa stii ca fumatorii nu o sa intre in Imparatia Domnului in caz Doamne fereste sa mori,iti spun si eu ca si ceilalti ca e sa renunti cat mai poti.Iti urez noroc ca o sa fie greu pentru tine sa te lasi pentru ca esti "rob" al fumatului.Am citit la vama fumatului intro carte intitulata "Cele 24 de vami"(nu stiu autorul,o sa ma uit maine sa vad)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 25.01.2011 at 22:55:34.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.01.2011, 22:57:40
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

eu am vrut sa vad cum este o tigara,cand am luat in gura era clar ca nu era deloc sanatoasa,te distruge complet credeti-ma.Niciun om nu ar trebui sa fumeze fiindca este ucigasa de oameni.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.02.2011, 00:28:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Credința reală ( nu teoretică ) =Frica de Dumnezeu - Dragostea de Dumnezeu !

Spunea odată Părintele Cleopa, că frica de Dumnezeu ne ține departe de toate relele, inclusiv de tutun . Cel ce are frică de Dumnezeu, nu e bețiv, tutungiu, fustangiu, mincinos, clevetitor. . . . . . La celălat capăt se află dragostea de Dumnezeu , desăvârsirea ! Deci :Frica de Dumnezeu - Dragostea de Dumnezeu ! Unde ne aflăm noi oare ? . . . . la începutul , începuturilor . . . Tot pe loc, pe loc, pe loc , sau un pas înainte și doi înapoi . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.02.2011, 01:15:30
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?

E foarte greu sa te lasi de fumat, eu stiu...
Intreaba-l pe preot cand te spovedesti daca trebuie sa savarsesti vreun canon dar eu nu prea cred pentru ca mie nu mi-a dat.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.02.2011, 01:21:09
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Spunea odată Părintele Cleopa, că frica de Dumnezeu ne ține departe de toate relele, inclusiv de tutun . Cel ce are frică de Dumnezeu, nu e bețiv, tutungiu, fustangiu, mincinos, clevetitor. . . . . . La celălat capăt se află dragostea de Dumnezeu , desăvârsirea ! Deci :Frica de Dumnezeu - Dragostea de Dumnezeu ! Unde ne aflăm noi oare ? . . . . la începutul , începuturilor . . . Tot pe loc, pe loc, pe loc , sau un pas înainte și doi înapoi . . . ! ! !

Eu asa sunt: un pas inainte si doi inapoi, din pacate. Sunt ca samanta aceea cazuta printre maracini care primeste cu bucurie Cuvantul dar este repede acaparata de grijile si framantarile marunte ale vietii...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.02.2011, 01:35:28
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In cazul meu,eu am fumat din placere si chiar imi placea mirosul de fum de tigara,indeosebi la tutunul de calitate-Dunhill,Marlboro,etc ca sa nu mai vb despre gestul de a tine tigara in mana ,care capatase adevarate valente artistice.Prietenii imi spuneau ca nu au mai vazut pe nimeni sa fumeze cu asa pasiune si totusi EU m-am lasat de fumat exact acum 10 ani,si ma bucur extrem de mult!!!
Totul a inceput intr-o zi cand intamplator am citit un articol despre efectele nocive ale fumatului(banal nu?)insa mai in gluma,mai in serios mi-a ramas gandul la acel articol asa ca am tiparit cateva copii si am pus una in bucatarie,una la birou si una in geanta;eram permanent inconjurata de aceste efecte nocive...asta a fost pregatirea psihologica apoi in decurs de vreo 10 zile am decis sa trec la atacul propriu-zis,adica sa nu-mi mai cumpar tigari!!Prima tentativa nu a dat roade,am refuzat sa-mi cumpar tigari intr-o seara insa in orele urmatoare am facut exact ca un leu in cusca,stari de anxietate,tristete pana la depresie,apoi furie- nu am mai rezistat si am coborat sa-mi cumpar tigari...
Nici acum nu stiu cum as fi scos-o la capat daca nu intervenea boala,exact in ziua urmatoare m-a lovit o gripa f urata cum nu mai avusesem din copilarie,am zacut o saptamana ,cu febra care jongla numai intre 38-40;in prima zi cand am scapat de febra si gripa am inceput sa am dureri la una din masele,apoi am facut abces...Este de prisos sa mai spun ca evoluand printre atatea chinuri tigarea ar fi fost ultimul lucru la care m-as fi gandit,in total am zacut vreo 2 saptamani si cand mi-am revenit,decizia de a nu mai fuma a fost doar o bagatela-imi amintesc ca inca aveam tigari in geanta,pe care le-am dat unei colege spunandu-i ca nu-mi mai trebuiesc!
Apoi am devenit un automat de guma de mestecat si mentosane,si in special consumam din cele mai puternice la gust .
Va doresc tuturor succes dar nu va doresc sa va imbolnaviti :)
Daca poti sa iti imaginezi si pe mine m-a lovit recent o gripa virulenta si nu am fumat vreo 3 zile din cauza ca ma durea mult prea tare gatu'; la un moment dat-cand nu puteam vorbi din cauza durerii-m-am gandit ca poate am cancer la gat si am sperat ca ma scapa Dumnezeu. Acum, de vreo doua zile ma simt mai bine si ce crezi? Normal ca-s iar cu tigara-n gura! Pffff!!!!! De maine, GATA!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.02.2011, 11:35:27
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Daca poti sa iti imaginezi si pe mine m-a lovit recent o gripa virulenta si nu am fumat vreo 3 zile din cauza ca ma durea mult prea tare gatu'; la un moment dat-cand nu puteam vorbi din cauza durerii-m-am gandit ca poate am cancer la gat si am sperat ca ma scapa Dumnezeu. Acum, de vreo doua zile ma simt mai bine si ce crezi? Normal ca-s iar cu tigara-n gura! Pffff!!!!! De maine, GATA!
FELICITARI!!!
Keeep going!
Nu te lasa!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.02.2011, 11:57:54
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
De regula se da agheasma mare,ceea ce inseamna jumatate de impartasanie.

Nu se poate spune in nici un caz ca agheasma mare este jumatate de impartasanie. Pe Hristos il iei ori intreg, ori deloc.
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.02.2011, 12:01:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi pare ca uneori ne aventuram cu usurinta in a da un raspuns la intrebarea daca trebuie sa fie impartasit un om care fumeaza. Si de multe ori raspunsul vine de la cei care nu fumeaza. Cred ca daca am vedea in fumat patima care ne stapaneste pe noi cel mai mult (lacomie, egosim, tristete ...) nu am mai raspunde cu atata lejeritate. Nu sunt preot, asa ca nu pot da sfaturi in acest caz. E adevarat ca e minunat ca un om sa renunte la o patima pentru Hristos, dar oare nu-i tot atat de minunat daca un om ajunge sa renunte prin impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08