Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.07.2008, 12:44:36
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

http://www.ziarullumina.ro/articole;614;1;11177;0;Efectele-declinului-demografic-vor-aparea-cu-o-forta-incredibila-dupa-anii-2020-2030.html#top
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.07.2008, 12:51:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Biserica a spus foarte clar ca toate metodele de contraceptie sunt pacate, mai ales daca femeia alege sa-si lege trompele dupa o cezariana pt a nu mai avea copii. Eu dupa prima sarcina am avut o dereglare hormonala fff puternica si in aceea situatie am fost nevoita sa iau niste pilule (Diane 25) pt reglare hormonala. Vreau sa spun ca numai dupa prima saptamana dupa luarea acestor pilule aveam pr de sanatate, aveam ameteli si greturi si mai ales aveam palpitatii la inima si nu mai puteam respira. Atunci am intrerupt acest tratament si mi s-a prescris altceva. In nainte de a lua aceste pilule am vb cu duhovnicul si mi-a spus ca si medicina e lasata de la Dumnezeu si ca sunt cazuri cand trebe sa faci ce spune medicul. Dar sa nu iau pilule pt a nu face copii. Pilulele sunt un adevarat dezastru pt organism, cancer curat.
Eu am 3 copii, dar nu m-am gandit cu ce-i voi creste pt ca Dumnezeu ne da si cele de trebuinta. Am prietene care au cate 3-4 copii si nu duc lipsa de nimic si copiii nu sunt nemancati, au strictul necesar. Mai am o prietena ce au fost 13 frati, toti frumosi si educati. Eu as mai fi facut copii dar din nefericire am nascut numai prin cezariana.
Familia cu mai multi copii este cea mai fericita.
Daca traiesti in legea lui Dumnezeu vei avea o famile buna si vei sti sa te bucuri de fiecare lucru si chiar si atunci cand treci prin mari greutati. E adevarat ca in casnicie intampini multe gteutati dar ai si multe bucurii.
Daca tu ca tanar intri curat in casnicie asa va fi si casnicia ta, CURATA. De aceea tinerii trebe sa lupte sa se pastreze curati pana la casnicie.
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.07.2008, 14:14:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Pai bine, si dupa?! :)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.07.2008, 14:29:57
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Pai bine, si dupa?! :)
...dupa numai conteaza. Glumesc!! Parerile sunt impartite. Fiecare face asa cum simte in momentul acela. Daca nu te lovesti nu ai de unde invata. Si poate nu fiecare experienta traita inainte de casatorie nu are totusi un final fericit. Lumea de azi este alta decat cea a parintilor sau bunicilor. Totul se deruleaza cu o mare viteza. Azi copilul de 5 ani este echivalentul copilului la pubertate de ieri. Cred ca nu putem trai numai dupa carti sau dupa invataturi. Experienta isi are cuvantul ei si numai dupa aceea putem hotara. Este bine sa luam in calcul sfaturile si experientele celor de langa noi, dar cati dintre noi nu si experimenteaza? Nu poti vorbi de un lucru la care tu nu ai avut accces pt ca nu ai simtit cum este sa treci prin aceea experienta.
Cat despre pilule, au si ele rolul lor. ce ar fi mai bine unei adolescente? O sarcina nedorita sau o pilula? Cat despre efectele lor si aici este mult de discutat. Clar o femeie care nu are viata sexuala, organic are mult de suferit- evident in timp "asta daca nu sublimeaza". Efectele apar mai tarziu, asta toata lumea stie. Asa si cu pilulele- unele sustin pe o anumita perioada diferite deficiente ale organismului- exces sau deficit estrogen, progesteron. Date sub supreveghere medicala, conform unor analize inainte, si dozate corespunzator, nu fac rau si parerea mea este, ca nici pacat nu e. Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.07.2008, 15:39:24
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Biserica a spus foarte clar ca toate metodele de contraceptie sunt pacate, mai ales daca femeia alege sa-si lege trompele dupa o cezariana pt a nu mai avea copii. Eu dupa prima sarcina am avut o dereglare hormonala fff puternica si in aceea situatie am fost nevoita sa iau niste pilule (Diane 25) pt reglare hormonala. Vreau sa spun ca numai dupa prima saptamana dupa luarea acestor pilule aveam pr de sanatate, aveam ameteli si greturi si mai ales aveam palpitatii la inima si nu mai puteam respira. Atunci am intrerupt acest tratament si mi s-a prescris altceva. In nainte de a lua aceste pilule am vb cu duhovnicul si mi-a spus ca si medicina e lasata de la Dumnezeu si ca sunt cazuri cand trebe sa faci ce spune medicul. Dar sa nu iau pilule pt a nu face copii. Pilulele sunt un adevarat dezastru pt organism, cancer curat.
Eu am 3 copii, dar nu m-am gandit cu ce-i voi creste pt ca Dumnezeu ne da si cele de trebuinta. Am prietene care au cate 3-4 copii si nu duc lipsa de nimic si copiii nu sunt nemancati, au strictul necesar. Mai am o prietena ce au fost 13 frati, toti frumosi si educati. Eu as mai fi facut copii dar din nefericire am nascut numai prin cezariana.
Familia cu mai multi copii este cea mai fericita.
Daca traiesti in legea lui Dumnezeu vei avea o famile buna si vei sti sa te bucuri de fiecare lucru si chiar si atunci cand treci prin mari greutati. E adevarat ca in casnicie intampini multe gteutati dar ai si multe bucurii.
Daca tu ca tanar intri curat in casnicie asa va fi si casnicia ta, CURATA. De aceea tinerii trebe sa lupte sa se pastreze curati pana la casnicie.
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Se pare ca iti place sa iei lucrurile in bataie de joc si ma refer la ceea ce este duhovnicesc, oricum e treaba ta. M-am referit la a nu avea relatii sexuale inainte de casatorie. Cei care sunt cu adevarat crestini stiu la ce m-am referit cand am spus "curat".
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.07.2008, 16:19:11
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Biserica a spus foarte clar ca toate metodele de contraceptie sunt pacate, mai ales daca femeia alege sa-si lege trompele dupa o cezariana pt a nu mai avea copii. Eu dupa prima sarcina am avut o dereglare hormonala fff puternica si in aceea situatie am fost nevoita sa iau niste pilule (Diane 25) pt reglare hormonala. Vreau sa spun ca numai dupa prima saptamana dupa luarea acestor pilule aveam pr de sanatate, aveam ameteli si greturi si mai ales aveam palpitatii la inima si nu mai puteam respira. Atunci am intrerupt acest tratament si mi s-a prescris altceva. In nainte de a lua aceste pilule am vb cu duhovnicul si mi-a spus ca si medicina e lasata de la Dumnezeu si ca sunt cazuri cand trebe sa faci ce spune medicul. Dar sa nu iau pilule pt a nu face copii. Pilulele sunt un adevarat dezastru pt organism, cancer curat.
Eu am 3 copii, dar nu m-am gandit cu ce-i voi creste pt ca Dumnezeu ne da si cele de trebuinta. Am prietene care au cate 3-4 copii si nu duc lipsa de nimic si copiii nu sunt nemancati, au strictul necesar. Mai am o prietena ce au fost 13 frati, toti frumosi si educati. Eu as mai fi facut copii dar din nefericire am nascut numai prin cezariana.
Familia cu mai multi copii este cea mai fericita.
Daca traiesti in legea lui Dumnezeu vei avea o famile buna si vei sti sa te bucuri de fiecare lucru si chiar si atunci cand treci prin mari greutati. E adevarat ca in casnicie intampini multe gteutati dar ai si multe bucurii.
Daca tu ca tanar intri curat in casnicie asa va fi si casnicia ta, CURATA. De aceea tinerii trebe sa lupte sa se pastreze curati pana la casnicie.
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Se pare ca iti place sa iei lucrurile in bataie de joc si ma refer la ceea ce este duhovnicesc, oricum e treaba ta. M-am referit la a nu avea relatii sexuale inainte de casatorie. Cei care sunt cu adevarat crestini stiu la ce m-am referit cand am spus "curat".
Deci sa inteleg ca sexul este ceva murdar?Sau numai inainte de casatoie este murdar,dupa aceea devine curat.Este interesanta perspectiva,dar nu prea logica.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.07.2008, 23:15:16
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Deci sa inteleg ca sexul este ceva murdar?Sau numai inainte de casatoie este murdar,dupa aceea devine curat.Este interesanta perspectiva,dar nu prea logica.
Sexul inainte de casatorie e socotit de biserica a fi pacat. Si cunoastem foarte bine faptul ca orice pacat intineaza, murdareste sufletul omului.

Nu-i logic ca dupa casatorie sexul nu mai murdareste sufletul??
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.07.2008, 00:08:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Deci sa inteleg ca sexul este ceva murdar?Sau numai inainte de casatoie este murdar,dupa aceea devine curat.Este interesanta perspectiva,dar nu prea logica.
Sexul inainte de casatorie e socotit de biserica a fi pacat. Si cunoastem foarte bine faptul ca orice pacat intineaza, murdareste sufletul omului.

Nu-i logic ca dupa casatorie sexul nu mai murdareste sufletul??
Mihai,

Eu am deschis subiectul, care la prima vedere nu pare logic, cum zici tu. Insa, daca as fi crestin, mi-as pune problema: este placuta contraceptia (prezervativ, anticonceptionale, coius interuptus, s.a.m.d) lui Dumnezeu? Ma refer la perioada de dupa casatorie, strict.

In mod sigur, nu. Scopul casatoriei este nasterea de fii. Daca un cuplu este crestin cu adevarat, nu va cauta placerea trupeasca in mod special, deci nu va apela la metode contraceptive pentru a avea parte de sex cat mai des posibil. Problema placerii sexuale este similara si cu placerea de a manca, de a avea bani, faima sau altele asemenea. Este normal ca un cuplu sa aiba parte si de impreunare, insa scopul ei conteaza, acela fiind procrearea, si nu trebuie facuta in exces, ci cu cumpatare. Restrictiile ortodoxe au si aici dreptatea lor.

Eu asa as gandi sa fac daca eu si sotia am fi amandoi crestini.

Ar mai fi de adaugat un verset care mi-a atras atentia:

1 Corinteni 7:5. Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre.

Deci, subiectul e destul de bun, parerile sunt impartite si... fiecare face dupa cum crede de cuviinta. Cu argumente sau fara.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.07.2008, 13:39:44
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Cat despre anticonceptionale -- daca sunt luate cele care se potrivesc organismului femeii ele pot chiar sa aiba efecte benefice precum reglarea ciclului, eliminarea durerii din timpul ciclului (care la unele fete poate sa fie innebunitoare si sa nu treaca cu nimic altceva), elimina chisturile ovariene. Cunosc fete care le iau nu pentru prostii, ci pentru ca aveau unle probleme ginecologice pe care anticonceptionalele le rezolva.

Jan, amica ta ar trebui sa se duca la doctor sa ia anticonceptionale care i se potrivesc, sa nu stea asa.
http://www.crestinortodox.ro/Metodele_contraceptive___dr_Cristea_Todea_Gross___ VIDEO-video840.html
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.07.2008, 14:24:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de literaR
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
"Tinerii sa se pastreze curati pana la casnicie",adica sa se spele cat mai des:D?
Pai bine, si dupa?! :)
...dupa numai conteaza. Glumesc!! Parerile sunt impartite. Fiecare face asa cum simte in momentul acela. Daca nu te lovesti nu ai de unde invata. Si poate nu fiecare experienta traita inainte de casatorie nu are totusi un final fericit. Lumea de azi este alta decat cea a parintilor sau bunicilor. Totul se deruleaza cu o mare viteza. Azi copilul de 5 ani este echivalentul copilului la pubertate de ieri. Cred ca nu putem trai numai dupa carti sau dupa invataturi. Experienta isi are cuvantul ei si numai dupa aceea putem hotara. Este bine sa luam in calcul sfaturile si experientele celor de langa noi, dar cati dintre noi nu si experimenteaza? Nu poti vorbi de un lucru la care tu nu ai avut accces pt ca nu ai simtit cum este sa treci prin aceea experienta.
Cat despre pilule, au si ele rolul lor. ce ar fi mai bine unei adolescente? O sarcina nedorita sau o pilula? Cat despre efectele lor si aici este mult de discutat. Clar o femeie care nu are viata sexuala, organic are mult de suferit- evident in timp "asta daca nu sublimeaza". Efectele apar mai tarziu, asta toata lumea stie. Asa si cu pilulele- unele sustin pe o anumita perioada diferite deficiente ale organismului- exces sau deficit estrogen, progesteron. Date sub supreveghere medicala, conform unor analize inainte, si dozate corespunzator, nu fac rau si parerea mea este, ca nici pacat nu e. Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
da, m-ai suparat ???

spui:
"Cat despre pilule, au si ele rolul lor. ce ar fi mai bine unei adolescente? O sarcina nedorita sau o pilula? Cat despre efectele lor si aici este mult de discutat. Clar o femeie care nu are viata sexuala, organic are mult de suferit- evident in timp "asta daca nu sublimeaza". Efectele apar mai tarziu, asta toata lumea stie."

ce este pilula aia? otrava shi crima? ca nu poate sa-shi creasca copilul sau o incurca? care e raspunsul tau ca n-am intzeles ce insinuezi...

shi apoi ce e aia sublimare? porcariile alea yoghinice care vorbesc de kundalini shi transformarea sexului in energie? pe care o pun pe seama iubirii? adica din desfranare facem asha o dragoste shi o fericire pentru orishice lucru... shi pentru orishicine...

cum sa aiba de suferit o femei fara viatza sexuala? sufera ca nu se desfraneaza shi ea ca shi celelalte? deci este frustrata pentru ca nu este curva? de unde ideea asta ca sufera? de la hormoni? shi se apuca sa sublimeze hormonii? poi aia tot onanie se cheama deci tot curvie sau autocurvie... deci ce sa sublimeze? adica sa-i para sublima starea aia de gonflatzie? ca shi onanistul ce doreshte sa-i fie gonflate unele organe... shi atunci sublimeaza impreuna pastrandu-shi amandoi fecioria, ca asha e pe undeva prin shcoli... ca shi tzigara sau cafeau e peste tot...

Dumnezeu a facut Biserica, shi dracul a facut barul cu bordel cu alcool tare shi tutun, bisericile sunt goale dar barurile sunt pline... shi ne numim creshtini ortodocsi... ca de avorturi shi copii mortzi inca in mamele lor shi aruncatzi la gunoi ca pe... nici nu shtiu sa mai zic ca e prea groaznic...

ce ai vrut sa spui ca n-am intzeles shi ma-am suparat... iarta-ma ca m-am suparat fiindca m-ai suparat ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46