Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.06.2012, 18:59:29
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
intotdeauna m-a amuzat ideea ca un demon se poate impreuna cu o fiinta umana eventual sa si proceeze.
nu are sens. este irational. nefiresc.
este un mit ce tine de evul mediu.

Dar ideea ca ingerii lui Dumnezeu sa manance un vitel, te amuza? si totusi asa s-a intamplat !
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.06.2012, 06:26:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Daca e foc, atunci nu e intuneric, daca e intuneric, nu are cum sa fie foc. Si nici viermi nemuritori nu exista. Toate sunt figuri de stil.
Da, sînt moduri de a exprima ceva ce transcende lumea noastră. Nu putem înțelege exact ce sînt acele chinuri pînă nu trecem la cele veșnice.

Problema cu focul și cu întunericul are două soluții:

1. Unii susțin că acel foc ar fi o materie neagră, densă, apăsătoare și nu mai știu cum - ideea e ca nu dă lumină.
2. Există mai multe stări ale Iadului, mai multe camere ca să zic așa. Nu sînt toți puși a grămadă din moment ce nu toți damnații au păcătuit la fel. Fiecare cu cazanul lui. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.06.2012, 06:34:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Dar ideea ca ingerii lui Dumnezeu sa manance un vitel, te amuza? si totusi asa s-a intamplat !
Însuși Dumnezeu în Cele trei Persoane a fost în vizită la Avraam:

Facerea 18, 1-2:
"Apoi Domnul S-a arătat iarăși lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când ședea el în ușa cortului său.
Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui; și cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor și s-a închinat până la pământ."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.06.2012, 09:56:53
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Si atunci ce ar fi de mirare daca niste ingeri pervertiti au luat trup omenesc pentru a se impreuna cu pamantencele?

btw, ce intelegeti ca ingerii cazuti "si-au parasit locuinta"? nu indica faptul ca au parasit Cerul?(Cerul fiind locuinta oricarui inger).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.06.2012, 14:42:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Aceea este o parabola, iar daca admiti ca acei chinuitori sunt demoni si chinurile sunt reale, in Iad, atunci trebuie sa iei in considerare si faptul ca din Iad se poate iesi, deoarece exista posibilitatea ca respectivul sa plateasca toata datoria (in text asa scrie: "pana va plati datoria/si ultimul banut"), deci daca interpretezi in sensul ca Isus s-a referit la Iad in acea parabola, trebuie sa recunosti ca seamana mai mult a purgatoriu (catolic) deoarece focul/chinurile sunt o modalitate de plata a datoriei, dupa care scapa de acei "chinuitori".

Asa ca explicatia ta nu sta in picioare. Isus nu s-a referit la Iad.
nu am spus ca demonii chinuiesc sufletele in iad. Nicaieri nu scrie asa ceva. Cine sunt acei chinuitori nu stie nimeni. Dar dupa ce moare omul, sufletul sau mergand in iad, ce poate da la schimb ca sa fie eliberat din iad? Spaga merge pe pamant nu si in lumea spirituala Iar daca, ipotetic vorbind, un suflet plateste si este eliberat din iad UNDE SE DUCE? Devine fantoma si bantuie pe cei vii? Doar nu o sa crezi ca plateste din nou si este primit in rai. Daca omul nu a strans comori in cer (Matei 6:20) nu are cu ce plati
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.06.2012, 14:43:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Si atunci ce ar fi de mirare daca niste ingeri pervertiti au luat trup omenesc pentru a se impreuna cu pamantencele?

btw, ce intelegeti ca ingerii cazuti "si-au parasit locuinta"? nu indica faptul ca au parasit Cerul?(Cerul fiind locuinta oricarui inger).
si de ce ar fi facut acest lucru?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.06.2012, 09:49:26
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de ce ar fi facut acest lucru?
Eu am spus de ce, ramane ca dumneavoastra sa-mi explicati ce intelegeti prin versetul biblic ca acei ingeri care acum sunt in lanturi, in inchisoare, "si-au parasit locuinta".
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.06.2012, 15:21:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Eu am spus de ce, ramane ca dumneavoastra sa-mi explicati ce intelegeti prin versetul biblic ca acei ingeri care acum sunt in lanturi, in inchisoare, "si-au parasit locuinta".
dar unde scrie Petru ca acele duhuri din inchisoare ar fi ingeri?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.06.2012, 21:34:30
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar unde scrie Petru ca acele duhuri din inchisoare ar fi ingeri?
Nu de ce scrie Petru intrebam, ci de ce scrie Iuda:

El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vesnice, in intuneric, pe ingerii care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta. (Iuda.1:6)

ce inseamna ca ingerii si-au parasit locuinta? (in felul asta au dovedit ca sunt nevrednici)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.06.2012, 22:35:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu de ce scrie Petru intrebam, ci de ce scrie Iuda:

El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vesnice, in intuneric, pe ingerii care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta. (Iuda.1:6)

ce inseamna ca ingerii si-au parasit locuinta? (in felul asta au dovedit ca sunt nevrednici)
Este vorba de ingerii rai, diavolii, cei care au cazut din mandrie si au dorit sa ia locul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 19:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40