Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.02.2013, 15:42:12
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
I-am dat un start.


Postarea ei imediat urmatoare sau asta ti-au dovedit cumva ca a priceput ca nu pricepe?

I-am dat de nu stiu cate ori sfatul de a procesa informatia, dar boala copy/paste si parerea de sine se vindeca greu sau deloc.
e ușor a scrie versuri când nimic nu ai a spune.... așa că înainte să bați toba cu "procesatu informației" vino cu dovada că afirmațiile tale sunt parte din Adevăr!!

pentru că cine, înstrăinat fiind, s-a putut împărtăși, cine, nedumerit fiind, s-a putut lămuri, și-a dat seama că afirmația celor care, la fel cu cezaro-papiștii, vor unitate juridico-politică în Biserica lui Hristos și cap văzut în locul Celui Nevăzut, este străină de duhul dreptei credințe și izvorătoare de mari rătăciri!!!! Atenție MARE Oameni Buni la căderi!!

În ce privește ”sfințenia”, ”Biserica lui Hristos e sfântă, măcar că în sânul ei sunt și păcătoși”.

Că păcatele celor din Biserică nu-i strică sfințenia ei, întrucât vestea bună e tocmai ”putința de pocăire” a acestora. Biserica nu e deci a ”fariseilor” moraliști care disprețuiesc cu superioritate pe ceilalți. Ea e a celui din urmă păcătos care se-ndreaptă cu ea cu căință, cu durere și cu inima înfrântă. Căci mulți de pe urmă vor fi întâi!!

Numai cine nu a pătruns paradoxul acesta al Celui fără de prihană care luând trup la fel cu cel prihănit îi ajută și îl mântuie, poate crede în ”mântuirea omului prin sine însuși”, numai în ”numele”, nu și cu ”fapta” lui Hristos.

Vina făcută Bisericii Ortodoxe că din criza ei pătimește lumea de crize, rele și războaie, atunci când ar trebui spus tocmai contrariul, că lipsa de duh ortodox a lumii (mai ales a celei apusene și a statului laic) dă formele acestei crize. Pentru că mai mult nu cred că se poate spune, criza fiind esența acestui veac.

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...oma-chiricuta/

Ferească Dumnezeu de "creștinimsm"-ul umanist-ecumenist-lumesc ce se ridică amenințător între noi!!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.02.2013, 15:42:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tehnica de manipulare a opiniei publice prin discreditarea oponentului pe motiv de ecumenism inventat :)
Ahaaa.... deci e vorba de homo homini lupa !
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.02.2013, 15:46:45
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
V-ați mutat aici?

Chiar mă bucurasem că s-a închis topicul cu cipurile.
Ovidiu, omu' ăsta e ceva de speriat!! după cum vezi nu topicul e... cauza!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.02.2013, 15:51:38
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ecumeniștii.....: Asta ce-i, o înjurătură nouă????

Păi așa tratezi tu un om care a trecut prin chinuri grele, citindu-ți postările deșirate cu atâtea vorbe goale, de pe bloguri adunate?

Câtă ingratitudine, coniță!
Ingratitudine? păi întreabă-l pe Mihai (G) parcă, despre cum într-o profundă nedumerire se-ntreba "ce gen" o avea Dumnezeu?? că DE CE "Dumnezeu -Tată și nu Dumnezeu (mamă)!!! și după aia vino și chinuie-te cu postările mele! pupici

p.s. Mihai G. e în asentimentul lui Alin...B în privința "inofensivului" cip! de pretutindeni! te pomenești că Alin m-o urmări prin satelit să vadă dacă am sau nu bărbat!! giiiiiiii :))))))

sau cu gogu-earth? ar fi posibil!!!

Last edited by eliza-georgiana; 08.02.2013 at 15:54:05.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.02.2013, 15:53:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tehnica de manipulare a opiniei publice prin discreditarea oponentului pe motiv de ecumenism inventat :)
Aha, cu adevarat cineva a avut de invatat de pe topicul asta "constructiv".
Dar nu-i de mirare, doar a fost deschis cu intentii asemanatoare (nu cele declarate si contrazise cateva postari mai incolo cum am aratat aici).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.02.2013 at 15:57:02.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.02.2013, 15:55:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Ovidiu, omu' ăsta e ceva de speriat!! după cum vezi nu topicul e... cauza!!
Care om? Nu topicul, ci inițiatorul lui!!!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.02.2013, 15:59:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ecumeniștii.... Asta ce-i, o înjurătură nouă????

Păi așa tratezi tu un om care a trecut prin chinuri grele, citindu-ți postările deșirate cu atâtea vorbe goale, de pe bloguri adunate?

Câtă ingratitudine, coniță!
Injuratura profund cucernica ortodoxista.

Si "oligofren" nu pricepusi tu, dar este vorba de drag a ortodoxistilor intre ei:
Cutza: "oligofrena mea, ai mai postat ceva pe topicul cu cipuri? ca ne iau astia peste picior si ne pierdem audienta?
Lizy: "nu oli', navusasi timp ca mi s-o blocat copyponta"

Ocazional mai prind drag si de dusmani si le mai scapa si lor. Dar numa' din dragoste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.02.2013 at 16:03:31.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.02.2013, 16:00:33
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tehnica de manipulare a opiniei publice prin discreditarea oponentului pe motiv de ecumenism inventat :)
ar fi minunat să fie inventat!! din păcate de același dușman al Domnului din totdeauna:

(vezi chipul înșelător cum se dă cu "binișorul" pe lângă adevăratul CHIP al OMULUI!!)
n-ar trebui să fim mai precauți cu fenomenul ecumenist! că se pare că nu toți știu ce înseamnă
Attached Images
File Type: jpg coperta-ecumenismul-fara-masca11.jpg (21,3 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.02.2013, 16:03:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Ingratitudine? păi întreabă-l pe Mihai (G) parcă, despre cum într-o profundă nedumerire se-ntreba "ce gen" o avea Dumnezeu?? că DE CE "Dumnezeu -Tată și nu Dumnezeu (mamă)!!! și după aia vino și chinuie-te cu postările mele! pupici
Cred că tre' să întreb la Radio Erevan ca să aflu ce-ai vrut să zici cu asta....

Citat:
p.s. Mihai G. e în asentimentul lui Alin...B în privința "inofensivului" cip! de pretutindeni! te pomenești că Alin m-o urmări prin satelit să vadă dacă am sau nu bărbat!! giiiiiiii :))))))
Nu, nu ... satelitul te-a urmărit prin Alin ca să mai afle și el una, alta....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.02.2013, 16:05:27
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Injuratura profund cucernica ortodoxista.

Si "oligofren" nu pricepusi tu, dar este vorba de drag a ortodoxistilor intre ei:
Cutza: "oligofrena mea, ai mai postat ceva pe topicul cu cipuri? ca ne iau astia peste picior si ne pierdem audienta?
Lizy: "nu oli', navusasi timp ca mi s-o blocat copyponta."

Ocazional mai prind drag si de dusmani si le mai scapa si lor. Dar numa' din dragoste.
și-atunci stimabile, în loc să sufli în trompeta miștocară de ce nu postezi argumente-zdrobitoare în afirmația prietenului tău Alin!! așa aș recunoaște că "m-ai blocat"!
cine sunt oamenii ăștia??????????????
Reply With Quote
Răspunde