Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.05.2009, 18:23:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
si sunt perfect de acord cu parerea lui ory, cati din cei care dau cu asprime acest sfat l-au urmat si ei??? plus ca inuman...chiar mi se pare prea mult si atunci cand o dam in habotnicie riscam sa cadem in pacate mult mai mari...
Nu, nu cred că-i vorba de asprime , ci de diferite păreri, interpretări. Fiecare are libertatea în a alege și a fi sau nu de acord cu o părere sau chiar cu o învățătura. În general, cam tot ce smintește , nu-i de folos . Echilibrul și discernământul sunt foarte de folos și aici , ca de altfel peste tot și-n toate. Mare grijă însă, ca atunci când o luan pe alături, se ne revenim cât mai repede posibil. Staționarea îndelungată în păcatele mărunte, sunt baza, temelia patimilor de mai târziu, iar patima e îmbolnăvirea propriuzisă a trupului și a sufletului nostru. Atenție deci și la săruturi, la săruturile ce dau fiori și schimbă gândul în direcții nedorite. Aici ma-m referit la sărutul celor îndrăgostiți, al iubăreților. Este normal să te îndrăgostești, să iubești, dar mintea să fie folosită la parametrii normali. Cei ce nu-și pot folosi mintea la parametrii normali, cad cu ușurință în păcat. Nu este nici în această situație, un capăt de țară, dar îndreptarea cere multă credință si multă osteneală.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.05.2009, 14:12:40
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... asadar este pacat sa-ti saruti sotul pe gura?? Eu nu stiu de unde deduceti voi toate lucrurile astea.
Sotul meu este barbatul pe care-l IUBESC si SINGURUL cu care impart manifestarile erotice din viata mea. E grav si regretabil daca erotismul nu este dublat de sentimente de iubire, dar asa, daca-mi iubesc sotul, nu vad de ce nu l-as saruta?!
Coralina, citeste mai atenta: e vorba de sarutul intre doi oameni necasatoriti...nu s-a pus problema pt cei casatoriti...Pr Teofil nu la ei s-a referit
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.05.2009, 14:20:46
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
si sunt perfect de acord cu parerea lui ory, cati din cei care dau cu asprime acest sfat l-au urmat si ei??? plus ca inuman...chiar mi se pare prea mult si atunci cand o dam in habotnicie riscam sa cadem in pacate mult mai mari...
Pr Teofil cred ca a urmat sfatul...e calugar...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutul Laurentiu Generalitati 70 08.08.2013 22:26:25
Sarutul frantuzesc Colors Generalitati 44 24.05.2007 08:52:04