Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.02.2011, 21:50:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
draga mea, sa ai grija de trup nu inseamna absolut deloc sa excluzi sufletul, chiar deloc. iar ca sa te dedici trup si suflet, poti sa te calugaresti, dar noi aici vorbim de un om obisnuit, care traieste intre oameni, putem foarte bine sa-l slujim pe Dumnezeu si in viata de fiecare zi si in acelasi timp sa nu ne excludem din societate prin atitudine sau fapte. Dumnezeu si societatea in care traim nu se exclud reciproc. Iisus cand a fost pe pamant, nu ne-a indemnat sa ne ducem toti in pustie sau intr-o manastire, din contra, daca iti aduci aminte, a stat cu cineva la masa si a baut vin. mai mult decat atat, iti spun si tie si mai spun cuiva care scria mai inainte, va amintiti cat de mult a iubit-o Dumnezeu pe Maria Magdalena, femeia considerata usuratica si care se machia si-si traia viata? a fost singura care l-a spalat pe picioare si i le-a uscat cu parul ei. pe cand preotii la care era invitat, nu au facut asta, desi cu gura il preamareau pe Dumnezeu si se dadeau sfinti. Incercati sa nu mai judecati dupa aparente si sa priviti cu ochii sufletului, pentru ca Dumnezeu asta face. nu se uita la noi si face deosebiri, a tu esti catolic, te iubesc mai putin sau a tu esti machiata, tatuat, n-ai ce cauta in casa mea. si sa stii ca Fericire cand a scris ce a scris mai inainte nu se dadea smechera si nici atacurile astea personale nu dau bine. incerca sa explice cu alte cuvinte ceea ce am incercat si eu sa spun, credinta si iubirea pentru Dumnezeu le porti cu adevarat in suflet. si inca ceva, cand spuneam de fluturasul acela, era o nota de umor acolo, pacat ca na-ti sesizat-o; incercati sa nu mai fiti asa de inchistati, pentru ca cativa de aici va asemanati comunitatilor acelea de amish americane, foarte inchise si care nu accepta societatea in care traim.
singurul lucru care nu l-ai"prins"in relatia cu Maria Magdalena,a fost faptul ca ea s-a POCAIT pe loc,in momentul intalnirii cu Iisus,acea femeie simpla,pacatoasa,a fost strafulgerata de sfiintenia,simplitatea si stralucirea Mantuitorului si in sufletul ei s-a produs un cutremur al constiintei-a realizat ca numai printr-o traire curata,DEPARTE de pacate,de VIATA EI DE DINAINTE,numai astfel va putea fi aproape de cel ce il iubea!!!
Aceasta Maria Magdalena,era prostituata tinutului-ea a intrat in istorie,si este pilda pt toti aceia care se caiesc si se schimba,care-si lasa in urma modul de viata trait desucheat;aceasta femeie,nu si-a mai continuat ocupatia de pana atunci,si deci si-a schimbat si modul de"afisare",a devenit simpla,neimpopotonata,neimpodobita cu nimic.

Maria Magdalena pot fi eu,poti fi tu-in mod metaforic ,desigur-acest exemplu al pocaintei poate atinge pe oricine,pe durata vietii lui,cu conditia sa realizeze ca a gresit,si sa se schimbe din acel minut,dar schimbarea vine radical,deoarece ai revelatia adevaratelor valori,din minutul acela.

Societatea este impartita,dintotdeauna a existat Bine si Rau,sau buni si rai...nu cred ca iti dau dreptate cand spui ca traim in societate si trebuie sa ne dam cu ea!Trebuie sa avem propriul nostru echilibru,si sa discernem intre bine si rau,intre indivizi rau intentionati sau bine intentionati;din ceea ce spui,ar fi corect sa ne lasam in baza instictului de turma sa ne calauzeasca,si daca ai vazut prin peisaj ceva in mod insistent,sa faci si tu la fel,pe baza faptului ca este foarte des intalnit...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.02.2011, 22:18:31
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Societatea este impartita,dintotdeauna a existat Bine si Rau,sau buni si rai...nu cred ca iti dau dreptate cand spui ca traim in societate si trebuie sa ne dam cu ea!Trebuie sa avem propriul nostru echilibru,si sa discernem intre bine si rau,intre indivizi rau intentionati sau bine intentionati;din ceea ce spui,ar fi corect sa ne lasam in baza instictului de turma sa ne calauzeasca,si daca ai vazut prin peisaj ceva in mod insistent,sa faci si tu la fel,pe baza faptului ca este foarte des intalnit...
imi pare rau, dar chiar nu asta am intentionat sa spun. am spus deja ce am intentionat sa spun. in nici un caz nu sa urmam instinctul de turma. uite, Yasmina,poate am gresit si eu in felul de a ma exprima, fiecare este liber sa aleaga cum isi traieste viata, daca tu alegi sa-ti petreci viata fara a acorda un interes aspectului exterior, este treaba ta cum este si treaba mea daca aleg sa dau o importanta felului cum arat. ce am vrut eu sa spun, este faptul ca trebuie judecat dincolo de aparente, si ca nu aspectul exterior il face neaparat pe un om, sunt si cazuri cand intradevar felul de a se exterioriza a unui om, iti spune totul despre el si nu se dezminte nici mai tarziu. dar eu nu am vorbit despre aceste cazuri, am vrut sa intelegeti ca in foarte multe cazuri faptul ca eu sau altcineva alegem sa ne machiem, pensam, tatuam, vopsim, etc, nu are nimic de-a face cu felul de a simti. la fel de bine poti sa nu faci nici una din toate astea si sa nu fii deloc om cu dragoste de Dumnezeu. dragostea de Dumnezeu nu sta in machiaj, in tatuaj, ci in suflet.sa judeci un om si sa spui ca este pacatos pentru ca se machiaza sau se tatueaza, este o mare greseala. stai intai de vorba cu omul respectiv, vezi cum este, ce-i in inima si in sufletul lui si apoi sa spui ca este sau nu pacatos. dar nu machiajul si tatuajul il face pacatos. asta mi se pare o prejudecata si de-asta spun sa privesti dincolo de aparente, cu ochii sufletului. sa nu inventam pacate care nu sunt pacate, cum spunea cineva mai inainte, si faptul ca scriem la calculator sau ca privim la tv(unealta diavolului :), este un pacat. adevarata credinta nu sta nici pe tatuaj, machiaj sau hainele cu care ne imbracam , ci in suflet. pana la urma am impresia ca toata treaba asta cu aspectul exterior al femeii(sa nu te machiezi, epilezi, pensezi, cap acoperit), de a nu te intretine daca vrei, vine de la niste barbati misogini carora le este frica de femei si pacat ca unele femei au preluat asta de la ei.

Last edited by alyna26; 01.02.2011 at 22:24:29.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.02.2011, 22:30:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dincolo de bla, bla, ar trebui sa stii ca vopsirea fetei se spovedeste.. ai duhovnic?
Discuta cu el daca este bine sa te machiezi sau nu.


Poate ca ai un suflet absolut admirabil, dar oricarei femei crestine ii face cinste sa o ia ca model pe Sfanta Maica a Domnului.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.02.2011, 22:41:19
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dincolo de bla, bla, ar trebui sa stii ca vopsirea fetei se spovedeste.. ai duhovnic?
Discuta cu el daca este bine sa te machiezi sau nu.


Poate ca ai un suflet absolut admirabil, dar oricarei femei crestine ii face cinste sa o ia ca model pe Sfanta Maica a Domnului.
anna, atat poti tu sa spui? astea-s argumentele tale?

yasmina inca ceva, referitor la Maria Magdalena am vrut sa spun ca Iisus a privit dincolo de felul ei de a se imbraca si machia, a privit in sufletul ei.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.02.2011, 22:49:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fericire Vezi mesajul
Pai cineva spunea mai sus, ca daca ne fardam sau ne tatuam sau nu stiu ce ne mai facem nu avem credinta.Sti cum e in viata? ca la scoala, nu conteaza cum esti imbracat, conteaza cum inveti, deci trupul punem sa ni-l innegrim, important e sa avem sufletul curat. Nu poti judeca pe cineva dupa un certel in plus sau dupa un tatuaj, sotul meu are trei tatuaje, dar asta nu inseamna ca e nu stiu cum. Sau eu daca ma machiez cand ies din casa nu inseamna ca sunt usuratica. Dincotra, demnstrez ca am grija de mine, si ca ma intretin, un motiv in minus ca lumea sa se uite la mine si sa spuna : "Uite-o si pe aia cum e impracata, zici ca vine din padure" sau "Uite-te la femeiea aia cum arata, zici ca face traseu." Cu stil si eleganza nu iesi in evidenta.1 si 2, va pace cand va vorbeste cineva si ii miroase gura? e pacat sa mananci guma in zilele de post.Dumnezeu nu cred ca ne judeca pt asta. Ti-am mai spus, daca el nu vroia sa ne tatuam, azi nu exista tusul.
Nu conteaza cum esti imbracat si intretinut corporal pana la un punct...de la un alt punct incolo,va conta deoarece timpul mare acordat,ingrijirii unui par lung-ondulat sau intins cu placa,mastile de fata,fardatul complet si cautarea hainelor - poate dura n ore...timp in care,altii efectiv le folosesc pt invatat...
De aceea,in fiecare discutie trebuie sa intri in detalii,caci asa la modul subiectiv,da bine!

Mi-ai atras atentia intr-un mod deosebit de interesant,mai ales prin conceptiile cu care operezi:
1.daca Dumnezeu nu voia aia,nu exista!
2.ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place!


1.la aceasta fraza,ti-au mai raspuns si altii,vezi comentariile -total gresit!
Inafara de tusul de tatuat,mai exista in lume si orori mult mai mari decat atat,si nu Dumnezeu este raspunsul,nici permisivitatea Lui,ci noi.

2.aceasta zicala semi-inculta,se foloseste prin popor,cu iz de anecdota si a fost fabricata pe conceptul biblic comform caruia Dumnezeu este facatorul a tot ce este frumos sub soare-natura,animalele,omul-toata creatia este frumoasa!
insa cei care traiesc in superstitia(nu credinta)lui Dumnezeu,o folosesc mai ades cand isi motiveaza apucaturile mitocanesti de a privi insistent o femeie,a cantari-o sexual din priviri,si pt ca o fac public si ceilalti ii surprind,zic atunci cu mare emfaza"ce vrei vere,ce-i frumos...stim urmarea! boriiing!!!

Motivandu-ti astfel conceptiile,ar trebui sa intelegem ca Dumnezeu ne place din aceasta latura lumeasca,ne va place daca suntem frumosi-cu fluturasi si trandafirasi,rochii dintre cele mai alese,eventual designeri celebri,diamante,accesorii,si lista ramane deschisa...
De ce oare,cei care vor sa-i placa lui Dumnezeu isi traiesc viata linistit,modest dar mai ales o pun in slujba altora si nu-si fac din trupul lor un etalon al masurarii mandriei?
Sa fim seriosi,in ochii cui vrem sa epatatam?nu in ochii celor de langa noi?ti-ar mai fi de folos hainele designerilor pe o insula pustie,daca ai naufragia...?nuuu,nu mai conteaza ce faci cand esti singur,important este ce faci cand te afli intr-o multime de oameni-adica sfidarea,mandria,trufia ca trebuie sa fi mai bine imbracat decat ceilalti si trebuie sa-i lasi cu gura cascata,daca se poate!

Nu trebuie sa-mi sariti in cap,ca as fi frustrata sau ipocrita,poate nu am destul tact sa exprim aceste concepte la care singura am ajuns,desigur printr-o serie de imprejurari deloc placute,care m-au ajutat sa-mi dau seama unde ma aflu!
In prezent,ma aflu in plina actiune a reducerii volumului imens de haine si accesorii pe care l-am acumulat in scurt timp-exista siteuri pe care le vand,multe dintre ele fiind noi,cu etichete...
Eu as vrea f mult sa ma pot vindeca de mandrie,pt ca am inteles ca este pacatul cel mai mare,iar smerenia cea mai mare virtute,insa depinde numai de mine sa ma debarasez de multe,si sa ma schimb,fiind o materialista convinsa :)

si inca ceva ce-mi amintesc despre mine,care ma face sa rad acum,am cheltuit salariul pe o luna-doar pt o rochie Giorgio Armani-imi trebuia pt revelion :)))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.02.2011, 23:02:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
anna, atat poti tu sa spui? astea-s argumentele tale?

yasmina inca ceva, referitor la Maria Magdalena am vrut sa spun ca Iisus a privit dincolo de felul ei de a se imbraca si machia, a privit in sufletul ei.
Alyna, nu e treaba mea ca tu te fardezi.
Dar nu mi se pare normal sa sustii ca e un gest crestin sau neutru moral.
Este un lucru lumesc.
Dupa cum nici parerile personale nu au valoare daca nu sunt in concordanta cu invatatura crestina.

Daca vrei sa gasesti mantuire, aceea este in biserica.
Faptul ca tie ti se pare ca esti curata si buna la suflet.. nu te mantuieste.

Calea spre mantuire a trasat-o Hristos, o gasesti in Biserica lui Hristos, ai sprijin si calauza in duhovnic, te curatesti si infrumusetezi prin Sf. Taine ale bisericii.
Nu altcumva.

Iar in ce o priveste pe Maria Magdalena, dupa cum a spus Yasmina, ceea ce a ajutat-o a fost pocainta ei.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.02.2011, 23:07:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

si inca ceva ce-mi amintesc despre mine,care ma face sa rad acum,am cheltuit salariul pe o luna-doar pt o rochie Giorgio Armani-imi trebuia pt revelion :)))
Am patit-o si eu mai demult cu alt brand. Dar mi-a fost invatatura de minte ca am fost singura in rochie de designer si celelalte fete nu m-au iertat pt asta. M-am simtit cam singura.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.02.2011, 23:11:07
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Alyna, nu e treaba mea ca tu te fardezi.
Dar nu mi se pare normal sa sustii ca e un gest crestin sau neutru moral.
Este un lucru lumesc.
anna dar nu am sustinut ca ar fi un gest crestin, doar ca nu mi se pare un pacat.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.02.2011, 23:33:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
imi pare rau, dar chiar nu asta am intentionat sa spun. am spus deja ce am intentionat sa spun. in nici un caz nu sa urmam instinctul de turma. uite, Yasmina,poate am gresit si eu in felul de a ma exprima, fiecare este liber sa aleaga cum isi traieste viata, daca tu alegi sa-ti petreci viata fara a acorda un interes aspectului exterior, este treaba ta cum este si treaba mea daca aleg sa dau o importanta felului cum arat. ce am vrut eu sa spun, este faptul ca trebuie judecat dincolo de aparente, si ca nu aspectul exterior il face neaparat pe un om, sunt si cazuri cand intradevar felul de a se exterioriza a unui om, iti spune totul despre el si nu se dezminte nici mai tarziu. dar eu nu am vorbit despre aceste cazuri, am vrut sa intelegeti ca in foarte multe cazuri faptul ca eu sau altcineva alegem sa ne machiem, pensam, tatuam, vopsim, etc, nu are nimic de-a face cu felul de a simti. la fel de bine poti sa nu faci nici una din toate astea si sa nu fii deloc om cu dragoste de Dumnezeu. dragostea de Dumnezeu nu sta in machiaj, in tatuaj, ci in suflet.sa judeci un om si sa spui ca este pacatos pentru ca se machiaza sau se tatueaza, este o mare greseala. stai intai de vorba cu omul respectiv, vezi cum este, ce-i in inima si in sufletul lui si apoi sa spui ca este sau nu pacatos. dar nu machiajul si tatuajul il face pacatos. asta mi se pare o prejudecata si de-asta spun sa privesti dincolo de aparente, cu ochii sufletului. sa nu inventam pacate care nu sunt pacate, cum spunea cineva mai inainte, si faptul ca scriem la calculator sau ca privim la tv(unealta diavolului :), este un pacat. adevarata credinta nu sta nici pe tatuaj, machiaj sau hainele cu care ne imbracam , ci in suflet. pana la urma am impresia ca toata treaba asta cu aspectul exterior al femeii(sa nu te machiezi, epilezi, pensezi, cap acoperit), de a nu te intretine daca vrei, vine de la niste barbati misogini carora le este frica de femei si pacat ca unele femei au preluat asta de la ei.
Sunt total de acord cu tine,ca fiecare este liber sa-si aleaga cum sa traiasca viata,
nu vreau sa intru in amanunte ale drepturilor individuale.
Si nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa ma adresez cu un ton de superioritate(chiar daca ispita este f maaaaaaare),si chiar incerc o parere de rau ca am scris...

OOOOffff nu vreau sa supar pe NIMENI,si nici acum nu stiu daca este bine sa te intereseze de drumul cuiva sau sa-l ignori...corect ar fi sa-ti vezi de ale tale,caci toti avem pacatele noastre in carca,si sa lucram la planul nostru spiritual,facand curatenie la noi...

Eu,ca persoana nu as fi demna sa indrept pe nimeni,ca poate am pacate mai mari decat niste fete nevinovate,care doar se machiaza sau se tatueaza,insa tocmai ca sunt mai curate decat mine,as dori sa nu le las sa cada in aparenta calduta a conventiilor societatii,adica sa nu faca ca mine
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.02.2011, 11:31:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Treaba asta cu nu conteaza cum arati e asa o vrajeala... E abusrd sa cautam justificare celor nejustificabile.
Cum sa nu conteze? Asta spune mult de cat timp stam in fata oglinzii si cat de mult conteaza exteriorul. Daca spunem ca pentru altii nu ar trebui sa conteze exteriorul atunci de ce pentru noi conteaza? In acest caz timpul pentru suflet se scurteaza.
Iar o dam cu "sa nu judecam"... Nu judeca nimeni! Omul singur isi atrage judecata ca si cel ce dupa ce sparge banca merge si cheltuie sume imense de bani. Cei din jur doar constata ce se intampla, sentinta o da altcineva.
Ma gandesc ca poate exista si femei sfinte care se machiaza doar ca sa nu-si atraga lauda lumii, in acest fel sa se fereaca de mandrie si sa-si primeasca plata pentru cele bune in alta parte. Imi pun acest gand in minte ca sa ma feresc pe mine de ganduri rele cand sunt fata in fata cu cineva de genul asta, dar ma indoiesc ca asta este cazul femeilor machiate...
E frumos exemplul cu Maria Magdalena, si da Mantuitorul a privit mai departe de felul ei de a arata, dar atunci cand Mantuitorul a trecut granita trupului a trecut si ea oadata cu El, si vazand ca e mai mult decat un trup a dat mai multa importanta sufletului si s-a schimbat.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31