Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.02.2011, 12:10:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PAi ce sa cauti?Cauta o lumanare si treci la probe.:-))Daca stai cu mana in flacara cateva minute, fara sa te arzi( ca poti sta si sa te parlesti,numai sa imi arati ca se poate:-)) ), te cred!
Asa cum iti promiteam aseara, iti prezint experinemtul lui Igor Dobrokhotov.
Site-ul este in rusa, asa ca am folosit translatorul de la google.
http://translate.googleusercontent.c...K8kaOigywibpOA
Dupa cum vezi in poze, a realizat chiar si acea "spalare" a fetei cu foc.
Daca vei da clik pe fiecare poza, vei vedea fiecare faza a experimentului, aratata prin mai multe poze si clipuri.
As face o comparatie intre clipul pe care mi l-ati aratat, acela cu calugarita ce isi trecea focul pe sub barbie si experinemtul lui Igor Dobrokhotov.
Calugarita era aparata partial de vesmantul de sub barbie, pe cand rusul trecea focul direct pe piele.
In plus clipul cu calugarita nu dovedeste nimic. Se vede cum mireanul fereste mana cand o trece prin flacara, insasi maica isi fereste fata de flacara, atunci cand aceasta ajunge prea aproape de flacara.
In plus, el trece flaca pe sub mana, pe toata lungimea ei. Flacara fiind in contact direct cu pielea dintr-o zona mult mai sensibila ca cea a palmei.

In concluzie faza cu "focul care nu arde" este doar un mit.
Iar ca sa-i raspund si lui catalin2, mitul spune ca focul nu arde 33 de minute.
Si mai spune ca nu arde nici parul ... ai vazut tu vreun calugar trecandu-si focul prin barba?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.02.2011, 12:32:19
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
De ce se strica?
Se face amara. Dar nu stiu de ce...
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.02.2011, 13:05:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dă un copy paste, chiar m-ai făcut curioasă
Mai de mult am facut un experiment.
Pe de o parte aveam credinta Bisericii in nestricarea achiasmei, iar pe de alta parte aveam acele indreptare ce ne invata ce sa facem cu aghiasma daca s-a stricat, dar si criticii care spuneau ca la sfintire se folosesc obiecte de argint.
Si atunci am hotarat sa experimentez.
Am luat apa obisnuita si am pus-o intr-o sticla de plastic.
Vreau sa-ti spun ca in acest moment se prezinta in aceeasi stare ca aghiasma mica sau mare pe care o are mama in debara. Inclusiv gustul este identic.
Si pentru a-mi aduce aminte data la care am inceput experimentul, am trecut data pe sticla.
Ziua si luna nu mai mi le aduc aminte, dar anul este cel ce conteaza: 1997.
Sticla o am si acum in dulap cu acea apa in ea.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.02.2011, 13:09:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asa cum iti promiteam aseara, iti prezint experinemtul lui Igor Dobrokhotov.
Site-ul este in rusa, asa ca am folosit translatorul de la google.
http://translate.googleusercontent.c...K8kaOigywibpOA
Dupa cum vezi in poze, a realizat chiar si acea "spalare" a fetei cu foc.
Daca vei da clik pe fiecare poza, vei vedea fiecare faza a experimentului, aratata prin mai multe poze si clipuri.
As face o comparatie intre clipul pe care mi l-ati aratat, acela cu calugarita ce isi trecea focul pe sub barbie si experinemtul lui Igor Dobrokhotov.
Calugarita era aparata partial de vesmantul de sub barbie, pe cand rusul trecea focul direct pe piele.
In plus clipul cu calugarita nu dovedeste nimic. Se vede cum mireanul fereste mana cand o trece prin flacara, insasi maica isi fereste fata de flacara, atunci cand aceasta ajunge prea aproape de flacara.
In plus, el trece flaca pe sub mana, pe toata lungimea ei. Flacara fiind in contact direct cu pielea dintr-o zona mult mai sensibila ca cea a palmei.

In concluzie faza cu "focul care nu arde" este doar un mit.
Iar ca sa-i raspund si lui catalin2, mitul spune ca focul nu arde 33 de minute.
Si mai spune ca nu arde nici parul ... ai vazut tu vreun calugar trecandu-si focul prin barba?
rectificare:
Iar ca sa-i raspund si lui catalin2, mitul spune ca focul arde 33 de minute.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.02.2011, 13:11:38
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asa cum iti promiteam aseara, iti prezint experinemtul lui Igor Dobrokhotov.
in primul rand sunt numai poze, astea se puteau face intr-o fractiune de secunda, filmuletul cu calugarita era mai relevant.
in al doilea rand de unde stii ca poti sa ai incredere in ce facea omul acela? s-au inventat substante care se aplica pe piele si protejeaza impotriva focului.
in al treilea rand: nu stiu de ce te crezi tu autoritate specializata sa spui tu cum arde si cum nu arde focul, daca e minune sau nu, de ce ti se pare ca ai tu vreo pregatire, studiu sau ceva in domeniu.
te rog ia o lumanare si atinge-ti fata si filmeaza-te, ca sa vedem si noi cum NU te arzi.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.02.2011, 13:24:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
in primul rand sunt numai poze, astea se puteau face intr-o fractiune de secunda, filmuletul cu calugarita era mai relevant.
in al doilea rand de unde stii ca poti sa ai incredere in ce facea omul acela? s-au inventat substante care se aplica pe piele si protejeaza impotriva focului.
in al treilea rand: nu stiu de ce te crezi tu autoritate specializata sa spui tu cum arde si cum nu arde focul, daca e minune sau nu, de ce ti se pare ca ai tu vreo pregatire, studiu sau ceva in domeniu.
te rog ia o lumanare si atinge-ti fata si filmeaza-te, ca sa vedem si noi cum NU te arzi.
nici nu ai fost atenta la ce am scris.
Daca vei da clik pe fiecare poza, vei vedea fiecare faza a experimentului, aratata prin mai multe poze si clipuri.
cred ca cel mai spectaculos este acest link:
http://translate.googleusercontent.c...-QeIcpPlSKkxnw
dar si acestea sunt elocvente:
http://translate.googleusercontent.c...GtUQ2oSzddJ6wg
si:
http://translate.googleusercontent.c...OLEwaqz2fjn4Kw
Fiecare are in stanga cateva likuri numite VIDEO, iar sub link spune ce dimensiune are. Uita-te la toate.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.02.2011, 13:30:39
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nici nu ai fost atenta la ce am scris.
nici tu la fel. trebuie sa stii ca sunt substante care se aplica si protejeaza impotriva focului. s-au inventat muuulte pe lumea asta.
ce ma deranjeaza este ca arunci cu "statistici" si "teorii" din burta, despre toate, dar nu ai absolut nicio calificare care sa iti permita sa spui ce e adevarat si ce nu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.02.2011, 13:43:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
in primul rand sunt numai poze, astea se puteau face intr-o fractiune de secunda, filmuletul cu calugarita era mai relevant.
in al doilea rand de unde stii ca poti sa ai incredere in ce facea omul acela? s-au inventat substante care se aplica pe piele si protejeaza impotriva focului.
in al treilea rand: nu stiu de ce te crezi tu autoritate specializata sa spui tu cum arde si cum nu arde focul, daca e minune sau nu, de ce ti se pare ca ai tu vreo pregatire, studiu sau ceva in domeniu.
te rog ia o lumanare si atinge-ti fata si filmeaza-te, ca sa vedem si noi cum NU te arzi.
Dar de parintele Porfirie Uspenski ai auzit?
Ca sa-ti faci o idee despre cine era citeste aici: http://bibliotecaortodoxa.blogspot.c...povedania.html
unul dintre cei mai alesi ierarhi ai Bisericii Ruse din al XIX-lea veac, cred ca asta inseamna ceva.
Uite ce parere are el despre sfanta lumina:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83 - citeste capitolul Critici.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.02.2011, 13:55:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
nici tu la fel. trebuie sa stii ca sunt substante care se aplica si protejeaza impotriva focului. s-au inventat muuulte pe lumea asta.
ce ma deranjeaza este ca arunci cu "statistici" si "teorii" din burta, despre toate, dar nu ai absolut nicio calificare care sa iti permita sa spui ce e adevarat si ce nu.
Cunosc, cunosc :)
Tata a fost pompier cateva zeci de ani si am ceva cunostinte despre protectia impotriva incendiilor si a arsurilor.
Nici o substanta, gen crema, nu are eficienta spectaculoasa. Altfel pompierii ar folosi doar crema, sau o haina subtire peste pielea data cu crema.

Dar revenind la acest experiment, consider ca fenomenul este aproape identic cu mersul pe carbuni aprinsi.
Din exterior aceasta practica este fascinanta, incredibila. De aceea, mult timp, europenii creditau cu puteri magice pe africanii care faceau acest lucru.
Apoi s-a demonstrat ca nu e nici o vrajitorie. Nu trebuie sa fii preot voodoo, trebuie doar sa ai putin curaj.
Pentru cine nu stie, sunt firme care organizeaza activitati de tip team-building, pentru companii si care au inclus in program si acest mers pe carbuni aprinsi. Fara nici o vrajitorie, magie, etc.

Last edited by Dumitru73; 07.02.2011 at 13:58:59.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.02.2011, 14:04:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cum o mai rasuciti :)
Atunci de ce ma punea Melissa sa stau cateva minute cu mana in flacara lumanarii?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu, intreab-o pe Melissa ce are cu tine. :))
Pai vroiam sa ard un ateu la propriu... sau mai plastic spus, vroiam sa simti caldura rugului pe pielea ta......GLUMESC,DESIGUR!!!

Deci te-am pus sa stai cu mana cateva minute in flacara lumanarii, CA SA VEZI CA NU POTI STA, PENTRU CA TE ARDE!Iar daca mergi la Mormantul Sfant de Paste, ai sa vezi CA POTI STA cateva minute, CA NU TE ARDE!Si daca ai sa ajungi acolo, si ai sa SIMTI LUMINA, sunt convinsa 100 % ca te vei intoarce mai ortodox ca noi de acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 12:14:18