Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.02.2009, 13:55:44
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[quote=viscu;117651]Inca de la inceput trebuie lamurit locul legal al inregistrarii casatoriei.Trebuie sa aibe loc lamurirea identitati intre ambele parti pentru a se putea inregrista casatoria la starea civila,asa ceva numai personal calificat se poate ocupa.
Fii mai explicit te rog... cum adica lamurirea identitatii???? adica nu imi e clar ca extraterestru nu sunt?sau poate devin asaa ceva dupa casatoria cu un musulman!! asta ai vrut sa spui?


Mare grije cu mulsumani sint contra lui iisus,pentru ei nici nu exista.Ei il au pe profetul mahomed,care nu are a face nimic cu noi crestini ortodoxi.

Intr-adevar Mahomed nu are nimic in comun cu ortodoxia.. cat despre afirmatia ta cum ca ptr musulmani IIsus Hristos nu exista.. mai documenteaza-te inainte sa imprastii idei nefondate... PTR EI IISUS HRISTOS EXISTA SI CRED IN EL CA FIIND DOAR PROFET SI SE ROAGA LUI DOAR CA LA UN PROFET. ATAT SI NIMIC MAI MULT. PUNCT.
  #72  
Vechi 23.02.2009, 14:06:08
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Am o prietena de familie maritata cu un musulman, acum 5 ani. Au doi copii, propria afacere, si lucrurile le merg bine. Deci, se poate :)
  #73  
Vechi 23.02.2009, 14:59:25
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Am o prietena de familie maritata cu un musulman, acum 5 ani. Au doi copii, propria afacere, si lucrurile le merg bine. Deci, se poate :)
Se poate.... dar ... nu ar fi mai frumos sa ai un partener de aceiasi credinta cu a ta? sa fi cununat religios in Sfanta Biserica!!!!!!!!!!..
pana la urma, fiecare doarme precum isi asterne.
  #74  
Vechi 23.02.2009, 15:03:27
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Minunat ar fi sa aiba culoarea ochilor pe care o dorim, culoarea parului, temperamentul, si multe altele, un tipar rigid. Sunt destule cazuri, cu aceeasi religie, nationalitate, stare materiala, care nu se inteleg de fel.
Important e ce iese cand tragem linie, si facem un total.
  #75  
Vechi 23.02.2009, 15:11:55
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Au propria afacere.......
Acest detaliu chiar nu mi se pare elocvent ptr armonia in casatorie si nu vad nici o legatura cu faptul de a fi sau nu musulman.. sunt destule familii crestine care au afaceri personale.... da, stiu, imi vei spune ca banii nu aduc fericirea, ci doar numarul lor... pana la urma depinde de perceptiile fiecaruia in ceea ce priveste viata, de aspiratiile si motivatiile individuale.. daca ptr unii cheia unei casatorii armonioase are PUR CONOTATII PECUNIARE, atunci, afirmatia ta de mai sus, mi se pare ok.. ptr cine insa doreste si vede intr-o casatorie mai mult decat numarul zerourilor din contul personal pe care il poti dobandi in urma semnarii acelui act......
  #76  
Vechi 23.02.2009, 15:17:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Minunat ar fi sa aiba culoarea ochilor pe care o dorim, culoarea parului, temperamentul, si multe altele, un tipar rigid.
.
Daca tu pui pe aceiasi treapta de valori : culoare ochi, par etc.. cu faptul de a nu trai in curvie!!!!!!!!!!!!!! nu mai am ce comenta!
Asadar, in acceptiunea ta, ancablue, TAINA CUNUNIEI este pur si simpul doar "un tipar rigid"... e bine ca ne-ai lamurit si cu acest aspect!!!!.. tot binele din partea mea ptr prietena ta.
  #77  
Vechi 23.02.2009, 15:21:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Sunt destule cazuri, cu aceeasi religie, nationalitate, stare materiala, care nu se inteleg de fel.
.
Ai dreptate! dar in acelasi timp sunt si multe alte cazuri din cele enumerate de tine mai sus, care se inteleg foarte bine.. deci, ca sa te citez.. SE POATE! nu?
Hai sa avem perceptia optimistului care priveste la bucata de svaitzer si nu pe cea a pesimistului care zareste doar gaurile...
  #78  
Vechi 23.02.2009, 15:33:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Important e ce iese cand tragem linie, si facem un total.
PROPUN SA NU NE IMBATAM CU APA RECE!
HAI sa vedem ce iese cand tragi linia si faci totalul:
1.viata irosita in pacate ( a se citi curvie), necununati in fata lui Dumnezeu
2.copii nebotezati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. ca iti bati joc de mantuirea ta am inteles.. dar cat de mult vei raspunde ptr ca ti-ai bautut joc de niste suflete nevinovate, numai tu sti si cu Bumnul Dumnezeu!
3.o mare neimplinire spirituala si durere in suflet!!!
4.Probabil un cont frumusel in banca si alte posibile averi pe care oricum nu le tarasti dupa tine in groapa
5.posibile placeri lumesti datorate grosimii portofelului
6.inegalitate in relatie(niciodata o sotie de musulman nu va fi tratata ca egalul lui ...intotdeauna va fi cu cel putin o treapta mai jos decat el.. chestie de cultura!!!)
In mare cam asta ar fi... dar lista ramane deschisa ptr completari... multumita pana acum de TOTAL???
  #79  
Vechi 23.02.2009, 15:43:13
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

continuati, va rog...
  #80  
Vechi 23.02.2009, 15:49:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Lista o lasasem deschisa ptr completarile tale.. ca doar nu suntem aici sa facem monolog, ci sa impartasim ganduri, trairi...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14