Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 21.02.2013, 21:13:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul

Noi vorbeam de C14 care s-a dovedit varza apoi ai venit cu dendrologia valabila maxim 4500 de ani PE PROBE si 12000 (PE 'EXTRAPOLARI' :) evolutioniste) si acum aduci varvele ,molustele,etc, care
au exact aceleasi probleme ca si C14 :se presupune(se extrapoleaza, vorba unora) o conditie initiala imposibil de cunoscut,asta se cheama pseudo-stiinta.
molustele care traiesc sub apa?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #792  
Vechi 22.02.2013, 11:54:44
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu ,nu e precisa nici macar pentru copacii in viata [...]

[...] Tot asa "extrapoleaza" si oamenii de stiinta cu ce stiu sigur si cu ce presupun ca s-a intamplat ceea ce ei n-au vazut .
Mda, se pare ca nici o metoda de datare nu e "stiintifica" daca nu a fost cineva, pus de planton acolo, care sa ateste ca chiar asa s-a intamplat. Si cand te gandesti ca astronomii calculeaza vechimea galaxiilor privind doar niste puncte luminoase pein telescop; complet nestiintific.

Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 22.02.2013, 16:23:59
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Mda, se pare ca nici o metoda de datare nu e "stiintifica" daca nu a fost cineva, pus de planton acolo, care sa ateste ca chiar asa s-a intamplat. Si cand te gandesti ca astronomii calculeaza vechimea galaxiilor privind doar niste puncte luminoase pein telescop; complet nestiintific.
Gata,ai terminat cu dovezile de pe Pamant si te-ai cocotat in spatiu?Acolo-i si mai greu.Mai bine ne spui mai intai care e treaba cu baryon assimetry sau dark energy.

Citat:
Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.
Este.Dovada palpabila?Ai experimentat-o tu insuti cand ai sasait printre dinti impotriva Creatorului ,chipurile din consideratie pentru sarmanii credinciosi ignoranti ,ca sa-i scoti din bezna in care sunt.
Reply With Quote
  #794  
Vechi 22.02.2013, 22:05:31
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

eu nu stiu cum de mai suporta Dumnezeu atata rautate si atata necredinta.toate pacatele astea vin din lipsa de educatie si de bun simt.poate o sa credeti c am cazut in cap :)) dar cand am auzit ca a cazut un asteroid m am bucurat putin.pt ca va veni vremea cand vom fi salvati(bn...prin niste mijloace mai putin placute)m am mirat ca tocmai in rusia care se spune ca e nucleul credintei.dar eu m am saturat.cum de are atata rabdare?,,,
Reply With Quote
  #795  
Vechi 23.02.2013, 17:06:19
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Este.Dovada palpabila?Ai experimentat-o tu insuti cand ai sasait printre dinti impotriva Creatorului ,chipurile din consideratie pentru sarmanii credinciosi ignoranti ,ca sa-i scoti din bezna in care sunt.
Nu inteleg nimic Cine e palpabil? Sau, ce??
Reply With Quote
  #796  
Vechi 28.02.2013, 17:24:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu inteleg nimic Cine e palpabil? Sau, ce??
Pai nu e nimic de inteles. bin000 merge pe ideea propagata de unii ca Ken Ham, care intreaba: "were you there"? In loc sa intrebe, de pilda, "how do you know"?

Mai sus ti-a zis ca oamenii de stiinta "n-au vazut", asa ca nu au cum sa stie. Cand si-a dat seama ca acelasi principiu se aplica si la miturile biblice, nu a mai avut ce sa iti spuna decat sa o dea pe chestii personale. Atata tot. Dupa cum am spus, nimic de inteles :)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #797  
Vechi 28.02.2013, 18:02:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai nu e nimic de inteles. bin000 merge pe ideea propagata de unii ca Ken Ham, care intreaba: "were you there"? In loc sa intrebe, de pilda, "how do you know"?

Mai sus ti-a zis ca oamenii de stiinta "n-au vazut", asa ca nu au cum sa stie. Cand si-a dat seama ca acelasi principiu se aplica si la miturile biblice, nu a mai avut ce sa iti spuna decat sa o dea pe chestii personale. Atata tot. Dupa cum am spus, nimic de inteles :)
eu tot nu înțeleg cum reușesc religiosii să facă distincția dintre realitate și simbol, când este vorba de textul biblic. desi am fost religios o perioada.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 28.02.2013, 18:35:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Gata,ai terminat cu dovezile de pe Pamant si te-ai cocotat in spatiu?Acolo-i si mai greu.Mai bine ne spui mai intai care e treaba cu baryon assimetry sau dark energy.
macar intelegi ceva mai profund care e faza cu barionii?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 28.02.2013, 18:35:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
eu tot nu înțeleg cum reușesc religiosii să facă distincția dintre realitate și simbol, când este vorba de textul biblic. desi am fost religios o perioada.
Pai nu reusesc, foarte multa lume intelege fix ce vrea sa inteleaga. Am prieteni ortodocsi si discutam des despre diverse chestii biblice, rar e vreun caz unde exista consens.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 01.03.2013, 16:13:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pentru cei vii care sunt interesati si de alte puncte de vedere in afara "paradigmei stiintifice actuale" am gasit aici cateva documentare critice la adresa neodarwinismului. Eu am urmarit doar Darwin`s Dilemma deocamdata si e bun, logic si usor de inteles.
Documentarele sunt din pacate in limba engleza, pentru cine nu stie engleza dar se pricepe un pic la internet exista o alta varianta, sa incerce sa descarce Darwin`s Dilemma de undeva si sa ia o subtitrare in romaneste pentru ca se gasesc.

http://www.oiacdi.org/videos/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43