Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 14.01.2010, 15:47:22
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei sa iti arat avantajul acetui tip de reproducere, fata de unul bazat numai pe sex, pentru perpetuarea speciei? :)
Pai tocmai asta te intrebam. daca consideri ca dragostea este doar o reactie chimica si ca se rezuma doar la procesul de reproducere intre un mascul si femela ca maimutele evoluate, cum spui, inseamna ca pt tine nu poate fi mai mult, cum ar fi convietuire impreuna, imparasirea acelorasi valori, comuniune etc Dar dragostea intre un barbat si o femeie, facuta in Dumnezeu, care este Dragoste, nu moare, nici dupa ce fizic mori ( PAREREA MEA) :)
  #802  
Vechi 14.01.2010, 15:51:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Pai tocmai asta te intrebam. daca consideri ca dragostea este doar o reactie chimica si ca se rezuma doar la procesul de reproducere intre un mascul si femela ca maimutele evoluate, cum spui, inseamna ca pt tine nu poate fi mai mult, cum ar fi convietuire impreuna, imparasirea acelorasi valori, comuniune etc Dar dragostea intre un barbat si o femeie, facuta in Dumnezeu, care este Dragoste, nu moare, nici dupa ce fizic mori ( PAREREA MEA) :)
Se pare ca dragostea romantica si sexul au chimii diferite, desi in multe parti comune. Dragostea romantica nu se rezuma la sex sau atractivitate. Deci se pare ca vorbim despre acelasi lucru, mai putin chestia de dupa moarte :)
  #803  
Vechi 14.01.2010, 16:05:25
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Se pare ca dragostea romantica si sexul au chimii diferite, desi in multe parti comune. Dragostea romantica nu se rezuma la sex sau atractivitate. Deci se pare ca vorbim despre acelasi lucru, mai putin chestia de dupa moarte :)
cum am fi avut noi idee despre ce insemna dragostea, ca functie mai mult decat de reproducere, daca nu ne-ar fi fost data de Dumnezeu, prin Cuvant? Si cum am avea idee despre dragoste ca sentiment care cuprinde totul, daca ne-am reduce doar la ceea ce e palpabil si dovedit stiintific? cum macar am simti ca e mai mult?
  #804  
Vechi 14.01.2010, 16:06:41
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Se pare ca dragostea romantica si sexul au chimii diferite, desi in multe parti comune. Dragostea romantica nu se rezuma la sex sau atractivitate. Deci se pare ca vorbim despre acelasi lucru, mai putin chestia de dupa moarte :)
dovedeste stiintific ceea ce-ai spus.
  #805  
Vechi 14.01.2010, 16:12:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
dovedeste stiintific ceea ce-ai spus.
Sint destule studii accesibile, iti recomand citeva:
http://www.helenfisher.com/downloads...s/15npolve.pdf
http://www.streetdirectory.com/trave...ther_love.html
http://books.google.ro/books?id=lOzi...age&q=&f=false
  #806  
Vechi 14.01.2010, 16:20:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Se pare ca dragostea romantica si sexul au chimii diferite, desi in multe parti comune. Dragostea romantica nu se rezuma la sex sau atractivitate. Deci se pare ca vorbim despre acelasi lucru, mai putin chestia de dupa moarte :)
in credinta mea, dragostea nu se termina o data cu moartea, ceea ce este unit in Dumnezeu nu moare si nici nu se sfarseste de pe azi pe maine, la o furtuna mai puternica.
  #807  
Vechi 14.01.2010, 16:43:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
in credinta mea, dragostea nu se termina o data cu moartea, ceea ce este unit in Dumnezeu nu moare si nici nu se sfarseste de pe azi pe maine, la o furtuna mai puternica.
Am inteles
Eu nu am nici cel mai mic motiv sa cred ca viata continua dupa moarte, asa cum nu am nici cel mai mic motiv sa cred ca viata apare inainte de nastere, deci dragostea se intinde intre aceste limite
  #808  
Vechi 14.01.2010, 16:47:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am inteles
Eu nu am nici cel mai mic motiv sa cred ca viata continua dupa moarte, asa cum nu am nici cel mai mic motiv sa cred ca viata apare inainte de nastere, deci dragostea se intinde intre aceste limite
atunci e trist pentru tine ( . Si daca sotia ta ar crede, si pentru ea ar fi trist.
  #809  
Vechi 14.01.2010, 16:51:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
atunci e trist pentru tine ( . Si daca sotia ta ar crede, si pentru ea ar fi trist.
Crezi ca toti cei ce nu cred in viata de dincolo de moarte sint tristi?
  #810  
Vechi 14.01.2010, 17:02:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Crezi ca toti cei ce nu cred in viata de dincolo de moarte sint tristi?
nu, doar ca viata e atat de scurta, iar cand iubesti timpul trece repede. Nu stiu, poate tu nu simti la fel, eu nu as putea concepe altfel, sa stiu ca se sfarseste totul o data cu moartea fizica. ce ti-am spus? credinta e credinta. :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58