Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 27.06.2010, 14:40:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.
De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul." Ioan 15:14-17
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #802  
Vechi 28.06.2010, 06:30:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Eclesiastul 5

1. "Nu te grăbi să deschizi gura ta și inima ta să nu se pripească să scoată o vorbă înaintea lui Dumnezeu, că Dumnezeu este în ceruri, iar tu pe pământ; pentru aceasta să fie cuvintele tale puține.
2. Visurile vin din multele griji, iar glasul celui nebun din mulțimea de vorbe.
3. Dacă ai făcut un jurământ lui Dumnezeu, nu pierde din vedere să-l împlinești, că nebunii nu au nici o trecere; tu însă împlinește ce ai făgăduit.
4. Mai bine să nu făgăduiești decât să nu împlinești ce ai făgăduit.
5. Nu îngădui gurii tale să tragă spre păcat trupul tău și înaintea trimisului lui Dumnezeu nu spune: „A fost o rătăcire!” Pentru ce să Se mânie Dumnezeu de cuvântul tău și să nimicească lucrul mâinilor tale?
6. Căci din mulțimea grijilor se nasc visele și deșertăciunile din prea multe cuvinte. De aceea, teme-te de Dumnezeu!"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #803  
Vechi 29.06.2010, 02:38:02
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Nu pregeta sa-i scapi pe cei dusi la moarte si sa-i rascumperi pe cei ce sunt a fi ucisi.Dar de vei zice:-Nu-l cunosc pe acest om!,sa stii ca Domnul cunoaste inimile tuturor;El,Cel ce le-a dat tuturor suflare, El pe toate le stie si El ii va rasplati fiecaruia dupa faptele lui."(Pildele lui Solomon 24:11-12)

Last edited by Scotianul; 29.06.2010 at 02:41:59.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 30.06.2010, 17:01:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Versetele mele pentru azi care vreau sa le citim impreuna:

Iacov 4:5 Credeți că degeaba vorbește Scriptura? Duhul, pe care L-a pus Dumnezeu să locuiască în noi, ne vrea cu gelozie pentru Sine. - Iacov 4-5


Iacov 4:6 Dar, în schimb, ne dă un har și mai mare. De aceea zice Scriptura: "Dumnezeu stă împotriva celor mândri, dar dă har celor smeriți." - Iacov 4-6

Iacov 4:7 Supuneți-vă dar lui Dumnezeu. Împotriviți-vă diavolului, și el va fugi de la voi. - Iacov 4-7
Iacov


Iacov 4:8 Apropiați-vă de Dumnezeu, și El Se va apropia de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor; curățiți-vă inima, oameni cu inima împărțită! - Iacov 4-8
Reply With Quote
  #805  
Vechi 03.07.2010, 21:54:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Deuteronomul 1:17
Sa nu cautati la fata oamenilor în judecatile voastre; sa ascultati pe cel mic ca si pe cel mare; sa nu va temeti de nimeni, caci Dumnezeu e Cel care face dreptate. Si cand veti gasi o pricina prea grea, s-o aduceti inaintea mea, ca s-o aud.


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #806  
Vechi 06.07.2010, 15:42:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Deuteronom 30

"19. Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte ți-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi.
20. Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, să asculți glasul Lui și să te lipești de El; căci în aceasta este viața ta și lungimea zilelor tale”.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #807  
Vechi 10.07.2010, 12:50:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ioan 6 , 35-39 si un scurt comentariu

" Si Iisus le- zis : << Eu sunt painea vietii ; cel ce vine la Mine nu va flamanzi si cel ce va crede in Mine nu va inseta niciodata . Dar am spus voua ca M-ati vazut si nu credeti . Tot ce-Mi da Tatal , va veni la Mine ; si pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afara; pentru ca M-am coborat din cer , nu ca sa fac voia Mea , ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine . Si aceasta este voia Celui ce M-a trimis , ca din toti pe care Mi i-a dat Mie sa nu pierd nici unul , ci sa-i inviez pe ei in ziua cea de apoi >>" . Domnul nostru Iisus Hristos este painea vietii , iar cel ce crede in El nu va flamanzi si nu va inseta niciodata . El , Fiul lui Dumnezeu , S-a jertfit pe altarul Golgotei . Cand ne Impartasim, primim Trupul si sangrele Lui ca merinde pe drumul spre vesnicie . Atunci cand te Impartasesti simti ca faci parte din vesnicie , ca pot sta in fata lui Dumnezeu , ca toti Sfintii sunt in preajma ta . Puritatea este starea in care ne-a creat Dumnezeu , si spre care trebuie sa tindem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 10.07.2010 at 13:14:13.
Reply With Quote
  #808  
Vechi 10.07.2010, 19:40:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Căci pomenirea celui înțelept ca și a celui nebun nu este veșnică, fiindcă în zilele ce vor veni amândoi vor fi uitați; atunci înțeleptul moare ca și nebunul." (Ecclesiastul 2:16)
Reply With Quote
  #809  
Vechi 10.07.2010, 21:14:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
,,Căci pomenirea celui înțelept ca și a celui nebun nu este veșnică, fiindcă în zilele ce vor veni amândoi vor fi uitați; atunci înțeleptul moare ca și nebunul." (Ecclesiastul 2:16)
De aceea sa credem doar in El , pentru ca sa nu insetam si sa nu flamanzim niciodata ! Nici puterea si nici stinta noastra ne va mantui , ci faptele noastre vor vorbi , dar fara marea Lui milostivire sansele noastre sunt practic nule . Sa ne umplem desaga cu fapte bune si Domnul se va milostivi de noi ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #810  
Vechi 10.07.2010, 22:15:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De aceea sa credem doar in El , pentru ca sa nu insetam si sa nu flamanzim niciodata ! Nici puterea si nici stinta noastra ne va mantui , ci faptele noastre vor vorbi , dar fara marea Lui milostivire sansele noastre sunt practic nule . Sa ne umplem desaga cu fapte bune si Domnul se va milostivi de noi ! Doamne ajuta !
Ai dreptate Cristi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30