Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 22.04.2015, 22:46:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parintele de pe forumul teologic scrie: "Cred că ar fi mai potrivit să vorbim despre viața pseudo- Mariei Egipteanca." "Eu nu o contest, deși tind să-i dau crezare părintelui."
  #822  
Vechi 22.04.2015, 22:52:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

AlinB, nu te mai chinui atat, ca nu te bag in seama, imi eset indiferent ce faci. Ti-am raspuns la tot, ai aratat ca nu esti om, nu mai raspund la toate aberatiile tale. Ai macar demnitatea sa nu mai cersesti atentia cand cineva nu te baga in seama si nu are o parere prea buna despre tine.
  #823  
Vechi 22.04.2015, 22:55:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
AlinB, nu te mai chinui atat, ca nu te bag in seama, imi eset indiferent ce faci. Ti-am raspuns la tot, ai aratat ca nu esti om, nu mai raspund la toate aberatiile tale. Ai macar demnitatea sa nu mai cersesti atentia cand cineva nu te baga in seama si nu are o parere prea buna despre tine.
Nu, n-ai raspuns, iar unde n-ai raspuns ai inceput sa aberezi aruncand invective si caracterizari si ai inventat lucruri care nu le-am spus.

Parerea ta despre persona mea e tot atat de importanta cat si aberatiile tale teologia pe spinarea sfintilor.
Adica fix zero.

Eu am zis ca iti sanctionez aberatiile, mi-e tot una daca raspunzi sau nu oricum nu esti capabil sa raspunzi competent.

Dar parca ziceai ca nu-mi mai raspunzi, ce faci, nu te poti abtine?
Uite cine cerseste atentie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #824  
Vechi 22.04.2015, 22:56:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele de pe forumul teologic scrie: "Cred că ar fi mai potrivit să vorbim despre viața pseudo- Mariei Egipteanca." "Eu nu o contest, deși tind să-i dau crezare părintelui."
Prima scoasa din context (cum putea altel, Catalin2?) a doua arata ca ai fost un mincinos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #825  
Vechi 22.04.2015, 22:56:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E tare si aia : " eu nu o contest desi tind sa-i dau crezare parintelui. " :)))))
  #826  
Vechi 22.04.2015, 23:03:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Iuliu, exista si altceva in afara de extremele "cred orbeste" si "contest inversunat". Asta este tocmaiuna din distinctiile pe care nu le face Catalin2.
  #827  
Vechi 22.04.2015, 23:11:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ba nu exista. Cand "tinzi" sa-i dai crezare cuiva iti insusesti punctul lui de vedere dar o scalzi. Una e sa spui ca de exemplu in cazul luminii de la Ierusalim nu o contesti dar ti se pare straniu ca se intampla perchezitia respectiva si alta e sa spui ca nu o contesti dar tinzi sa le dai dreptate celor care spun ca nu-i nici o minune. E o prostie. La fel si in cazul asta. Macar ai curaj si spune ce crezi.

Vedeti sa nu fie secta prutenilor pe acolo. :)
  #828  
Vechi 22.04.2015, 23:12:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai este exact ca in chestia cu lumina de la Ierusalim.

Nu o contesti frontal (n-ai argumente) dar recunosti ca ceva e putred pe acolo.

Uite care e punctul de vedere al Parintele Makarios Simonopetritul si elementele de indoiala.

http://www.rasunetul.ro/maria-egipte...e-la-sfintenie

Nu ii contesta viata ( in sensul ca ar fi fost un personaj 100% fictiv) ci fidelitatea unor elemente hagiografice consacrate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2015 at 23:15:44.
  #829  
Vechi 22.04.2015, 23:13:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si dupa capul tau, cei ca Iov, Melchisedec nu s-ar mantui. Ca doar nu erau ortodocsi.
Sau Dumnezeu doar pe astia putea sa-i scoata din Iad.
Pe urma s-au ridicat iarasi usile Iadului la loc si s-au zavorat.
Dumnezeu a scos din iad, drepții, spune Biblia. Nu pe toți. Deci drepții, Iov, Melchisedec, asta, după ce Raiul s-a deschis cu tâlharul de pe cruce. La lăsat Hristos, în Rai pe tâlhar, apoi S-a coborât la iad, și a scos de acolo drepții.
A venit Răscumpărătorul.
Iar din acel timp, doar creștinii, se mântuiesc. Ereticii, fiind împotriva lui Hristos, a Bisericii Sale, nu se pot mântui.

Ai să vezi asta, la Judecată, când vei muri.

Îți doresc mântuire.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai este exact ca in chestia cu lumina de la Ierusalim.

NU o contesti frontal (n-ai argumente) dar recunosti ca ceva e putred pe acolo.
Vai de capu tău...

Capul tău, nu e Hristos, e un drac... vai de capu tău...

Mi-e greață și mi-e milă de tine. Dumnezeu să te miluiască.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #830  
Vechi 22.04.2015, 23:15:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai este exact ca in chestia cu lumina de la Ierusalim.

NU o contesti frontal (n-ai argumente) dar recunosti ca ceva e putred pe acolo.
Pai parintele respectiv nu contesta povestea din spatele sfintei ? Ca daca o contesta si tu tinzi sa-i dai crezare inseamna ca si tu contesti povestea. Daca unul scrie ca la Ierusalim e foc grecesc sau fosfor alb sau mai stiu eu ce si tu scrii ca nu contesti minunea dar tinzi sa-i dai dreptate aluia, atunci crede-ma ca o contesti dar o dai pe dupa cires. :)
Subiect închis