Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 14.04.2009, 00:37:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Va rugam s aaveti respect pentru acesta Saptamana particulara a Patimilor.
Daca tot credeti in biblie, si numai in biblie, atunci urmariti acest link:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6027

Multumim anticipat pentru intelegerea pentru neamul roman stravechi ortodox.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #822  
Vechi 14.04.2009, 01:09:54
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Toti Sfinti Parinti ,nu au pus la indoiala autoritatea Sfintelor Scripturi si au cosiderat-o singurul etalon de inspiratie moral ,spiritual si etic,,

Unde era canonul Noului Testament pana in sec.IV cand a fost stabilit. De fapt mai intai a fost Sfanta Traditie din care s-a nascut Biblia in sanul Bisericii, care este stalpul si temelia ADEVARULUI.(I Tim 3,15) Toti Sfintii Parinti au pus pe aceiasi treapta Biblia si Sfanta Traditie caci fara Sfanta Traditie nu ar fi avut indreptarul cu care sa se apere de erezie. Iata ce spune Scriptura:
2. Si cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fata, acestea le incredinteaza la oameni credinciosi, care vor fi destoinici sa invete si pe altii.(2 Tim 2,2)
2. Fratilor, va laud ca in toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat. (1Cor 11,2)
15. Deci, dar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra.(2Tes 2,15)

Iata ce spun si Sfintii Parinti de care tu vorbesti in totala necunostinta de cauza:
Sf. Ioan Gura de Aur spune comentand 2Tes. 2,15: ,,De aici e limpede ca Apostolul nu le-a transmis pe toate prin scrisoare, ci multe pe cale nescrisa. Si cele scrise si cele nescrise sunt deopotriva vrednice de crezare, incat socotim Traditia Bisericii vrednica de crezare.,,
Sf. Iustin Martirul si Filozoful spune:,,Traditia crestina orala sau nu, era in mod obisnuit traditia care venea de la Hristos.,, 166
,,Gratie Traditiei vechi apostolice ne putem feri de inventiile dusmanoase ale ereticilor.,, (Sf. Irineu 202)
,,Cand ne indreptam catre izvorul dumnezeiestii Traditii, ratacirea dispare.,,(Sf. Ciprian)
La voi, predaniile au fost inlocuite de cartile in parte plagiate ale ,,profetesei,, EG White care oricum ca femeie nu avea dreptul sa invete in biserica.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #823  
Vechi 14.04.2009, 20:24:58
gaborlayos's Avatar
gaborlayos gaborlayos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
,,Toti Sfinti Parinti ,nu au pus la indoiala autoritatea Sfintelor Scripturi si au cosiderat-o singurul etalon de inspiratie moral ,spiritual si etic,,

Unde era canonul Noului Testament pana in sec.IV cand a fost stabilit. De fapt mai intai a fost Sfanta Traditie din care s-a nascut Biblia in sanul Bisericii, care este stalpul si temelia ADEVARULUI.(I Tim 3,15)
Sf. Iustin Martirul si Filozoful spune:,,Traditia crestina orala sau nu, era in mod obisnuit traditia care venea de la Hristos.,, 166
,,Gratie Traditiei vechi apostolice ne putem feri de inventiile dusmanoase ale ereticilor.,, (Sf. Irineu 202)
,,Cand ne indreptam catre izvorul dumnezeiestii Traditii, ratacirea dispare.,,(Sf. Ciprian)
La voi, predaniile au fost inlocuite de cartile in parte plagiate ale ,,profetesei,, EG White care oricum ca femeie nu avea dreptul sa invete in biserica.
Apostolii au scris sau dictat multe din scrierile NT, iar acestea au fost copiate exact
si raspandite in majoritatea bisericilor crestine.Ideea cu ,,sfanta traditie,, adaugata
dupa cateva sute de ani, era de fapt in original invatarea si transmiterea pe de rost ale
textelor scrise de apostoli sau a textelor admise ca fiind bune de catre acestia
Cat de spre egw se stie f. clar ca a fost o scriitoare ca si alti scriitori de alte confesiuni
ce trata subiecte biblice. Ideea ca adventistii o ,,idolatrizeaza,, este total aiurea si
f. falsa
__________________
baftalo
  #824  
Vechi 15.04.2009, 09:17:18
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gaborlayos Vezi mesajul
Cat de spre egw se stie f. clar ca a fost o scriitoare ca si alti scriitori de alte confesiuni
ce trata subiecte biblice. Ideea ca adventistii o ,,idolatrizeaza,, este total aiurea si
f. falsa

Pe EGW voi nu o idolatrizati, ci este INSUSI IDOLUL vostru. Nu va tot feriti si va tot scuzati atata , stim ca ati inceput racolari mai intense pt. a mari nr. de "credinciosi"...spun asta pt ca vad si in cultul ADVENTIST atata agitatie si forfota pe tema aceasta.
UN APEL CATRE "ORGANIZATORII" CULTULUI: LASATI MAI CARTILE DOAMNEI "Ciresica" in pace si nu mai bagati domnilor CREDINTA pe sub "PORTILE ORTODOCSILOR", daca doriti sa vb. despre Dumnezeul vostru FACETI-O PUBLIC, ca strecurati carti pe sub porti si sunt batrani care ori ca nu vad bine sa citeasca ori nu stiu sa citeasca. Apostolii cand au inceput misiunile nu au mers cu TRAISTA DE MANUSCRISE (azi, e mai usor, scoti 10-20 de saci de carti de sub tipar si trimiti o femeie si un copilas cu ele prin sate) prin cetati si le imparteau pe la garduri si pe strazi, CA DOAR NU ERAU NEBUNI SA FACA ASTA.
Mai bine ati merge cu POCURI DE MANCARE, mai mult succes ati avea.
  #825  
Vechi 15.04.2009, 17:52:54
gabrielmoreanu gabrielmoreanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 14
Implicit

Imi cer scuze daca deranjez pe cineva si nu as vrea ca acum in saptamna mare ,sa nutrim sentimente de razbunare sau cine este mai bun la dat raspunsuri ,ci s-a invatam daca este posibil lucruri care ajuta la credinta noastra in isus Cristos singura care ne va mantuii
.Eu am o intrebare :.Stiu ca in Biserica Ortodoxa,regula de credinta si indrumare sunt Biblia si Sfanta Traditie ,ce invataturi care nu le poate sustine Biblia sunt intarite de Sfanta Traditie si trebuiesc urmate?
  #826  
Vechi 15.04.2009, 17:58:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielmoreanu Vezi mesajul
Imi cer scuze daca deranjez pe cineva si nu as vrea ca acum in saptamna mare ,sa nutrim sentimente de razbunare sau cine este mai bun la dat raspunsuri ,ci s-a invatam daca este posibil lucruri care ajuta la credinta noastra in isus Cristos singura care ne va mantuii
.Eu am o intrebare :.Stiu ca in Biserica Ortodoxa,regula de credinta si indrumare sunt Biblia si Sfanta Traditie ,ce invataturi care nu le poate sustine Biblia sunt intarite de Sfanta Traditie si trebuiesc urmate?
Trebuie sa cunosti bine teologia ortodoxa, apoi teologia bisericii primelor secole ca sa vezi ca exista o relatie de coordonare intre Biblie-Biserica-Sf Traditie, neo-protestantii urmand teoria lutherana "Sola Scriptura" o sa respinga din start orice scrieri ale Sfintilor, orice autoritate a Bisericii si orice experiente ale Bisericii, asa incat o explicatie si un raspuns la intrebarea ta nu si-ar avea rostul
O saptamana a patimilor binecuvantata si Lumina lui Hristos sa salajuiasca in inimile fiecaruia
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #827  
Vechi 15.04.2009, 20:47:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielmoreanu Vezi mesajul
.Eu am o intrebare :.Stiu ca in Biserica Ortodoxa,regula de credinta si indrumare sunt Biblia si Sfanta Traditie ,ce invataturi care nu le poate sustine Biblia sunt intarite de Sfanta Traditie si trebuiesc urmate?
Uite, gasesti aici raspuns la intrebarea ta, Gabriele:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...e-predania.htm
  #828  
Vechi 17.04.2009, 00:56:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielmoreanu Vezi mesajul
Imi cer scuze daca deranjez pe cineva si nu as vrea ca acum in saptamna mare ,sa nutrim sentimente de razbunare sau cine este mai bun la dat raspunsuri ,ci s-a invatam daca este posibil lucruri care ajuta la credinta noastra in isus Cristos singura care ne va mantuii
.Eu am o intrebare :.Stiu ca in Biserica Ortodoxa,regula de credinta si indrumare sunt Biblia si Sfanta Traditie ,ce invataturi care nu le poate sustine Biblia sunt intarite de Sfanta Traditie si trebuiesc urmate?
DRAGUL MEU VOI SECTARII VA TOT BATETI CU BIBLIA IN PIEPT , DAR PARTICIPAND IN ACESTA SEARA LA DENIA CELOR 12 EVANGHELII M-AM GANDIT ASA ,: VOI O STITI VERSET CU VERSET , ASA CA PE O POEZIE, NOI INSA TRAIM FIECARE MOMENT DIN VIATA MANTUITORULUI...
CE FRUMOS FRATILOR ORTODOCSI CA NOI CRESTINII IATA, IN ACEASTA SAPTAMANA A PATIMILOR TRAIM PARCA ACELE MOMENTE DE ATUNCI DIN VIATA DOMNULUI.
"Traditia e viata bisericii primare".
  #829  
Vechi 17.04.2009, 19:54:57
liviulitanu liviulitanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
DRAGUL MEU VOI SECTARII VA TOT BATETI CU BIBLIA IN PIEPT , DAR PARTICIPAND IN ACESTA SEARA LA DENIA CELOR 12 EVANGHELII M-AM GANDIT ASA ,: VOI O STITI VERSET CU VERSET , ASA CA PE O POEZIE, NOI INSA TRAIM FIECARE MOMENT DIN VIATA MANTUITORULUI...
.
Biblia este singura Carte unde gasim invataturile Mantuitorului (in cuvinte si fapte). Eu cred ca a cunoaste bine Biblia, ajuta la trairea unei vieti crestine. Cunosc multi oameni schimbati in bine dupa ce au cunoscut voia Domnului din Cuvantul Sau.

Aplicarea invataturilor lui Hristos se vede in viata de zi cu zi.

Din pacate, aveti dreptate intr-o oarecare masura. Sunt si din aceia care pot sa-ti recite, din gura, capitole intregi din Biblie dar din trairea lor nu au nimic de spus despre viata si invataturile Mantuitorului.
  #830  
Vechi 18.04.2009, 09:30:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviulitanu Vezi mesajul
Biblia este singura Carte unde gasim invataturile Mantuitorului (in cuvinte si fapte). Eu cred ca a cunoaste bine Biblia, ajuta la trairea unei vieti crestine. Cunosc multi oameni schimbati in bine dupa ce au cunoscut voia Domnului din Cuvantul Sau.

.
Eu ma referea la faptul ca BO este mereu criticata de faptul ca lasa la o parte Biblia. Nu este adevarat...un om care face parte din BO si traieste orice moment si sarbatoare anuala , simte cu adevarat ca traieste si este alaturi de Hristos la toata viata SA pamanteasca...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17