Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 23.06.2014, 11:37:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici macar pentru motorul termic. Sau electricitate. Sau Internet.
Mai usor, mai simplu si mai accesibil pentru intelectul nostru, este sa zicem ca au fost create de Dumnezeu. Sau diavol. Dupa caz. Si interese.
Exista ideea asta ca daca un inventator sau un fizician etc, descopera ceva care e de folos oamenilor, atunci oricine e om de stiinta stie despre ce vorbeste si trebuie sa spuna adevarul.

Exemplu : Daca nu crezi in evolutie inchide calculatorul si renunta la internet.
Nu are nici o legatura una cu alta. Daca anumiti inventatori, tehnicieni, biologi, chimisti, etc. sunt chiar bazati si stiu despre ce vorbesc, si noi ne bucuram de rezultatul descoperirilor acestora, asta nu inseamna ca nu pot exista si scammeri prin comunitatea stiintifica, oameni care sa promoveze o anumita ideologie care sa aiba prea putin de-a face cu stiinta. Eu am tot incercat sa aduc exemple, ultimul este articolul din revista Nature in care autorul chiar asta sugereaza.

Evolutia din punct de vedere stiintific este inutila, poti studia biologie si fara sa inventezi povesti despre cum au evoluat diferite parti. Big Bang-ul la fel, poti trimite oameni pe luna si fara sa crezi in Big Bang sau inflatii sau multiversuri sau miliarde de ani.
  #842  
Vechi 23.06.2014, 11:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum ziceam.
Dupa caz si interese.

NU poti crede intr-o teorie.
O teorie este o teorie.
Nu e nici macar nitica religie, ca sa poti "crede".

"Ateii" (antitei de fapt) "cred", dar asta e o alta problema, e latura lor hilara.

O teorie stiintifica este ceva care trebuie privit cu scepticism pana se incheie cercul argumentelor, este verificata experimental, etc.
Si chiar si atunci, exista sansa sa poata fi suprascrisa de o teorie si mai buna, care explica si mai multe observatii experimentale, cazuri particulare, etc.

Problema voastra e ca voi luati teoria drept o certitudine si va bateti cu ea ca atare.
Si cu arme de te buseste rasul.

Spectacolul pe care il dati este hilar, asta e ce vreau sa zic.
Daca terminati in "noi credem ASTA si BASTA", nu trebuia sa deschideti lupta de la bun inceput, ignorati problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2014 at 11:47:13.
  #843  
Vechi 23.06.2014, 11:44:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citate te rog sau pagina daca esti prea comod.
Nu am cartea la îndemână, dar în versiunea electronică pe care o am începând de pe la pagina 441 este o analiză a metodelor de datare radiologică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #844  
Vechi 23.06.2014, 11:48:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu am cartea la îndemână, dar în versiunea electronică pe care o am începând de pe la pagina 441 este o analiză a metodelor de datare radiologică.
Super, multumesc.
Da-mi te rog si link -ul la versiunea electronica pe care o ai tu daca se poate.
O sa ma uit si pe urma vad ce pot sa-ti zic.
Dar daca se poate direct pdf download ca scribd -ul e cam limitat..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #845  
Vechi 23.06.2014, 11:48:54
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Exista ideea asta ca daca un inventator sau un fizician etc, descopera ceva care e de folos oamenilor, atunci oricine e om de stiinta stie despre ce vorbeste si trebuie sa spuna adevarul.

Evolutia din punct de vedere stiintific este inutila, poti studia biologie si fara sa inventezi povesti despre cum au evoluat diferite parti. Big Bang-ul la fel, poti trimite oameni pe luna si fara sa crezi in Big Bang sau inflatii sau multiversuri sau miliarde de ani.
"Fa-te frate cu dracu, pana treci puntea" spunea o vorba populara, dar nu spunea ca daca faci asta, vei ramane frate cu dracu si-n continuare, fara sanse sa mai poti sa rupi acesta legatura stransa de "rudenie" ... ati vazut ce a patit Basescu ?

"Jumatatile de adevar sunt cele mai mari minciuni" ... dar multi se fac ca nu inteleg aceste lucruri ... par ca toti sunt "rude" intre ei, ati vazut cat de coordonat se sustin, inclusiv aici pe forum ?

"Ceata lui Pițigoi, dai într-unul țipă doi" cam asa fac sectarii si ateii pe acest forum, perfect sincronizati.

Cat de incuiat la minte poti fi, sa cauti "asemanari" sau "relatii" intre Dumnezeu, creatorul lumii vazute si nevazute si "consumatorul" sau preferat, dracul, creat inca din prima zi cu unicul rol de a ajuta omul sa se mantuiasca, ca orice alt inger ?

Last edited by AlbertX; 23.06.2014 at 12:02:29.
  #846  
Vechi 23.06.2014, 11:57:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ia enunta-le tu sa vedem impreuna cat de neverificabile/contestabile sunt :)
Ma refer strict la metoda Uraniu/Pb din cristalele de zirconiu, ca sa nu complicam prea mult lucrurile.
Uite eu am citit mai demult despre cineva care a obtinut tot felul de cristale (De genul Na3Cl, NaCl3 etc. ) supunand materialele la presiuni enorme daca-mi aduc bine aminte. Si alea sunt minuni pe care le creaza omul. Dar eu nu am voie sa cred in alte minuni, trebuie neaparat sa accept ca minunile nu exista si totul s-a desfasurat uniform de-a lungul a miliarde de ani.

http://sb.cc.stonybrook.edu/news/general/Rocksalt.php

"Classical chemistry also says atoms try to fulfill the octet rule—elements gain or lose electrons to attain an electron configuration of the nearest noble gas, with complete outer electron shells that make them very stable. Well, here that rule is not satisfied "

Last edited by iuliu46; 23.06.2014 at 12:00:46.
  #847  
Vechi 23.06.2014, 12:16:38
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite eu am citit mai demult despre cineva care a obtinut tot felul de cristale (De genul Na3Cl, NaCl3 etc. ) supunand materialele la presiuni enorme daca-mi aduc bine aminte. Si alea sunt minuni pe care le creaza omul. Dar eu nu am voie sa cred in alte minuni, trebuie neaparat sa accept ca minunile nu exista si totul s-a desfasurat uniform de-a lungul a miliarde de ani.

http://sb.cc.stonybrook.edu/news/general/Rocksalt.php

"Classical chemistry also says atoms try to fulfill the octet rule—elements gain or lose electrons to attain an electron configuration of the nearest noble gas, with complete outer electron shells that make them very stable. Well, here that rule is not satisfied "
Oy vey-s mir! Iuliu, sodiul e monovalent! Nu exista NaCl3. Ah, ca in conditii aparte pot aparea cristale cu structuri atipicie, nenaturale, asta asa e.
Faza cu 24 de ore...pai singurii care pot interpreta corect Facerea sunt evreii. Din cite stiu, Tanakh a fost primit de ei, doar pentru ei initial, de la Dumnezeu Creatorul, via Moise.
Si, avind in vedere ca modul in care a fost creat omul seamana in mod izbitor cu anume traditii practice nescrise iudaice, rezulta ca da, e foarte probabil ca zilele Primei Lucrari ale lui Hashem sa fi fost de 24 de ore. Si asta tocmai deoarece logica unui act de creatie include doi poli: cel ce creeaza si cel ce primeste. Aici, cel ce primeste toate spre folosinta este si cel ce a fost creat (omul, adica). Durata de 24 de ore a acelor zile unice a fost si ramine un arhetip. Cu alte cuvinte, au fost facute de 24 de ore pentru noi, ca si chip al nenumaratelor zile ce vor veni.
Q.E.D.
  #848  
Vechi 23.06.2014, 12:17:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si e amuzant sa vezi cum ambele tabere folosesc aceleasi argumente. Vorbesc creationistii despre cum "neutrinii" ar putea crea o anumita chestie radioactiva in anumite pietre ? Sigur ca nu au dreptate. Dar cand vine vorba de diamante sau carbune atunci neutrinii devin o explicatie interesanta.

Vorbesc creationistii despre cum nu putem sti daca o anumita piatra a interactionat cu mediul exterior ? Prostii. Dar atunci cand datele nu se pupa cu varsta dorita atunci sigur a interactionat cu mediul exterior. samd.
  #849  
Vechi 23.06.2014, 12:20:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Oy vey-s mir! Iuliu, sodiul e monovalent! Nu exista NaCl3. Ah, ca in conditii aparte pot aparea cristale cu structuri atipicie, nenaturale, asta asa e.
Asta era ideea Ca in anumite conditii poate exista nu doar NaCl3 ci si Na3Cl. Singura chestie care nu poate exista este plumbul radioactiv in pietre.
  #850  
Vechi 23.06.2014, 12:22:50
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta era ideea Ca in anumite conditii poate exista nu doar NaCl3 ci si Na3Cl. Singura chestie care nu poate exista este plumbul radioactiv in pietre.
Si clorul e mono. Ambele mono, adica NaCl.
Holy shit...:)) Pai stiu niste profi la niste licee, care te-ar vaduvi de toate vacantele posibile pentru asa o greseala. Noroc ca amindoi am absolvit nivelul in cauza.
Subiect închis