Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 02.01.2018, 23:00:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Absolut corect.

Si care este randuiala pe care o pune apostolul Pavel?
- Daca te rogi in limbi in biserica, poti sa o faci cu voce tare doar daca exista cineva cu darul talmacirii. Daca nu exista, nu-i deranja pe cei din jur ci roaga-te in asa fel incat sa te auzi tu si Dumnezeu.
1 Corinteni 14:28
Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.
Absolut gresit. Este o ALEGERE PERSONALA confesionala de a interpreta paragraful respectiv intr-un anumit sens care sa va foloseasca voua.

Voi stiti ce inseamna "vorbirea in limbi" asa cum era ea initial ???

Pun si eu un pasaj mai jos scos din o lucrare a Cuviosului Seraphim Rose:
https://cuvseraphimrose.wordpress.co...irea-in-limbi/


Citat:
O persoană a recunoscut că, asemenea multor altora, după ce a vorbit în limbi, „rosteam adesea silabe fără sens în efortul de a-mi provoca fluxul rugăciunii în limbi” (Sherill, p. 127); eforturi care, departe de a fi descurajate, sunt recomandate cu zel de către penticostali. „A scoate sunete pe gură nu înseamnă, desigur, „a vorbi în limbi”, dar acest gest poate constitui un act onest de credintă, pe care Duhul Sfânt îl va onora dăruindu-i acelei persoane puterea de a vorbi într-o altă limbă” (Harper, p. 11).

Un alt pastor protestant spune: „Se pare că greutatea initială de a vorbi în limbi nu este altceva decât constiinta că tu esti acela care trebuie „să vorbească” în continuare, cu orice pret
 Primele silabe si cuvinte pot să-ti sune ciudat la ureche. Ele pot fi rostite cu greutate sau pot fi chiar nearticulate. E posibil să crezi chiar că le inventezi. Dar în măsura în care vorbesti fără oprire si cu credintă
 Duhul va alcătui pentru tine o limbă de rugăciune si de laudă (Christenson, p. 130).
@PT - Tu stii ce presupunea vorbirea in limbi originala? Ai auzit vreo "astfel de limba" ?? Ptrnu ca penticostalii tau marturisesc cu nonsalanta ca ei scot sunete pe gura - vezi mai sus si ca de fapt ei sunt constienti de aberatia pe care o fac... dau din gura "in speranta ca Duhul va da dupa".

Hai ca usor usor gasim materiale care sa arate impostura voastra.

Voi nu aveti treaba cu ce scrie in Scriptura.

Subliniez:
Citat:
A scoate sunete pe gură nu înseamnă, desigur, „a vorbi în limbiâ[
Aceasta este DEFINITIA PENTICOSTALA A VORBIRII IN LIMBI, si asta este practica oficiala: se scot SUNETE PE GURA, in speranta unei viitoare vorbiri in limbi...

Ori Scriptura vorbeste despre LIMBI si nu despre silabe si alte aberatii inventate de pseudo crestini care ei cu gura lor spun ca inventeaza.

Daca ai sa-i intrebi pe toti penticostalii toti or sa-ti spuna la fel: inventez !!!!!!

Last edited by gpalama; 02.01.2018 at 23:08:34.
  #842  
Vechi 02.01.2018, 23:06:30
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De unde ai scos asta ???

Exista multe POSIBILE INTERPRETARI referitor la ce se refera:

1. Oamenii aia vorbeau intr-o limba umana straina prin har
2. Oamenii aia vorbeau o limba dar care nu era de pe pamant, dar care semana si avea logica de limba, dar care nu era inteleasa
3. Oamenii aia bolboroseau si ei ceva, "sub asistenta" Duhului
4. Oamenii aia scoteau sunete, se manifestau alfel, lucru inteles ca "limba"

A 3-a varianta pica, nebunia nu e domeniul lui Dumnezeu.
A 4-a varianta pica datorita ARGUMENTULUI TEMPORALITATII - darul asta "a aparut" exact cand Apostolii au inceput sa propovaduiasca si cand era nevoie de "limbi straine omenesti"

Nu ai de unde sa stii ce "vorbeau", ce sunete scoteau, ce onomatopee, urlete, manifestari erau acolo.

Insa pot sa iti ofer un alt argument, se numeste ARGUMENT PARALEL ISTORIC.
Istoria scrisa in afara Scripturii, NU NE OFERA ABSOLUT NICI UN FEL DE INDICIU CU PRIVIRE, nici un capat de vorba, nici o virgula de vorba cu privire la "vorbirea in limbi".

Si in plus in secolele urmatoare la fel, nu se mentioneaza nimic despre lucrul asta.


1. Interpretarea textului NU iti da voie sa "presupui" ca au fost sunete si alte manifestari
2. Istoria nu are nimic scris despre asa ceva;
3. Timp de 2000 de ani, nu s-a gasit nici unul sa "vorbeascsa in limbi"; nici 2000 de ani inainte de Hristos.
4. La sfarsitul veacuruilor, cum e scris si in Scriptura, au aparut unii care vorbesc in bolboroseli si pretind ca e ca in SCRIPTURA; surpriza: nu este, Scriptura era altceva, care dpmdv s-a pierdut si care as interpreta in sensul direct "harul daruieste comunicare altora".

5. In viata Sf. Paisie Aghioritul sunt multe cazuri in care francezi si germani veneau la el, si chiar cu Parintele Cleopa a patit asta, el vorbea in greaca si ceilalti il intelegeau "IN FRANCEZA, GERMANA, IN LIMBA PROPRIE".

Daca ati sti mistica ortodoxa, ati intelege si "vorbirea in limbi", si sensul ei, si rostul ei.

Dumnezeu este un "rational" si nu un bolborositor...

Vorbirea in limbi ca si comunicare cu "Dumnezeu" NU are sens.
Nu ai cum sa comunici si sa te rogi "ceva ce tu nu stii si nu intelegi" !!!
asta e altceva, dar noi discutam despre epistola lui pavel. cand io o dau pe interpretari de genul asta ma faceti in corpore in toate felurile. interpretarea-i interpretare, una mai novice ca a mea, alta mai savanta ca a ta...

eu cred ca nu conteaza cum suna vorbirea aia, daca exista cu adevarat este ceva intre credincios si divinitate. ceva mistic. nu stiu daca exista, as vrea sa existe, dar nu stiu...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #843  
Vechi 02.01.2018, 23:08:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt nu cred ca tu ai facut asta, probabil ai copiat din doctrina cultului.
Eu cred ca ma confunzi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"13. De aceea, cel ce grăiește într-o limbă străină să se roage ca să și tălmăcească.
14. Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
15. Atunci ce voi face? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga și cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta și cu mintea.
16. Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?
17. Căci tu, într-adevăr, mulțumești bine, dar celălalt nu se zidește.
18. Mulțumesc Dumnezeului meu, că vorbesc în limbi mai mult decât voi toți;
19. Dar în Biserică vreau să grăiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca să învăț și pe alții, decât zeci de mii de cuvinte într-o limbă străină."

Asadar, e buna rugaciunea in care si intelege ce se roaga, cu mintea.
Asadar e buna rugaciunea cu duhul si rugaciunea cu mintea.
Asta spune Apostolul, nu ceea ce ti-ar placea tie sa spuna.

Asadar Apostolul spune ca cel care se roaga in limbi ii aduce lui Dumnezeu multumiri intr-un mod foarte frumos. Asadar Apostolul Pavel spune ca el vorbeste in alte limbi mai mult decat toti corintenii.

Dar, spune el, pentru ca lucrarea sa fie completa, pentru ca si cei din jur sa fie ziditi sufleteste, cel care se roaga in alte limbi sa se roage ca sa primeasca si darul talmacirii limbilor.
  #844  
Vechi 02.01.2018, 23:10:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si o suita de predici legate de tematica vorbirii in limbi.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...recomandari-2/

O Limba asa cum ar fi ea o recunosti usor.

La fel si bolborosirea se recunoaste la fel de usor. Si se diferentiaza de orice limba...

Si in plus cand bolborositorii MARTURISESC CU GURA LOR TOTI, ca de fapt bolborosesc si nu vorbesc in limbi, cum poti sa afirmi @PT ca vorbesti in limbi ???

VOI MARTURISITI CA BOLBOROSITI DOMNULE
  #845  
Vechi 02.01.2018, 23:13:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vorbirea in limbi ca si comunicare cu "Dumnezeu" NU are sens.
Nu ai cum sa comunici si sa te rogi "ceva ce tu nu stii si nu intelegi" !!!
Vezi ca Apostolul Pavel te contrazice flagrant.
Si colegul nostru Catalin2, un ortodox care, spre deosebire de tine, citeste Biblia.

1 Cor. 14:2
Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
  #846  
Vechi 02.01.2018, 23:17:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/653/cuvant-la-rusalii-i/

Sfantul Ioan Gura de Aur:

Citat:


De ce atunci, toți cei ce se botezau, vorbeau în limbi, iar acum nu? Să ne învățăm întâi ce este a vorbi în limbi și atunci vom spune și pricina.

Deci ce este a vorbi în limbi ? Cel ce se boteza îndată vorbea în limba indienilor, a egiptenilor, a perșilor, a sciților, a tracilor; așa că un om vorbea în multe limbi. Și aceștia de acum de s-ar fi botezat atunci, i-ai fi auzit și pe ei vorbind în multe limbi. Aceasta ne-o arată Pavel, zicând: „Și găsind câțiva ucenici, a zis către ei : Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar aceia au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt”. Și apoi botezându-i și „puindu-și Pavel, mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi…” (F. Ap. 19, 1 – 2, 6). Deci pentru care pricină s-a luat de la oamenii de acum darul acesta ? Nu pentru că ne necinstește Dumnezeu pe noi, ci dimpotrivă pentru că ne iubește foarte mult. Cum ? Eu vă voi spune.

Oamenii de atunci de curând fiind izbăviți de idoli, aveau mintea groasă și nesimțitoare și erau dedați numai la lucrurile cele trupești, neavând nici o înțelegere față de darurile cele netrupești și nici nu știau ce este darul duhovnicesc, care se privește numai cu credința. Pentru aceasta se făceau semne.

Unele dintre darurile cele duhovnicești sunt nevăzute și numai cu credința se înțeleg, iar altele au și semne văzute spre încredințarea celor necredincioși. Adică, iertarea păcatelor este lucrare duhovnicească, care se înțelege cu gândul, este deci dar nevăzut. Pentru că nu vedem cu ochii trupului, cum se curătesc deci păcatele ? Cel ce se curățește, sufletul este. Însă sufletul cu ochii trupului nu se vede. Deci curățirea păcatelor este un dar care se înțelege cu mintea și nu poate fi văzut de ochii trupești. A vorbi în limbii este tot o lucrare a Duhului care cu mintea se înțelege, dar are și un semn văzut lesne de înțeles de cei necredincioși. Acesta este sunetul cuvântului rostit cu limba, care auzindu-se, face dovada lucrării celei nevăzute dinlăuntru, care se face în suflet.

Dar acum eu nu am trebuință de semne, căci Pavel zice : ..Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos” (I Cor. 12, 7). Dar care este pricina ? Pentru că și fără de semne am învățat să cred în Stăpânul. Cel ce nu crede are nevoie de semne, iar fiindcă cred, nu am trebuință de probe, nici de semne. Și cu toate că nu voi vorbi în limbi, totuși știu că m-am curățit de păcate. Iar cei de atunci nu credeau de nu vedeau semne, ca o garanție a credinței, pe care voiau s-o primească. Deci nu ca celor credincioși se dădeau semnele, ci ca celor necredincioși, ca să devină credincioși. Așa și Pavel zice: „Semnele nu sunt pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși” (Idem 14, 22).

Vedeți că Dumnezeu a luat de la noi arătarea semnelor nu ca să ne necinstească, ci ca să ne cinstească. Și a făcut aceasta arătând că acum noi credem în El fără de semne și minuni. Iar aceia de nu ar fi avut mai întâi semne sau probe, nu ar fi crezut în El, prin lucrările cele nevăzute. Dar eu și fără de acestea arăt toată credința. Iată deci pricina pentru care nu se mai fac acum semne.

Voiam și pentru pricina praznicului să vorbesc și să arăt ce este praznicul a Cincizeci de zile și să arăt pentru ce în praznicul acesta s-a dat darul, de ce în limbi de foc și pentru ce după zece zile, dar văd că se întinde cuvântul de învățătură. Pentru aceasta adăugând puține voi înceta cuvântul. „Și când a sosit ziua Cincizecimii…” li s-au arătat lor, împărțite, limbi ca de foc…” (Fp. 2, 1, 3). Nu de foc, ci „ca de foc”, ca nimic simțit să nu cugeti pentru Duhul.

Și precum la curgerile Iordanului, nu porumbel s-a pogorât, ci ,.în chip de porumbel” (Lc. 3, 22), așa și aici, nu foc, ci chip de foc. Și iarăși puțin mai sus zice : „..ca de suflare de vânt ce vine repede” (Fp. 2. 21). Nu zice ,,ca o suflare de vânt ce vine repede”, ci „ca de suflare de vânt…”. Și pentru care fapt Iezechil ia darul proorociei prin carte și nu prin asemănare de foc ca apostolii ? Că zice : ,,Și a băgat în gura mea cartea aceea… Și am mâncat-o și s-a făcut gura mea dulce ca mierea” (Iez. 3, 2, 3). Iar pentru apostoli zice că li s-au arătat limbi de foc.

Deci pentru care pricină acolo carte și scriere, iar aici limbă și foc ? Pentru că acela se ducea să mustre păcate și să plângă necazurile iudaicești, iar aceștia ieșeau să mistuiască păcatele lumii. Pentru aceasta acela a luat carte în care se pomeneau greutățile ce au să fie, iar aceștia au luat foc, ca să ardă păcatele lumii si să prăpădească toate relele. Și precum focul de va cădea în mărăcini, pe toți cu lesnire îi va arde, așa și darul Duhului mistuia păcatele oamenilor. Dar evreii cei nesimțitori, când se făceau acestea, în loc să se spăimânteze, să se cutremure și să se închine Celui ce a dat Darul, ei iarăși își arătară nebunia loc, prihănind cu beția pe apostolii cei plini de Duhul Sfânt, zicând : „…că sunt plini de must” (Fp. 2, 13).

Pune în minte nemulțumirea și necunoștinta oamenilor și cugetă la mulțumirea și bunătatea îngerilor. Că îngerii când au văzut Pârga noastră suindu-se, se bucurau și ziceau: „Ridicați căpetenii porții voastre, și vă ridicați porțile cele veșnice si va intra Împăratul slavei” (Ps. 23, 7). Iar oamenii văzând darul Duhului pogorându-se la noi zice că sunt beți cei ce au primit darul. Și nici vremea anului nu i-a înțelepții că în vremea primăverii nu se găsește nicăieri must. Dar să-i lăsăm pe aceia, și să cugetăm la darul și răsplătirea iubitorului de oameni Dumnezeu.

A luat Hristos pârga firii noastre și ne-a dat darul Duhului. Și precum după un război îndelungat se face pace și se risipește vrajba, iar cei ce erau învrăjbiți între ei își dau unii altora încredințări de pace, așa și între Dumnezeu și oameni s-a făcut. A trimis Hristos ca zălog și încredințare pârga noastră lui Dumnezeu și ne-a trimis în schimb ca zălog și încredințare pe Duhul Sfânt. Și avem acest semn de încredințare, din neam împărătesc. Căci Duhul Sfânt care ni s-a trimis nouă este din Ființa cea împărătească, iar Cel ce de la noi S-a înălțat la ceruri este de neam împărătesc, fiind din seminția lui David.

Pentru aceasta nu mă mai tem, căci Pârga noastră stă sus. De aceea și despre viermele cel neadormit de-mi va spune cineva, sau despre focul nestins, sau despre alte chinuri și pedepse, nu mă mai tem.

Și nu că nu mă tem, dar nu deznădăjduiesc de mântuirea mea, că de nu ar fi pregătit Dumnezeu mari bunătăți pentru neamul nostru, nu ar fi luat sus pârga noastră. Mai înainte de aceasta, când priveam la cer și cugetam la puterile cerești simțeam marea noastră sărăcie, dar acum; privind în sus la Scaunul cel împărătesc, unde stă firea cea luată de la noi, vedem neamul nostru cel bun. Deci să ne gătim ca să nu cădem din slava aceea.
Citat:
De ce atunci, toți cei ce se botezau, vorbeau în limbi, iar acum nu? Să ne învățăm întâi ce este a vorbi în limbi și atunci vom spune și pricina.

Deci ce este a vorbi în limbi ? Cel ce se boteza îndată vorbea în limba indienilor, a egiptenilor, a perșilor, a sciților, a tracilor; așa că un om vorbea în multe limbi. Și aceștia de acum de s-ar fi botezat atunci, i-ai fi auzit și pe ei vorbind în multe limbi. Aceasta ne-o arată Pavel, zicând: „Și găsind câțiva ucenici, a zis către ei : Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar aceia au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt”. Și apoi botezându-i și „puindu-și Pavel, mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi…” (F. Ap. 19, 1 – 2, 6). Deci pentru care pricină s-a luat de la oamenii de acum darul acesta ? Nu pentru că ne necinstește Dumnezeu pe noi, ci dimpotrivă pentru că ne iubește foarte mult. Cum ? Eu vă voi spune.

Oamenii de atunci de curând fiind izbăviți de idoli, aveau mintea groasă și nesimțitoare și erau dedați numai la lucrurile cele trupești, neavând nici o înțelegere față de darurile cele netrupești și nici nu știau ce este darul duhovnicesc, care se privește numai cu credința. Pentru aceasta se făceau semne.

Unele dintre darurile cele duhovnicești sunt nevăzute și numai cu credința se înțeleg, iar altele au și semne văzute spre încredințarea celor necredincioși. Adică, iertarea păcatelor este lucrare duhovnicească, care se înțelege cu gândul, este deci dar nevăzut. Pentru că nu vedem cu ochii trupului, cum se curătesc deci păcatele ? Cel ce se curățește, sufletul este. Însă sufletul cu ochii trupului nu se vede. Deci curățirea păcatelor este un dar care se înțelege cu mintea și nu poate fi văzut de ochii trupești. A vorbi în limbii este tot o lucrare a Duhului care cu mintea se înțelege, dar are și un semn văzut lesne de înțeles de cei necredincioși. Acesta este sunetul cuvântului rostit cu limba, care auzindu-se, face dovada lucrării celei nevăzute dinlăuntru, care se face în suflet.

Dar acum eu nu am trebuință de semne, căci Pavel zice : ..Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos” (I Cor. 12, 7). Dar care este pricina ? Pentru că și fără de semne am învățat să cred în Stăpânul. Cel ce nu crede are nevoie de semne, iar fiindcă cred, nu am trebuință de probe, nici de semne. Și cu toate că nu voi vorbi în limbi, totuși știu că m-am curățit de păcate. Iar cei de atunci nu credeau de nu vedeau semne, ca o garanție a credinței, pe care voiau s-o primească. Deci nu ca celor credincioși se dădeau semnele, ci ca celor necredincioși, ca să devină credincioși. Așa și Pavel zice: „Semnele nu sunt pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși” (Idem 14, 22).




Deci ce este a vorbi în limbi ? Cel ce se boteza îndată vorbea în limba indienilor, a egiptenilor, a perșilor, a sciților, a tracilor; așa că un om vorbea în multe limbi.
  #847  
Vechi 02.01.2018, 23:17:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si in plus cand bolborositorii MARTURISESC CU GURA LOR TOTI, ca de fapt bolborosesc si nu vorbesc in limbi, cum poti sa afirmi @PT ca vorbesti in limbi ???
Uneori, cand te agiti prea tare, ( inca nu mi-ai raspuns daca din cand in cand bei mai multe pahare de vin) spui minciuni cu nemiluita. Nu le mai cerni.
Ca si aia cu "invatatura oficiala a cultului penticostal"
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
VOI MARTURISITI CA BOLBOROSITI DOMNULE
Singurii care au bolborosit sunt boscoroditorii limbii slavone.
Si acestia NU erau in Biserica Penticostala
  #848  
Vechi 02.01.2018, 23:18:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

dar aici? se da ca exemplu sau se lauda?!? intelesul este ca se roaga mai mult decat ei si ca vorbeste cu Dumnezeu? cum explicati?

18. Mulțumesc Dumnezeului meu, că vorbesc în limbi mai mult decât voi toți;
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #849  
Vechi 02.01.2018, 23:18:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
1. Desigur, cei care se roaga in limbi sau transmit un mesaj prin vorbire in limbi, folosesc, in general, una din limbile pamantului.
2. Catalin, daca te vei gandi putin, vei realiza ca ceea ce spui este neverosimil. O limba straina este, pentru cel ce nu o cunoaste, o insiruire de sunete. Daca tu te rogi in limba tailandeza, ca tot o aminteai, pentru tine si pentru toti cei care nu cunosc tailandeza, ceea ce tu te rogi este doar o insiruire de sunete. Nu te pacali singur ca toate limbile sunt melodioase si ca tu auzind niste sunete poti deosebi daca este o limba sau nu. Exista limbi in care oamenii scot niste sunete guturale despre care in niciun caz nu ai zice ca este o limba.

Deci, omul de rand nu va sti care "insiruire de sunete" este o limba si care nu.
Daca te analizezi sincer, vei realiza ca asta este adevarul.
1. Da, asa scrie in Sfanta Scriptura, ca e vorba de limbile diferitelor popoare. Deci nu ceea ce pretind penticostalii.
2. La acest lucru ti-am mai raspuns odata, nu stiu de ce vrei sa repeti aceleasi lucruri de mai multe ori. O limba este formata din cuvinte, care sunt alcatuite din sunete articulate. Toate intr-o ordine, fiecare cuvant e format din aceleasi litere, intotdeauna. Deosebirea esentiala fata de ceea ce spui este ca, desi nu intelege acel om limba tailandeza, nici cei din jur, tailandezii inteleg acea limba. Exact asta scrie si in Sfanta Scriptura. "10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
11. Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine.". Fiecare limba din lume, din orice colt al lumii, are intelesul ei. Chiar daca nu inteleg limba tailandeza, aceasta are intelesul ei, un tailandez o intelege. Cei din afara unui popor erau numiti barbari in acele timpuri.
  #850  
Vechi 02.01.2018, 23:19:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/653/cuvant-la-rusalii-i/

Cuvant la Rusalii I

26/06/2007 admin Despre minuni, Omilii 0

din “Omilii si cuvantari”

CUVÂNT
LA SFÂNTUL PRAZNIC AL CINCIZECIMII,
ȘI PENTRU CE NU SE MAI FAC ACUM
SEMNE ȘI MINUNI

Deci ce este a vorbi în limbi ? Cel ce se boteza îndată vorbea în limba indienilor, a egiptenilor, a perșilor, a sciților, a tracilor; așa că un om vorbea în multe limbi.

Sfantul Ioan Hrisostom a fost extrem de apropiat de epoca respectiva, a avut marturii "la a 2-a mana" despre ce a fost atunci.
Asta este sensul real al vorbirii in limbi, iar restul este o neintelegere de traducere si de asumare a realitatii istorice.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10