Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 27.08.2012, 14:57:23
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu stiu pe cineva care n-a mai frecventat adunarea voastra, frecventand in schimb baruri si discoteci si nu s-a ales cu excluderea.

Altcineva, a facut moarte de om si a ajuns la puscarie, nu a fost exclus.

Altii au afaceri care sunt deschise inclusiv sambata.

Sa inteleg ca astea sunt permise sau nu sunt cazuri de excludere, atat timp cat se pastreaza o limita de discretie si nu are iz de scandal?
Coane 666, nu-i asa ca e interesant faptul ca tocmai voi - si vorbesc aici de voi, astia scortosii din secta - nu stiti ce se petrece la voi in adunare?

E ca intr-o familie de-a voastra in care tatal impune o rigurozitate religioasa de fier, dar habar nu are ce-i fac copiii in timpul lor liber, pe la spate.
Reply With Quote
  #852  
Vechi 27.08.2012, 15:48:44
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Te contrazici la greu, 666!

Intr-o postare anterioara te bateai cu pumnul in piept cum ca toate pacatele sunt la fel de odioase, etc.
Atunci daca homosexualii trebuie exclusi din Biserica atunci si cel care fura un ou trebuie exclus, conform parerilor tale de 2 lei.
Domnule contabil de noduri în papură, și cel ce fură [zilnic] un ou trebuie exclus!
Reply With Quote
  #853  
Vechi 27.08.2012, 15:59:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
La fel erau ucisi cu pietre si cei care comiteau adulter. Dar iti mai aduci aminte de intamplarea cu femeia prinsa in adulter, cum Mantuitorul Hristos a iertat-o de pacate?
Eu cred ca tu ai fi ridicat primul piatra daca ai fost acolo, "crestine 666"!

Dar daca tot ai ramas tributar VT si iudaismului, ia spune-mi mai ardeti pe rug vrajitoarele?
Pentru ca asa spune in Legea veche!
N-ai fost atent la ce am scris! Păcătoșii nepocăiți nu sunt arși pe rug ori omorâți cu pietre, ci excluși. Sesizezi diferența?
Reply With Quote
  #854  
Vechi 27.08.2012, 16:54:35
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-ai fost atent la ce am scris! Păcătoșii nepocăiți nu sunt arși pe rug ori omorâți cu pietre, ci excluși. Sesizezi diferența?
No comment.
Te consideri fara pacat? Ai ajuns la desavarsire?

Sau desconsideri tu ajutorul pe care Hristos il acorda celui care traieste in pacat, dar se lupta din greu cu pacatul?
Nu crezi ca excluzandu-l din Biserica il lipsesti de ajutorul lui Dumnezeu? Nu ca secta ta ar fi Biserica, dar judecand asa, din principiu...
Sau poate crezi ca si in afara Bisericii se poate mantui? In cazul asta care mai este ratiunea existentei voastre ca secta? Daca poate sa tina sambata si in afara sectei, de ce mai existati ca secta?
DESFIINTATI-VA!!
Reply With Quote
  #855  
Vechi 27.08.2012, 20:37:54
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-ai fost atent la ce am scris! Păcătoșii nepocăiți nu sunt arși pe rug ori omorâți cu pietre, ci excluși. Sesizezi diferența?
"Pacatosii nepocaiti...exclusi."
Decizi tu cand pacatosul s-a pocait, ca mai apoi sa decizi tu cand il dai afara sau il mentii in comunitate? Sau stii tu cand pacatosul s-a pocait?
Si ce inseamna pocainta la tine: cumva curatirea de acel pacat sau doar sentimentul de parere de rau?
Cine poate sa spuna ca s-a mantuit de un anume pacat cand ispita acelui pacat - de care crede fudulul ca a scapat - poate sa-l atace oricand pe parcursul vietii?

Din cauza acestor intrebari care bantuie testele voastre fara sa le gasiti raspunsuri ati emis idiotenia cu "curatirea sanctuarului"!
Reply With Quote
  #856  
Vechi 28.08.2012, 13:06:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Primele cazuri amintite de tine sunt clar susceptibile a se lăsa cu excludere. În privința ultimului, e ceva mai complicat. Prevederea se referă la consumul, producerea și comercializarea băuturilor alcoolice, nu știu cum s-ar încadra cazul de mai sus...
Pai parca stiati Biblia, ce spune Biblia despre sabat versus cei care sunt in casa ta?
Reply With Quote
  #857  
Vechi 28.08.2012, 13:07:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Coane 666, nu-i asa ca e interesant faptul ca tocmai voi - si vorbesc aici de voi, astia scortosii din secta - nu stiti ce se petrece la voi in adunare?

E ca intr-o familie de-a voastra in care tatal impune o rigurozitate religioasa de fier, dar habar nu are ce-i fac copiii in timpul lor liber, pe la spate.
Au habar, ca se parasc unii pe altii, dar daca e vorba de contribuabili de seama, care au afaceri deci zeciuiala e e substantiala, se mai inchid ochii.

De fapt, atat timp cat nu exista pericolul sa se lase cu scandal mare, se cam trece sub tacere tot.
Reply With Quote
  #858  
Vechi 28.08.2012, 17:32:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"Pacatosii nepocaiti...exclusi."
Decizi tu cand pacatosul s-a pocait, ca mai apoi sa decizi tu cand il dai afara sau il mentii in comunitate?
Nu eu decid, ci Biserica. Ca să afli și tu cum e în Biserica lui Hristos! Orice decizie (fie ea și pentru excludere) se ia cu votul întregii Biserici, nu după bunul plac al unui preot ori al unui consiliu eparhial.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sau stii tu cand pacatosul s-a pocait?
Si ce inseamna pocainta la tine: cumva curatirea de acel pacat sau doar sentimentul de parere de rau?
Pocăința este o adâncă părere de rău pentru păcatele săvârșite și o continuă ferire de a le mai face. Uite așa afli când s-a pocăit un păcătos. Degeaba toarnă la cruci și cenușă-n cap, dacă a doua zi continuă a făptui păcatul vizat. E binecunoscută "pocăința" de luni dimineața a ortodoxului nominal: "Gata! De mâine mă pocăiesc și eu... mă las de băut!"

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Cine poate sa spuna ca s-a mantuit de un anume pacat cand ispita acelui pacat - de care crede fudulul ca a scapat - poate sa-l atace oricand pe parcursul vietii?

Din cauza acestor intrebari care bantuie testele voastre fara sa le gasiti raspunsuri ati emis idiotenia cu "curatirea sanctuarului"!
Poate pe tine te bântuie... adventiștii au definiția de sus de mai bine de un secol și ea este perfect biblică ca și "idioțenia" ce inconștient o atribui Divinității.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 28.08.2012, 17:33:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai parca stiati Biblia, ce spune Biblia despre sabat versus cei care sunt in casa ta?
Nici măcar nu trebuie să cunoști Biblia, e suficient să-ți folosești bunul simț pentru a afla ce înseamnă "casa ta". De exemplu dacă deții spre închiriere un întreg bloc de locuințe, nu-i poți forța pe toți chiriașii să păzească sabatul...
Reply With Quote
  #860  
Vechi 28.08.2012, 18:31:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici măcar nu trebuie să cunoști Biblia, e suficient să-ți folosești bunul simț pentru a afla ce înseamnă "casa ta". De exemplu dacă deții spre închiriere un întreg bloc de locuințe, nu-i poți forța pe toți chiriașii să păzească sabatul...
Serios? Oare asa gandea si evreul Vechiului Testament?
Sau e adaptare moderna, adventista?

Si daca nu e vorba de un bloc de locuinte ci doar un spatiu comercial?
Tot nu se poate?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32