Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 28.08.2012, 18:43:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici măcar nu trebuie să cunoști Biblia, e suficient să-ți folosești bunul simț...
Stimate osutafaraunu, ati citit cumva cate ceva din scrierile Sfantului Simenon Noul Teolog?

In lucrarea de mai jos, este un capitol interesant despre predestinare (specifica si invataturii cultelor protestante si neoprotestante)... in care Sfantul afirma inechivoc (in sec XI d.Hr) ca adeptii acestei invataturi sunt mai rai decat demonii... caci nici dracii nu dau vina pe Dumnezeu pentru alegerea lor libera.
Sfantul Simeon Noul Teolog, Discursuri teologice si etice. Scrieri I, Ed. Deisis
http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=114

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #862  
Vechi 28.08.2012, 19:01:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Oare asa gandea si evreul Vechiului Testament?
Sau e adaptare moderna, adventista?
Așa gândea și evreul. "Casa ta" era căminul, era spațiul propriu unde erau copiii și nepoții tăi, nu toată țara în care locuiai și care-ți aparținea de drept (exemplu Avraam și "toată casa lui").

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca nu e vorba de un bloc de locuinte ci doar un spatiu comercial?
Tot nu se poate?
Asta spuneam că nu cunosc răspunsul. Depinde de clauze.
Reply With Quote
  #863  
Vechi 28.08.2012, 19:01:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Stimate osutafaraunu, ati citit cumva cate ceva din scrierile Sfantului Simenon Noul Teolog?

In lucrarea de mai jos, este un capitol interesant despre predestinare (specifica si invataturii cultelor protestante si neoprotestante)... in care Sfantul afirma inechivoc (in sec XI d.Hr) ca adeptii acestei invataturi sunt mai rai decat demonii... caci nici dracii nu dau vina pe Dumnezeu pentru alegerea lor libera.
Sfantul Simeon Noul Teolog, Discursuri teologice si etice. Scrieri I, Ed. Deisis
http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=114

Doamne ajuta.
Mă iertați, dar eu ca adventist de ziua a șaptea nu cred în predestinare.
Reply With Quote
  #864  
Vechi 28.08.2012, 19:24:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mă iertați, dar eu ca adventist de ziua a șaptea nu cred în predestinare.
Studiati va rog din aceeasi lucrare ce spune Sfantul Simeon Noul Teolog despre ziua a 8-a... poate asa va veti lamuri ... care este ziua Domnului Iisus Hristos (ziua invierii, ziua veacului ce va sa fie, ziua cea neinserata, ziua a VIII-a... care incepe in Sfanta Biserica la Sfanta Liturghie, conform profetiilor VT precum cea din Psalmul 117 - numerotarea din septuaginta - "Aceasta este ziua pe care a facut-o Domul sa ne bucuram si sa ne veselim intru ea")

"Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea mărturisește credința trinitară și cristologică a primelor Simboluri creștine. Ea acceptă și mărturisește, de asemenea, doctrinele protestante exemplificate în formula „Sola Scriptura, Sola Fide, Sola Gratia” (Numai Scriptura, Numai Credința, Numai Harul).

Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea neagă doctrina nemuririi sufletului..."
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric..._a_%C8%98aptea

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 28.08.2012 at 20:30:05.
Reply With Quote
  #865  
Vechi 29.08.2012, 09:20:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Studiati va rog din aceeasi lucrare ce spune Sfantul Simeon Noul Teolog despre ziua a 8-a... poate asa va veti lamuri ... care este ziua Domnului Iisus Hristos (ziua invierii, ziua veacului ce va sa fie, ziua cea neinserata, ziua a VIII-a... care incepe in Sfanta Biserica la Sfanta Liturghie, conform profetiilor VT precum cea din Psalmul 117 - numerotarea din septuaginta - "Aceasta este ziua pe care a facut-o Domul sa ne bucuram si sa ne veselim intru ea")

"Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea mărturisește credința trinitară și cristologică a primelor Simboluri creștine. Ea acceptă și mărturisește, de asemenea, doctrinele protestante exemplificate în formula „Sola Scriptura, Sola Fide, Sola Gratia” (Numai Scriptura, Numai Credința, Numai Harul).

Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea neagă doctrina nemuririi sufletului..."
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric..._a_%C8%98aptea

Doamne ajuta.

"osutafaraunu" nu gandeste, nu-l intereseaza decat sa reproduca cu acuratete 100% tot ce predica/invata biserica adventista.

acest domn nu are pareri personale. nu are voie.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 29.08.2012, 14:37:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
"osutafaraunu" nu gandeste, nu-l intereseaza decat sa reproduca cu acuratete 100% tot ce predica/invata biserica adventista.

acest domn nu are pareri personale. nu are voie.
Si asta ar fi un lucru bun...daca n-ar fi ales prost unde sa-si puna increderea.
Reply With Quote
  #867  
Vechi 29.08.2012, 15:05:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
No comment.
Te consideri fara pacat? Ai ajuns la desavarsire?
El face numai pacate accidentale


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E bine că ai făcut precizarea.
Nu despre păcate accidentale este vorba (sunt conștient de faptul că orice om are păcat), ci de păcate repetate, făptuite cu deliberare și care aduc dezonoare persoanei, Bisericii și lui Dumnezeu. Biserica trebuie să-și exprime dezaprobarea pentru asemenea păcate și în consecință ridică calitatea de membru acelui păcătos notoriu.
Despre asta...
Reply With Quote
  #868  
Vechi 29.08.2012, 21:55:12
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit scuze de offtopic

Oameni buni, pe un alt topic, cineva in nevoi si in necazuri isi striga durerea cu lacrimi de mama, sperand ca intr-un spatiu virtual ca acesta, unde se pune atat de mult pret pe iubirea de Dumnezeu si de oameni, sa se gaseasca cine s-o auda.

„Azi 29 august ,am facut analize de singe Rebeccai ,anemia ei cronica este foarte grava si continua sa fie sedata ca sa nu faca niste spasme din aceasta cauza ,sa nu se repete crizele de epilepsie din cauza anemiei.Medicul hematolog mi-a dat o reteta cu o injectia care trebiue administrata cit de repede care se numaste FERINJECT,...PRETUL EI ESTE DE 540 DE L;EI daca nu se administreaza in cel mai scurt timp este posibil sa faca LEUCEMIE ,...in numele dragostei fata de D-zeu si a SFINTEI FECIOARA MARIA INCERCATI SA MA MAI AJUTATI CEI CARE PUTETI VA ROG DIN SUFLET,.......Doamne ajuta,....

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=15080&page=20

Last edited by delia31; 29.08.2012 at 23:24:47.
Reply With Quote
  #869  
Vechi 30.08.2012, 05:38:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
"osutafaraunu" nu gandeste, nu-l intereseaza decat sa reproduca cu acuratete 100% tot ce predica/invata biserica adventista.

acest domn nu are pareri personale. nu are voie.
Domnule Cornel, e nu mai logic ca un adventist să reproducă învățăturile Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, altfel n-ar mai fi adventist. Idem pentru un ortodox. Doar cei care nu au biserică adună de ici-de colo doctrine, păreri, idei religioase. Și cu asta cred că am spus tot...
Reply With Quote
  #870  
Vechi 30.08.2012, 05:39:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si asta ar fi un lucru bun...daca n-ar fi ales prost unde sa-si puna increderea.
Încrederea mi-am pus-o în Dumnezeu și în Cuvântul Lui. Pentru cineva care se ține cu dinții de cuvântul oamenilor ar putea părea o "alegere proastă"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32