Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 27.04.2010, 15:38:45
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Se pare ca va contraziceti intre voi, credinciosii.
In alta parte, cand a fost vorba de pacatele copiilor, ne-am contrazis cu voi pe tema ratiunii acestora.
Si voi sustineati ca acestia sunt pasibili de pedeapsa (divina) si la 7 ani intrucat au ratiune si sunt raspunzatori de faptele lor.
Eu nu ma contrazic cu credinciosii care il vad pe DUMNEZEU ca cel care pedepseste asta e problema lor.
Daca un om e in stare sa erte un om cu atit mai mult DUMNEZEU.
Nu teai contrazis cu mine pe tema asta .
EU nu cred ca copiii sint posibili de pedeapsa divina si nu pot fi responsabili de faptele lor la virsta de 7 ani cind sint sub responsabilitatea parintilor pina la 18 ani iar in alte state pina la 21 de ani.

Cind intervine individualismul in copil pe la 14 ani atunci apare in el un sentiment care ii arata ca ce face poate fi rau sau bun dar multi nu il pot distinge pentru ca se lasa dusi de trairea care le face placere sau rau.
Reply With Quote
  #882  
Vechi 27.04.2010, 15:44:15
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pai eu ca necredincios ce sa mai cred?
Tu imi spui ca un copil atinge maturitatea deplina la 21 de ani, iar altul imi da ca exemplu baietelul de 11-13 ani, prins cu "cucul" in mana si care trebuie sa mearga in iad, pentru ca a murit nespovedit si nepocait.
Eu ce sa inteleg? Nu ti se pare cam extremist?
Acesti oameni sint putin cam mult dusi cind afirma asa ceva.Nu au idee ce se intimpla in organismul copilului si ce trebuie sa se transforme in el.
Extremist nu mi se pare ci mi se pare ca sint bolnavi acesti oameni din cauza asta spun ce spun.Trebuie sa mai studieze ceva legat de sexualitate si cum se transforma ea in maturitate sexuala in timp.
Reply With Quote
  #883  
Vechi 27.04.2010, 15:44:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pai eu ca necredincios ce sa mai cred?
Tu imi spui ca un copil atinge maturitatea deplina la 21 de ani, iar altul imi da ca exemplu baietelul de 11-13 ani, prins cu "cucul" in mana si care trebuie sa mearga in iad, pentru ca a murit nespovedit si nepocait.
Eu ce sa inteleg? Nu ti se pare cam extremist?
Eu am dat exemplul nefericit cu cucul si am gresit dandu-l si recunosc asta pentru ca vorbeam despre o patima la o varsta la care nu poti fi impatimit.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #884  
Vechi 27.04.2010, 15:47:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu am dat exemplul nefericit cu cucul si am gresit dandu-l si recunosc asta pentru ca vorbeam despre o patima la o varsta la care nu poti fi impatimit.
Ma bucur ca am cazut de acord.
Reply With Quote
  #885  
Vechi 28.04.2010, 10:03:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu am dat exemplul nefericit cu cucul si am gresit dandu-l si recunosc asta pentru ca vorbeam despre o patima la o varsta la care nu poti fi impatimit.
Si, de la ce virsta poate fi impatimit? De la 18 ani? :)
Reply With Quote
  #886  
Vechi 28.04.2010, 13:45:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si, de la ce virsta poate fi impatimit? De la 18 ani? :)
De la 21 de ani e sigur.
Dar si de la o virsta mai mica aici ma refer la pubertate cind copilul incepe sa se interiorizeze si sa urmeze unele manifestari pe care le invata de la adulti dar daca continua fara sa se schimbe va avea de suferit in viata asta materiala pentru ca nu se simte el liber pentru ceea ce simte si nu poate sa le satisfaca aceste sentimente care de multe ori sint confuze pentru ca le preea de la adulti ear el nu este pregatit pentru asa ceva.

Dar vina nu este toata a copilului ci este mai mare a parintilor sau celor din jurul lui care il influenteaza.Copilul nu poate intelege maturitate si o copie la anii putini pe care ii are si atunci intervine multe greseli in comportamentul lui.
Reply With Quote
  #887  
Vechi 02.05.2010, 08:23:44
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit Invocare Uniunea Europeana

Voi ăștia care tot invocați Uniunea Europeana,v-ați întrebat cumva daca eu ca persoană fizica ,ca cetățean al României ,vreau sau nu să ader la Uniunea Europeana?(nu a fost nici un referendum,nici cei de la U.E nu ne-au întrebat ,nici politicienii nostrii mișei)Fiecare cu interesele lor.
Reply With Quote
  #888  
Vechi 02.05.2010, 10:13:26
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit Globalizarea

Eu muncesc la o gradiniță de stat în străinătate,privată,crestină(nu e ortodoxă).Ideea care e;Sefu' gradinitei nu-i convin următoare lucruri:musulmanu', (parintele) copilului să aibă pretenții asupra felului in care educatorul/educatoarea isi desfăsoară curriculum-ul,(care este de ordin crestinesc,multi psalmi inscriptionati pe pereti,jocuri,cantece,etc.)
De acest lucru se plangea seful meu,ca nu i se pare just,corect ,să vină un musulman,ori un evreu,yoghin,s.a.m.d, să le schimbe propriile convingeri.La fel si în cazul musulmanilor - nu te duci tu acolo, crestin fiind sa le schimbi lor credinta ,sau să le impui sa-si arunce coranul,doar din simplul motiv ca vreunui crestin anume ii se trezeste lui,să spună că nu-i convine ,că se simte nedreptățit.
Deci in concluzie,da ,stiu că poate ''religia'',care in forma ortodoxa se traduce in credința,nu ar fi tocmai bună de continuat in școala ,pt ca stiu că este o bataie de joc chiar pt. cei de credintă ortodoxă(asta din cate am simtit eu in gimnaziu) ,dar icoana ortodoxă poate să ramana (cel mai la modă cuvant este ''discriminare''.adica daca se va aproba legea in parlament cu scoaterea icoanei din învațamânt ,nu ar fi tot discriminare ?)
De fapt aici nu e vorba de discriminare,aici e vorba de altceva.Deja noi incepem să fim calcati peste trupuri si peste suflete ,''Zeul'' globalizarii vrea să ne prindă in cleste cat mai repede posibil,din pacate.Dar toate astea sunt scrise si Anti-Hrist incepe să-si faca simtită prezenta.
Să ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos să ne dea înțelepciune,ca să deosebim binele de rau!
Reply With Quote
  #889  
Vechi 02.05.2010, 10:48:07
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit RE

Si animalele il recunosc pe Dumnezeu *ca si* creator si traiesc dupa "[/quote]

Scuză-ma ,nu vreau sa par pe lupu' moralist ,dar afirmația următoare e gresită si mă zgâraie pe creieri:''Dumnezeu ca și creator .... '' este gresit (loc. adv. *ca și* daca o pui intre cele doua subst. comune ,este eronat ,deoarece Dumnezeu este creator (Ori E creator,ori nu e?!).
Deci versiunea corectă este:''Și animalele îl recunosc pe D-zeu ca creator si traiesc dupa...''
Adevărat a înviat:)
Reply With Quote
  #890  
Vechi 02.05.2010, 15:27:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru1 Vezi mesajul
Voi ăștia care tot invocați Uniunea Europeana,v-ați întrebat cumva daca eu ca persoană fizica ,ca cetățean al României ,vreau sau nu să ader la Uniunea Europeana?(nu a fost nici un referendum,nici cei de la U.E nu ne-au întrebat ,nici politicienii nostrii mișei)Fiecare cu interesele lor.
A fost referendum pentru modificarea Constitutiei prin 2004 prin care s-au modificat niste articole din Constitutie pentru ca Romania sa poata adera la UE.
Romanii nu prea stiu ce au votat de fapt atunci...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44