Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.02.2011, 14:20:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi pare ca uneori ne aventuram cu usurinta in a da un raspuns la intrebarea daca trebuie sa fie impartasit un om care fumeaza. Si de multe ori raspunsul vine de la cei care nu fumeaza. Cred ca daca am vedea in fumat patima care ne stapaneste pe noi cel mai mult (lacomie, egosim, tristete ...) nu am mai raspunde cu atata lejeritate. Nu sunt preot, asa ca nu pot da sfaturi in acest caz. E adevarat ca e minunat ca un om sa renunte la o patima pentru Hristos, dar oare nu-i tot atat de minunat daca un om ajunge sa renunte prin impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului?
Parintele Teofil Paraianu spunea ca nici nu ii spovedea pe fumatori.Le spunea sa il caute dupa ce se lasa de fumat sau sa-si gaseasca alt duhovnic.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.02.2011, 14:43:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Parintele Teofil Paraianu spunea ca nici nu ii spovedea pe fumatori.Le spunea sa il caute dupa ce se lasa de fumat sau sa-si gaseasca alt duhovnic.
Fiecare duhovnic are metodele lui de a lucra firea umana. Daca parintele a reusit sa faca din oameni morti sufleteste, persoane vii sufleteste, prin aceasta interdictie, nu pot decat sa ma bucur. Dar ma gandesc ca de multe ori, oamenii pot primi mai multa putere de a inlatura o patima prin unirea cu Hristos. Sau primesc mai multa dorinta de a lepada o patima, dupa ce au si trait unirea cu Hristos si nu s-au rezumat la un discurs despre Hristos.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.02.2011, 14:48:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fiecare duhovnic are metodele lui de a lucra firea umana. Daca parintele a reusit sa faca din oameni morti sufleteste, persoane vii sufleteste, prin aceasta interdictie, nu pot decat sa ma bucur. Dar ma gandesc ca de multe ori, oamenii pot primi mai multa putere de a inlatura o patima prin unirea cu Hristos. Sau primesc mai multa dorinta de a lepada o patima, dupa ce au si trait unirea cu Hristos si nu s-au rezumat la un discurs despre Hristos.
Eu cand eram fumatoare, ma impartasea duhovnicul meu. Dar m-a ajutat f.mult incurajarea lui permanenta,de la sfarsitul spovedaniilor.Imi dadea tot felul de exemple personale ( chiar si ca fuma cand era student la Teologie) si cu ajutorul Maicii Domnului si a bunul Dumnezeu, iaca am reusit sa ma las de fumat de vreo 2 ani.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.02.2011, 21:00:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si fumatul , si betia , si curvia , si hotia , si mandria , si alte asemenea , se-nabusa cu frica de Dumnezeu . Unde ceva scartaie in viata noastra , e clar ca nu-i frica de Dumnnezeu , caci de dragoste (adevarata ) nu poate fi vorba . Singura salvare , tot de la El va veni , caci doar prin mintea si puterea noaste , cam toate le facem cu jumatate de masura , asta in cel mai fericit caz . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.02.2011, 21:44:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu cand eram fumatoare, ma impartasea duhovnicul meu. Dar m-a ajutat f.mult incurajarea lui permanenta,de la sfarsitul spovedaniilor.Imi dadea tot felul de exemple personale ( chiar si ca fuma cand era student la Teologie) si cu ajutorul Maicii Domnului si a bunul Dumnezeu, iaca am reusit sa ma las de fumat de vreo 2 ani.
Felicitari,si eu ma bucur pt tine:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.02.2011, 23:43:09
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Niciodata nu am fost de parere ca ar exista vreo scuza sau si mai si , vreun considerent uman pt. care trebuie sa mintim. Se stie f. bine cine este tatal minciunii iar noi crestinii nu avem partasie cu el . Cei care totusi mint si isi spun in continuare crestini habar nu au ce este cu ei pe lumea aceasta , adica porti numele Mintuitorului dar tu defapt te alinti cu tatal minciunii. Ha, ha, ha , ce inselare intelectuala , rafinata , sofista si nu dintr-aceea grosolana.

Fara sa o mai lungim : fumatorii nu se impartasesc ! Acestia trebuie sa aleaga intre Hristos si tatal minciunii. Daca nu credeti , fara a va spune filosofiile lumii pt. a va convinge va spun simplu ca sfintii ortodocsi incepind cu secolul XVI si pina in prezent nu au fumat nici unul (adica de cind a fost adus tutunul in Europa) si nici in icoane nu apar alaturi cu pipa , luleaua sau tigareta .

Daca aveti sau stiti un preot care impartaseste fumatori atunci este cazul sa va puneti probleme in legatura cu acesta . Daca ar fi fost ceva recomandat sau macar ingaduit atunci ati fi primit la parastasul parintelui Cleopa sau Dumitru Staniloae tigarete , dar nu s-a intimplat asa ceva . Nici in sicriul parintelui Arsenie Boca nu i-a pus nimeni vreun pachet de Marasesti pt. lumea cealalta. Parintele Iustin Pirvu nu primeste ca prinoase tigari vrac iar parintele Papacioc nu a ars in cadelnita niciodata tutun Virginia.

Nu va mintiti : renuntati la fumat si cautati-l degraba pe Hristos . Restul sunt alte minciuni : ca daca nu fumezi o zi , sau trei zile sau un post intreg te impartaseste nu stiu cine !
Iatrama daca Itreb dar un preot care fumeaza ce sa faca ?????

Eu spun din experenta mea ca am fumat de la vIrsta de 10 ani si pIna acum Doi ani am avut cearta cu sotia si nu mam lasat de fumat pentru ca mear fi recomandat cineva Vreun medic sau alt cineva Pur si simplu asa a vrut Bunul Dumnezeu sa le las Intro zi asa de tot si multumesc Bunulu Dumnezeu ca ma invrednicit sa nu le mai pun In gura a fost destul 40 de ani .
azi daca vine cineva la noi si me rusine sa zic sa nu fumeze In casa dupa ce pleac deschid toate geamurile si usa sa se aieriseasca si acum Imi dau seama ce a rabdat sotia si familia cu mine fumatoar Inrait.
Insa iar zic si cred ca nu mint cred ca asa este cInd vine timpul omul se lasa de multe care nui folosec la nimic, Insa le foloseste don obijnuinta dar nu are nevoie de ele.
nu spun nimanui sa faca asa sau asa ce sa se roage ca Bunul Dumnezeu sai dea In gInd si In minte sa faca voia Lui amin amin amin.
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.02.2011, 00:10:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Felicitari,si eu ma bucur pt tine:)
Multumesc draga mea
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.01.2012, 23:30:54
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

buna seara!
eu am citit cartea lui allen carr, dar inainte sa incep sa o citesc am citit pe unele forumuri ca chiar te lasi dupa ce o termini si am stat intr-o noapte si am citit-o in speranta ca dupa ce o termin chiar o sa ma las. :D normal ca nu m-am lasat, dar nici tigarile nu-mi mai placeau ca inainte, probabil m-a ajutat sa constientizez anumite lucruri si idei in legatura cu tigarile. eu 'm-am lasat' dupa fiecare revelion, dar nu dura nici macar 1-2 zile ca nu rezistam. m-am lasat 4 zile dupa care necuratu si-a bagat coada si m-am reapucat. acum am 5 luni de cand nu mai fumez si dpdv fizic nu am nimic, parca n-as fi fumat niciodata. m-am rugat mult, am citit Acatistul Sfintei Maria Egipteana si cu ajutorul ei, al Maicii Domnului si al lui Dumnezeu am reusit sa scap de acest viciu pe 15 august anul trecut. nu trebuie sa privim cartea lui Allen Carr ca pe ceva rau, eu am citit-o si nu am sesizat nimic hipnotic, toti stim ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si sunt sigura acest om a ajutat pe multi sa faca un prim pas spre a renunta la fumat. culmea e ca el a murit de cancer pulmonar desi nu mai fuma, asa ca e un semn ca trebuie sa lasam tigarile cat inca acest viciu nu s-a inradacinat foarte mult in trupurile noastre.
si eu m-am impartasit desu fumam, dar acum consider ca am facut-o cu nevrednicie. cu credinta in Dumnezeu putem sa ne lasam de fumat.
nu e pacat de banii nostri? nu e pacat de sanatatea noastra? eu n-am mai putut sa traiesc cu acest pacat in suflet.

Doamne ajuta si sa dea Dumnezeu sa va lasati de fumat!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.02.2012, 20:47:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cea mai puternica motivatie pentru a numai fuma , este Sfanta Impartasanie , caci cel oprit de la ea , va cauta sa scape de acest mare pacat ! Nu exista pilule si retete magice , decat dorinta de a intra in normalitatea unirii cu Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.02.2012, 21:38:37
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

daca spun ca m-am lasat de fumat pentru ca e pacat sunt luata in ras, adica asta nu poate fi o motivatie care 'sa tina', depinde acum de fiecare. eu aveam mustrari de constiinta si simteam ca nu ma pot apropia de Sfanta Biserica mirosind a tutun ars.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08