Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.07.2015, 21:20:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La Craciun in schimb postul care inseamna pentru om seriozitate, retinere, sa nu serbezi, sa nu te bucuri...
Aoleu, mă fac musulman, babuin, berbec, ce vrei tu - dar nu mai scrie asemenea lucruri, te implor!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.07.2015, 22:40:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cand Sophia scrie acestea despre postul Craciunului banuiesc ca se refera la sarbarile pe care occidentalii le practica in toata luna Decembrie si la care noi(ortodocsii) nu putem participa pe deplin din cauza restrictiilor de post(mancare de dulce,bautura daca este cazul etc).
La fiecare companie la care am lucrat in US,toate au organizat o serbare de Craciun in luna Decembrie,inainte de Craciunul propriu-zis, in cinstea angajatilor ,unde se daruiesc cadouri,se face schimb de cadouri ,se petrece,mananca si bea-dupa caz.
Intuiesc(poate gresit) ca Sophia se intreaba de ce trebuie sa trecem printr-o perioada de restrictii alimentare,trupesti si sufletesti pt a primi Nasterea Domnului? De ce cu post si nu cu petreceri fara restrictii, ca la vecinii nostri ?

Pai...ar trebui sa fim si noi ca musulmanii! Sa le vorbim tuturor despre postul nostru de ortodocsi si sa-i obligam sa includa in menu-ul de petrecere si mancaruri de post,pt a putea sa participam si noi la petrecerea lor.
Asa ar fi corect politic.

Am mai fost la o petrecerea unui firme mari si acolo aveau o zona speciala cu mancare vegetariana,pt ca aveau foarte multi angajati indieni :)
M-am bucurat ,caci de obicei la toate evenimentele ori imi aduc de acasa,ori stau flamanda,ori nu ma duc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.07.2015, 23:22:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cand Sophia scrie acestea despre postul Craciunului banuiesc ca se refera la sarbarile pe care occidentalii le practica in toata luna Decembrie si la care noi(ortodocsii) nu putem participa pe deplin din cauza restrictiilor de post(mancare de dulce,bautura daca este cazul etc).
Pana la un punct, da.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici in perioada de post, de Craciun mai ales se organizeaza in primul rand serbarile. De obicei se aduna salariatii undeva la un local si mananca impreuna, se mai amuza cu cate ceva. Se face in limite decente, ca esti cu sefii! Deci automat, daca esti de alta credinta si postesti e greu pentru tine.
Daca te duci trebuie sa gasesti ceva potrivit sa mananci si sa dai poate si explicatii, iar daca nu te duci esti considerat asocial, ca nu esti integrat in colectiv (si asta este foarte grav la ei).
Plus ca la serviciu si peste tot se ofera dulciuri de toate felurile si tu...nu poti..
Apoi, chiar ea zice la ce se refera. Imi pare atat de strain si straniu!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce nu avem voie sa ne bucuram de Carciun?
Nu ma refer acum la aspectul comercial, sau pomul impobodobit sau caoduri. O.K. si alea fac parte din bucuria omului. Dar ma refer la bucuria cu care asteptam si serbam aceasta sarbatoare. Colinde, anuntatul sarbatorii la portile oamenilor, pregatitul caselor si a bucatelor.
De ce nu avem voie sa ne bucuram de Craciun?
Si sa nu uitam cate sarbatori religioase mai sunt in perioada Craciunului: Sf. Andrei, Sf. Nicolaie, si alti sfinti.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.07.2015, 23:32:18
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu cred, adica nu stiu daca Dumnezeu chiar ne cere (...) sa nu iubim (...)
Ai putea, te rog, sa fii mai atenta la sensul cuvintelor? Cineva, care n-a auzit vreodata de crestinism, ar putea intelege de aici ca Dumnezeu le cere oamenilor sa urasca.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.07.2015, 23:37:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Soluția "corectă politic" de impunere a meniului "ascetic" la chef mi-a adus aminte de anecdota aceea cu bărbatul evlavios care întreabă un preot ce nu trebuie să facă post. În lista cu interdicții era inclusă și "nu ai voie să te culci cu nevasta" la care bărbatul cade pe gânduri zicând ca pentru sine: "deci până la Paști o să stau mai mult pe la vecina..."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.07.2015, 23:56:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Soluția "corectă politic" de impunere a meniului "ascetic" la chef mi-a adus aminte de anecdota aceea cu bărbatul evlavios care întreabă un preot ce nu trebuie să facă post. În lista cu interdicții era inclusă și "nu ai voie să te culci cu nevasta" la care bărbatul cade pe gânduri zicând ca pentru sine: "deci până la Paști o să stau mai mult pe la vecina..."
Mdaaa...insa cuvantul "chef"este prea indraznet pt o serbare cu angajatii ,unde atmosfera este ca la serviciu,numai ca un pic mai animata si relaxata.Dar nu intocmai ca un chef intre prieteni,unde se vorbeste fara perdea si unde alte atitudini libertine sunt permise sau chiar incurajate.

Cheful si asceza se exclud reciproc(in cazul in care participi 100% afectiv la chef),am vazut si oameni prezenti la chef care consuma un singur pahar de vin sau o jumatate,totul in limite normale.

Dar anecdota de altfel este buna :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.07.2015, 00:00:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
1. Mizez pe îngăduința Deliei și răspund eu: da, noi ne-am cunoscut personal - cum altfel? Ne știm dintotdeauna, dinainte să știm că ne știm. Că eu nu sunt demn de acest dar dumnezeiesc, e altă poveste. Dar profit de el cum pot, ca porcu, precum îmi pare. Și nădăjduiesc că într-o zi voi putea să spun cu fruntea sus: "Mulțumesc, Doamne, pentru acest suflet pe care mi l-ai pus sprijin la ceas greu!" Precum și, simplu: "Îți mulțumesc, Delia!"
:))
De cugetat la asta - "ca ne stim dinainte sa stim ca ne stim"!

Cu placere! Da' habar n-am pentru ce-mi multumesti! Eu trebuie sa-ti multumesc tie pentru toata "risipa" de margaritare pe care le lasi pe unde treci si-n preajma carora nu pot decat sa ma minunez de cum "infloreste Duhul in om". Sau "omul in Duhul".
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.07.2015, 00:05:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Deci delia31 și sophia... nu cumva să vă răsară soarele peste thymosul inflamat de la gâlceava voastră muierească! Biñe?!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.07.2015, 01:02:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deci delia31 și sophia... nu cumva să vă răsară soarele peste thymosul inflamat de la gâlceava voastră muierească! Biñe?!

Ei, sa stii ca la mine nu-i o inflamatie acuta, e cam demultisor asa.
Aproape ca nu-i vreo postare de-a Sophiei, din cele pe care i le citesc, care sa nu ma zgandare cu ceva. Si culmea, imi dau seama ca daca ii sesizez si ei asta, o fac sa sufere.
De aceea, ma limitez si nu dau reply decat rar. Mai ales ca multi dintre voi,
i-ati tot explicat tot felul de subtilitati, de care eu oricum n-as fi fost in stare. Incerc sa caut in mine, ca precis zgandarirea din afara mea e prelungirea sau reflexia vreuneia dinlauntru.

Dar nu stiu ce-i mai rau cand dau de vreo ciudatenie de-a ei mai veche la care nimeni nu i-a zis nimic: s-o las in inocenta ei sa creada ca a inteles bine cand de fapt e taman invers, sau sa intervin, cu riscul de a o face sa sufere. Nu zic ca am eu intelegerea infailibila a lucrurilor, nici n-am pretentia ca i-as putea da lamuriri, dar vad ca e experta in a-si spori singura nedumeririle si chinul, chiar si atunci cand alti forumisti ii raspund cu duhul blandetii si al rabdarii si al intelegerii, nu ca mine.

Imi amintesc de niste raspunsuri formidabile, de-ale lui Cristian ne-priceputul. Sau ale lui Mos-Neagu. De Ioan Cezar nu mai zic. Sau Yasmina, Mirela, Glykys. Sau altii. Si totusi, parca nici n-au fost. Nu stiu, numai eu am perceptia asta despre postarile ei? Ori am luat-o eu razna? Ca doar mai sunt si alte aiureli pe forum de care sa-mi pese.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.07.2015, 07:52:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-ai luat-o razna. Da' n-ai cu cine.
Ea până și catehismul l-ar lua la criticat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde