Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.04.2017, 17:42:42
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E cam șmecherească afirmația, pentru ca un om să se împărtășească trebuie să aibă o anumită conduită înainte de împărtășanie care presupune și abstinență.
E ciudat că și în conferințe și pe net mirenii întreabă mai mult despre relații trupești, ce și cum în familie, decât se apuca preoții să țină predici, preoți care nu vorbesc neîntrebați.
Văd că în posturi crește brusc interesul pentru subiecte despre relații trupești, părăsiri, avorturi.
În privința avortului și a contracepției și romano-catolicii sunt vehemenți chiar dacă se petrece în familie, să arăți cu degetul B.O.R. pe tema asta e greșit.



Dumnezeu e Atotputernic și are măsura să păstreze Biserica Sa Dreptslăvitoare fără pată, utopia nu e ortodoxia ci imaginea preferențială din capul tău pe care ai vrea tu să o ții, în funcție de gusturile tale muzicale, de sensibilitățile estetice cu care ești ispitită.


Orice fel de aberație pusă pe seama unui Sfânt fie că-i știrbește atributele, fie că-i exagerează biografia e un adaos păcătos.
Doar Iisus Hristos a fost zămislit mai presus de fire fără de bărbat, pe când catolicii extind nejustificat această zămislire, fără legătură cu ce se învăța în Biserica Primară Cea Una, ci după cum decretează un papă.



Cu siguranță te vei împlini într-o adunare ce-și zice „biserică” prin care bate vântul, care nu mai știe ce să mai taie din slujbe și din post ca să-și păstreze enoriașii.
Văd că nu observi îmbătrânirea acută din cultele catolice din țară, mai acută chiar decât la ortodocși în multe locuri, nu observi cum se vând lăcașuri de cult catolice în Occident chiar și necreștinilor, de catehizați ce sunt probabil.


Și catolicii au burtoșii lor, încă n-am văzut cleric catolic sau greco catolic să fie slabi ca scândura de la post și ajunări, pentru ei e o scădere sau o „habotnicie bizantinistă” să ții posturile cum se țineau odată în Biserica cea Una.
În schimb călugări și preoți pe care se vede postul încă mai sunt la ortodocși.

Hristos a purtat barbă, moda fără barbă e o accentuare secularistă care din păcate e preluată din ce în ce mai des și de ortodocși, la fel și moda fastului și a catedralelor, scolasticizarea învățământului teologic și multe din scăderi au fost importate în România cu mare emfază de realizări progresiste de către clericii ortodocși școliți în Occident.

Dacă e să fii sinceră vezi că scăderea interesului față de biserică corespunde temporal și direct proporțional cu introducerea teologiei scolastice și a modelelor occidentale în Biserica Ortodoxă
Zâzania au bagat-o inovaționiștii de tip Athenagoras care fără să întrebe pliroma Bisericii au prezentat cu tamtam și au impus inchizitorial niște măsuri care s-au dovedit a fi dezamăgiri eclesiologice
.

Cât timp marii duhovnici și leii ortodoxiei au ținut dreaptă cârma, oamenii făceau cozi la ușile lor la spovedanie și poporul drept credincios era unit iar avântații nu-și permiteau să forțeze prea mult.



E o afirmație inexactă, incompletă și negativă, nu cred că în ditamai municipiul București sau Cluj sau alte orașe mari nu se găsește măcar o Biserică, dacă nu chiar 4-5 în care să se facă grup de cateheză cu tinerii.

Din ce văd există paraclise universitare destinate tocmai lucrului cu tinerii, există conferințe ortodoxe care au fost tot forme de catehizare făcute încă din anii 90 de către pr Galeriu, Papacioc și alți grei ai ortodoxiei, au fost excursii la mănăstirile lor și încă sunt tabere de comuniune ortodoxă.

Știu de la cunoscuți care s-au căsătorit cum înainte de cununie, preoții au făcut ore de catehism cu viitorii miri, până și spovedania e o formă continuă de catehizare.

Există tipăritură de carte ortodoxă de mare calitate, cele mai puternice librării creștine din țară sunt ortodoxe sophia, evanghelismos, egumenita, deisis, predania,areopag ,carte ortodoxă, christiana sunt doar câteva dintre ele.

Că nu vine cineva să-ți pună pliante colorate în poștă, păi scuză-mă mărturisirea de credință nu e o fițuică aruncată pe jos batută de vânt printre resturile de la langoși și pahare de cafea folosite.
Pastorația presupune o anumită delicatețe.
Nu stau sa comentez toate rastalmacirile si scoaterile din context pe care le-ati facut. Va rog totusi, nu ma acuzati de ceva ce nici n-am pomenit: n-am aratat cu degetul BOR in privinta avortului si a contraceptiei. este lipsa de bun simt sa procedati asa.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.04.2017, 17:44:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.145
Implicit

Lumina de la Ierusalim avea sens să apară într-un loc cu semnificație pentru creștinism la Biserica Sfântului Mormânt unde este lespedea Mântuitorului.

Zone de genul Fatma,Lourdes, Medjugorie ce relicve sacre adăpostesc, ce sacralitate au ?

Că așa s-au mai trezit unii să spună că a mai fost o cinzecime în afara celei din Ierusalim din timpul apostolilor, într-o clădire din Los Angeles pe la 1906.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.04.2017, 17:53:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Nu stau sa comentez toate rastalmacirile si scoaterile din context pe care le-ati facut. Va rog totusi, nu ma acuzati de ceva ce nici n-am pomenit: n-am aratat cu degetul BOR in privinta avortului si a contraceptiei. este lipsa de bun simt sa procedati asa.
N-ai arătat expres în privința avortului și a contracepției dar ai reluat mai vechea temă că nu știu ce îndreptar s-ar băga în viața de familie legat de relațiile trupești dintre soț și soție în post.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ba multi invata altceva decat invata Biserica. Un exemplu care imi vine in minte acum, este legat de relatiile trupesti dintre sot si sotie in post. Nu stiu daca parintele Cleopa face referiri in indreptarul lui dar in alt indreptar sigur se fac. Sfantul Ioan gura de Aur nu si-a permis sa intre in detalii si sa impuna reguli care tin doar de cei doi.
La final zici:
Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Sfantul Ioan gura de Aur nu si-a permis sa intre in detalii si sa impuna reguli care tin doar de cei doi.
Unii consideră că avortul și contracepția precum și perversiunile între soți țin doar de cei doi, așa că această afirmație cu „regulile care țin doar de cei doi” poate presupune multe, acum înțeleg că nu la astea te refereai.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.04.2017, 17:55:25
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Iana, deci tu vrei sa te convertesti la catolicism? Poti exprima scurt si concis cu ce te-a dezamagit ortodoxia? Sau ce crede sufletul tau ca ii lipseste ortodoxiei? Dar cat de scurt poti...:)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.04.2017, 17:57:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Lumina de la Ierusalim avea sens să apară într-un loc cu semnificație pentru creștinism la Biserica Sfântului Mormânt unde este lespedea Mântuitorului.
Dacă locul în care se întâmplă o minune este criteriul determinant pentru validitatea ei, rezultă că orice minune care se întâmplă sau se pretinde că se întâmplă la Ierusalim este reală ?!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Zone de genul Fatma,Lourdes, Medjugorie ce relicve sacre adăpostesc, ce sacralitate au ?
La Fatima si la Lourdes s-a arătat Preasfânta Născătoare de Dumnezeu. Ce sacralitate mai mare doriți ?!!!! La Medjugorje nu se știe încă nimic, e posibil ca Biserica să nu recunoască aceste presupuse apariții.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.04.2017, 18:00:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Iana, deci tu vrei sa te convertesti la catolicism? Poti exprima scurt si concis cu ce te-a dezamagit ortodoxia? Sau ce crede sufletul tau ca ii lipseste ortodoxiei? Dar cat de scurt poti...:)
catolicismul
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.04.2017, 18:19:26
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Papa, indulgente, inchizitie...e ceea ce crezi ca lipseste ortodoxiei?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.04.2017, 18:24:23
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Papa, indulgente, inchizitie...e ceea ce crezi ca lipseste ortodoxiei?
ierahia e importanta, nu?
indulgente, pomelnice ...
nu mai citi carti protestante despre inchizitie...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.04.2017, 18:25:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
catolicismul
Scurt și la obiect, și destul de pertinent, cred eu.

De altfel, este unul dintre motivele care m-au convins și pe mine.

Din discuțiile anterioare cu suporteri ai ortodoxismului exclusivist (distinct de ceea ce consider că este Biserica Ortodoxă) mi-am cimentat opinia conform căreia aceștia nu pot explica în mod rezonabilde ce Biserica Ortodoxă nu a făcut și nu face eforturi misionare pe măsura Bisericii Catolice.

Se știe că există milioane (cel puțin) de oameni la care n-a ajuns învățătura BO. Dacă un adept al ortodoxismului exclusivist crede, pe de o parte, că toți cei care nu aparțin eclesiologic de BO vor merge în iad, pe de o parte, și că Domnul Iisus Hristos a poruncit "mergeți, învățați și botezați toate neamurile" (citez din memorie), aceștia se regăsesc într-o dilemă fără rezolvare: fie porunca Domnului nu are prea multă importanță, fie că modul în care interpretează ei soteriologia este fundamental eronat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.04.2017, 18:27:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
catolicismul
Daca esti hotarata pe calea asta, nu-mi ramane decat sa-ti urez sa-ti ajute Dumnezeu spre mantuire; si sa nu constati candva ca ii lipseste... ortodoxia.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde