Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.09.2010, 12:29:04
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
...Insa as fi interesat sa stiu ce cauta un astronaut pe Catedrala din Salamanca

Recunosc..am multe intrebari
Este ceea ce se discuta pe un alt topic privitor la proorocie... (Dumnezeu prin harul Duhului Sfant arata omului cele ce vor fi in viitor. Insa omul este cel care isi decide singur viitorul prin faptele lui libere, si nu Dumnezeu prin predestinare).

Si Parintele Arsenie Boca a picat (in foarte mare detaliu) pe Biserica de la Draganescu in anii 70 antenele de satelit de la nasa, nave spatiale... precum si alte evenimente din viitorul apropiat.

http://video.crestinortodox.ro/RqcoP...enie_Boca.html

http://www.revistafelicia.ro/articol...raganescu.html

http://razvan-codrescu.blogspot.com/...enie-boca.html
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.09.2010, 12:35:32
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am un urias respect fata de Parintele Arsenie Boca.Si nu este singurul>sa luam un exemplu>Pictura ,,Madonna and Saint Giovannino" de la Palazzo Vecchio(Florenta).Puteti vedea pictura aici.In fundal poate veti remarca ceva ciudat,undeva sus in dreapta.Daca marim imaginea>apare asta.Apare si un om in ultimul link.Remarcati atitudinea lui.Pictura este atribuita scolii lui Filippo Lippi,din sec XV.Un fals reusit sau altceva?Eu sunt scepticul la datorie :)

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 12:39:51.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.09.2010, 12:35:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
eu inteleg ca dumneavoastra priviti crestinsimul din sistemul de referinta al unui ateu, ceea ce impune o privestie globala, ecumenista a crestinismului.

este adevarat ca la Sinoadele Ecumenice atmosfera a fost foarte incordata... dar adevarul a iesit la suprafata pana la urma, mai devreme sau mai tarziu... garant fiind Duhul Sfant (acum daca imi permiteti o mica "gluma", nici Domnul nu a invitat in prima zi ci un pic mai "tarziu" in cea de a treia).

Istoria Bisericii a urmat de multe ori drama Mantuitorului Hristos, tradat si vandut de unul din apropiatii lui (Iuda), incercare de sminteala prin liderul Apsotolilor (Petru, cand acesta ii cere Domnului sa nu patimeasca si sa nu moara pe cruce), parasirea de cei pe care i-a hranit (inmultire painilor), parasirea de toti cei apropiat in momentele grele (indepartarea apostolitor la inceputul patimilor rastignirii in gradina Ghetimani), lepadarea lui Petru care trebuia sa fie liderul lor (pentru ca el era purtatorul de cuvant, nu in sesul ca el trebuia sa fie mai sus decat ei).

Nici in jurul Mantuitorului nu a fost liniste si pace chiar daca il EL si in jurul lui era deplinatatea Duhului Sfant, chiar daca ingerii ii slujeau... de ce? pentru ca cel rau stia ca trebuie sa faca necontenit razboi lui Hristos si trupului Sau Biserica.

nu stiu cat va multumeste raspunsul meu.
am o rugaminte, anume sa nu mai priviti crestinismul global ci incercati va rog sa il priviti cel putin in cele trei mari ramuri ale lui: ortodox, romano-catolic si protestant (si evident neoprotestant), intrucat teologia si implicit relatia cu stiinta sunt diferite.
Istoria este scrisa de invingatori, niciodata de invinsi.
De unde stiu eu ca adevarul este cel ce a iesit la suprafata? Garanteaza Duhul Sfant? Cum? Sub ce forma? De vreme Duhul Sfant, mangaietorul cum este numit, nu se simtea in aceste sinoade.

Ai si tu dreptate, dar ... "dar Mangaietorul, Duhul Sfant, pe Care-L va trimite Tatal, in numele Meu, Acela va va invata toate si va va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu."
Este o promisiune ca, se pare, nu prea s-a realizat.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.09.2010, 12:38:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Logic asa ar fi dar nimeni nu a lamurit inca problema.Un fals sau o marturie incredibila care,evident,ar deschide usa la multe interpretari.Pina la urma:de ce ar sculpta cineva un astronaut pe o catedrala?Ciudat.
Sute de poze cu acest astronaut circula pe net.
Ma gandesc ca reprezentantii respectivei catedrale ar fi trebuit sa dea o explicatie oficiala, sau chiar sa modifice imaginea, daca este o facatura.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.09.2010, 12:39:05
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sute de poze cu acest astronaut circula pe net.
Ma gandesc ca reprezentantii respectivei catedrale ar fi trebuit sa dea o explicatie oficiala, sau chiar sa modifice imaginea, daca este o facatura.
Corect si subscriu.Eu insa nu am gasit o explicatie oficiala dar s-ar putea sa existe.O sa mai caut.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.09.2010, 12:42:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Este ceea ce se discuta pe un alt topic privitor la proorocie... (Dumnezeu prin harul Duhului Sfant arata omului cele ce vor fi in viitor. Insa omul este cel care isi decide singur viitorul prin faptele lui libere, si nu Dumnezeu prin predestinare).

Si Parintele Arsenie Boca a picat (in foarte mare detaliu) pe Biserica de la Draganescu in anii 70 antenele de satelit de la nasa, nave spatiale... precum si alte evenimente din viitorul apropiat.

http://video.crestinortodox.ro/RqcoP...enie_Boca.html

http://www.revistafelicia.ro/articol...raganescu.html

http://razvan-codrescu.blogspot.com/...enie-boca.html
Nu stiu daca in acest caz este vorba de proorocie.
In anii '70 deja omul pusese piciorul pe Luna, avusese-ra loc sute de zboruri spatiale, iar antele de acest gen se gaseau si pe stalpul Televiuziunii Romane.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.09.2010, 12:49:23
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am un urias respect fata de Parintele Arsenie Boca.Si nu este singurul>sa luam un exemplu>Pictura ,,Madonna and Saint Giovannino" de la Palazzo Vecchio(Florenta).Puteti vedea pictura aici.In fundal poate veti remarca ceva ciudat,undeva sus in dreapta.Daca marim imaginea>apare asta.Apare si un om in ultimul link.Remarcati atitudinea lui.Pictura este atribuita scolii lui Filippo Lippi,din sec XV.Un fals reusit sau altceva?Eu sunt scepticul la datorie :)
Acum știm cu toții că extratereștrii sunt draci și că OZN-urile nu pot exista (fizic vorbind).
Mulți savanți au ajuns la concluzia că OZN-urile nu pot fi decât ființe spirituale (savanții fiind atei) și că ele nu pot exista în plan lumesc căci sfidează legile fizicii. S-a văzut în filmări cum OZN-urile pot atinge instantaneu viteza sunetului și mai mult fără a provoca un bang sonic (lucru imposibil fizic) sau cum la viteze foarte mari fac curbe de peste 90 de grade fără să își altereze viteza. De asemenea, ele se pot materializa sau dematerializa aleatoriu.

Unde sunt savanții ăștia? Mărturiile lor rămân, însă ei au fost găsiți morți la scurtă vreme după publicarea opiniei lor (asta la intervale diferite desigur).

Urmăriți seria Conspiritus de pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=vsea-oXMxGI pentru clarificări. Eu zic că prezintă destul de bine realitatea OZN-urile într-un mod mai mult sau mai puțin biblic.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.09.2010, 12:52:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Acum știm cu toții că extratereștrii sunt draci și că OZN-urile nu pot exista (fizic vorbind).
Mulți savanți au ajuns la concluzia că OZN-urile nu pot fi decât ființe spirituale (savanții fiind atei) și că ele nu pot exista în plan lumesc căci sfidează legile fizicii. S-a văzut în filmări cum OZN-urile pot atinge instantaneu viteza sunetului și mai mult fără a provoca un bang sonic (lucru imposibil fizic) sau cum la viteze foarte mari fac curbe de peste 90 de grade fără să își altereze viteza. De asemenea, ele se pot materializa sau dematerializa aleatoriu.

Unde sunt savanții ăștia? Mărturiile lor rămân, însă ei au fost găsiți morți la scurtă vreme după publicarea opiniei lor (asta la intervale diferite desigur).

Urmăriți seria Conspiritus de pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=vsea-oXMxGI pentru clarificări. Eu zic că prezintă destul de bine realitatea OZN-urile într-un mod mai mult sau mai puțin biblic.
sunt doar fabulatii ...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.09.2010, 12:59:50
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Viziunea omului modern sfasiat de contradictii

In ,,Dragoste in vremea holerei" era o replica celebra: ,,He allowed himself to be swayed by his conviction that human beings are not born once and for all on the day their mothers give birth to them, but that life obliges them over and over again to give birth to themselves".
Daca aluneci pe acesta panta si mixezi pe stil alchimist Credinta si stiinta s-ar putea sa ajungi la concluzii care sa te trimita definitiv la psihiatrie dintr-un motiv extrem de simplu:nu exista nici o garantie ca mintea umana,independent de orice, poate sa inteleaga toata aspectele din jurul ei.De aceea,de multe ori,am simtit ca o persoana care se roaga sincer este mai linistita decat un hiper-rational.Unii ar spune ca este vorba de lipsa de informatie dar ma indoiesc ca este vorba de asta.Cred ca multe raspunsuri,daca nu cumva cele mai importante,le putem gasi unde au fost puse,in noi.Cred ca prin Credinta se poate ajunge la ele,oricat de lipsita de rigurozitate stiintifica ar fi o asemenea optiune.Personal,imi rasuna mereu si mereu,aproape obsesiv,cuvintele Sfantului Apostol Pavel din I Corinteni 13:1-13 precum si cele din I Corinteni 15:1-58.

Spun asta in calitate de individ care nu se desparte de The Holy Bible dar care este pasionat si de mintea unui geniu pentru ca intotdeauna m-am intrebat:geniul,inspiratia,aceea capacitate extraordinara a unui om precum Leonardo,de unde venea?Care este sursa ei?Am multe intrebari dar ar trebui,poate,sa ma preocup mai mult de cum traiesc Credinta decat de arborigenii din Zimbabwe dar din pacate,gestul Evei ma urmareste in loc sa bag la cap,de exemplu, pilda lui Antonie cel Mare:

,,Oamenii se socotesc rationali insa pe nedrept, caci nu sunt rationali. Unii au invatat cuvintele si cartile vechilor intelepti. Dar rationali sunt numai aceia care au sufletul rational, pot sa deosebeasca ce este binele si ce este raul, se feresc de cele rele si vatamatoare sufletului si toata grija o au spre cele bune si folositoare sufletului; iar acestea le savarsesc cu multa multumire catre Dumnezeu. Numai acestia trebuie sa se numeasca rationali".

Va doresc o zi buna in continuare si imi cer scuze pt digresiunea mea.

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 14:01:40.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.09.2010, 14:53:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu stiu daca in acest caz este vorba de proorocie.
In anii '70 deja omul pusese piciorul pe Luna, avusese-ra loc sute de zboruri spatiale, iar antele de acest gen se gaseau si pe stalpul Televiuziunii Romane.
Parintele Arsenie Boca avea si harul proorociei. Martusisesc aceasta miile de oameni care au cunoscut pe Parinte. Pictura trebuie vazuta in ansamblul ei, precum si mesajele prvititoare la stiinta si la evenimentele politice si sociale din viitorul apropriat. Multe proorocii s-au implinit deja.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59