Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.12.2012, 22:36:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit New Age - 6 zile

Timpul a zburat și iată că 21 e vinerea ce vine. După ce am văzut pe net destule clipuri cu testele de acceptanță care s-au făcut în ultimii ani pentru a pregăti cum se cuvine trecerea oficială la așa-zisa perioadă „New Age”, teste acustice de genul trîmbițelor Apocalipsei, teste vizuale „Blue Beam” (nori de forme ciudate și cu culori interesante, siluete gigantice pe cer, doi sori în timpul zilei etc) și teste cu cutremure artificiale produse de instalațiile „HAARP”, după ce am citit materiale cu presupusele etape care fac tranziția către sfîrșitul ce va să vină, am ajuns la concluzia că e bine să mă pregătesc dinainte pentru grelele ispite ce vor începe.

În ordinea importanței:

  • Trebuie să ne spovedim și să ne împărtășim pînă pe 21.
Deși recent m-am întîlnit cu duhovnicul pentru asta, îl voi mai căuta o dată spătămîna ce vine. Perioada ce urmează va avea un mare impact asupra creștinilor, slăbindu-le credința. Probabil că mulți preoți vor cădea în apostazie și într-un viitor nu prea îndepărtat, oamenii vor avea dificultăți în a găsi biserici autentic ortodoxe și preoți care să-i dezlege și să-i împărtășească.

Soluția ar fi să ținem aproape cu cei de o credință cu noi, să ne întărim unii pe alții, să-i ridicăm pe cei mai slabi care nu vor ști ce se întîmplă, să păstrăm legătura cu duhovnicii, să avem un preot mereu aproape. În cazuri de viață și de moarte și în lipsa preotului, să nu uităm că noi înșine avem posibilitatea de a-i spovedi pe cei ce urmează să plece la cele veșnice, că putem boteza copiii sau pe cei mari nebotezați cu apă sau chiar cu pămînt în lipsa apei. Să avem la îndemînă o carte cu rugăciuni, Biblia și cele mai importante cărți din casă ce aparțin de Sfînta Tradiție.

  • Trebuie să facem provizii de apă.
Apa e mult mai importantă ca mîncarea. La noi în oraș, în fiecare cartier este cîte o fîntînă forată, exact pentru situații de criză. Dar fiind iarna, de multe ori robinetele sînt blocate și trebuie să așteptăm dezghețul. Eu apă de la chiuvetă nu consum, dar pentru viitor nu va fi vorba despre așa zisele mofturi, ci de faptul că s-ar putea să nu mai ajungă în casele noastre dacă se taie curentul de exemplu.

Depozitarea apei pentru timp îndelungat nu este deloc simplă, dar din cîte am înțeles cel mai indicat e să o păstrăm în recipiente din sticlă. Puțini își permit damigene (50l – cam 130 de lei) sau chiar recipinente profesionale pentru apă (300l – 450de lei), dar există metode mai ieftine care nu știu dacă sînt bune pe termen lung (butoaie de 220l – 90 de lei) sau chiar sticle (din sticlă) de orice fel cu dopuri de plută sau banalul butoiaș de 10l care e cam 6 lei la supermarket. E mai puțin riscant să pui apă potabilă, pentru consum, în recipiente mai mici și multe, căci dacă se strică vreo cîteva nu e ca atunci cînd se strică un butoi de 200-300 de litri.

  • Trebuie să avem o sursă auxiliară de căldură.
Fiind iarnă, se apropie temperaturi foarte scăzute. Majoritatea celor de la oraș avem centrale pe gaz, care nu funcționează dacă lipsește curentul electric sau gazul. Noi trăim într-o țară ortodoxă, deci sîntem o țină principală pentru cei care urmăresc devierea noastră de la dreapta credință. Mă gîndesc că va fi și prin zona noastră cel puțin un curemur artificial care să ne zdruncine credința, mai ales că avem și vecini ortodocși în țările din jur. Dar chiar dacă nu va fi nimic la noi, furnizorii de gaz pot închide țeava pe motiv de siguranță și putem rămîne pe rezervele naționale – dacă or fi existînd. Oricum, văd două soluții concrete în acest caz (fără gaz, fără curent): soba pe combustibil solid sau folosirea buteliilor de aragaz. La bloc e mai complicat cu evacuarea fumului, dar încă mai sînt apartamente care au acces la coșuri de fum. Altfel, fuga la țară la părinți și la bunici – care îi aveți aproape.

  • Trebuie să și mîncăm, măcar din cînd în cînd.
Chiar de nu va fi nimic începînd cu 21, lumea va rade tot din magazine și pentru o vreme vom trăi pe resursele din cămară. Dar dacă va fi ce se presupune, banii nu vor mai avea mare valoare începînd cu sărbătorile, transporturile vor fi afectate, magazinele și piețele se vor goli în scurt timp. Vom vedea.

Voi da o listă cu alimente care rezistă pe perioade mai mari de timp:

- miere de albine de diverse tipuri
- nuci, castane și alune crude și în coaja lor
- fistic, migdale și orice fel de semințe găsiți
- făină (de grîu, orz, ovăz, secară, porumb, soia, năut, hrișcă șamd)
- boabe crude de soia, hrișcă, mei, năut, linte și fasole de mai multe culori, amaranth, quinoa, orez șamd
- paste făinoase
- fructe uscate de goji, merișoare, prune șamd
- cartofi
- mere
- murături de tot felul (nu uitați să pitrociți varza :) )
- diverse conserve după gust și preferințe
- compoturi de fructe
- dulciuri (pe care le recomand numai în situații-limită)

Cineva care se spovedește la un duhovnic foarte îmbunătățit din inima țării, la care și ierarhii se mărturisesc, mi-a povestit că acel preot-călugăr i-a dat un sfat, insistent, să facă provizii pentru a trece de iarna asta. Mi s-a părut cel puțin interesant acest lucru, mai ales că după descrierea respectivei persoane acel duhovnic este „un sfînt în viață”, iar persoana face periodic 900 de km dus-întors pentru o spovadă la el.

  • Trebuie să ne protejăm familia.
Da, oamenii din jurul nostru în general nu ne sînt prieteni în situații de supraviețuire. Fiecare e pentru el și pentru familia lui. Dacă va fi război civil, dacă nelegiuiții se vor aduna în găști pentru a supraviețui în jungla urbană, trebuie să te aperi. Foamea le va întuneca rațiunea. Citeam în ziar că în orașul meu sînt mii de oameni care dețin arme de foc. Ce faci dacă îți bat unii ca aceștia la ușă? Te pregătești din timp în mod corespunzător sau măcar încerci să faci asta.

Scria pe un forum cineva care practică tirul cu arcul ca sport că a vrut să-și cumpere unul pentru el. N-a reușit, deoarece arcul e considerat ca armă letală și trebuie să ai autorizație de la poliție care nu știu pe ce criterii se acordă... Deși oricine are în casă cuțite cu lama mai lungă de 10 cm care sînt cît de letale se poate să fie. Deci la capitolul ăsta nu știu ce să zic, decît că sper să ne păzească Domnul de ce e mai rău.

Acestea fiind spuse, vă doresc să nu vă pierdeți credința, speranța și dragostea, indiferent ce urmează. Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 15.12.2012 at 22:48:00.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.12.2012, 22:48:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sfarsitul calendarului civilizatiei maya a reprezentat unul dintre cele mai incitante si dezbatute subiecte din anul 2012. De aceea, NASA a lansat un videoclip despre Apocalipsa mayasa, in care se explica de ce nu vine sfarsitul lumii pe 21 decembrie 2012.

Cu zece zile inaintea presupusei Apocalipse, NASA a prezentat un material intitulat: "De ce lumea nu s-a sfarsit ieri", potrivit Daily Mail.

Oamenii de stiinta de la NASA au explicat asa-numitele "mituri" care inconjoara sfarsitul calendarului mayas. Profetia care indica sfarsitul lumii se bazeaza pe o interpretare a unui vechi calendar mayas, care sustine ca lumea se va sfarsi pe 21 decembrie 2012. Pe masura ce se apropie "ora zero", au fost lansate diferite teorii despre sfarsitul planetei Pamant, insa toate sunt infirmate de catre agentie.

Planeta Nibiru nu exista!

O teorie sustine ca planeta Nibiru, descoperita de vechii sumerieni, se va prabusi pe Pamant pe 21 decembrie, ucigand pe toata lumea. Insa oamenii de stiinta au afirmat cu tarie ca o astfel de planeta nu exista. In videoclipul lansat de NASA se sustine ca toate teoriile apocaliptice sunt construite pe o conceptie gresita.

"Calendarul mayas nu se incheie de fapt pe 21 decembrie 2012", a spus dr. John Carlson, directorul centrului de arheologie si astronomie de la NASA.

"Nu au existat profetii mayase care asa fi prezis sfarsitul lumii. Potrivit cunostintelor noastre stiintifice, Big Bang-ul a avut loc acum 13,7 miliarde de ani in urma, dar exista date gasite in ruinele mayase, care se intind cu un milliard de miliarde de ani in trecut", a spus Carlson.

"Calendarul mayas a fost conceput pentru a tine evidenta acestor intervale de timp lungi si este cel mai complex sistem calendaristic creat vreodata.

"Potrivit teologiei maya, lumea a fost creata in urma cu 5.125 de ani, la o data care ar putea fi 11 august 3.114 i.Hr. Exista 13 baktuni sau cicluri care au trecut de la aceasta data, care va ajunge la zero, dar nicio profetie catastrofala nu indica acest moment al timpului", a explicat cercetatorul.




E si un videoclip - http://www.ziare.com/magazin/nasa/na...-video-1206985
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.12.2012, 22:52:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ionut, aia e o satira?

Ca daca nu e, sunt sincer ingrijorat pentru tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.12.2012, 22:56:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Prostia nu trebuie subestimata.

Dar nici supraestimata.

In cel mai nefericit caz, astia creduli si naivi se vor incuia in casa asteptand sa le cada planeta in cap sau sa li se modifice adn -ul sau alte prostii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.12.2012, 23:15:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ionut, aia e o satira?

Ca daca nu e, sunt sincer ingrijorat pentru tine.
Nicidecum. Dar să știi că nu vreau să demonstrez nimănui nimic din moment ce mai e puțin pînă pe 21.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.12.2012, 23:21:21
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Credeam ca oamenii credinciosi sunt imuni la acest anume gen

...de tampenii, da se pare ca am gresit. Florin-Ionut, o intrebare de bun-simt: daca fazele cu haarpu' si alea-alea, sunt ultra secrete, cum de stie toata lumea? "ba, punem saua pe voi, dar facem totul in mare secret, voi faceti-va ca nu stiti".
Daca as reusi sa convertesc prostia umana in energie termica sau lucru mecanic, as da EU o lovitura de stat la scara planetara, si l-as pune pe Obama la sapat in gradina si pe Putin sa ma invete arte securistice.
DA, intalneste-te cu duhovnicul! Asta e singurul punct decent din toate astea. De fapt, intalnirea cu duhovnicul la vreme de post e evidenta pentru un credincios crestin.
Esti un om inteligent. Inginer, membru senior al acestui forum, crestin practicant, autor a multe postari incitante, chiar interesante, unele de mult bun-simt, multe altele fanteziste. Totusi...cum de crezi in asa ceva?! La nivelul asta?!
P. S. Spune-le Auroranilor si Nexonienilor, din partea mea, ca membrii forumului trebuie crutati, impreuna cu ai lor. De fapt, sunt convins ca ai pile mult mai inalte ca mine sus, dincolo de stele.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.12.2012, 23:27:22
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
sa ne gandim ce facem pt mantuirea noastra nu la ce va venii
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.12.2012, 23:30:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prostia nu trebuie subestimata.

Dar nici supraestimata.

In cel mai nefericit caz, astia creduli si naivi se vor incuia in casa asteptand sa le cada planeta in cap sau sa li se modifice adn -ul sau alte prostii.
Păi asta se și urmărește, ca unii să creadă că ne invadează extratereștrii, alții, că se oprește timpul, alții că a venit Iisus sau că se răstoarnă polii.

Ideea e ca noi să ne păstrăm cumpătul și mintea întreagă indiferent ce va fi. Că sfîrșitul lumii sigur nu va fi săptămîna viitoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.12.2012, 23:30:58
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
sa ne gandim ce facem pt mantuirea noastra nu la ce va venii
O afirmatie de mult bun-simt. Subscriu. Acelasi lucru l-a zis si Altcineva... Florin, oare Cine a zis "Nu te teme, turma mica"?... Daca stii, primesti ca premiu o tableta martiana cu licenta geonosiana (marfa!!!! ultimul racnet; nici bubulii si reptiloizii nu au asa ceva) dupa data de 21 Dec. :P
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.12.2012, 23:33:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Probabil o sa beau un vin fiert. Ce va agitati atata? Nu aveti altceva mai bun de facut?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41