Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.01.2009, 21:54:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Lumineaza-ne pe noi, Doamne! Caci vom da socoteala de orice cuvant de prisos.
...pt asta m-am luptat si eu atata... dar cine a bagat de seama? numai cine isi vede de MANTUIREA lui...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 01.02.2009, 14:46:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am inteles aluzia,Anca,si va inteleg si pe voi.Sincer!
Insa,nu ar strica sa fiu si eu inteleasa,cat de putin,prin prisma faptului ca nu putem fi toti la fel,nu putem gandi la fel,sau trai in consecinta.Dar,aceasta intelegere tine mai degraba de o anumita intelepciune.
Nu spun ca am neaparat dreptate,spun doar ca asa gandesc eu,atat pot sa discern si sa gandesc,in functie de tot ceea ce reprezint cu trecutul,prezentul si viitorul la nivel imaginar,cu toate cate reprezinta propriul Univers,din care nu-L exclud pe Dumnezeu....Dumnezeu propriei perceptii si-a neputintei de sine.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.07.2009, 02:38:16
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cer un sfat!

--------------------------------------------------------------------------------

Am si eu o problema...am intrat pe acest forum deoarece nu stiu cu cine as putea vorbi despre aceasta situatie jenanta,care ma consuma,nu-mi pot lua gandul de la ''problema '' mea...
De cand m-am confruntat cu o problema grava in familie,am schimbat biserica pe manastire...preotul cu calugarul...
Din prima clipa am simtit ca acest calugar tanar este duhovnicul de care aveam nevoie.......doar ca.....
Dupa mai mult de jumatate de an de spovedit la acest calugar,simt ca...nu-mi pot lua gandul de la dansul...
Daca la inceput ma duceam la manastire(din Bucuresti)sa ma rog pt problema grava de sanatate din familie,iata-ma acum ca ma duc doar sa-l vad pe calugarul meu....
Ma simt bine doar daca imi adreseaza cateva cuvinte,imi lumineaza ziua.Problema e ca am devenit geloasa pe celelalte fete care vorbesc cu dansul,sau carora le acorda mai multa atentie decat mie...
Bineinteles ca nu si-a dat seama de nimic!!!Este prezent in gandurile mele continuu,dar nu ma duc prea des,sa nu ma tradez.
Cred ca si dansul ma simpatizeaza,imi vorbeste,imi da carti duhovnicesti de citit...dar...in cazul unui calugar poate fi mai mult de atat?!Eu nu am simtit nimic nelalocul lui din partea dansului...partea rea e ca acest lucru ma deranjeaza!Nu vreau nimic,doar sa ma placa,sa ma simpatizeze,sa simt asta din partea lui.
E urat ceea ce am sa intreb,dar oare e posibil sa ma placa mai mult decat pe alte fete?Sau e pacat?
Nu ma considerati o pacatoasa va rog,sunt o fata foarte serioasa si cuminte,doar ca dansul este special pt mine...
Va rog sa-mi raspundeti,sa ma ajutati,ce stiti despre calugari si femei?(nu in sensul rau,ma refer la o relatie de comunicare,nu la altceva),in ce relatii sunt dansii cu femeile?
Ce stiti despre asta?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.07.2009, 10:44:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
--------------------------------------------------------------------------------

Am si eu o problema...am intrat pe acest forum deoarece nu stiu cu cine as putea vorbi despre aceasta situatie jenanta,care ma consuma,nu-mi pot lua gandul de la ''problema '' mea...
De cand m-am confruntat cu o problema grava in familie,am schimbat biserica pe manastire...preotul cu calugarul...
Din prima clipa am simtit ca acest calugar tanar este duhovnicul de care aveam nevoie.......doar ca.....
Dupa mai mult de jumatate de an de spovedit la acest calugar,simt ca...nu-mi pot lua gandul de la dansul...
Daca la inceput ma duceam la manastire(din Bucuresti)sa ma rog pt problema grava de sanatate din familie,iata-ma acum ca ma duc doar sa-l vad pe calugarul meu....
Ma simt bine doar daca imi adreseaza cateva cuvinte,imi lumineaza ziua.Problema e ca am devenit geloasa pe celelalte fete care vorbesc cu dansul,sau carora le acorda mai multa atentie decat mie...
Bineinteles ca nu si-a dat seama de nimic!!!Este prezent in gandurile mele continuu,dar nu ma duc prea des,sa nu ma tradez.
Cred ca si dansul ma simpatizeaza,imi vorbeste,imi da carti duhovnicesti de citit...dar...in cazul unui calugar poate fi mai mult de atat?!Eu nu am simtit nimic nelalocul lui din partea dansului...partea rea e ca acest lucru ma deranjeaza!Nu vreau nimic,doar sa ma placa,sa ma simpatizeze,sa simt asta din partea lui.
E urat ceea ce am sa intreb,dar oare e posibil sa ma placa mai mult decat pe alte fete?Sau e pacat?
Nu ma considerati o pacatoasa va rog,sunt o fata foarte serioasa si cuminte,doar ca dansul este special pt mine...
Va rog sa-mi raspundeti,sa ma ajutati,ce stiti despre calugari si femei?(nu in sensul rau,ma refer la o relatie de comunicare,nu la altceva),in ce relatii sunt dansii cu femeile?
Ce stiti despre asta?
Exista riscul ca de la aceasta simpatie sa se ajunga mai departe. Iti este duhovnic?? Incearca sa ceri sfatul unui alt preot. Sau daca ai taria sa-i spui in scaunul spovedaniei ceea ce simti si trebuie sa hotareasca Hristos.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.07.2009, 14:22:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, exista acest pericol si la femei, cand preotul/duhovnicul este barbat si te duci des la el, la biserica.
Este ceva natural. Ochii vad, inima cere...Noroc cu constiinta si credinta care spun "nu".
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.07.2009, 14:35:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, exista acest pericol si la femei, cand preotul/duhovnicul este barbat si te duci des la el, la biserica.
Este ceva natural. Ochii vad, inima cere...Noroc cu constiinta si credinta care spun "nu".
Noroc cu ce ? Dacă toate ar fi după conștiință și credință, s-ar alege praful și pulberea , fără ajutorul Lui , căci slabi și neputincioși suntem Doamne, dar mândrii din cale afară !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.07.2009, 20:56:26
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Exista riscul ca de la aceasta simpatie sa se ajunga mai departe. Iti este duhovnic?? Incearca sa ceri sfatul unui alt preot. Sau daca ai taria sa-i spui in scaunul spovedaniei ceea ce simti si trebuie sa hotareasca Hristos.
Da,este duhovnicul meu.
Dar nu de multa vreme,de vreo 6 luni,cand sora mea a avut o problema grava de sanatate.
Foarte des nu pot vorbi cu dansul...cat sa ma tot spovedesc?!nu stiu ce pacate sa-mi mai gasesc doar-doar mai am un motiv sa ma duc la spovedit!
Sa-i spun in scaunul spovedaniei?!dar asta nu ar fi ca o marturisire?!Asta inseamna ca l-as pierde definitiv...asa ...daca nu stie, pot sa-l vad macar,pot sa-l ascult la slujba,pot sa-l salut,pot sa ma duc doar sa ma binecuvanteze!Cum as mai putea sa-l privesc in ochi dupa?!Si nu ma pot lipsi de dansul! Nu acum!Mi-e frica sa-i marturisesc!Si ceea ce-i mai rau,e nu de rusine,sau ca stiu ca este un pacat,ca nu e bine ceea ce simt...ci pt ca mi-e teama ca nu-mi raspunde la fel....
Ce sa hotarasca Hristos?!m-am dus la duhovnic ca la un salvator,ca la un mijlocitor catre Domnul pentru viata surorii mele,am crezut in rugaciunile dansului mai mult decat in doctori si chimioterapiile pe care le-a facut surioara mea.....si acum uite unde-am ajuns!!!
Sunt o persopana matura,nu ma joc cu sentimentele....dar ce sa fac???????????!!!!!!!!!!
Multumesc!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.07.2009, 21:02:49
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, exista acest pericol si la femei, cand preotul/duhovnicul este barbat si te duci des la el, la biserica.
Este ceva natural. Ochii vad, inima cere...Noroc cu constiinta si credinta care spun "nu".

Constiinta mea acum e cam tulbure!Nu o sa ma dau de gol insa!Mi-e si teama,probabil nu m-as mai putea apropia de dansul.
Dar oare si ei pot simti la fel?Eu parca simt ceva si din partea dansului,dar poate e numai impresia mea,poate confund bunatatea si simpatia cu altceva...Nu lasa sa se vada nimic.Dar oare ei cum lupta impotriva acestor sentimente(daca ele la unii sa zicem ca ar exista la un moment dat in timpul calugariei)?
Multumesc!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.07.2009, 21:20:55
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Foarte des nu pot vorbi cu dansul...cat sa ma tot spovedesc?!nu stiu ce pacate sa-mi mai gasesc doar-doar mai am un motiv sa ma duc la spovedit!
Sa-i spun in scaunul spovedaniei?!dar asta nu ar fi ca o marturisire?!Asta inseamna ca l-as pierde definitiv...asa ...daca nu stie, pot sa-l vad macar,pot sa-l ascult la slujba,pot sa-l salut,pot sa ma duc doar sa ma binecuvanteze!Cum as mai putea sa-l privesc in ochi dupa?!Si nu ma pot lipsi de dansul! Nu acum!Mi-e frica sa-i marturisesc!Si ceea ce-i mai rau,e nu de rusine,sau ca stiu ca este un pacat,ca nu e bine ceea ce simt...ci pt ca mi-e teama ca nu-mi raspunde la fel....
Ce sa hotarasca Hristos?!m-am dus la duhovnic ca la un salvator,ca la un mijlocitor catre Domnul pentru viata surorii mele,am crezut in rugaciunile dansului mai mult decat in doctori si chimioterapiile pe care le-a facut surioara mea.....si acum uite unde-am ajuns!!!
Sunt o persopana matura,nu ma joc cu sentimentele....dar ce sa fac???????????!!!!!!!!!!
Multumesc!
Draga Elena Diana, dar asta mai este Taina spovedaniei? Spovedania inseamna ca merg la picioarele Domnului, care imi raspunde prin duhovnicul meu..
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.07.2009, 21:33:56
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Draga Elena Diana, dar asta mai este Taina spovedaniei? Spovedania inseamna ca merg la picioarele Domnului, care imi raspunde prin duhovnicul meu..
Ai dreptate!Stiu!Nici nu mai ma concentrez cand ma spovedesc,in loc sa vorbesc despre sanatatea surorii mele,ma pierd....spoveditul a devenit un pretext sa vorbesc cu CALUGARUL!!!
Offf!!!!!!!!
Stii cati ani am?!34!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu e o dragoste adolescentina!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Preotul calugar Bogdan N Preotul 8 20.02.2012 11:13:43
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40