Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.03.2010, 15:38:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dintre Sf Părinți, să vedem, de exemplu, ce scrie Fer. Augustin, în "Despre Cetatea lui Dumnezeu":

"Pedeapsele temporale sunt suferite de unii numai în această viață, de alții după moarte, de alții atât aici cât și acolo, dar de toți înainte de Judecata Finală. Nu toți care suferă pedepse temporale după moarte ajung la pedeapsa eternă, care va urma după Judecata Finală."

Această suferință provocată de pedepsele temporale, după care cel care trece de ele, trece în Paradis, noi o numim "purgatoriu".

Da, cred ca voi numiti purgatoriu ceea ce noi numim suferinta sufletului care nu s-a invrednicit de bucuria raiului si care poate fi mantuit din aceasta stare prin rugaciunile Bisericii si ale urmasilor. Nu cred ca purgatoriul este un loc in sine ci exista iad si rai!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.03.2010, 18:13:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

De multe ori am văzut că oamenii se oțărăsc, deși spun același lucru, doar că folosind cuvinte diferite. Sigur că putem să-i spunem "parte reversibilă a iadului" sau altfel. Noi i-am spus "purgatoriu", termen care are legătură etimologică cu acțiunea de a curăți. Dacă sună prea latinesc, am putea, la fel de bine, să-i spunem "căznitoriu" în loc de "purgatoriu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.03.2010, 18:33:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea dragomir Vezi mesajul
să-i spunem "căznitoriu" în loc de "purgatoriu".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purgatoriul MariaB Biserica Romano-Catolica 220 17.10.2014 20:11:14
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11