Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.10.2009, 20:36:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
pai ar trebui si niste casti skinny pentru cap. sa nu dea pe dinafara niste treburi...
hai, te rog! nu ma provoca... :))
Aceeasi rugaminte as avea-o si eu...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.10.2009, 20:39:33
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

k. atunci sa convenim ca acele casti pot fi unisex... si gata.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.10.2009, 20:55:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marysa Vezi mesajul
fratilor, sa-mi fie cu iertare dar ce sunt aia pantaloni skinny ????
sunt pantaloni care urmeaza forma piciorului (dar nu mulati - aceia sunt leggings), fara sa fie largi sau evazati.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.10.2009, 18:46:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sa revenim la subiect

Constat ca v-ati indepartat de la subiectul initial.
Intrebarea se referea la cum sa se imbrace si sa apara barbatii si la ispitele femeilor.
Despre femei se tot vorbeste peste tot, fara rezultat si cu multa discriminare.
Cineva spunea aici ca femeile n-au ispite ca sunt mai cerebrale.
Oho! Gresit.
Femeile au ispite mari, caci au suflet mult. Daca ar fi asa cerebrale n-ar mai fi atatia copii facuti aiurea si chinuiti si facuti cu te miri cine si avorturi si etc.
Am deschis subiectul pentru ca ma dernaja sa tot criticam femeile, purtarea lor, vesmintele, parul, fardurile, podoabele etc. si sa-i plangem pe barbati pentru ca sunt slabi si usor de ispitit.
Vroiam sa discutam despre barbati si ispitirea femeilor.
Vi s-a intamplat sa vedeti un preot sau un calugar mai atragator, mai fin, cu ochi frumosi, care sa va ispiteasca in suflet?
Si pe urma cum sa se imbrace si sa se poarte barbatii in biserica si in afara ca sa nu ispiteasca femeile?
Sa-si puna si ei val pe fata? Sa se infasoare?
Unii umbla descheiati pana la buric, cu pantaloni prin care ghicesti totul, altii cu cercei, cu frizuri nebune, sau plete, sau rasi in cap, cu barbi si mustati. E bine, e rau?

Revenind la intrebarea de mai sus cu preotul sau calugarul frumos, am sa concluzionez spunand ca "ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place".
Nu poti sa te acoperi de tot si sa anulezi ispita, nici ca femeie si nici ca barbat.
Preotul, calugarul, sunt infasurati Slava Domnului, dar si asa, daca sunt inalti, supli, cu ochi frumosi, maini fine si voce placuta, tot te atrag. Si nu este voia lor de obicei.
Indiferent cum umbli si te imbraci: daca ai interesul poti isipti pe cine te place cum esti, si daca nu ai interesul, este vina celui care totusi este atras si ispitit.
Sa nu chinuim si sa judecam pe altul pentru slabiciunea noastra proprie, fie ca suntem barbati sau femei.
Sa nu dam cu femeia de pamant pentru ca noi barbatii avem o problema (ca o mimoza ) in pantaloni, si nici noi femeile sa nu picam in ispita din prea multa sensibilitate si visare.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.10.2009, 19:46:54
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Barbatul crestin si ispitele femei -de data asta

Iubita mea sora in Domnul Hristos dac a faci referire la caderea in pacat a primei femei ,adica Eva spunind din ce pot eu sa inteleg cu putina mea minte si intelepciune ca te revolta aceste ca se spune ca a venit caderea prin ea , atunci te superi pe adevar si adevaru este Biblia : Ce este asa de greu sa citim biblia ? Eu am facut referire ca da avenit pacatul printro femeie, dar prin alta femeie de data aceasta una ce nu sa mai nascut In lume inainte de nasterea ei si dupa nastrea ei mai S F I N T A si mai C U R A T A si aceasta fiid Prea SfInta Fecioara maria FECIOARA INAINTE DE ZAMISLIREA DOMNULUI SI DUPA NASTEREA LUI RAMININD FECIOARA ; eu am spus si repet ca atIt aiubit Dumnezeu lumea in cIt parIndui rau de alungarea Parintilor nostri Adam si Eva din gradina raiului a Ingaduit ca HRISTOS sa se intrupeze de la DUHUL SfInt si din FECIOARA MARIA si sa se faca OMsa vina sa ne deslege de pacatul si osInda M O R T I I . sa ridice pe cei drepti din iad si sa-i duca In rai prin Ingroparea lui cea de treii zile care a Inchipuit dupa putina mea minte si Intelepciune ingroparea pacatelor noasre iar prin I N V I E R E A LUI ridicarea omului din caderea in care eram inainte de venirea lui In lume ca sa ne M I T U I A S C A NU ?? .

Iar acum la vinovatia femei sau a barbatului nu este de inteles nimic mai mult de cIt a zis MIntuitoru si anume cal ce voieste sa vina dupa mine sase lepede de sine sa ia crucea si sa urmeze mie .Si ce se intelege prin aceasta cruce pazirea de cadere si aunuia si a altuia nu este scuza ca ea ma Indemnat prin Purterile ei sau ale lui nu nu spune HRISTOS daca unul din Ochi tai te face sa cazi in pacat S C O A T E L si iar daca unul din madularele tale (picior ,mIna sau ori care altul te face sa pacatuiest i scoatel si aruncal de la tine ) ca este mai bine tie sa intri Imparatia cerurilor fara un madular de cit cu toate si in focul iadului

Last edited by ioan_strainul; 25.10.2009 at 20:03:51. Motiv: pt. SOPHIA
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.10.2009, 19:53:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vroiam sa discutam despre barbati si ispitirea femeilor. [...]

Si pe urma cum sa se imbrace si sa se poarte barbatii in biserica si in afara ca sa nu ispiteasca femeile?
cel mai bine ar fi sa se imbrace in alb si negru, ca astea-s "culorile" cele mai serioase si dau sobrietate oricarui moment.

ps: si evident, fara pantaloni skinny (da, ii poarta si barbatii!), camasi descheiate si atitudine mitocaneasca, in general.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.10.2009, 20:05:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Sa-si puna si ei val pe fata?
apropo de asta, val nu trebuie sa-si puna, dar sa-si lase barba ar fi ideal. desi acum sigur or sa vina unele sa spuna ca ele sunt atrase/ ispitite de barbatii cu barba! asa ca pana la urma nu e problema "ispititorului", ci a celui care se lasa ispitit.


solutia problemei la ambele sexe: sa nu ne uitam prea mult imprejur (la propriu, dar si la figurat) si sa ne vedem mai bine de ale noastre (sa luam aminte ca ce dam, cam tot aceea primim).
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.10.2009, 21:58:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, sa stii ca in unele biserici (printre care si cea din cartierul meu) unt puse niste afise care tintesc imbracamintea necorespunzatoare. Stii ce imagini sunt? Niste slapi (barbatesti), un tricou barbatesc si niste pantaloni scurti (tot barbatesti)! Satisfacuta?! :)
Ce-i drept, pe o icoana este pus un mic afis pe care scrie sa nu fie sarutata de buze cu ruj, insa nu a avut succes, pentru ca imediat s-au si impregnat niste buze rosii exact pe acea bucatica de hartie . Si la pangar sunt vreo 2 baticuri pentru femeile care si-l uita acasa, dar... ce folos, daca insasi femeia care vinde lumanari e cu capul descoperit? Eu mi-am pus batic in cap, pentru ca asa mi-a spus parintele meu si nu l-am ascultat din prima, dar a doua oara s-a rastit la mine sa imi pun odata batic si l-am ascultat! la inceput nu prea imi placea, dar acum m-am obisnuit si chiar imi place sa imi pun batic :). In schimb, eu nu am vazut barbati care sa umble costumati in articolele vestimentare incriminate in acel afis!:).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.10.2009, 23:31:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - cred ca biserica ta este unicat in aceasta privinta, in afara de manastiri. Dar nici acolo nu se mai uita la basma pe cap, sau alte cele. Bine, imbracaminte decenta fara slapi si panataloni scurti ar trebui sa fie peste tot.
Unele lucruri tin de bunul simt, ca de ex. chestia cu rujul, sau panatalonii scurti si slapii, altele sunt mai de domeniul severitatii religioase (basmaua, fusta pana la pamant etc.)
Ca sa se rateasca preotul la tine pentru basma nu mi se pare normal. Cum sa te oblige?
Iar cu interdictia, chestia cu rujul pe icoana a fost cel mai bun exemplu. De obicei fix ceea ce este interzis atrage mai tare sa faci.
Eu una n-am vazut femei rujate la nici o biserica pe unde am fost.

Da, in mod normal ar trebui, cum spune Mirela, sa nu ne uitam in jur nici barbatii si nici femeile.
Exista o singura problema: preotul este in fata ta, il vezi tot timpul, sau stai cu ochii inchisi/in pamant.
Si as adauga eu: trebuie sa fim cu totii tari in fata ispitei ("cainii latra, caravana trece...").
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.10.2009, 23:57:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@glykys - cred ca biserica ta este unicat in aceasta privinta, in afara de manastiri. Dar nici acolo nu se mai uita la basma pe cap, sau alte cele. Bine, imbracaminte decenta fara slapi si panataloni scurti ar trebui sa fie peste tot.
Unele lucruri tin de bunul simt, ca de ex. chestia cu rujul, sau panatalonii scurti si slapii, altele sunt mai de domeniul severitatii religioase (basmaua, fusta pana la pamant etc.)
Ca sa se rateasca preotul la tine pentru basma nu mi se pare normal. Cum sa te oblige?
Iar cu interdictia, chestia cu rujul pe icoana a fost cel mai bun exemplu. De obicei fix ceea ce este interzis atrage mai tare sa faci.
Eu una n-am vazut femei rujate la nici o biserica pe unde am fost.

Da, in mod normal ar trebui, cum spune Mirela, sa nu ne uitam in jur nici barbatii si nici femeile.
Exista o singura problema: preotul este in fata ta, il vezi tot timpul, sau stai cu ochii inchisi/in pamant.
Si as adauga eu: trebuie sa fim cu totii tari in fata ispitei ("cainii latra, caravana trece...").
Păi atunci ce rost are să mai latri ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59