Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.10.2012, 19:05:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vlad, cu familia (Iulia, Gabriela, Florin). Domnul sa va rasplateasca din belsug!

Last edited by VladCat; 10.10.2012 at 19:12:23.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.10.2012, 21:13:27
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Georgeta, Stroe, Ioan, Antoneta, Florian, Andrei-Robert, David-Valentin, Nicolae-Alexandru, Nicolae-Valentin, Luminita-Virginia, Iulian, Roxana, Florica, Cristina.

Multumim frumos! Dumnezeu sa va rasplateasca!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.10.2012, 22:29:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ana-Maria cu familia.
Doamne ajuta si multe bucurii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 11.10.2012, 13:30:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă rog să nu mai trimiteți pomelnice deoarece am plecat la Iași. V-am trecut pe toți care mi-ați scris, pomelnicul de la Grup de rugăciune și pe toți acei care îmi sunt prieteni de pe forum.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.10.2012, 19:45:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Doamne ajută, Dorina ! Mulțumim și îți dorim să ajungi cu bine la Sfânta la Iași, și înapoi acasă la Bârlad. :)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.10.2012, 19:09:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cantare de lauda la sfanta petka – preacuvioasa parascheva



“Inima curata voieste Domnul”,
zice cuvantul Sfintei Scripturi.
Iar tu,Fericita Parascheva,fecioara curata ai ramas,
si inima curata lui Dumnezeu ai adus,
O,Sfanta minunata,
Icoana vie vietii noastre de urmat!

Domnul cauta minte fara de pata,
Fara inchipuire si fara viclesug,
Iar tu intocmai mintea-ti curata lui Dumnezeu ai adus,
minte fara pata,cu a ingerilor intocmai,
O,Sfanta minunata Parascheva,
Rugile noastre nu le leapada!

Domnul suflet neintinat iubeste,
Neintinat ca un altar ceresc;
intocmai asa fost-a si al tau suflet,
ce acum lumineaza in ceruri.
O,Sfanta preaminunata,
Preacuvioasa Parascheva,ajuta-ne noua!

Cu ale tale rugaciuni sfinte ajuta-ne noua,
intru ale vietii noastre nenorociri.
Printre norii pamantestilor primejdii,
lumineaza-ne noua,ca si un curcubeu,
O feciorelnica sfanta preaminunata,
Preacuvioasa Maica Parascheva!

(Sfantul Nicolae Velimirovici)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.10.2012, 02:37:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfântei Cuvioase Parascheva, miluiește-ne pe noi!
Attached Images
File Type: jpg 061020122517.jpg (31,2 KB, 2 views)
File Type: jpg 061020122518.jpg (66,1 KB, 2 views)

Last edited by ovidiu b.; 13.10.2012 at 11:07:13.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.10.2012, 09:05:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aduc mulțumire lui Dumnezeu și Cuvioasei Maica noastră Paraschiva că m-a învrednicit să ajung și anul acesta în zilele praznicului și să mă închin Sfintelor Moaște. Bucuria este de fiecare dată aceiași, e ca ți cum ai merge să vezi și să îmbrățișezi pe cineva foarte drag. M-am rugat pentru voi și am pus pomelnice cu sute de nume ale celor cunoscuți și necunoscuți.Dacă nu vă este prea greu pomeniți-mă și voi pe mine păcătoasa Dorina.
Nu am făcut poze deoarece am constatat că preocuparea pentru a prinde cele mai bune imagini dăunează stării de rugăciune și atrage privirile celor din jur.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.10.2012, 09:13:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aduc mulțumire lui Dumnezeu și Cuvioasei Maica noastră Paraschiva că m-a învrednicit să ajung și anul acesta în zilele praznicului și să mă închin Sfintelor Moaște. Bucuria este de fiecare dată aceiași, e ca ți cum ai merge să vezi și să îmbrățișezi pe cineva foarte drag. M-am rugat pentru voi și am pus pomelnice cu sute de nume ale celor cunoscuți și necunoscuți.Dacă nu vă este prea greu pomeniți-mă și voi pe mine păcătoasa Dorina.
Nu am făcut poze deoarece am constatat că preocuparea pentru a prinde cele mai bune imagini dăunează stării de rugăciune și atrage privirile celor din jur.
Multumim din suflet ca v-a invrednicit Domnul sa ajungeti cu bine si sa carati atatea pomelnice si acatiste pt persoane pe care nici nu le cunoasteti!
Este un ajutor incredibil pt cei care nu pot ajunge din diverse motive.
Va multumim si Domnul sa va ocroteasca!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.10.2012, 14:55:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit









Doamne Dumnezeul nostru, Tu, Cel ce ai zis si s-a facut toata faptura, nu intoarce fata Ta de la noi pacatosii ca sa nu vina asupra-ne mania cea groaznica si infricosatoare a durerilor, care este rodul pacatelor noastre, ce in toata ziua, nenumarate, cu nesocotinta le savarsim. Noi suntem pacatosi, netrebnici si plini de rautate; iar Tu esti izvorul vietii si al milostivirii. Nu ne lasa, Doamne! Nu trece rugaciunea noastra a pacatosilor, nici ne rasplati noua dupa nelegiuirile noastre, ci pentru ca nu suntem vrednici a castiga milostivirea prin sarguinta cea de toate zilele, daruieste-ne-o Tu ca un indurat mult-Milostiv.
Doamne, pentru rugaciunile Cuvioasei Maicii noastre Parascheva, daruieste-ne noua sanatate si viata ferita de toata rautatea si ne intareste cu Duhul Tau cel stapanitor, ca din adancul inimilor, cu bucurie sa slavim preasfant numele Tau in veci.

Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf.Cuvioasa Parascheva cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 4 12.10.2010 04:35:28
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
Sambata mergem la Sf.Paraschiva!!! elizabeta Generalitati 67 23.11.2009 23:12:37
Ce se obisnuieste de ziua Sfintei Paraschiva? simona Stiri, actualitati, anunturi 3 14.10.2009 00:06:18
Cuvioasa Paraschiva mara2008 Generalitati 7 16.10.2008 08:35:02