Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.12.2023, 22:35:06
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.646
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles, nu mai intru in polemici detaliate cu ei.
Mai bine nu mai intri deloc în polemică cu ei. Pentru că nici nu citești Biblia, nici nu te rogi suficient, nici nu duci o viață sfântă. Doar faci polemică și vorbești despre cât de importante sunt faptele bune pe care de fapt nu le faci.
Păi e bine, e frumos?

Ăia sunt copiii lui Dumnezeu, ce treabă ai tu să intri cu ei în polemici?
Ce să-i înveți tu? Mândria, ereziile și idolatriile tale?

Cum să comunicați, voi ortodocșii, cu neoprotestanții?
Cel mai bine nu comunicați deloc.

Dar dacă vreun ortodox ține musai să comunice cu un neoprotestant trebuie să țină minte:
1. Fii smerit! Ca asa îi șade bine unui creștin. Nu te mai umfla tu că ești creștin de 2000 de ani și ai credința adevărată. Pentru că ești un mucea din munct de vedere duhovnicesc, ești departe ca cerul de pământ de viața sfinților
2. Fii politicos! Smerenia este o atitudine a inimii, politețea este exteriorizarea ei.
3. Fii plin de dragoste! Și de ai cunoaște toate tainele și orice știință, iar dragoste nu ai, nimic nu ești, la nimic nu-ti folosește.
Chiar dacă-i spui lucruri cu care el nu este de acord, este important să ai atitudinile de mai sus.
Altfel ești zero, ca și până acum.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.12.2023, 22:43:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.646
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iar m-au agatat niste erectice.
Pentru că esti încă bărbat bine, Morococoule! E dincolo de orice îndoială.
Atragi toate privirile domnitelor sectante mai tomnatice, asa.

Nu le-ai zis nimic despre mătusica Virginica, sfanta ereticilor de la Ierusalimul cel nou de lângă Târgoviste?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.12.2023, 22:53:09
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mai bine nu mai intri deloc în polemică cu ei. Pentru că nici nu citești Biblia, nici nu te rogi suficient, nici nu duci o viață sfântă. Doar faci polemică și vorbești despre cât de importante sunt faptele bune pe care de fapt nu le faci.
Păi e bine, e frumos?

Ăia sunt copiii lui Dumnezeu, ce treabă ai tu să intri cu ei în polemici?
Ce să-i înveți tu? Mândria, ereziile și idolatriile tale?

Cum să comunicați, voi ortodocșii, cu neoprotestanții?
Cel mai bine nu comunicați deloc.

Dar dacă vreun ortodox ține musai să comunice cu un neoprotestant trebuie să țină minte:
1. Fii smerit! Ca asa îi șade bine unui creștin. Nu te mai umfla tu că ești creștin de 2000 de ani și ai credința adevărată. Pentru că ești un mucea din munct de vedere duhovnicesc, ești departe ca cerul de pământ de viața sfinților
2. Fii politicos! Smerenia este o atitudine a inimii, politețea este exteriorizarea ei.
3. Fii plin de dragoste! Și de ai cunoaște toate tainele și orice știință, iar dragoste nu ai, nimic nu ești, la nimic nu-ti folosește.
Chiar dacă-i spui lucruri cu care el nu este de acord, este important să ai atitudinile de mai sus.
Altfel ești zero, ca și până acum.
Asta e problema la voi să judecați creștinii ortodocși, cum ai făcut în această postare.

De unde știi tu ce fapte bune fac, sau că nu știu Biblia? Ne cunoaștem în viața reală sa vii cu aceste concluzii unde se pare că te crezi că spui adevărul?

Ce mândrie , erezii și idolatrii vezi tu la mine? Puteai să lași ultimul paragraf fara sa judeci.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.12.2023, 23:03:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Asta e problema la voi să judecați creștinii ortodocși, cum ai făcut în această postare.

De unde știi tu ce fapte bune fac, sau că nu știu Biblia? Ne cunoaștem în viața reală sa vii cu aceste concluzii unde se pare că te crezi că spui adevărul?

Ce mândrie , erezii și idolatrii vezi tu la mine? Puteai să lași ultimul paragraf fara sa judeci.
Nu-ți mai pierde vremea frate, mai mult te bucuri sufletește dacă ai trupă de colindat și mergeți să vestiți Nașterea Domnului.

Bucură-te de anii de tinerețe, ieși din capcana virtualului și mereu pe stradă și în viața reală găsești lucruri care te surprind, virtualul doar a pierdut vieți, timp, nervi și energii care puteau fi folosite altfel.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.12.2023, 23:09:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai bine te-ai băga într-o trupă de colindat și ai merge la repetiții, la câte spectacole sau evenimente cu tematică de Crăciun ai mers în Constanța anul acesta, dar anul trecut ?

Poate e un prilej să cunoști alți oameni de calitate, pe net nu prea sunt roade, e pierdere de timp și distrugere de ochi să stai în ecrane.

Nu-și pierde și bruma de timp liber tot în virtual.
Din ce știu un om care lucrează în IT, abia așteaptă să arunce pe geam device-urile și să iasă afară, să le închidă și să scape de capcana virtuală.
Ai dreptate, mai puțin ultima parte cei care lucrează în IT multora le place meseria, altfel își dădeau demisia și făceau altceva.

Între viața de navigator mai bine aleg IT-ul, am fost subiectul unor abuzuri ce nu doresc la nimeni.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.12.2023, 23:11:32
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu-ți mai pierde vremea frate, mai mult te bucuri sufletește dacă ai trupă de colindat și mergeți să vestiți Nașterea Domnului.

Bucură-te de anii de tinerețe, ieși din capcana virtualului și mereu pe stradă și în viața reală găsești lucruri care te surprind, virtualul doar a pierdut vieți, timp, nervi și energii care puteau fi folosite altfel.
Mersi pentru gândul bun, Iorest. 💪🙏 Am sa fac.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.12.2023, 23:27:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai dreptate, mai puțin ultima parte cei care lucrează în IT multora le place meseria, altfel își dădeau demisia și făceau altceva.
Viața trece repede, dacă punem toate minutele pierdute la PC, în care nici nu eram productivi, și nici nu dezvoltam ceva cred că sunt ani risipiți, către niște sisteme de operare care nici nu mai sunt acum, sunt depășite, pierdere de timp cu niște plăci video uzate care sunt lucruri fără valoare.

Nu ne mai bucurăm de oameni, și mai pleacă câte unul ba în străinătate, ba în alt oraș, ba la Domnul, când stai și tragi linie nici nu te-ai ales cu mare lucru și măcar de ți-ai aduce aminte cu drag de Nașterea Domnului și alte sărbători.


Uite aici până și Cargo a lansat în trecut o interpretare a unei colinde, chiar reușită

https://www.youtube.com/watch?v=2nH5B9hf7oo
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.12.2023, 00:29:32
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Viața trece repede, dacă punem toate minutele pierdute la PC, în care nici nu eram productivi, și nici nu dezvoltam ceva cred că sunt ani risipiți, către niște sisteme de operare care nici nu mai sunt acum, sunt depășite, pierdere de timp cu niște plăci video uzate care sunt lucruri fără valoare.

Nu ne mai bucurăm de oameni, și mai pleacă câte unul ba în străinătate, ba în alt oraș, ba la Domnul, când stai și tragi linie nici nu te-ai ales cu mare lucru și măcar de ți-ai aduce aminte cu drag de Nașterea Domnului și alte sărbători.


Uite aici până și Cargo a lansat în trecut o interpretare a unei colinde, chiar reușită

https://www.youtube.com/watch?v=2nH5B9hf7oo
Am inteles. Multumesc.

Doar sa ii transmit domnului penticostal, si ii doresc sa simta cand va intra intr-o Biserica Ortodoxa: pace si liniste.

Acatistele Maicii Domnului sa le cunoasca, sa vada puterea lor (cum am simtit pe propria piele).
Sa invete Spovedania si Impartasania ce rol au, si cum te fac sa te simti curatit de pacate.

Pentru el ii las mesajul cum ma simt eu cand ma spovedesc si impartasesc:

- spovedanie dupa un post de 2 saptamani, cand preotul iti pune mana pe cap dupa ce te-a spovedit, ceva se intampla in interior, ca si cand ar iesi ceva din tine:
- sentimentul dupa spovedanie si sa te lase sa te impartasesti: pace interioara extraordinara de mare, incat nici un gand rau nu iti mai vine in cap, esti imun la orice factor extern/intern rau;
- dupa Impartasanie, simti de parca vrei sa ajuti pe oricine, devii foarte bun si o liniste sufleteasca completa, aceasta liniste sufleteasca duce pe o perioada limitata de cateva zile, dar trebuie sa continui rugaciunea, ca altfel cazi in ispite si te supui lor.

In alte zile deprimate ma duceam la biserica sa ma spovedesc, cum ieseam de la spovedanie, cum aveam un zvac de vointa sa lupt mai departe.

M-am uitat pe celalalte subiecte ale Penticostalului Traditional, de crestini care fac pacate: fumeaza, alcool, jocuri de noroc etc, aceia sunt descrisi de biserica ca au credinta de fatarnici. Cum erau fariseii pe vremea lui Iisus, cunosc legea lui Dumnezeu dar nu o practica, ei nu sunt crestini adevarati. Pe acestia ii gasesti oriunde si la ortodoxi, si la catolici, si la orice tip de protestanti. Diavolul nu face discriminare de religie, daca esti ortodox, catolic, protestant, ateu, satanist, scientologist, cultist, etc...pe toti ii prinde.

Eu recunosc ca am pacatele mele, am o cruce de a mea foarte grea pe care o duc, dar de care nu pot zice. si fiecare dintre noi avem lupte.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.12.2023 at 00:56:56.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.12.2023, 08:26:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.646
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Asta e problema la voi să judecați creștinii ortodocși
Ortodocșii nu sunt creștini.
Sunt ceea ce Biblia numește "lumea".

Problema e că tu judeci mult mai rău pe creștinii penticostali și nici măcar nu-ți dai seama.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu recunosc ca am pacatele mele
Normal că ai. O sumedenie.
Că așa e lumea care nu-L cunoaște pe Dumnezu: plină de păcate grele.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Viața trece repede, dacă punem toate minutele pierdute la PC, în care nici nu eram productivi, și nici nu dezvoltam ceva cred că sunt ani risipiți, către niște sisteme de operare care nici nu mai sunt acum, sunt depășite, pierdere de timp cu niște plăci video uzate care sunt lucruri fără valoare.
Ce-ți mai place să predici altora, Ioreste.
Dar tu stai pe PC mai mult decât sărmanul păcătos Adr.iu91.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.12.2023, 08:35:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.646
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Doar sa ii transmit domnului penticostal, si ii doresc sa simta cand va intra intr-o Biserica Ortodoxa: pace si liniste.
Am intrat.
Și am simțit pace și liniște.

Dar eu nu caut pace și liniște când intru într-o biserică. Pentru mine e mai importantă prezența Duhului Sfânt, manifestarea slavei lui Dumnezeu.

Însă așa ceva doar la Biserica Penticostală găsești. Tu habar n-ai de lucruri d'astea pentru că ești din lume, faci parte integrantă din ea.
Dacă vei intra însă într-o biserică adevărată, vei cădea cu fața la pământ și vei recunoaște că acolo cu adevărat este Domnul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti