Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.10.2013, 11:07:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
era dusa pe la Biserica, in trecut. Dar am renuntat din motive mai mult sau mai putin plauzibile. Unul din motive fiibd si ce se vorbeste mai sus.
Dar nu mai continui, ca oricum credinciosi o sa-si apere preotii, asa ca nici nu ma mai chinui...
Daca nu mergi la biserica nu prea ai ce spune pe aici ,pe forum
Sunt niste pareri ,dar daca mergi la biserica si asculti predica ,mai intelegi cate ceva ,iti mai schimbi gandirea
Cunosc un preot care are o masina scumpa pt ca el impreuna cu fratele lui medic au deschis cu fonduri europene un cabinet de investigatii medicale chiar in casa in care sta
Altii se ocupa cu apicultura si nu are rost sa iti dau si alte exemple
Sau preotii nu au voie sa faca si altceva?
Tinand cont de salariile pe care le au eu cred ca nu au cum sa supravietuiasca.
Priveste la Trinitas ,miercuri seara emisiunea "Preoti in parohii sarace"
Sunt foarte multi.
De aceia nu tii cont ?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.10.2013, 15:14:46
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pana la urma si preotii sunt oameni, deci si ei pot gresi! Insa atunci cand ma duc la biserica sau ma rog lui Dumnezeu, nu fac treaba asta pentru ca preotul x este intr-un fel sau altul, ci pentru ca asa am convingerea ca e bine si normal sa fac.

Asa ca oamenii ca vrand-nevrand observam ca un preot are mai mult har si altul mai putin, este firesc! Insa aspectul asta- ca unii preotii au un comportament si mod de viata mai putin potrivit cu menirea lor- n-ar trebui sa ne preocupe foarte mult. Are cine sa-i judece si pe ei!

Doar in cazul in care comportamentul unui preot ne-ar afecta personal (am mai auzit cazuri cand unii preoti solicita sume de bani prea mari pentru diverse situatii- slujbe de cununie, inmormantare, etc), atunci trebuie sa reactionam si sa-i spunem civilizat, dar ferm, ca nu suntem de acord!
Sau in special la tara, in sate, mai sunt cazuri in care un preot , desi este respectat de comunitate, autoritatile bisericesti decid sa-l inlocuiasca cu alt preot! Intradevar, toti preotii trebuie sa se supuna deciziilor luate de superiorii lor, insa poate si acestea ar trebui sa faca un fel de änchete"" in comunitatile respective, sa vada ce preot se bucura de stima si increderea comunitatii respective si sa nu-l schimbe.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.10.2013, 16:01:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
era dusa pe la Biserica, in trecut. Dar am renuntat din motive mai mult sau mai putin plauzibile. Unul din motive fiibd si ce se vorbeste mai sus.
Da, ala ca auzeai voci si blocul tau a devernit parcare de mertzanuri preotzesti.

Citat:
Dar nu mai continui, ca oricum credinciosi o sa-si apere preotii, asa ca nici nu ma mai chinui...
Atunci n-ar fi mai bine sa-ti duci "lupta" pe forumuri de atei? Acolo sigur gasesti sprijin.
Si nici nu trebuie sa pretinzi ca esti atee, nici n-au sa observe vreo diferenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2013 at 16:03:38.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.10.2013, 16:19:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tinand cont de salariile pe care le au eu cred ca nu au cum sa supravietuiasca.
Priveste la Trinitas ,miercuri seara emisiunea "Preoti in parohii sarace"
Sunt foarte multi.
De aceia nu tii cont ?
Pai VAI!
Sa vorbeasca despre aceea ar insemna dimpotriva, sa faca reclama la BOR.
Ori, misiunea este exact inversa!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.10.2013, 20:34:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, colega "Corinusha", daca a avut intentia sa generalizeze , plecand de la cazuri izolate de preoti ai Bisericii Ortodoxe care au gresit, sa spuna ca toti preotii sunt asa, atunci- imi pare rau ca trebuie sa zic- dar a gresit! Nu este corect si normal a arunca vina pe toti preotii BOR pentru greselile unora dintre ei. Vorba aia- padure fara uscaturi nu se poate!

Insa daca este sa discutam strict in privinta dogmei ortodoxe, aici cel mai bun ar fi a vedea ce au spus cei care au cunoscut aceasta dogma foarte bine, precum parintele Cleopa!

Insa poate cel mai bine ar fi sa-i lasam pe preotii care gresesc sa-i judece Dumnezeu, iar cei care au tot ce isi poate in mod normal dori un om (sanatate, o persoana care sa-i iubeasca cu adevarat , sa poata practica meseria care le place si cat mai multi prieteni adevarati), sa-i multumeasca din tot sufletul lui Dumnezeu pentru acestea!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.10.2013, 21:01:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu am generalizat!!! In cate posturi mai trebuie sa scriu ca sa se-nteleaga?

Pur si simplu am zis de cazuri pe care le cunosc. Atat.

AlinB, chiar nu mai continui cu tine ca oricum si orice as zice, tot altfel intelegi. Sorry.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.10.2013, 21:57:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Probabil ca mai constructiv pentru acest topic ar fi sa enumeram si noi, ceilalti, cazurile pe care le-am intalnit.

In primul rand, de cand eram eu micuta, bunica ma mai trimitea cu o mica suma la preotul care ma botezase - Dumnezeu sa il ierte - si care strangea bani in fiecare duminica. Si acesta aproape de fiecare data cand ma vedea, dupa papaturile de rigoare, ii refuza, trimitandu-ma sa ma duc sa imi cumpar o prajitura.

Cred ca am mai scris pe forum despre preotii de la biserica mea. Preotul paroh nici nu are masina, merge la biserica folosind mijloacele de transport in comun- chiar eu m-am intalnit cu el intr-un autobuz - si il ia lumea la inmormantari cu masinile lor. Preotul mai in varsta are o Dacie modesta, veche, si e foarte saritor, nu lasa pe nimeni sa plece de la el nerezolvat, chiar daca starea de sanatate nu i-ar permite sa faca atata efort. Odata a si lesinat in biserica, in toiul slujbei. Si-a pierdut cateva minute cunostinta, a venit salvarea in biserica, voiau sa il ia la spital, dar el a continuat slujba mai departe. Dupa slujba, oamenii care se speriasera foarte tare cand il vazusera prabusit in altar, erau acum buluc pe el, sa le faca rugaciuni, sa le citeasca si erau foarte suparati ca nu are timp de ei acum, acum. Ce conta ca avea nevoie sa se odihneasca putin?! Acum, acum, sa le faca pe toate. Celalalt preot are o masina modesta, cand eram eu mica, ii povestea bunicii cat ii e de greu sa strabata tot Bucurestiul cu mijloacele de trasport in comun, asa ca eu m-am bucurat foarte mult cand, in sfarsit, a izbutit sa isi cumpere si masina pe care o are. E foarte sufletist si citeste rugaciuni pe gratis tuturor care vin la el. M-am dus eu odata, sa imi citeasca rugaciunea pentru examen sau pentru calatorie, nu mai stiu ce, stiind din experienta ca rugaciunile lui se implinesc. Si erau in fata mea cateva persoane, eram mirata ca nu dadeau nimic la sfarsit. Cand mi-a venit randul si am vrut sa ii dau niste bani, mi-a spus ca nu este nevoie. Dupa mine a mai venit o persoana si aceea nu s-a lasat pana nu i-a dat niste bani - si era o suma ceva mai mare, care ar fi acoperit toate contributiile pe care ar fi trebuit sa le dea ceilalti. Am fost tare bucuroasa ca si-a primit plata, pana la urma. Parintele meu nu primea bani de spovedanie de la nimeni, ce-i drept, avea o masina mare si frumoasa, dar muncise in afara si avea si familie cu care sa o umple.

Cand vin preotii in casa de Craciun, de Boboteaza, vreau sa le dau bani si nu accepta! Si nici macar nu ma cunosc, eu mergand la alta biserica... Ma duc la Patriarhie si vreau sa dau un pomelnic, nimeresc la un preot din anturajul patriarhului, intreb cat costa, imi spune sa dau cat vreau. Si am multe exemple de acest fel, aproape peste tot unde m-am dus. La cateva manastiri sunt taxe fixe, daca am si pot da, dau cu bucurie, daca nu, asta e. Am auzit si eu multe povesti cu preoti hrapareti si ma intreb de unde le scot oamenii astia! Or fi, nu zic nu, dar eu tot cred ca tine si de relatia preot-enorias. Ca daca te duci la un preot ca la un prestator de servicii, e normal sa isi ceara plata. Daca te duci la el si il cinstesti ca pe un slujitor al Domnului, altfel stau lucrurile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.10.2013, 22:44:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Si eu cunosc mai multi preoti care sunt adevarate modele, preoti cu chemare ce se jertfesc pentru oameni fara sa ceara nimic in schimb, fara sa fie cunoscuti si apreciati cum se cuvine.

Unul dintre ei traieste extrem de simplu, impreuna cu familia lui. Preoteasa spala rufele cu soda in cada, nu isi permite sa cumpere detergent, de masina de spalat nu se pune problema. Copiii primesc cu mare bucurie un pachet atunci cand lumea imparte in biserica, toti sunt cuminti si studiosi si foarte saritori cand este ceva de rezolvat. Parintele nu primeste bani la pomelnic, nici la alte slujbe sau Sfinte Taine.

Un alt preot s-a implicat in construirea unei biserici si cred ca doar dansul stie cate piedici a intampinat din toate partile. A facut un imprumut la banca pe numele lui pentru a reusi sa termine lucrarile si face mari eforturi pe toate planurile pentru a le duce pe toate la bun sfarsit.

O cruce foarte grea o are si un preot care are sotia paralizata, iar dansul se imparte intre biserica si familie, purtand o mare durere fara sa se planga, cu mare dragoste si credinta.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.10.2013, 10:57:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Preotul paroh nici nu are masina, merge la biserica folosind mijloacele de transport in comun- chiar eu m-am intalnit cu el intr-un autobuz - si il ia lumea la inmormantari cu masinile lor.
Sa-l fi luat unul cu mertzan, pai cand il vedea o "corinusha" ca se coboara din mertzan, ce il mai judeca si terfelea pe urma pe forumuri..pe el si "multi" preoti din Romania..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.10.2013 at 11:02:15.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.10.2013, 11:01:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu am generalizat!!! In cate posturi mai trebuie sa scriu ca sa se-nteleaga?
Pur si simplu am zis de cazuri pe care le cunosc. Atat.
Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu chiar vorbesc de cai care fac preotia cu scopul imbogatirii. Si crede-ma, sunt multi.
Si sigur cunosti din cale afara de "multe" cazuri..probabil mai bine de jumatate din cei cca. 20.000 preoti din Romania.

Citat:
AlinB, chiar nu mai continui cu tine ca oricum si orice as zice, tot altfel intelegi. Sorry.
Ba tocmai, ca am inteles perfect.
Dusa la biserica nu esti, catehizata nu esti, dar iti permiti sa barfesti pe la coltzuri de Internet si te dai tare atotstiutoare in materie de credinta, in baza religiei personale care ti-ai construit-o in asa fel incat sa-ti menajeze problemele spirituale, grave, pe care le ai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00