Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.07.2009, 17:55:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Imi povestea un sot ateu cit de mult a fost impresionat de catre sotia sa foarte religioasa care l-a a doua intilnire a lor inainte sa se ia l-a dus in fata Bisericii si a scos cheile cu care a descuiat poarta si i-a prezentat universul ei sufletesc.
Era doar o fetiscana evlavioasa si blinda in care preotul de atunci avea foarte multa incredere, lucru pentru care prietenul meu a iubit-o si mai mult. Acum au trei copii, el nici acum nu frecventeaza biserica insa in casa este foarte multa intelegere si armonie, liniste si pace. Ea isi vede in liniste si cu blindete de credinta iar el pe linga ea.
Intaritor exemplul dat de tine, Andrei.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.07.2009, 18:07:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca poate mai mult ca oricind trebuie sa asculti si de un sot ateu la fel ca de Hristos.
Dumnezeu stie bine de ce te-a pus in situatia asta , tocmai ca sa-ti testeze si mai ales sa-ti imbunatateasca calitatile crestine:
Duhul Blindetii
Toleranta
Iubirea aproapelui
Intelegerea si ACCEPTAREA
Trezvia
Pacea
Lipsa judecarii aproapelui
Corect. Am lansat aceasta intrebare pe un alt topic. Cu siguranta ca multi vor folosi cuvintele Sfantului Apostol Pavel ''femeia credincioasa se mantuieste prin barbatul credincios" insa nu trebuie sa uitam ca adevaratul crestin trebuie sa imbine virtutile astfel incat "este dator sa fie ingaduitor si sa se jertfeasca pentru aproapele, nu insa si sa accepte,fara a protesta, nedrepatatea ce se face aproapelui"- Georgios Mantzaridis sau cum spune Sfantul Vasile cel Mare "se cuvine uneori sa aratam cele ale cugetului smerit..iar alteori sa folosim autoritatea pe care a dat-o Domnul spre zidire si nu s pre daramare, cand trebuinta cere indrazneala" (Regulile Mici)

Last edited by georgeval; 24.07.2009 at 18:38:52.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.07.2009, 23:45:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pr. Arsenie Papacioc

Barbatul e capul femeii; iar femeia este inima, iar capul care nu are inima, e gol...
http://www.youtube.com/watch?v=-w7xqz-SfHo
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.07.2009, 00:40:12
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Cum e cuvantul "ascultare" in textul original? Uitati cate sensuri are. Voi va referiti doar la ultimul (a indeplini un ordin), dar oare nu face referire si la celelalte? De exemplu: a se stradui sa auda, a fi atent la ceea ce se spune, a acorda importanta celor spuse de cineva, a lua in consideratie. Hmmm?

ASCULTÁ, ascúlt, vb. I. 1. Tranz. a-și încorda auzul pentru a percepe un sunet sau un zgomot, a se strădui să audă. ♦ (Med.) A ausculta. ♦ A auzi. 2. Tranz. și intranz. A fi atent la ceea ce se spune sau se cântă. ♦ Tranz. A examina oral un elev. ♦ Tranz. A audia un martor (într-un proces) 3. Tranz. A acorda importanță celor spuse de cineva, a lua în considerație; a împlini o dorință, o rugăminte. ♦ Tranz. și intranz. A da urmare, a se conforma unui ordin, unui sfat etc.; a face întocmai cum vrea cineva. – Lat. ascultare (= auscultare).


S-a tradus "sa asculte de barbat", cum era daca traducea "sa-l asculte PE barbat"?
Stie cineva cum e in textul original?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 27.07.2009 at 02:07:31.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.07.2009, 14:34:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sotia

A asculta de sot nu inseamna a fi sluga, sclava lui, ci a-i asculta opiniile, a le aprecia, a-l inconjura intotdeauna cu dragoste, intelegere chiar si in momentele cand nu esti de acord cu el.

Imi vine in minte o nevasta de poet din Iasi, spirit ascutit si visator pana peste poate. In plina noapte ii spune sotiei "Uite ce frumos straluceste soarele, hai in balcon sa-l admiram!" Sotia, calma, ii raspunse: "Eu spun ca e mai bine sa ramanem in camera, pentru ca soarele s-ar putea sa te dogoreasca si tu suporti greu caldura."
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.05.2010, 15:18:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intre sot si sotie nu exista grade de rudenie, pentru ca sunt o singura fiinta, o singura traire...respect, dragoste, armonie, incredere, ajutor ...sfetnic, prieten la bine si la greu...o singura directie, completare reciproca, ideal... oaza de liniste, bucurie ... impreuna.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.05.2010, 18:26:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Sunteti voi cate odata mai cicalitoare , dar fara voi viata ar fi un pustiu imens si groaznic de plictisitor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.05.2010, 18:33:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunteti voi cate odata mai cicalitoare , dar fara voi viata ar fi un pustiu imens si groaznic de plictisitor !
Multumim pentru sinceritate! Desi partea cu cicaleala am auzit-o de multe ori, mie nu mi se pare ca ar fi asa chiar daca uneori mi se spune asta
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.05.2010, 08:07:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Era modul lor de a respira impreuna...

Gesturi rare

M-am îndemnat să scriu, ca urmare a unor observații uluitoare, prilejuite de participarea la o conferință, al cărei subiect a fost un anumit fel de poezie, la Universitatea din Cluj, seara, în amfiteatru plin cu studenți și cu persoane mai în vîrstă. Poetul – n-am să-i spun numele – era o persoană matură, cu o tinerețe distinsă în gesturi elocvent temperate, fără morgă intenționat intelectuală, vorbitor bun, relaxat și cald. Locul unde mă aflam, în sală, m-a fixat în traseul unui dialog surprinzător, care mi-a descoperit o alegere posibilă, pe care, noi toți, o facem mult prea rar, în familie.

Soția poetului era așezată imediat în spatele meu, iar el o căuta, vorbind, cu privirea. Nu o privea întrebător, nu cerea ajutor, pur și simplu ochii lui reveneau din sală, căutînd-o mereu, ca pentru o confirmare a prezenței ei acolo, o nevoie permanentă de contact vizual și, poate, de suport. Pentru că, deși tot ce spunea el era neșovăielnic și limpede, părea că, vorbind sălii, poetul i se adresa, în același timp, în particular, soției lui. Iar doamna îi răspundea. Abia auzit, desigur, numai în imediata ei apropiere, șoptea mici replici sau îngîna cîte un cuvînt în prelungirea celor spuse de el. Îi sesizam, uneori, mișcarea de aprobare din cap, distingeam o vorbă în completare la cuvintele lui.
Nu deranja pe nimeni, era desăvîrșit de discretă, probînd o incredibilă relație mentală cu soțul ei, în mijlocul unei săli pline. Dacă nu știai cine este, o credeai doar o persoană captivată de subiect.


Nu-mi venea să cred: asistam la un dialog grațios și fermecător, perfect natural, în balansul vocilor – a lui sonoră, puțin guturală, a ei șoptită delicată. Desigur că nu se aflau împreună, într-un asemenea cadru, pentru prima dată. Cu toții știm cît de bine se cunosc, reciproc, soții și cît de familiare le sînt reacțiile, atitudinile, schematismele, precum și ideile serioase și motivațiile profunde.

E de presupus, deci, că doamna își cunoștea foarte bine soțul și, de asemenea, că lui îi era cunoscut modul ei de a gîndi. Și, cu toate acestea, în întreaga sală, timp de două ore, doamna a fost cea mai sinceră ascultătoare a lui.
N-am știut prea bine la ce asistasem. Abia acasă soția mea – femeie și ea, nu? – a descifrat sensul întîmplării, pentru mintea mea și a numit-o precis: era admirație pură, ceea ce-și dăruiau cei doi. Un cadou fragil pe care, de cele mai multe ori, uităm să-l oferim, în familie, celui de lîngă noi – soț, soție, copil. Și care nu costă decît atenție.
Dar care rodește însutit, în încrederea în sine a celui care îl primește; și care scoate din noi tot ce avem mai bun – recunoștința, dragostea, generozitatea. Cei doi soți dovedeau, atît de evident, dar numai pentru norocoșii aflați în preajma doamnei, ceea ce, eu unul, nu văzusem niciodată pe viu, și mai mult chiar, am putut să-mi amintesc, astfel, cît de rar am avut, eu însumi, inspirația durabilă a unei asemenea atitudini. M-am întrebat dacă cei doi erau conștienți de faptul că se manifestau, natural, într-o relație formidabil de spectaculoasă, dar, paradoxal, discretă. Am convingerea că știau exact ce fac. Era modul lor de a respira împreună.

Domnule, cît de des îi declarați soției admirația? Doamnă, cînd îi arătați soțului admirația dvs.? Părinți, de cîte ori le spuneți copiilor că îi admirați?
Mihai IDU


sursa "Dilema Veche"



La inceput am vrut sa scriu despre mine si sotul meu. Apoi, mi-am amintit de acest articol (citit aseara)..
Cititi-l! Si undeva.. printre randuri.. veti intelege si parerea mea despre casnicie, iubire, respect,ascultare, COMUNIUNE...


Bucurie frate Zaharia! Si.. sa ne fie de folos.

Last edited by eduardd; 21.05.2010 at 08:14:25.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 21.05.2010, 10:33:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu sunt o persoana fericita. Sotia mea prin tot ceea ce face imi doreste binele. Asa ca o ascult. Dar si eu la randul meu ii doresc binele. Si asa se face ca si ea ma asculta. Nu ascult de ea in functie de cat m-a ascultat, ci ascult pentru binele nostru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54