Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.02.2010, 19:46:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

În aceeași logică, dacă vrea Dumnezeu își va reveni la viață și după deconectare. Oamenii nu pot face decât ceea ce depinde de ei. În timp ce unul stă 20 de ani pe aparate care îl mențin în "viață" artificială, pot muri 20 care chiar au șanse la viață în mod natural, nu supranatural.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #82  
Vechi 28.02.2010, 19:50:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi cred ca nimeni nu are dreptul sa opreasca aparatele... Dumnezeu stie de ce ingaduie aceasta stare si persoana in cauza poate reveni la viata dupa luni sau ani de suferinta daca vrea Dumnezeu!
Asa este Gabriela , au fost cazuri cand dupa multi ani omul si-a revenit din starea de coma . De ce ? Este deasupra intelegerii noastre , poate ca sa se vada rabdarea noastra , dragostea ce o avem fata de cel de langa noi , iar in nu putine cazuri Dumnezeu ingaduie suferinta , handicapul , pentru ca ceilalti sa PRETUIASCA VIATA LA ADEVARATA VALOARE , asta o spun dupa lecturarea cu ceva timp in urma a unor scrieri ce au tratat aceasta problema . Pedagogia divina este extraordinar de complexa si in multe puncte deasupra gandirii noastre .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 28.02.2010, 21:22:32
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
si totusi cred ca nimeni nu are dreptul sa opreasca aparatele... Dumnezeu stie de ce ingaduie aceasta stare si persoana in cauza poate reveni la viata dupa luni sau ani de suferinta daca vrea dumnezeu!
dzeu nu ingaduie asta sa fii sigura, de multe ori ori nici medicii nu ar trebuii sa intervina ptr a fi mantuit omul. Insa dzeu e bun si ne-a lasat totusi medicii sa ne ajute
Reply With Quote
  #84  
Vechi 01.03.2010, 17:47:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
dzeu nu ingaduie asta sa fii sigura, de multe ori ori nici medicii nu ar trebuii sa intervina ptr a fi mantuit omul. Insa dzeu e bun si ne-a lasat totusi medicii sa ne ajute

Nu cred ca un om poate decide in privinta vietii... Acum nu stiu cate situatii sunt si daca necesita multe cazuri aceste aparate dar atat timp cat sufletul este in om deconectarea inseamna crima... si nu suntem in masura sa decidem daca trebuie sa moara un om! parerea mea... Eu nu as accepta sa fac asta, as avea o mustrare de constiinta cumplita, nu as avea taria sa ma susbstitui lui Dumnezeu cu o asemenea hotarare... De la El e viata si numai El o poate lua!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.03.2010, 14:23:11
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, ne ducem crucea....nu fara asta...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.03.2010, 19:58:04
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

nici la oameni,nici la animale,cine esti tu sa judeci daca acel om se chinuie sau nu cine esti tu sau cine ti-a dat tie puterea sa iei decizii asupra vietii altuia.Noi suntem sanatosi,sa multumim domnului pentru asta,si daca suntem sanatosi Biserica ne invata sa ne rugam pentru cei bolnavi nu sa ii omoram.corect ?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.03.2010, 20:58:08
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu poti lua ceea nu poti da (viata).
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.05.2010, 15:36:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este un pacat foarte mare care nu se iarta. Viata este frumoasa, trebuie traita ...La necaz ia-L pe Domnul ajutator grabnic si vei fi ocrotit de orice primejdie. Sa nu uitam ca primejdiile ne vin uneori chiar de la semenii nostri. Dar... ce-mi va face mie omul... Trebuie sa ne intovarasim cu Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.06.2010, 17:23:54
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu am citit toate paginile threadului, asa incat imi cer scuze daca opinia mea a mai fost exprimata.

In principiu, nu sunt de acord cu eutanasia. Respect ceea ce Biserica sustine din acest punct de vedere.

Mai mult, in catolicism se acorda o mare importanta suferintei, care este vazuta ca o posibila cale prin care crestinul se apropie de Cristos, ii impartaseste intr-o oarecare masura sacrificiul si suferinta pe Cruce.

TOTUSI

Inainte de a da cu parul teologic si moral in cei care sustin eutanasia, sa nu uitam ca nu oricine are puterea si harul de a suporta o durere imensa fara sa se dezumanizeze.

Pentru cine nu crede asta, inainte de a continua sa argumenteze impotriva eutanasiei, sa faca urmatorul experiment. Sa ia un ciocan si sa-si dea una cat se poate de tare peste un deget. Apoi sa-si inchipuie cum ar fi sa traiasca urmatorii 10 ani cu durerea respectiva... Eventual, cu durerea aceea venind dinauntru.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.06.2010, 21:47:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Inainte de a da cu parul teologic si moral in cei care sustin eutanasia, sa nu uitam ca nu oricine are puterea si harul de a suporta o durere imensa fara sa se dezumanizeze.

Pentru cine nu crede asta, inainte de a continua sa argumenteze impotriva eutanasiei, sa faca urmatorul experiment. Sa ia un ciocan si sa-si dea una cat se poate de tare peste un deget. Apoi sa-si inchipuie cum ar fi sa traiasca urmatorii 10 ani cu durerea respectiva... Eventual, cu durerea aceea venind dinauntru.
A refuza eutanasia nu presupune a refuza să te tratezi, inclusiv să îți tratezi durerea. În domeniul tratării durerii, medicina a făcut remarcabile progrese.

A te opune eutanasiei nu presupune a da cu parul teologic și moral în cei care susțin eutanasia. Morala chiar cu asta se ocupă: cu judecăți morale. Iar judecata morală în cazul eutanasiei este foarte severă, precum în cazul oricărui păcat grav. Nimic nu scuză păcatul grav. Circumstanțe precum sentimentul de pierdere a demnității sau durerea intensă pot atenua într-o anumită măsură vinovăția păcătosului, dar nu îl pot justifica. Prin definiție, păcatul e întotdeauna strâmb, nu just.

Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ? LOREDANAPOPESCU Eutanasia 188 28.01.2014 17:37:56
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04