Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.05.2009, 14:36:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Pana la urma, majoritatea parerilor sunt "pareri de sine ", pentru ca le alegem cu atentie atat cat ne poate caracteriza eu l propriu, plus ca multe dintre parerile care se considera a fi spicuite si dezvoltate pe temeiul adevarului universal, acestea sunt transformate si interpretate astfel incat, la un moment dat devin doar pareri de sine.
Eu mi-am format parerile in functie de ceea ce am citit, am auzit, am simtit, am intampinat, am gandit despre ceea ce exista in jur. Este aberant sa se pretinda ca nu am acest drept, ori sa mi se atribuie parerilor de sine sintagma necredintei, pentru ca, in definitiv toti ne bazam pe ceea ce simtim si cugetam in interiorul nostru sufletesc si mental.
Nu incadrez o parere de sine ca si o minciuna, este mult prea radical spus, insa poate sa existe rataciri in acest sens, cu mai mult sau mai putine trasaturi negative.
Cel mai semnificativ lucru o reprezinta propria viata, intreaga viata a individului, din care se poate deduce ideologia lui. Astfel, este destul de prematur sa pretindem ca respectivul traieste intr-o amagire sau nu...intr-un fel sau altul, fiecare detinem propria amagire care se rasfrnge in aceasta parte negativa a omului, parte de care nu ne lipsim niciunul dintre noi.
ory, iti este clar ca il contrazici pe Sf. Ignatie Briancianinov, autorul cartii "Despre Inselare"?
Sa fi gresit el chiar atat de mult ? ! ? Cred ca nu.
Ca sa iti dai cu parerea despre cele spirituale, trebuie sa fi citit carti ortodoxe si biblia, nu beletristica.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.05.2009, 15:10:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Singurul lucru care imi este clar este, sa ai fapte care sa nu conteste niste cuvinte , si nu cuvinte care sa "para" ca ele contesta niste cuvinte. Cuvintele pot fi percepute in fel si chip, faptele, insa, niciodata...fiindca ele au repersursiuni care ne inalta sau ne coboara sufletul...in realitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.05.2009, 19:31:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu stii ce spui...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.06.2009, 21:31:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Tu stii ce spui...
Să știe că știe ce spune și le spune foarte bine. Ory este printre cei ce nu poartă mască, detestă lucrul ăsta și bine face.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.06.2009, 23:43:43
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu stiu ca suna a erezie insa avind in vedere ca Dumnezeu in Nelimitarea Sa este in acelasi timp si femeie si barbat nu inteleg de ce femeia in perioadele ei de curatenie nu ar putea sluji la altar?

Exista oare surse Patristice clar documentate in care Dumnezeu ne-a dat de inteles ca femeia nu este demna de a sluji in Biserica?
Femeia ,la fel ca si barbatul,pot fi ,oricare dintre ei,ea sau el,VREDNIC si/sau NEVREDNIC,pt slujire.Desigur ca si femeia slujeste ,poate sluji in biserica.Insa la msurile ei.Poate face N munci,adica.dac vorbim despre SF.Liturghie,atunci,eu zic ,sa studiem mai profund Sf Scriptura si sa observam cam cum sta treaba,caci cred ca undeva ,acolo,SUS,inca de la inceputuri,Dumnezeu a hotarit intr-un fel.Dumnezeu cheama la aceasta Sfinta Slujire ,a Sf Liturghii,doar pe cine considera EL a fi vrednic.Si din cite imi aduc aminte din toat Scriptura nu am vazut picior de femeie IN SF ALTAR,de-a lungul intregiii istorii BIBLICE.Asta daca n-am sarit cuva ,ceva capitole.Si cred ca nu.
Si nu cred ca ,neapart din cauza ciclului ,nu se face aceasta,ci din cu totul alte principii ,numai de Dumnezeu stiute. Scrie f clar in BIBLIE cine sa slujeasca la SF ALTAR si cum sa arate HAINELE pt slujire,si Sf VASE,si BISERICA este descrisa ,cum sa arate,si multe altele...Sf Ap Pavel spune ceva care-mi place f mult,si anume; "CERCETATI TOATE LUCRURILE SI LUATI CEEA CE ESTE BUN!" Nimeni nu ne opreste sa citim BIBLIA, d-acapo-del-fine.Si sa cercetam.Astfel nu vom mai pune nedumeriti intrebari sau nu vom mai primi raspunsuri care sa ne nedumereasca.
Personal sint pentru egalitatea dintre femeie si barbat.insa cind e vb de slujirea Sf Liturghii,prefer sa dau prioritate ,EXCLUSIVA ,BARBATULUI. Ma iertati cei care aveti o alta opinie!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.08.2009, 00:15:55
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

MAICA DMNULUI a ridicat cinstea femei la cinstea ceea dintai,sa nu uitam ca dintre toti barbatii roorocii,apostolii, Moise....etc...Imparateasa Cerurilor este mai presus de oricare barbatii fiind de aici tragem cooncluzia cata importanta ii s a dat femei prin MAICA DOOMNULUI.....,si in vechiul testament sunt relatate mai putin ,pr.Ana...etc....,si la inceputul istoriei lumii lumea rea matriahala si cu timpul ea sa schimbat in patriarhala.....,in noul testament Dumnezeu dandui femei cinstea cea din tai cum tot EL zice dupa ce Eva gresise:"dusmanie voi pune intre tine si femeie si ea iti va zdrobi capul tau...."de aici vadem ca prin femeie a cazut si tot prin femeie sa ridicat INTREG neamul omenesc,si trebuie mereu sai multumim MAICI DOMNULUI care este mijlocitor catre Dumnezeu.......faptul ca ea nu slujete este clar ca doar unul dintre ei fie femeiea fie barbatul pt totdeauna doar unul si de ce?rasunsul este clar PENTRU CA NU POTI PUNE CARBUNI APRINSI IN PIEPT SI SA NU TE ARZII....de aici vedem dece nu.....de ce trebuie o tinuta decenta in biserica pt asta e clar ca om fiind se vor ridica privirile si gandurile multoora ca asa suntem facuti NEPUTINCIOSI si nu avem COCA COLA in vene ci sange....ca nu cumva sa ni se para ca suntem prea drepti.....Dumnezeu ia facut pe ambi egali EL fiind PERFECTIUNEA nu avea cum sa creeze creati inperfecte asa cum se zice de femeie nu ea creat pe ambi egeli dar pe unul la luat din tarana si EL fiind Dumnezeu nu avea cum sal ea si pe al doile tot din paman ,ci la luat tot din acelas aluat adica din el si a facut pereche ca mul sa nu fie singur si pana au gresit totul era perfect in gradina Edenului ,iar dupa ce au gresit ambi pt ca Eva a mancat si a gresit iar Adam inloc sa i ceara iertare LUI Dumneze{si asa sar fii schinbat soarta omeniri dar nu a facuto deci de la inceputuri un simplu IARTAMA avea rolu sa schmbe multe}dar nu a facut o ce a dat vina tot pe Dumnezeu zicand Domne femeiea pe care miei dato....deci de aici reese ca omul de la inceput stie SA DEA VINA PE ALTUL......ca acela greseste mai mult ca altul!asa ca fie femeie fie barbat tot un trup suntem asa cum zice sf ap Pavel si cu toti vom merge tot de unde am venit ,dar mintile slabe si pline de ei insasi stie a se bate cu pumnul in piept ca eu sunt barbat de aici apare si discriminarea si multe altele.....

Last edited by piedonee; 25.08.2009 at 00:18:04.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.09.2009, 19:46:15
Meritoriu Meritoriu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinus63 Vezi mesajul
3. citeste si desteapta'te:http://www.romanianmedicalfoundation.com/, de unde ai scos cu necuratie? in pagina cu care'ti luminez intunericul e un art ce se numeste 'Menstruatie". si uite cum, in cateva luni, se poate scapa de necuratenie, cum au scapat multe femei cuminti.
Ciclul este un fenomen natural prin care trece corpul, nu un stigmat. Fara ciclu, in principiu, femeia nu poate ramane insarcinata. Daca dvs. considerati ca e o binecuvantare pentru o femeie sa aiba un copil atunci acceptati si procesele care au loc in prealabil.
In legatura cu ideea disparitiei aproape " magica " a menstrei pe care pareti sa o incurajati imi permit sa va indemn ( atat pe dumneavoastra cat si pe restul cititorilor si antevorbitorilor ) la putin studiu :
http://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_cycle
De asemenea pe site-ul respectiv, articolul la care faceti referire este o fabulatie de mari proportii. Nicaieri, in nici o carte de medicina nu veti gasi asa ceva.
Sper ca o sa va dati seama ca nu este absolut NIMIC necurat. Nici macar nu inteleg prea bine la ce se refera acest termen mai exact, dar tot mi se pare absurda folosirea lui. Daca e sa privim lucrurile asa cum vreti dumneavoasta, atunci ciclul este la fel de necurat ca respiratia, ca transpiratia, ca defecatia etc.

In ceea ce priveste subiectul topicului, din punctul meu de vedere, ca atee, nu vad ce ar putea lipsi unei femei astfel incat sa nu fie calificata pentru o astfel de slujba ca cea de preot. Toate motivele pe care le-am citi mai sus nu sunt decat pareri subiective caracterizate de un puternic misoginism. Din punct de vedere practic lucrurile stau cu totul altfel. O femeie are aceleasi capacitati intelectuale ca si un barbat si este la fel de capabila sa aiba un comportament si o gandire bazate pe legi ale bunului simt si ale moralitatii.
Si, ca o concluzie, istoria nu este a celor care o scriu ci a celor care au infaptuit-o.
__________________
" Somnul ratiunii naste monstri " - Francisco de Goya
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.09.2009, 14:05:45
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Tatal ceresc sa gindit bine cind a hotarit ca barbatul sa slujeasca in biserica pentru ca acasa cam uita sa faca treaba macar in biserica sa faca ceva.Lumea e dusa in spate de femeie cred ca e destula munca nu are rost sa-i mai punem si altele in circa.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.05.2012, 17:51:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meritoriu Vezi mesajul
In ceea ce priveste subiectul topicului, din punctul meu de vedere, ca atee, nu vad ce ar putea lipsi unei femei astfel incat sa nu fie calificata pentru o astfel de slujba ca cea de preot. Toate motivele pe care le-am citi mai sus nu sunt decat pareri subiective caracterizate de un puternic misoginism. Din punct de vedere practic lucrurile stau cu totul altfel. O femeie are aceleasi capacitati intelectuale ca si un barbat si este la fel de capabila sa aiba un comportament si o gandire bazate pe legi ale bunului simt si ale moralitatii.
Aceasta este problema, ca un ateu sau chiar crestinii secularizati privesc acest aspect doar prin prisma "drepturilor omului". Aceste "drepturi", hotarate de om pentru om, sunt privite ca ultim etalon.

Biserica Ortodoxa nu admite hirotonia femeilor in temeiul antropologiei si eclesiologiei, altfel spus, acelor legi si "drepturi" (vocatii, slujiri) pe care Dumnezeu le-a sadit in creatie si in Biserica.

Last edited by Marius22; 25.05.2012 at 17:55:31.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.05.2013, 16:39:02
PREOT ADRIAN DRAGUSIN PREOT ADRIAN DRAGUSIN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Locație: Riu-Sadului,jud Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Post Hirotonia femeii.

sUBIECTUL ESTE UNUL DELICAT ȘI FOARTE DIFICIL DE EXPLICAT CELOR FĂRĂ PREGĂTIRE DE SPECIALITATE.Preoția a fost dată de Hristos apostolilor,și numai lor,și prin succesiune apostolică,harul acesta a fost transmis în Biserică până astăzi,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25